*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια  (Αναγνώστηκε 336002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2394 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:27:23 μμ »
Συνάδελφοι,
γιατί δεν κάνετε πρόταση και στους φοιτητές της Φιλοσοφικής για διαμαρτυρία;
εδω δεν ενδιαφερονται οι αποφοιτοι...εχω στραφει σε αρκετους και τιποτα. οι φοιτητες μονο μεσω παραταξεων κινουνται και δεν υπαρχει λογος να κομματικοποιηθει το θεμα νομζω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:29 »

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2395 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:31:09 μμ »
Παράθεση
εδω δεν ενδιαφερονται οι αποφοιτοι...εχω στραφει σε αρκετους και τιποτα. οι φοιτητες μονο μεσω παραταξεων κινουνται και δεν υπαρχει λογος να κομματικοποιηθει το θεμα νομζω.

Πρέπει όμως να πολιτικοποιηθεί. Αν παραμείνει στα απολιτίκ πλάισια του "πότε θα γίνει ο διαγωνισμός;", τότε δε θα συγκινεί καμιά κοινωνικη ομάδα και καμιά κυβέρνηση.Επιβάλλεται η συμπόρευση με φοιτητές και μόνιμους.
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2396 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:37:22 μμ »
Παράθεση
Και πάλι είμασταν λίγοι, πολύ λίγοι, γιατί; Όταν σχολίασα σε ένα μέλος της ΠΕΑΕ, ότι αυτό δεν είναι πορεία, είναι ραντεβού για καφέ, μου απάντησε: πάλι καλά είμαστε, τις προηγούμενες φορές ήμασταν πολύ λιγότεροι. Κατάπια τη γλώσσα μου, που ήμουν τόσο καιρό;
Σσσσσσσσσσ, καληνύχτα μας!

Υπάρχουν απαντήσεις :
1ον Γενικά στην κοινωνία υπάρχει αυτή την περίοδο ωχαδερφισμός, ηττοπάθεια, πλήρης απαξίωση των συνδικάτων, αλλά και των πολιτικών κομμάτων. (δες απόρριψη απεργίας διαρκείας ΟΛΜΕ, ΔΟΕ κλπ)
2ον Ο κόσμος της αδιοριστίας είναι κομμένος σε πολλά κομμάτια. Την ίδια στιγμή που κάποιοι διαμαρτύρονται για τη μείωση θέσεων του ΑΣΕΠ, άλλοι μένουν αδιάφοροιι γιατί ανήκουν στο 24μηνο ή στο 40%
3ον  Δεν υπάρχει προβολή των αιτημάτων (αφίσες, ΜΜΕ, ενημέρωση ΟΛΜΕ, ενημέρωση φοιτητών κλπ)
4ον Δεν υπάρχουν ξεκάθαρα αιτήματα : Είμαστε κατά του ΑΣΕΠ; Αν ναι, γιατί να διαμαρτυρηθούμε για την ημερομηνία;
Εμένα με προβληματίζει το αν αυτοί που είναι στις ρυθμίσεις δεν είναι μαζί μας, αλλά περισσότερο αυτοί όλοι οι επιτυχόντες και μη των προηγούμενων ασεπ που δεν τους φτάνουν τα μόρια ούτε για ωρομισθία και είναι σπίτι τους. Τουλάχιστον οι ήδη ωρομίσθιοι και αναπληρωτές δουλεύουν κάπου μακριά, δεν είναι στην πόλη. Αυτοί που καίγονται άμεσα, έχουν τη μικρότερη ελπίδα και είναι σπίτι τους, αυτό είναι το πρόβλημα.
Η σχέση με τα ΜΜΕ, ειδικά στα κανάλια είναι αντίστροφη: Μόνο αν μαζευτεί κόσμος σε διαμαρτυρία βγάζουν την είδηση, όχι από πριν (ή αν έχει δημοσιογραφικό ζουμί βλέπε διαρροή ύλης)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2397 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:39:01 μμ »
λέω καλύτερα στο υπουργείο, αφού υπάρχει μία καλύτερη συσχέτιση με το υπεπθ, άσε που ο Ψωμιάδης μπλεγμένος είναι τώρα.

Στο ΥΠΕΠΘ σίγουρα πρέπει να γίνει η επόμενη διαμαρτυρία. Με το ΑΣΕΠ ξεκαθάρισε κάπως το τοπίο. Και προσοχή. Πρέπει να γίνει μέχρι Πέμπτη το αργότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:29 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2398 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:41:10 μμ »
συμφωνω απολυτα μαζι σου. δυστυχως ομως στο πανεπιστημιο βλεπω την απολυτη αδιαφορια. προσπαθω να τους μιλησω για οοοολα τα προβληματα του κλαδου και οχι απλα για το ποτε θα γινει το ασεπ και εχω καταντησει απλα γραφικη.
δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν σκοπιμο να ερθει μαζι μας ομαδα απο μια παραταξη γιατι θα επαιρνε χρωμα το θεμα. πειτε τη γνωμη σας και εγω μπορω να πω και σε ατομα και απο παραταξεις γιατι γνωριζω αρκετους. και παλι ομως δεν θεωρω οτι θα πρεπει να παρει χρωμα αυτο το θεμα.παντως οι φοιτητες μεμονομενα αδιαφορουν. και αφισες βαλαμε και κατσαμε και τους μιλησαμε και απλα μας εβλεπαν σαν ατομα που δεν περασαν στο ασεπ και τωρα χτυπιουνται
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2008, 02:49:27 μμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2399 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:44:05 μμ »
Καλά άσε να δώσουν κι αυτοί που κάθονται ωραία στο σπιτάκι τους και τα δέχονται όλα αδιαμαρτύρητα και μετά τα λέμε.......

om

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2400 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:49:22 μμ »
Παράθεση

Υπάρχουν απαντήσεις :
1ον Γενικά στην κοινωνία υπάρχει αυτή την περίοδο ωχαδερφισμός, ηττοπάθεια, πλήρης απαξίωση των συνδικάτων, αλλά και των πολιτικών κομμάτων. (δες απόρριψη απεργίας διαρκείας ΟΛΜΕ, ΔΟΕ κλπ)
2ον Ο κόσμος της αδιοριστίας είναι κομμένος σε πολλά κομμάτια. Την ίδια στιγμή που κάποιοι διαμαρτύρονται για τη μείωση θέσεων του ΑΣΕΠ, άλλοι μένουν αδιάφοροιι γιατί ανήκουν στο 24μηνο ή στο 40%
3ον  Δεν υπάρχει προβολή των αιτημάτων (αφίσες, ΜΜΕ, ενημέρωση ΟΛΜΕ, ενημέρωση φοιτητών κλπ)
4ον Δεν υπάρχουν ξεκάθαρα αιτήματα : Είμαστε κατά του ΑΣΕΠ; Αν ναι, γιατί να διαμαρτυρηθούμε για την ημερομηνία;
+++, συνόψισες την απάντηση που αποσιώπησα. Μα η ημερομηνία δεν είναι παρά μία αφορμή και μόνο, ανάμεσα στις τόσες; Δε θα μπορούσαμε να χωρέσουμε όλοι κάτω από τη σημαία "αξιοκρατία - σεβασμός"; Τι λέω και γω τώρα!Όταν ο πλουραλισμός των συμφερόντων πνίγει τον πλουραλισμό των φωνών...πώς να αγγίξει ένα θέμα πολιτικό α-πολιτικοποιημένους πολίτες; Γιατί το θέμα είναι ήδη πολιτικό...αλλά ξέφυγα. Ύλη και ημερομηνία είπαμε το θέμα μας; 

Αποσυνδεδεμένος nikolas_77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2401 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:56:49 μμ »
Ένα μεγάλο μπράβο και από μένα από την ηρωική επαρχία. Δεν θα πρέπει να απογοητεύεται κανένας. Αυτοί οι 100 αύριο μπορεί να είναι 200. Άλλωστε ακόμα και από την πολυθρόνα του σπιτιού τους μηνύματα διαμαρτυρίας στην αλφαβήτα έγραψαν περίπου 350 από τους 30.000 υποψηφίους της 2Π. Που σημαίνει ότι οι περισσότεροι ούτε καν ασχολήθηκαν με το θέμα ή αδιαφόρησαν. Δεν είναι λίγο πράγμα 3 βδομάδες πριν τον διαγωνισμό να γίνεται αυτή η διαμαρτυρία.
Το ερώτημά μου: Όταν τέθηκε υπόψη στους υπευθύνους του ΑΣΕΠ ότι η αιφνίδια αλλαγή ημερομηνίας ανατρέπει τον προγραμματισμό των περισσοτέρων υποψηφίων και ότι σε τελική ανάλυση δεν είναι και πολύ ηθικό να τραβάνε το χαλί κάτω από τα πόδια των εξεταζομένων, τι απάντησαν; Έδειξαν να αντιλαμβάνονται το χαμό που προκάλεσαν ή αυτό που τους καίει είναι η γραφειοκρατική τακτοποίηση του θέματος;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2402 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 02:58:42 μμ »
Αυτό θα μας το απαντήσει η Χρυσούλα που ήταν μέσα

Αποσυνδεδεμένος mellie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2403 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 03:02:14 μμ »
Χωρίς να θέλω να φανώ εριστική ή απαισιόδοξη, υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι; Γιατί από αυτά που διάβασα κατάλαβα ότι μας είπανε μπράβο που διαμαρτυρηθήκαμε και θα συνεχίσουν να κάνουν αυτό που έκαναν...
Δεν θέλω να πικραίνεσαι τις κυριακές τα βράδια
χωρίς αυτή τη στοτεινιά τα χρόνια μένουν άδεια

Αποσυνδεδεμένος ZOYZOY

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2404 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 03:09:28 μμ »
Έχω πάθει πλάκα με όσα διαβάζω. "Ναι έχετε δίκιο για το αργοπορημένο της ανακοίνωσης αλλά τι να κάνουμε....ως την Παρασκευή ή τη Δευτέρα θα ξέρουμε" Μπας και μας μπερδεύουν με κάποιους άλλους; :P :P :P :P  Δηλαδή σα να λέμε μια βδομάδα πριν θα το μάθουμε.....τέτοια ξεφτίλαααααααααααααα

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2405 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 03:10:26 μμ »
Από αυτά που είπε  Χρυσούλα κατάλαβα ότι το ΑΣΕΠ ρίχνει κανονικότατα το μπαλάκι στο ΥΠΕΠΘ. Ναι μεν ο Βέης μας κατανοεί και μας συμμερίζεται αλλά πιέζεται από αλλού.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2406 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 03:11:43 μμ »
......Οπότε εν ολίγοις νίπτει τας χείρας του ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ 2008 - ΠΕ02 Υλη κ ημερομηνια
« Απάντηση #2407 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 03:18:22 μμ »
Αφου ο  Βέης μας κατανοεί ας κανονίσει να γίνει ο διαγωνισμός μαζί με την 3Π τέλη Ιανουαρίου όπως έγινε και την προηγούμενη φορά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 640
Σύνολο: 648

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.