*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 675782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2156 στις: Ιούλιος 27, 2010, 12:33:48 πμ »
παιδια εγω πηρα αποσπαση(3 παιδια ,συνυπυρετηση,λογοι υγειας)αλιμονο κι αν εβαζα μεσο!!!!!
αλλα να πω την αμαρτια, μου περασε κι απ'το μυαλο μου να βαλω ,αλλα το αφησα για να δω που θα βγει χωρις μεσο!!!γιατι προπερσι με 2 παιδια δεν την πηρα την αποσπαση!!
και ναι οντως ειδα ατομα που πηραν αποσπαση φετος χωρις παιδια (βυσματαρα!!!!!!!)και συναδελφισσα με 2 παιδια δεν πηρε!!!!!!!!!!!αρα μπορει να εγιναν εν μερει αξιοκρατικα οι αποσπασεις ,γιατι δεν τους παιρνει ..θα αφηναν εμενα π.χ με 3 παιδια και.......... και θα περνουσαν τον αλλο χωρις κοινωνικα κριτηρια????????????θα τους ξεσκιζαμε!!!!!!!!!!ΑΛΛΑ περασανε και τα βυσματακια μαζι με μας,κι ετσι ικανοποιουνται σχεδον ολοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αυτο δεν θα σταματησει ποτε!!!!!!
ξερει κανεις σας με τι κριτηρια γινονται οι τοποθετησεις?παλαιοτητα ,μορια,παιζει ρολο οτι ειμαι τριτεκνη ή οχι?και αν μπορω να το κατεβασω απο καπου για να το εχω στα χερια μου ,γιατι ολο και μαμουνιες γινονται και εδω!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:17:52 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2157 στις: Ιούλιος 27, 2010, 12:48:38 πμ »
Το "βύσμα" είναι ο κανόνας, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δε χρειάζεται. Εξαρτάται από την περιοχή. Π.χ. για απόσπαση στα Δωδεκάνησα ή τις Κυκλάδες, δηλ. για περιοχές από τις οποίες φεύγουν περισσότεροι από όσους πηγαίνουν, δε χρειάζεται "μεσολάβηση" (παίζει ρόλο, βέβαια, και η ειδικότητα).

τι λεω τοση ωρα!!! εγω πηρα αποσπαση χωρις βυσμα και μαλιστα δεν ηθελα αφου δεν πηρα οργανικη φετος και με το νεο νομο θα κανω 2 χρονια του χρονου και σε περιοχη αρκετα δυσπροσιτη. τωρα με τις ανακλησεις ξερει κανεις τι γίνεται?
ελπιζω να δωσουν δικαιωμα ανακλησης της αποσπασης

Έναν χρόνο θα κάνεις. Δεν παίζει ρόλο το ότι δεν πήρες οργανική φέτος. Η διετία ισχύει για όσους θα μετατεθούν από του χρόνου και εξής.


η διετια θα ισχυσει σε οσους μετατεθουν, ζητησουν βελτιωση η τοποθετηθουν σε οργανικη την επομενη χρονια

Η παραμονή στη διάθεση, χωρίς δική σου υπαιτιότητα, λογίζεται ως υπηρέτηση οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2158 στις: Ιούλιος 27, 2010, 12:53:56 πμ »
το θεμα ειναι οτι αν φετος παρω αποσπαση δε θα μεινω στη διαθεση για να ξεχρεωσω τη περιοχη και αυτο θα γινει του χρονου με τα νεα δεδομενα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2159 στις: Ιούλιος 27, 2010, 12:55:30 πμ »
Πως γίνεται κάποιοι να παιρνουν συνεχόμενα για 3η και 4η χρονιά απόσπαση στο ίδιο μέρος και να χρωστάνε ακόμα την οργανική τους;

Εκτός απο βύσμα, υπάρχει άλλη αιτιολόγηση;

Η μόνη λογική εξήγηση θα ήταν για μένα κάποιο πρόβλημα υγείας ή κάποια μεταπτυχιακό. Μπορεί από την άλλη να είναι σύζυγος στρατιωτικού; Λεω εγώ τωρα διάφορες περιπτώσεις. Εχω περίπτωση μεσα στο ίδιο μου το σχολείο. Η κοπέλα πήρε τρίτη συνεχόμενη χρονιά απόσπαση, χωρίς να εχει υπηρετήσει την οργανική της.  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:17:52 »

Αποσυνδεδεμένος matlab88

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2160 στις: Ιούλιος 27, 2010, 01:04:28 πμ »
να ρωτησω κια εγω λιγο :
ξερεις κανεις ποτε θα ανακοινωθουν οι αποσπασεις στε κεδδυ;;

Αποσυνδεδεμένος echronea

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2161 στις: Ιούλιος 27, 2010, 01:05:08 πμ »
Όπως είπα και πριν, δύο παιδιά, συνυπηρέτηση και μεταπτυχιακό και δεν την πήρα. Στη λίστα είδα ότι υπάρχουν τέσσερα άτομα της ειδικότητάς μου από την περιοχή που ανήκω που πήραν απόσπαση για την Αθήνα που είχα ζητήσει. Ξέρετε αν έχω δικαίωμα να ζητήσω τα στοιχεία αυτών των ατόμων, δηλαδή τα δικαιολογητικά βάσει των οποίων εκείνοι πήραν απόσπαση κι εγώ όχι; Είμαι πάρα πολύ θυμωμένη και έχω διάθεση να το τραβήξω. Δηλαδή, δεν φτάνει που μας κόβουν τις εκπαιδευτικές άδειες, με αναγκάζουν να φύγω και από την Αθήνα; Μόνο το βύσμα μετράει, τίποτα άλλο; Αν κάποιος έχει κάνει κάποια καταγγελία στο παρελθόν, ας με ενημερώσει σας παρακαλώ. Είναι ώρα να κάνουμε κάτι γι' αυτήν την κοροϊδία!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2162 στις: Ιούλιος 27, 2010, 01:05:23 πμ »
Το "βύσμα" είναι ο κανόνας, αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που δε χρειάζεται. Εξαρτάται από την περιοχή. Π.χ. για απόσπαση στα Δωδεκάνησα ή τις Κυκλάδες, δηλ. για περιοχές από τις οποίες φεύγουν περισσότεροι από όσους πηγαίνουν, δε χρειάζεται "μεσολάβηση" (παίζει ρόλο, βέβαια, και η ειδικότητα).

τι λεω τοση ωρα!!! εγω πηρα αποσπαση χωρις βυσμα και μαλιστα δεν ηθελα αφου δεν πηρα οργανικη φετος και με το νεο νομο θα κανω 2 χρονια του χρονου και σε περιοχη αρκετα δυσπροσιτη. τωρα με τις ανακλησεις ξερει κανεις τι γίνεται?
ελπιζω να δωσουν δικαιωμα ανακλησης της αποσπασης

Έναν χρόνο θα κάνεις. Δεν παίζει ρόλο το ότι δεν πήρες οργανική φέτος. Η διετία ισχύει για όσους θα μετατεθούν από του χρόνου και εξής.


η διετια θα ισχυσει σε οσους μετατεθουν, ζητησουν βελτιωση η τοποθετηθουν σε οργανικη την επομενη χρονια

Η παραμονή στη διάθεση, χωρίς δική σου υπαιτιότητα, λογίζεται ως υπηρέτηση οργανικής.

Δεν έχει σημασία αυτό. Όταν γίνεται λόγος για "υπηρέτηση οργανικής", ως "οργανική" νοείται η περιοχή μετάθεσης, εκτός φυσικά από την περίπτωση της βελτίωσης. Ό,τι θα ίσχυε αν είχες πάρει οργανική, ισχύει και τώρα. Πιστεύω ότι θα το επιβεβαιώσει και ο Damien.

Αποσυνδεδεμένος pamast

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2163 στις: Ιούλιος 27, 2010, 01:22:26 πμ »
αγαπητη echronea προπερσι που δεν πηρα αποσπαση με ιδια κοινωνικα κριτηρια οπως εσυ και λογοι υγειας,πηραν ολοι οι υπολοιποι συναδελφοι και εμεινα εγω στην περιοχη και μια κοπελα με καρκινο μαστου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
οταν πηρα στον καρλαυτη τηλ. ξερεις τι μου ειπε?
ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ!!!!!!!!!!!!
και οτι ο νομος που ηθελα ηταν πολυ δυσκολος...ενω αλοι ομοροι νομοι και βαλε δεν ηταν!!!!!!!!!!!!!! μπαρουφες
απλα μου ειπαν πως δεν γινεται τιποτα με ονομαστικες καταγγελιες και απλα εκανα ενσταση-αιτηση επανεξετασης,βυσματακι αναγκαστικα και ηρθα,δεν νομιζω πως θα βρεις ακρη με καταγγελιες ,αν και πολυ θα το χαιρομουν αν τα καταφερνες!
παντως συνεχισε το με οποιο τροπο μπορεις!!!!!!!!!!!ευχομαι τα καλυτερα!

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2164 στις: Ιούλιος 27, 2010, 02:29:28 πμ »
Απο αυριο ξεκινουν οι αιτησεις επανεξετασης;

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2165 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:24:01 πμ »
γιατι η αποσπαση αφορα ολη τη περιοχη του πυσδε και μπορει να τοποθετηθεις οπουδηποτε
Πάντα έτσι γινόταν οι αποσπάσεις ή τώρα ξεκίνησε? Πάντως είναι πολύ πακέτο γιατί κάποιοι νομοί είναι πολύ μεγάλοι και πιθανόν να συμπεριλαμβάνουν και νησιά που κάποος δε θα ήθελε να πάει..

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2166 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:31:45 πμ »
Ξέρει κανείς πότε πρέπει να παρουσιαστούμε στην περιοχή απόσπασης; Θα βγάλουν ανακοινώσεις, η κάθε περιοχή ξεχωριστά;

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2167 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:39:48 πμ »
Καλημέρα σε όλες/ους!Πήρα τηλ στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας που αποσπάστηκα κ μου είπαν ότι δε χρειάζεται να παρουσιαστούμε τώρα αλλά μετά τις 25-8 όταν θα βγουν κ τα κενά.Σε όλες τις Διευθύνσεις ισχύει αυτό;Ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι θα χρειαζόταν να παρουσιαστούμε έστω για τα γραφειοκρατικά τώρα που ανακοινώθηκαν οι αποσπάσεις.
Κ κάτι ακόμα στο οποίο άκρη δεν μπορώ να βρω γιατί ακόμα κ συνάδελφοι που εργάζονται σε γραφεία δεν έχουν σαφή εικόνα με τα νέα δεδομένα:Διορίστηκα πριν από 11 μήνες κ φέτος όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ υπηρέτησα σε ένα σχολείο της περιοχής μου.Πριν από 2 μήνες περίπου,πήρα οργανική για ένα άλλο σχολείο της περιοχής μου όπου κ θα υπηρετούσα το 2010-11,αν δεν έπαιρνα απόσπαση χθες!Η ερώτηση είναι η εξής:την υπηρέτηση αυτής της οργανικής τη χρωστάω κ αν ναι για 1 ή για 2 χρόνια;Ο βασικότερος λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να πάρω μετάθεση κ δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης την άνοιξη που μας έρχεται...

Αποσυνδεδεμένος orchid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2168 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:41:40 πμ »
Καλημέρα σε όλες/ους!Πήρα τηλ στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας που αποσπάστηκα κ μου είπαν ότι δε χρειάζεται να παρουσιαστούμε τώρα αλλά μετά τις 25-8 όταν θα βγουν κ τα κενά.Σε όλες τις Διευθύνσεις ισχύει αυτό;Ρωτάω γιατί είχα την εντύπωση ότι θα χρειαζόταν να παρουσιαστούμε έστω για τα γραφειοκρατικά τώρα που ανακοινώθηκαν οι αποσπάσεις.
Κ κάτι ακόμα στο οποίο άκρη δεν μπορώ να βρω γιατί ακόμα κ συνάδελφοι που εργάζονται σε γραφεία δεν έχουν σαφή εικόνα με τα νέα δεδομένα:Διορίστηκα πριν από 11 μήνες κ φέτος όντας στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ υπηρέτησα σε ένα σχολείο της περιοχής μου.Πριν από 2 μήνες περίπου,πήρα οργανική για ένα άλλο σχολείο της περιοχής μου όπου κ θα υπηρετούσα το 2010-11,αν δεν έπαιρνα απόσπαση χθες!Η ερώτηση είναι η εξής:την υπηρέτηση αυτής της οργανικής τη χρωστάω κ αν ναι για 1 ή για 2 χρόνια;Ο βασικότερος λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να πάρω μετάθεση κ δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης την άνοιξη που μας έρχεται...

Θα πάρω τηλέφωνο κι εγώ και θα ενημερώσω. Εσύ σε ποια διεύθυνση πήρες απόσπαση; Εγώ Β' Αθήνας.

//Μόλις πήρα τηλέφωνο. Μου είπαν ότι 1η Σεπτέμβρη θα πρέπει να παρουσιαστούμε για να γίνει η πράξη ανάληψης. Κατά τις 25 Αυγούστου θα βγουν τα κενά στα σχολεία.

//Σχετικά με το δεύτερο ερώτημα:
Είσαι φωτογραφία και της δικής μου περίπτωσης. Το Νοέμβρη δε θεμελίωνες δικαίωμα για μετάθεση. Εφόσον δεν έχεις συμπληρώσει ολόκληρη χρονιά στη συγκεκριμένη περιοχή, δε δικαιούσαι μετάθεση. Εγώ διορίστηκα τέλη Νοέμβρη. Πήρα οργανική τον Ιούνιο, αλλά χρωστάω μόνο 2 μήνες στην περιοχή, όχι ολόκληρη χρονιά. Αν διαβάζει ο Damien που είναι πάντα καλύτερα πληροφορημένος, ας σχολιάσει :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2010, 08:49:47 πμ από orchid »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #2169 στις: Ιούλιος 27, 2010, 08:43:47 πμ »
Ο βασικότερος λόγος που ρωτάω είναι γιατί θέλω να πάρω μετάθεση κ δεν ξέρω αν έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετάθεσης την άνοιξη που μας έρχεται...

Οι αιτήσεις μεταθέσεων το Νοέμβρη δεν γίνονται;  ??? Ή άλλαξε και αυτό;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 470
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.