*

Αποστολέας Θέμα: Κορινθία  (Αναγνώστηκε 34716 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος star

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 16, 2009, 06:31:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Συγχαρητήρια σε όλους όσους διορίστηκαν...και υπομονή στους αναπληρωτές!Είμαι και εγω μια αναπληρώτρια νηπιαγωγός ...που δεν διορίστηκα για 10 θέσεις...Γεννήθηκα και μεγάλωσα στην Κόρινθο.Σπούδασα στην Αθήνα και ποτέ δεν είχα ιδιαίτερες επαφές με τους ντόπιους ...όπως διάβασα!Τα 2 τελευταία χρόνια δούλεψα συμπτωματικά στον νομό μου ως αναπληρώτρια ,ωστόσο χρειαστηκε να νοικιασω 2 διαφορετικά σπιτια,καθώς δούλεψα σε μακρινά και ορεινά χωριά της Κορίνθου...Γνώρισα συναδερφους απο πολλες περιοχές της Ελλάδας και πιστεύω οτι τα προβλήματα στις ανθρώπινες σχέσεις τα δημιουργεί η κακή πρόθεση και οχι η καταγωγή!Η Κόρινθος λοιπόν δεν αποτελεί τουριστικό μέρος κατα τη γνώμη μου και γιαυτό δεν διαθέτει επιπλωμένα σπίτια απο όσο γνωρίζω....Οι κάτοικοι δεν βλέπουν τους εκπαιδευτικούς σαν πορτοφόλια ,γιατί το χρήμα έρχεται από αλλού...Αντίθετα το Λουτράκι,το Λέχαιο,το Βραχάτι,το Ξυλόκαστρο και παρόμοια χωριά διαθέτουν επιπλωμένα και φτηνά σπίτια,γιατί είναι καθαρά τουριστικά μέρη.Φυσικά δεν απέχουν πολύ από την Κόρινθο,ειδικά αν έχεις δικό σου αυτοκίνητο!Αν τώρα κάποιος θέλει να μείνει μέσα στην πόλη...δεν υπάρχει λόγος .Υπάρχουν περιμετρικά διάφορες περιοχές π.χ Κανταρέ ,που και θάλασσα βλέπεις και φτηνά σπίτια διαθέτει...Η ζωή στην  Κ όρινθο τον χειμώνα δεν είναι τόσο μίζερη ,όσο διάβασα...Και στέκια υπάρχουν και ωραία μαγαζιά,για φσγητό ή ποτό και ωραίοι ανθρωποι...αρκεί να εχεις τον χρόνο και τη διάθεση να τα εντοπίσεις...Τελειώνοντας εχω να πώ οτι το νερό επιδερμικά δεν έβλαψε ποτέ κανένα...αλλά πραγματικά δεν πίνεται.Κάποιοι ντόπιιοι πίνουν νερό Λουτρακίου ,το οποίο εφοδιάζονται με διάφορα μέσα...όπως και σε πολλές άλλες περιοχές της Ελάδας!Κάποιοι άλλοι έχουν το προνόμιο να έχουν απευθείας παροχή από το Λουτράκι,ανάλογα με την περιοχή που μένουν...Τους καλοκαιρινούς μήνες η περιοχή είναι σούπερ...αλλά δεν θα αναφέρω ονόματα μαγαζιών ,για να μην κάνω διαφήμιση!Αυτά είχα να σας πώ και εύχομαι σε όλους καλό χειμώνα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορινθία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:24 »

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 16, 2009, 08:21:55 μμ »
διορίστηκα νομό κορινθίας και σκέφτομαι να πηγαινοέρχομαι από Αθήνα. έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία να μου πει κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο ? (με προαστιακό) η συγκοινωνία μέσα στην Κόρινθο πώς είναι?

Αποσυνδεδεμένος nagia1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 16, 2009, 08:22:06 μμ »
Απο οσο ξερω τα κενα στην Κορινθια για τους νηπιαγωγους δεν ειναι κ τοσο κοντα στη Κορινθο.Ειναι αρκετα ορεινα κ προς Νεμεα.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 16, 2009, 08:27:23 μμ »
Το ότι δεν έβλαψε ποτέ κανέναν το νερό είναι μία απόλυτη διαπίστωση, που δύσκολα μπορεί κάποιος να στηρίξει. Το διάστημα που έμενα εκεί, μετά το μπάνιο γέμιζα κοκκινίλες στο σώμα. Το επεσήμανα, έχω ΠΟΛΥ ευαίσθητο δέρμα, δεν είπα ότι το παθαίνουν όλοι !! Το πάθαινε πάντως κατά διαστήματα και ο σύζυγος. Επιστρέφοντας στην πόλη μου, σταμάτησε το φαινόμενο. Εκτός τελικά αν έφταιγαν οι άνθρωποι και ο τρόπος που με δέχτηκαν για τα εξανθήματα και όχι το νερό !!  ;D ;D ;D
όσο για το νερό Λουτρακίου, πηγαίναμε και εμείς στις αρχές σε μια βρύση στο Λουτράκι και γεμίζαμε, αλλά φυσικά δεν το αντέξαμε πολύ και στραφήκαμε στο εμφιαλωμένο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορινθία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:32:24 »

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 16, 2009, 08:35:32 μμ »
Μένουμε Αθήνα και ο σύζυγος εργάζεται Κόρινθο, πηγαινοέρχεται κάθε μέρα με προαστιακό. Αν πρόκειται να εργαστείς μέσα στην Κόρινθο, είναι εφικτό. Υπάρχει λεωφορείο που σε παίρνει από τον προαστιακό και σε πηγαίνει στο κέντρο της Κορίνθου (δεν είναι μεγάλη απόσταση). Αν όμως μιλάμε για εκτός Κορίνθου, δύσκολα τα πράγματα...

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 16, 2009, 08:48:37 μμ »
Αυτό είναι που φοβάμαι διότι δεν βγήκαν ακόμη τα ΄κενά στα σχολεία οπότε παίζει και αυτή η πιθανότητα να τοποθετηθώ εκτός Κορίνθου.

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 16, 2009, 08:53:12 μμ »
Αν είσαι εκτός Κορίνθου, μάλλον θα πρέπει να νοικιάσεις σπίτι...Αν είσαι εντός πάντως, το κάνεις άνετα αυθημερόν με προαστιακό, το κάνει πολύς κόσμος. Καλή τύχη !!

Αποσυνδεδεμένος Tess

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 16, 2009, 09:18:30 μμ »
σ' ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 16, 2009, 09:48:29 μμ »
ο προαστιακός σταματάει και στους Αγ. Θεοδώρους ή κάνω λάθος ?
βολεύει κανένα σχολείο εκεί ή τελικά μόνο Κόρινθο κέντρο εξυπηρετεί ? (για σχολεία μιλάμε)

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 16, 2009, 10:31:05 μμ »
Ναι, σταματάει και εκεί. Είναι μία στάση πριν την Κόρινθο. Δεν έχω ιδέα όμως τι παίζει εκεί από σχολεία. Έχω δει που υπάρχει ένα έξω από σταθμό προαστιακού αλλά δεν ξέρω καν αν πρόκειται για δημοτικό ή γυμνάσιο.

Αποσυνδεδεμένος star

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 17, 2009, 01:03:21 πμ »
Ευχομαι τότε οι τελευταίες άσχημες αναμνήσεις στην ζωή σου να είναι η Κόρινθος και οι άνθρωποι εκεί γενικά.Μακάρι στην πορεία τα πράγματα να είναι πολύ καλύτερα για σένα...και να κρατάς μόνο τα θετικά στοιχεία από τους τόπους και τους ανθρώπους, που γνωρίζεις.....είναι καλύτερα έτσι, γιατί οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι μονόδρομες!

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 17, 2009, 01:37:48 πμ »
Σε ευχαριστώ !! Είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα τώρα...Όπως τα λες, δεν είναι μονόδρομες οι ανθρώπινες σχέσεις...Αλλά δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που δεν σου αφήνουν ΚΑΝΕΝΑ περιθώριο...Να είσαι καλά !! ;)

Αποσυνδεδεμένος patoulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 18, 2009, 12:39:07 πμ »
Καλη τοποθετηση και απο μενα....και εγω μεγαλωσα στην κορινθια και μαλιστα σε χωριο οποτε ισως σε βοηθησω λιγακι...αν ψαχνεις σπιτι στο κεντρο της πολης και καινουργιο θα πληρωσεις αρκετα...το καλυτερο ειναι , αν εχεις αυτοκινητο, να βρεις σπιτι προς Λεχαιο. Περιγιαλι, Νεραντζα, γενικα στα παραλιακα χωρια οπου νοικιαζονται σπιτια για ολο το χρονο...ειναι πολλοι , κυριως Αθηναιοι ,που νοικιαζουν δωματια και σπιτια για ολο το χρονο και ολο κατι υπαρχει....θα σου πω παραδειγμα μιας θειας μου που βρηκε επιπλωμενη γκαρσονιερα με κλιματισμο , οχι νεας κατασκευης αλλα σε καλη κατασταση, 100μ απο τη θαλασσα και κοντα στο δημοτικο (αν εχεις μικρα παιδακια) για ολο το χρονο 2000 ευρω...αν ψαξεις βρισκεις...οσο για το νερο εχει αλατα αλλα γενικα δεν υπαρχει προβλημα...και για τους κατοικους μην ανησυχεις...σε ολη την Ελλαδα ολοι ειναι καχυποπτοι στην αρχη αλλα αν σε λατρεψουν τα παιδακια τους μια χαρα θα τα πας και μαζι τους...θα ειναι μια καλη ευκαιρια και για τα παιδακια σου , αν εμενες σε πολο πολη, να ζησουν σε λιγο πιο χαλαρους ρυθμους...και οποτε βαρεθεις παρε τον προαστικο και πηγαινε Αθηνα...διπλα ειναι

Αποσυνδεδεμένος asyria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Κορινθία
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 18, 2009, 10:47:44 πμ »
ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιας μου για ολα που μου ειπατε για την κορινθο.
ειστε υπεροχες.  να εισαστε ολοι σας καλα και ναναι καλα τα παιδια σας και αυτοι που αγαπατε.
με συγκινησατε ειστε υπεροχα ατομα.
καλη σταδιοδρομια σε ολους. και να εχουμε την υγεια μας...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160972
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.