*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2009  (Αναγνώστηκε 56310 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mandy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:44:37 μμ »
Πρέπει να έρθει άλλος στη θέση μας για να μπορέσουμε να φύγουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:46:49 μμ »
Εφόσον πήρες απόσπαση αύριο επικοινωνείς με τη διεύθυνση που αποσπάστηκες. Δεν πας στο σχολείο σου δηλαδή μέχρι να έρθει άλλος.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 03, 2009, 01:41:20 μμ »
Οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ να υποθέσω θα βγουν μετά τις εκλογές;;  ???
[/quo

Εχουν διαρρευσει ηδη απο το πρωι απο πολιτικα γραφεια και αρα αναμενεται για σημερα και η επισημη υπηρεσιακη ανακοίνωσή τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2009, 02:50:28 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 06:11:51 μμ »
χαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!Εκλογές και αβέρτα αποσπάσεις!!!!!!!!!!!! χαχαχαχα! δωσε και μένα μπάρμπα!!!!!!!!!! ακόμα γελάωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:02 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #270 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:14:59 μμ »
Θα διαφωνησω ως ενα βαθμο.

Οπως εχω γραψει και σε αλλο post, γενικως τα αριθμητικα μεγεθη των αποσπασθεντων κινουνται στα ιδια επιπεδα με τα αμεσως προηγουμενα χρονια. Φετος το Υπεπθ και τα αρμοδια οργανα Kυσδε και Κυσπε ολιγωρησαν με αποτελεσμα να καθυστερησουν τραγικα οι β, γ φασεις αποσπασεων δασκαλων και καθηγητων και τωρα τρεχουν να προλαβουν τις θεσμικα ορισμενες προθεσμιες, γι΄αυτο και υπαρχει συνεχης ροη ανακοινωσεων, δινοντας ετσι την εσφαλμενη εντυπωση οτι προκειται για προεκλογικο αλισβερισι. Αλισβερισι ειναι, οχι ομως προεκλογικο. Αυτα ειναι παγιες διαδικασεις που συντελλουνται διαχρονικα αφου επαλληλες φασεις αποσπασεων γινονταν παντα, κατω απο ολους τους κομματικους αστερισμους...
Περυσι για παραδειγμα επι υπουργειας Στυλιανιδη, οι ιδιες διαδικασιες αποσπασεων ειχαν περατωθει μεχρι το τελος Αυγουστου και αφορουσαν χονδρικα τον ιδιο ογκο εκπαιδευτικων. Φετος με τον ηλιοκαμμενο Aris τι περιμενες...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 04, 2009, 09:39:13 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #271 στις: Σεπτέμβριος 04, 2009, 11:13:59 μμ »
Ναι, ωραία..μπορεί να είναι ίδια τα ποσοστά με τις προηγούμενες χρονιές (δε γνωρίζω, δεν το έχω ψάξει) όμως πως εξηγείς Damien ότι η Γ φάση, που έγινε ΝΥΧΤΑ (λίγες ώρες μετα τη Β και αμέσως μετά το μαντάτο των εκλογών) ικανοποίησε πολύύύ μεγαλύτερο όγκο από τη Β φάση?? Ποιά η λογική? Δεν υποτίθεται ότι όσο προχωράνε οι φάσεις γίνονται πιο αυστηρά τα κριτήρια? Μου είπαν από το υπουργείο ότι δεν πήρα την απόσπαση (πρέπει να είμαι η μόνη που δεν την πήρα! ::)) επειδή δήλωσα άγαμη, και ότι όλοι όσοι έχουν οικογένεια την πήραν στην Γ φάση!!!! Έλεος

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #272 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 11:38:31 πμ »
Αννα, οι Β & Γ φασεις αποσπασεων σε Πυσπε ανακοινωθηκαν με 2-3 ωρες καθυστερηση η μια απο την αλλη την ημερα της προκυρηξης των εκλογων. Η Γ φαση κοινοποιηθηκε το απογευμα πριν την ανακοινωση της προωρης προσφυγης στην καλπη. Αυτο σημαινει οτι δεν ισχυουν τα γραφομενα περι νυχτας κτλ και οτι βεβαια οι συνεδριασεις ελαβαν χωρα τις προηγουμενες μερες πριν την ανακοινωση των εκλογων (παντοτε μεσολαβει καποιο συντομο χρονικο διαστημα μεταξυ συνεδριασης Κυσπε/Κυσδε και υπηρεσιακης ανακοινωσης αποτελεσματων). Σκεψου οτι τα αποτελεσματα της Β φασης αποσπασεων για Πυσδε ηταν ανεπισημως ηδη γνωστα απο το πρωι της Πεμπτης αλλα ανακοινωθηκαν επισημως κατα τις 2 το μεσημερι της Παρασκευης. Τωρα γιατι ειναι διαφορετικος ο ογκος των αποσπασεων μεταξυ Β και Γ φασης, σιγουρα και το ενδεχομενο εκλογων μπορει να επαιξε το ρολο του. Το βεβαιο ομως ειναι οτι αρκετες αιτησεις δασκαλων που πληρουν αντικειμενικες προυποθεσεις αποσπασης δεν ικανοποιηθηκαν στην Α φαση και αρα ηταν λογικο και επομενο αυτο να συμβει στις επομενες, και αφου βεβαια ο αριθμος των αποσπασθεντων ηταν αφυσικα πενιχρος στη Β φαση αυτο εγινε στη Γ φαση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος anna_s

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #273 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 12:38:50 μμ »
Το νύχτα έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά. Ήθελα απλά να δηλώσω τον τρόπο με τον οποίο έγιναν. Η προισταμένη της διευθυνσης στην οποία ανήκω τώρα συμμετείχε στο ΚΥΣΠΕ και πληροφορήθηκα (πριν γίνει) ότι θα πήγαινε Αθήνα και θα γίνόταν το συγκεκριμένο πρωί. Άρα νωρίτερα δεν είχε γίνει καμία συνεδρίαση για το συγκεκριμένο θέμα, εκτός κι αν την έκαναν με την παρουσία μόνο ορισμένων από τα μέλη του συμβουλιου....δηλαδή πάλι "νύχτα"!  ;D
Τώρα αν στο ίδιο συμβούλιο (στις 2 Σεπτ) αποφασίστηκαν και οι 2 φάσεις... Δεν το καταλαβαίνω. Ίσως έγινε μία λίστα επιπλέον στο συμβούλιο για τη γ' φάση σε περίπτωση που αποφασιζόταν πρόωρες εκλογές... (πολύ προνοητικοι) , ίσως και να μην έγινε καθόλου αυτή η λίστα και να βγήκε αργότερα με....τηλεδιάσκεψη μέσω κινητών 3G! ;D
Απορώ μόνο γιατί αμφιβάλεις ότι ο τρόπος, η χρονική στιγμή και ο όγκος της Γ φάσης έγιναν λόγω εκλογών..! Και θα πω το ίσως παρωχημένο...στην Ελλάδα ζούμε! Τι πιο φυσικό! :)
Αλλά αφού ήταν που ήταν "προεκλογική χάρη" γιατί δεν την έκαναν σε όλους?  :'( Αν δεν πάμε εμείς (οι μόνιμοι ) στις συγκεκριμένες περιοχές που ζητήσαμε θα πάνε αναπληρωτές (που θα ερχόταν στις δικές μας θέσεις αλλιώς)...Ποιο το πρόβλημα? Εγώ το ξαναλέω πρέπει να είμαι η μόνη που δεν πήρα!!  :-[

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #274 στις: Σεπτέμβριος 05, 2009, 07:41:10 μμ »
Αννα εγω δεν διαφωνω μαζι σου.
Ερμαιο ειναι το κρατος στην αδηφαγο ορεξη της εκαστοτε κομματικης εξουσιας. Και δεν αμφιβαλλω για το προεκλογικο υποστρωμα της περιωνυμης  Γ' φαση που τοσο σε εξοργισε. Αυτο που λεω ειναι οτι οι αποσπασεις -το πλεον προνομιακο πεδιο ρουσφετολογικης δοσοληψιας στη δημοσια εκπαιδευση- παντοτε διενεργουνται ως κομματικο αλισβερισι επικεινται ή οχι εκλογες. Τωρα αν ο ρουσφετολογικος πυρετος απο τους 48 πηγε στους 48 και 3 βαθμους λογω εκλογων, πραγματικα ειναι ησσονος σημασιας. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #275 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 04:35:17 μμ »
Γεια σας!

Είμαι αποσπασμένος και αναπάντεχα έπαψαν να ισχύουν οι σοβαροί λόγοι της απόσπασής μου.
Το θέμα τώρα είναι ότι αν μετά τις εκλογές βγει υπηρεσιακή κυβέρνηση λόγω μη αυτοδυναμίας, θα συνεχιστεί η αναστολή πράξεων και σύγκληση συμβουλίων για αποσπάσεις ή όχι;
Δηλαδή, ποιο είναι το νωρίτερο που μπορεί να βγει μια Δ' φάση αποσπάσεων με τις δεδομένες συνθήκες;

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #276 στις: Σεπτέμβριος 29, 2009, 08:36:44 μμ »
για ποιο λόγο γίνεται ανάκληση κάποιων αποσπάσεων ενώ ταυτόχρονα εγκρίνουν άλλες αποσπάσεις?  ::)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #277 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 04:16:05 μμ »

Με δημόσια προκήρυξη οι αποσπάσεις των εκπαιδευτικών

( http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2582&Itemid=231 )


Δημόσια προκήρυξη για εκδήλωση ενδιαφέροντος για προσωρινή απόσπαση με αξιοκρατικές διαδικασίες, περιορισμένου αριθμού εκπαιδευτικών με προσόντα για μονάδες που χρειάζονται (πχ. Παιδαγωγικό Ινστιτούτο, Κέντρο Εκπαιδευτικής Ερευνας κλπ).

Το μοντέλο αυτό θα εφαρμόσει άμεσα η νέα πολιτική ηγεσία του υπ. Παιδείας, σύμφωνα με πληροφορίες , προκειμένου να μην αδειάζουν τα σχολεία λόγω των αποσπάσεων των δασκάλων και καθηγητών.

Στις σκέψεις της πολιτικής ηγεσίας είναι από την επόμενη σχολική χρονιά όλοι οι αποσπασμένοι να γυρίσουν στα εκπαιδευτικά τους καθήκοντα και παράλληλα να γίνει η δημόσια προκήρυξη για εκδήλωση ενδιαφέροντος για προσωρινή απόσπαση.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2009, 04:26:52 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος colinpauel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #278 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 04:49:07 μμ »
Ναι καλά όλα θα γίνουν νομότυπα πάλι ....βαρέθηκα! Είμαι αναπληρωτής τοποθετήθηκα πριν 20 μέρες και μου κοινοποίησαν προφορικά ότι θα με αποσπάσουν σε άλλη περιοχή από την τοποθέτηση μου ,και στην συνέχεια θα μου δώσουν με διάθεση για κάποιες ώρες σε σχολείο 95 ΚΜ μακρύτερα από αυτό της απόσπασης, χωρίς την θέληση μου είναι αυτό δυνατό?Για όσους δεν το κατάλαβαν τα δύο σχολεία αυτό που θα αποσπαστώ και θα δουλευω τις μισες ώρες θα είναι 95 Km απο αυτό που θα δουλέυω τις άλλες μισές και φυσικά σε άλλη περιοχή.
Ερώτηση 1η ...υπάρχουν αποσπάσεις Αναπληρωτών? Υποχρεωτικές ?
Είναι δυνατόν να είμαι με διάθεση σε άλλη περιοχή πχ από την Α να έχω διάθεση και στην Γ?
Υπάρχει κάπου η νομοθεσία για αποσπάσεις αναπληρωτών αν αυτές υπάρχουν?

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2009
« Απάντηση #279 στις: Οκτώβριος 07, 2009, 04:59:08 μμ »
κάνε τους φασαρία να σε τοποθετήσουν εικονικά σε κάποιο δυσπρόσιτο σχολείο του νομού, να παίρνεις διπλά τα μόρια, και μετά άσε τους να σε στείλουν όπου θέλουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 476
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.