*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο Νηπιαγωγών  (Αναγνώστηκε 11074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Ωράριο Νηπιαγωγών
« στις: Απρίλιος 08, 2008, 03:54:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που προέκυψε σε μια φίλη που διορίστηκε σε νησιωτική περιοχή. Υπηρετεί σε ολοήμερο νηπιαγωγείο αρχικά με εναλλασόμενο ωράριο, όμως ξαφνικά της ήρθε της διευθύντριας η επιθυμία να κάνει αυτή μόνο πρωινό και η φίλη μου το απογευματινό. Αν και πήγε στον προϊστάμενο, ωστόσο, δεν βρέθηκε λύση. Τι κάνεις σε μια τέτοια περίπτωση; Βρίσκεις το δίκιο σου ή κάνεις την πάπια μέχρι να τελειώσει η χρονιά και να φύγεις;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2008, 03:57:25 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:16:15 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2008, 04:38:02 μμ »
η εγκύκλιος λεει ότι είναι υποχρεωτικό το εναλλασόμενο ωραριο ανα βδομαδα ή ανα μηνα. αν βεβαια τα βρουν μεταξύ τους δεν υπαρχει προβλημα. εχει δικαιωμα να ζητησει την αλλαγή ωραρίου. και ελεος με όλες τις παλιες που νομιχουν ότι ειναι το σπιτι τους. υπαρχει γραμμενο καπου, θα το γραψω όταν το βρω.

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 08, 2008, 04:51:15 μμ »
 δυστυχώς για εμάς οι παλιές, όχι μόνο νομίζουν ότι είναι το σπίτι τους, το κάνουν και με τις ευλογίες ανωτέρων.....
Αν βρεις την εγκύκλιο γράψε το για να της το στείλω. Σ' ευχαριστώ!! ;)

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2008, 05:13:29 μμ »
Σας γράφω αποσπάσματα από το εξής έγγραφο...


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚ/ΤΩΝ
ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΩΝ
Δ/ΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ Π.Ε.
ΤΜΗΜΑ Δ΄
Μητροπόλεως 15
10185 ΑΘΗΝΑ
Πληροφορίες : Θεόδωρος Γούπος
Μήνας Αθανάσιος
Τηλέφωνο : 210.32.38.380
210.32.43.014
210.32.45.738
Fax : 210.32.45.738
Email : spudonpe@ypepth.gr
Νικ
Να διατηρηθεί μέχρι
Βαθμός ασφαλείας
Αθήνα, 31 - 8 - 2005
Αριθ. Πρωτ. Βαθμός Προτερ.
Φ.32 / 344 / 85330 / Γ1
ΠΡΟΣ :
1. Περιφερειακούς Δ/ντές Εκπ/σης (Έδρες τους)
2. Προϊσταμένους Επιστημονικής
και Παιδαγωγικής καθοδήγησης
(Έδρες τους)
3. Σχολικούς Συμβούλους
Προσχολικής Αγωγής
(Μέσω Δ/νσεων και Γραφείων Π.Ε.)
4. Δ/ντές Εκπ/σης και Προϊσταμένους Γραφείων Π.Ε. (Έδρες τους)
5. Νηπιαγωγεία της χώρας (Μέσω Δ/νσεων και Γραφείων Π.Ε.)
ΘΕΜΑ: ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ


-------  Το Ολοήμερο Νηπιαγωγείο θεσπίστηκε με το άρθρο 3 του Ν. 2525/1997, (ΦΕΚ 188 Τ.Α΄) και είναι ένας καινοτόμος θεσμός της Εκπαίδευσης που απαντά στις εκπαιδευτικές ανάγκες των παιδιών μιας σύγχρονης κοινωνίας.


------  5. Εκπαιδευτικό προσωπικό
Κάθε τμήμα ολοήμερου προγράμματος στελεχώνεται από δύο νηπιαγωγούς για την εφαρμογή του ενιαίου εκπαιδευτικού προγράμματος. Οι νηπιαγωγοί που αναλαμβάνουν το ολοήμερο πρόγραμμα ακολουθούν εναλλασσόμενο ωράριο, η δε συχνότητα εναλλαγής στο ωράριο για παιδαγωγικούς λόγους, δεν μπορεί να είναι μικρότερη της μιας βδομάδας ούτε μεγαλύτερη του ενός μηνός.

-----Η παρούσα εγκύκλιος με ευθύνη του Διευθυντή του σχολείου θα αναπαραχθεί και θα διανεμηθεί σε όλους τους εκπαιδευτικούς και θα αποτελέσει θέμα ειδικής συνεδρίασης του συλλόγου διδασκόντων.


Το έγγραφο βρίσκεται στο  http://4grpe-a.thess.sch.gr/prosholiki%20agogi.pdf

Επίσης, προσθέτω εδώ ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν αναφέρεται ότι οι Προισταμενες των Νηπιαγωγείων αναλαμβάνουν κατά προτεραιότητα τα κλασσικά τμήματα (δηλ. μπορεί οποιαδήποτε νηπιαγωγός να αναλάβει το κλασσικό και η προϊσταμένη να είναι στο ολοήμερο). Έτσι μου είχε πει σε συζήτηση πέρισυ ο Διευθυντής ΠΕ Δράμας.

Ελπίζω να βοήθησαν αυτά...

Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:16:15 »

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2008, 07:49:33 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνηση και τη βοήθεια. Ελπίζω να διευθετυθεί το θέμα και να μην τύχει σε καμιά μας κάτι ανάλογο. Πάντως σε ολοήμερο νηπιαγωγείο Βορείου Αιγαίου, η προϊσταμένη κάνει μόνο πρωινό ωράριο και δεν μπαίνει σε τμήμα, μια που υπάρχουν άλλες δύο νηπιαγωγοί νεοδιόριστες βεβαίως βεβαίως..... Και φυσικά τις έχει αναθέσει και κάποια από τα βιβλία της.... Ελλάς το μεγαλείο σου!!!

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 08, 2008, 09:55:22 μμ »
Τι κάνεις σε μια τέτοια περίπτωση; Βρίσκεις το δίκιο σου ή κάνεις την πάπια μέχρι να τελειώσει η χρονιά και να φύγεις;
Βέβαια το καλύτερο είναι να τα βρίσκουμε μεταξύ μας, ιδιαίτερα στα ολοήμερα, γιατί αλλιώς η ατμόσφαιρα γίνεται βαριά και το μάθημα πολύ δύσκολο αν δεν μιλάς με τη συνάδελφο. Αλλά και αυτοί οι προϊστάμενοι πια, πολύ βόλεμα βρε παιδάκι μου. Ενώ θα μπορούσαν να κρατάνε τους τύπους και να αποδίδουν τη νομοθεσία, πώς γίνεται τις περισσότερεσ φορές να προσαρμόζουν το νόμο ανάλογα με τις ανάγκες των παλιών και των "δικών" τους... Στη θέση της φίλης σου, θα έβρισκα μια πολύ γελοία δικαιολογία πάνω στην οποία θα πατούσα με όλη μου τη σοβαρότητα ( π.χ."θέλω να είμαι και πρωινή γιατί ξεκίνησα φροντιστήριο κινεζικής γλώσσας ενόψει των Ολυμπιακών του Πεκίνου και ο δάσκαλος μπορεί να έρχεται μόνο στις 13:17 κάθε δεύτερη εβδομάδα"  ;D )και θα έστελνα όλους τους προϊσταμένους να μου στείλουν με έγγραφο την οποιαδήποτε απόφασή τους ( π.χ."φυσικά και δεν έχω πρόβλημα να κάνω μόνο τα απογευματινά, αλλά σας παρακαλώ να μου στείλετε την απόφαση και εγγράφως προκειμένου να μην έχω πρόβλημα με τους γονείς/τη μαμά μου/τον γάτο μου/τον καθηγητή των κινεζικών"  :o). 100% οι προϊστάμενοι κολλάνε στις έγγραφες αποφάσεις και κάθε είδους διαταγές (ειδικά αφού δεν συνάδουν με τη νομοθεσία), το ζήτημα παραμένει σε εκκρεμότητα, τελειώνει η χρονιά και εσύ έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...  8) 8) 8)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:05:40 μμ »
 ;D ;D ;D  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:33:33 μμ »
selas η απάντησή σου με αποστόμωσε!!!  :-X :-X :-X
Και όχι τίποτε άλλο άντε να ακούς μετά τα καντήλια από τον Κινέζο καθηγητή σου!!!

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 08, 2008, 10:42:34 μμ »
@ # $ ! **

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 08, 2008, 11:15:55 μμ »

"θέλω να είμαι και πρωινή γιατί ξεκίνησα φροντιστήριο κινεζικής γλώσσας ενόψει των Ολυμπιακών του Πεκίνου και ο δάσκαλος μπορεί να έρχεται μόνο στις 13:17 κάθε δεύτερη εβδομάδα"  ;D )και θα έστελνα όλους τους προϊσταμένους να μου στείλουν με έγγραφο την οποιαδήποτε απόφασή τους ( π.χ."φυσικά και δεν έχω πρόβλημα να κάνω μόνο τα απογευματινά, αλλά σας παρακαλώ να μου στείλετε την απόφαση και εγγράφως προκειμένου να μην έχω πρόβλημα με τους γονείς/τη μαμά μου/τον γάτο μου/τον καθηγητή των κινεζικών"  :o).

 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Εξυπνο ! Με χιούμορ !  ;)

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:32:51 μμ »
Απορία:
Ποιά νηπιαγωγός ευθύνεται για την αποχώρηση των νηπίων του πρωϊνού τμήματος;; Η πρωϊνή δίνει τα παιδιά αυτά στις 12 ή η μεσημεριανή όταν έρθει;;

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:43:41 μμ »
Απορία:
Ποιά νηπιαγωγός ευθύνεται για την αποχώρηση των νηπίων του πρωϊνού τμήματος;; Η πρωϊνή δίνει τα παιδιά αυτά στις 12 ή η μεσημεριανή όταν έρθει;;
H πρωινή έχει την ευθύνη μέχρι την αποχώρηση των νηπίων(12.15-12.30) και η μεσημεριανή από 15.45-16.00.Για να φεύγουν τα παιδιά απο το ολοήμερο στο ωράριο του κλασικού, θα πρέπει να το έχεις συμφωνήσει με την προισταμένη σου και εκείνη με το γραφείο(δηλ. πόσα παιδιά αποχωρούν στο ωράριο του κλασικού).Μπορεί η ώρα προσέλευσης να είναι 11.45 για την μεσημεριανή,αλλά αυτό γίνεται για να μιλήσετε,να συνεργαστείτε,να δείτε αν προέκυψε κάποιο θέμα.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος elis6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:49:55 μμ »
Απορία:
Ποιά νηπιαγωγός ευθύνεται για την αποχώρηση των νηπίων του πρωϊνού τμήματος;; Η πρωϊνή δίνει τα παιδιά αυτά στις 12 ή η μεσημεριανή όταν έρθει;;
Αν εννοείς μικτό τμήμα (και κλασικό και ολοήμερο), ευθύνεται η απογευματινή γιατί τα παιδιά αποχωρούν 12.15μ.μ. με 12.30μ.μ. όπου είναι η βάρδιά της.
Φυσικά υπάρχει ενημέρωση ΑΝ έχει συμβεί κάτι και ... μην κολλάτε στο τέταρτο!!!
Εξάλλου, το ωράριο είναι εναλλασόμενο.
ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ χρειάζεσαι και όχι φιλία.

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο Νηπιαγωγών
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:54:24 μμ »
Είναι ολοήμερο. Έχω αναλάβει το απογευματινό και η συνάδελφος το πρωινό. Όταν εμφανίζομαι εγώ εξαφανίζεται εκείνη ακόμα και αν είναι 11.45 . Νόμιζα ότι εκείνη δίνει τα παιδιά του πρωινού τμήματος και εγώ του απογευματινού. Οπότε εγώ έχω την ευθύνη και για τα δυο επειδή είναι μέσα στη βάρδιά μου;

H πρωινή έχει την ευθύνη μέχρι την αποχώρηση των νηπίων(12.15-12.30) και η μεσημεριανή από 15.45-16.00.Για να φεύγουν τα παιδιά απο το ολοήμερο στο ωράριο του κλασικού, θα πρέπει να το έχεις συμφωνήσει με την προισταμένη σου και εκείνη με το γραφείο(δηλ. πόσα παιδιά αποχωρούν στο ωράριο του κλασικού).Μπορεί η ώρα προσέλευσης να είναι 11.45 για την μεσημεριανή,αλλά αυτό γίνεται για να μιλήσετε,να συνεργαστείτε,να δείτε αν προέκυψε κάποιο θέμα.

Τι ισχύει τελικά; Δεν είναι το τέταρτο το θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2010, 12:02:17 πμ από Deyna »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159419
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 161
Σύνολο: 171

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.