*

Αποστολέας Θέμα: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης  (Αναγνώστηκε 3370 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2008, 06:00:37 μμ »
Επειδή το θέμα μας απασχόλησε στα ΠΕΚ οι σχολικοί σύμβουλοι μας είπαν ξεκάθαρα: Όσα θέλουν να κοιμηθούν καλώς, όσα δεν θέλουν απλά φροντίζουμε να μην ενοχλούν τους άλλους! Ε, αυτό κάνουμε και εμείς. Δεν γίνεται με το ζόρι να τα κοιμήσεις όλα, αλλά ούτε και να υποχρεώσεις κάποια παιδιά, που είτε από οργανική είτε από άλλη ανάγκη, θέλουν να κοιμηθούν. Το ζήτημα είναι να μην ''κοιμόμαστε'' εμείς......... ;D ;D ;D ;D ;D

Αυτο ξαναπεστο!!!!!!!!!
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:56 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 02, 2008, 11:50:33 μμ »
κυρίες και δεσποινίδες νηπιαγωγοί, συγνώμη που μπαίνω στα χωράφια σας, αλλά μιας και μόλις ήρθα από καλοκαιρινή ανάπαυλα σε κάμπινγκ, θα ήθελα να πω το εξής:

δεν ξέρω καθόλου εάν υπάρχει κάποια παιδαγωγική προσέγγιση στο πως και πότε πρέπει να ξεκουράζονται τα μικρά παιδιά ή εάν έχει σημασία ή όχι. Απλά ως παράκληση ενός "απλού πολίτη" :) , σας παρακαλώ πολύ ... μάθετε στα παιδιά ότι το μεσημέρι στην Ελλάδα είναι ώρα ησυχίας και ανάπαυσης ! Ότι υπάρχει μία ώρα στην οποία πολλοί συνάνθρωποί μας κοιμούνται, είτε αυτοί είναι τα άλλα παιδάκια, είτε οι γονείς μας στο σπίτι, είτε οι γείτονες,  και όσοι δεν κοιμούνται οφείλουν να κάνουν ησυχία. Το ξέρω βέβαια ότι αυτά μπορεί να είναι ψιλά γράμματα για μικρά παιδιά, αλλά από την άλλη δεν είναι και ζήτημα σεβασμού;

Δεν το αντέχω όταν στο κάμπιγνκ (αλλά και στην πολυκατοικία μας) έρχεται το μεσημέρι και βλέπεις κάποιες οικογένειες να μην σέβονται καθόλου την ώρα κοινής ησυχίας. Και καλά τα παιδάκια , παιδάκια είναι και φωνάζουν...οι γονείς που είναι να πουν μια κουβέντα; να εξηγήσουν; συνήθως βέβαια είναι πρώτοι οι γονείς που κάνουν την φασαρία.

:) έπρεπε να πω τον πόνο μου κάπου.....

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 03, 2008, 08:46:22 μμ »
αστα να πανε!κανω κ εγω καμπινγκ και το εχω ζήσει! βεβαια να πω ότι δεν μου χει τυχει να ακουσω ξενους γονεις να φωναζουν..πως γίνεται και οι ελληνιδες μανες νομιζουν ότι οσο περισσοτερο ουρλιαξουν τοσο καλυτερο για το παιδί τους δεν το καταλαβαινω!

Αποσυνδεδεμένος sx

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 03, 2008, 10:39:51 μμ »
προς happiness:
1)οι νηπιαγωγοι δεν ειναι θεοι, οπως κανενας εκπαιδευτικος, αρα το να μαθει κατι ενα παιδι δεν εξαρταται μονο απο εμας
2)οι συνθηκες που επικρατουν στα ολοημερα ειναι αθλιες-σε οσα εχω παει εγω τουλαχιστον-οποτε οχι να τους ''μαθουμε'' (οπως λες) κατι δεν μπορουμε, αλλα προσπαθουμε να μην σκοτωθουν μεταξυ τους κ παμε κ φυλακη μετα
3)ειναι επιχειρημα το οτι δεν σε αφηναν στο καμπινγκ να κοιμηθεις κ εγραψες ολα αυτα?απορω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:22:56 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 03, 2008, 10:52:50 μμ »
προς happiness:
1)οι νηπιαγωγοι δεν ειναι θεοι, οπως κανενας εκπαιδευτικος, αρα το να μαθει κατι ενα παιδι δεν εξαρταται μονο απο εμας
2)οι συνθηκες που επικρατουν στα ολοημερα ειναι αθλιες-σε οσα εχω παει εγω τουλαχιστον-οποτε οχι να τους ''μαθουμε'' (οπως λες) κατι δεν μπορουμε, αλλα προσπαθουμε να μην σκοτωθουν μεταξυ τους κ παμε κ φυλακη μετα
3)ειναι επιχειρημα το οτι δεν σε αφηναν στο καμπινγκ να κοιμηθεις κ εγραψες ολα αυτα?απορω....

sx εάν θεώρησες ότι το μήνυμά μου εμπεριέχει κάποιου είδους μομφή προς την αποτελεσματικότητα και την ικανότητα των νηπιαγωγών, παρεξήγησες.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο και ώρα ξεκούρασης
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 03, 2008, 11:03:26 μμ »
εγω το πηρα σαν χιουμορ!ετσι δεν ειναι;;; ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159856
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 626
Σύνολο: 633

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.