*

Αποστολέας Θέμα: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου  (Αναγνώστηκε 139650 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:21:01 μμ »
Επανέρχομαι γιατί πράγματι δεν ήξερα ότι μπορούν οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας σε συνεργασία με Πανεπιστήμια! να διοργανώνουν μεταπτυχιακά!!! Πού το λέει αυτό; Σας παρακαλώ, όποιος έχει ακούσει κάτι παρόμοιο να ενημερώσει. Και έπειτα, τι σόι μεταπτυχιακό είναι αυτό; Είναι αναγνωρισμένο και από ποιον;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:43 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:30:11 μμ »
Λεπτομερής περιγραφή του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού:

http://www.ouc.ac.cy/index.php?page=study_mang_thematic_units&lang=gr#katethisi%201

Αυτό που παραθέτεις είναι πρόσκληση ενδιαφέροντος για το μεταπτυχιακό και νομίζω πως η Δ/ΝΣΗ   Β/ΘΜΙΑΣ   ΕΚΠ/ΣΗΣ   ΚΙΛΚΙΣ
το γνωστοποιεί για όποιον ενδιαφέρεται (στα πλαίσια συνεργασίας του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς) .
Αν κατάλαβα καλά απ'όσα διάβασα, θα μπορούσε κάποιος ενδιαφερόμενος να βρει την αντίστοιχη ενημέρωση στην ιστοσελίδα του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου ( http://www.ouc.ac.cy/index.php?lang=gr )



" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΠΕΡΙΤΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 03:56:41 μμ »
Την  είχα διαβάσει  κι  εγώ  την  ανακοίνωση. Αυτό, όμως, που μου  φάνηκε  περίεργο  ήταν  το  γεγονός  ότι  στην  ανακοίνωση  γραφούν  ότι  το  κόστος  κάθε  θεματικής  ενότητας  είναι 1750  ευρώ, ενώ  στην  επίσημη  σελίδα  του  Ανοικτού  Πανεπιστημίου  Κύπρου  το  κόστος  κάθε θεματικής  ενότητας  ανέρχεται  σε  1350  ευρώ. Υπάρχει  δηλ. μια  διαφορά  της  τάξεως  των  400 ευρώ  ανά  θεματική  ενότητα , 1600  ευρώ  συνολικά. Γιατί  αυτή  η  διαφορά, παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος eirinaki81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 04:50:15 μμ »
μπράβο,ΑΠΟΣΠΕΡΙΤΗ!και εγώ αυτό είδα!!!!!τί παίζει με τα χρήματα??και τελικά αναγνωρίζεται το μεταπτυχιακό από το ΕΑΠ της Κύπρου??
"γηράσκω αεί διδασκόμενη"-----ΠΕ02-----ΠΕ60-------

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:32:43 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 06:09:45 μμ »
Θεωρώ ότι το θέμα είναι πολύ πιο σύνθετο απ' ό,τι φαίνεται εκ πρώτης όψεως. Δείτε αυτό http://ouc.ac.cy/index.php?page=study_mang_thematic_units&lang=gr. Εδώ το ίδιο το Ανοιχτό Κύπρου κάνει λόγο για το μεταπτυχιακό του. Εγώ από αυτό που διαβάζω στην ανακοίνωση της ΔΙΔΕ Κιλκίς καταλαβαίνω ότι αυτό που διαφημίζουν είναι κάτι διαφορετικό, στο πλαίσιο της συνεργασίας των δύο και μόνο. Επίσης δεν αναφέρει πουθενά αν αυτό το μεταπτυχιακό είναι αναγνωρισμένο και από πού. Πιστεύω πως αξίζει να διερευνηθεί το θέμα περαιτέρω, γιατί σε λίγο θα βλέπουμε κάθε ΔιΔε να κάνει τα δικά της μεταπτυχιακά!!!

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 07, 2010, 07:48:20 μμ »
Τα μεταπτυχιακά της Κύπρου (και του ΑΠ) περνάνε από τον ΔΟΑΤΑΠ όπως και τα μεταπτυχιακά όλων των χωρών της ΕΕ. Συνήθως αναγνωρίζονται
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 12:51:32 μμ »
Η Κύπρος θεωρείται χώρα του εξωτερικού. Το Ανοιχτό Πανεπιστήμιου Κύπρου λοιπόν θεωρείται κι αυτό πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Συνεπώς, τα μεταπτυχιακά που προσφέρει αναγνωρίζονται μόνο εφόσον αυτά προσφέρονται και σε αντίστοιχο ελληνικό πανεπιστήμιο.Αν δηλαδή πρόκειται για εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό του εξωτερικού αυτό θα πρέπει να υπάρχει και στο ΕΑΠ. Προσέξτε γιατί εδώ είναι το κρίσιμο σημείο. Θα μου πείτε, αφού τόσα μεταπτυχιακά αντίστοιχα υπάρχουν στην Ελλάδα;...Και επαναλαμβάνω, είναι μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως και για να αναγνωριστεί πρέπει να υπάρχει το αντίστοιχο μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως στην Ελλάδα.

Όσον αφορά στον γενικό τίτλο λοιπόν "Επιστήμες της αγωγής" αυτός δεν υπάρχει ως προσφερόμενο μεταπτυχιακό στο ΕΑΠ, συνεπώς δεν θα αναγνωριστεί. Πιο ειδικά και σχετικά με την πρώτη κατεύθυνση "Επιστήμες της Αγωγής, με κατεύθυνση την Εκπαιδευτική Διοίκηση", ισχύει το ίδιο καθώς η Εκπαιδευτική Διοίκηση στο ΕΑΠ υπάρχει μόνο ως προσφερόμενη ενότητα στο πλαίσιο του προγράμματος "Σπουδές στην Εκπαίδευση". Σχετικά με την δεύτερη κατεύθυνση "Επιστήμες της Αγωγής, με κατεύθυνση τα Αναλυτικά Προγράμματα", μια από τα ίδια, καθώς ούτε σαν προσφερόμενη ενότητα υπάρχει στο ΕΑΠ και πολύ περισσότερο ούτε σαν μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Τέλος σχετικά με την τρίτη ειδίκευση "Επιστήμες της Αγωγής, με κατεύθυνση την Εκπαίδευση Ενηλίκων", ίσως να υπάρχει μια ελπίδα αναγνώρισης καθώς στο ΕΑΠ υπάρχει αντίστοιχα το μεταπτυχιακό "Εκπαίδευση ενηλίκων".

Συνοψίζοντας, όποιος πιστεύει ότι κάνοντας το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αυτό θα αναγνωριστεί στην Ελλάδα και πολύ περισσότερο ότι θα αποκτήσει παιδαγωγική επάρκεια γελιέται. Απλώς η ΔΙΔΕ Κιλκίς αποφάσισε να εξοικονομήσει κανά φράγκο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 08:17:40 μμ »
lucinda,
αν ισχύουν αυτά που λες, τότε η ΔΙΔΕ λέει την μισή αλήθεια στους ενδιαφερόμενους. Μου κάνει εντύπωση, όμως, γιατί έχω ακούσει ότι κάποιοι απόφοιτοι του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού από Ελλάδα είχαν ήδη κινηθεί στον ΔΟΑΤΑΠ για την αναγνώρισή του. Δεν το είχα ψάξει όμως περαιτέρω. Μες στην εβδομάδα θα προσπαθήσω να βρω άκρη με τον ΔΟΑΤΑΠ γι΄ αυτό.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 08:45:26 μμ »
Ναι, όντως ο ΔΟΑΤΑΠ τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως τα αναγνωρίζει μόνο αν γίνοται με τον ίδιο τρόπο που γίνονται στο ΕΑΠ (εξετάσεις σε κάθε ενότητα και όχι μόνο γραπτές εργασίες) και αν υπάρχει παρόμοια ειδικότητα στο ΕΑΠ.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ, κάπου αριστερά λέει για τα μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 08:58:44 μμ »
lucinda,
αν ισχύουν αυτά που λες, τότε η ΔΙΔΕ λέει την μισή αλήθεια στους ενδιαφερόμενους. Μου κάνει εντύπωση, όμως, γιατί έχω ακούσει ότι κάποιοι απόφοιτοι του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού από Ελλάδα είχαν ήδη κινηθεί στον ΔΟΑΤΑΠ για την αναγνώρισή του. Δεν το είχα ψάξει όμως περαιτέρω. Μες στην εβδομάδα θα προσπαθήσω να βρω άκρη με τον ΔΟΑΤΑΠ γι΄ αυτό.

Το ότι κινούν διαδικασίες αναγνώρισης δε σημαίνει ότι θα αναγνωριστεί κιόλας. Μακάρι τα παιδιά! Αυτή τη στιγμή όμως ισχύει με βεβαιότητα αυτό που προανέφερα. Έχω ψάξει πάρα πολύ καλά το θέμα με τα εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά και είμαι απολύτως βέβαιη γι' αυτό που λέω, αν το εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό από οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε. δεν υπάρχει στο Ε.Α.Π, τότε δεν αναγνωρίζεται. Σε δεύτερη φάση εξετάζεται αυτό που ανέφερε η enmaki, αν δηλαδή πληροί τις προϋποθέσεις όπως ορίζονται από το αντίστοιχο πανεπιστήμιο της ημεδαπής (βλ.εργασίες, εξετάσεις, Διπλωματική κλπ).

Όσον αφορά στη ΔΔΕ Κιλκίς, για την ακρίβεια δεν λέει τη μισή αλήθεια, αλλά αποκρύπτει τη μισή αλήθεια. Στη τελική μπορεί να μη γνωρίζουν και οι ίδιοι και λίγο τους ενδιαφέρει να μάθουν. Το θέμα είναι να πάρουν τα λεφτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2010, 09:01:55 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:03:28 μμ »
παιδια το δοαταπ αναγνωριζει και τα work-based masters γνωστου αγγλικου πανεπιστημιου, με την εξ αποστασεως παρακολούθηση, το τι γραφει η ιστοσελιδα δεν σημαινει οτι δεν υπάρχουν παραθυρακια................. ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:15:27 μμ »
Εγώ απαντώ με βάση την επίσημη απάντηση που έχω στα χέρια μου για ερώτηση περί εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά. Το work-based learning είναι κάτι άλλο, που συνδυάζει σπουδές και εργασία, μέσω της οποίας γίνεται η έρευνα. Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί ως παραδοσιακά εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό (αφού εμπλέκεται η έρευνα μέσω εργασίας) και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την αναγνώριση.

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:16:45 μμ »
Ρωτήσατε δηλαδή και μάθατε ότι το συγκεκριμένα μεταπτυχιακά δεν έχουν γραπτές εξετάσεις;
Επιπλέον εγώ έχω την εντύπωση ότι τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά που προσφέρονται μόνο σε Έλληνες γίνονται πρώτη φορά ή όχι;  

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Κύπρου
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 09:32:04 μμ »
Ρωτήσατε δηλαδή και μάθατε ότι το συγκεκριμένα μεταπτυχιακά δεν έχουν γραπτές εξετάσεις;
Επιπλέον εγώ έχω την εντύπωση ότι τα συγκεκριμένα μεταπτυχιακά που προσφέρονται μόνο σε Έλληνες γίνονται πρώτη φορά ή όχι;  

Δεν γνωρίζω αν έχουν ή δεν έχουν γραπτές εξετάσεις΄. Επίσης δεν ξέρω αν προσφέρονται μόνο σε Έλληνες (μου φαίνεται κάπως παράξενο αυτό, για να πω την αλήθεια).
Απλά, το πανεπιστήμιο της Κύπρου θεωρείται πανεπιστήμιο εξωτερικούα από τότε που η Κύπρος μπήκε στην ΕΕ και άρα τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά που δίνονται από τα εκέι πανεπιστήμια ακολουθούν τη διαδικάσία αναγνώρισης που ακολουθείται και για όλα τα άλλα πτυχία του εξωτερικού. Ειδικά για τα προγράμματα εξ αποστέσεως, ισχύει διαφορετικό καθεστώς αναγνώρισης, το οποίο περιγράφεται, όπως είπα, στη σελίδα του ΔΟΑΤΑΠ. Υπάρχει και ένα ερωτηματολόγιο που πρέπει να συμπληρωθεί από το πανεπιστήμιο και να υποβληθεί μαζί με την αίτηση για αναγνώριση.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 639

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.