*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 460919 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2156 στις: Μάιος 27, 2023, 02:21:54 μμ »
Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τος απαντήσεις σας! Είναι πολύ σύνθετο το θέμα πάντως έως σπαζοκεφαλιά! Αν δεν υπήρχε το πλαφόν στος 20 προτιμήσεις θα ήταν πολύ πιο εύκολα!
 Μια ακόμη ερώτηση, έστω ότι τοποθετούμε σε σχολείο το οποίο τελικά δεν λειτουργήσει, μείνει κλειστό ή έστω ότι λειτουργικά περισσεύω και είμαι η τελευταία τοποθετημένη εκεί, πρέπει οπωσδήποτε να με πάνε σε λειτουργικό κενό ή επειδή έτσι και αλλιώς θα βρίσκομαι όλο τον χρόνο σε άδεια ανατροφής δεν θα κάνουν τίποτα; Ρωτάω για να καταλάβω αν θα πρέπει να αναζητήσω τα λειτουργικά κενά..

Παλιότερα που ξέρω όταν ήσουν σε άδεια σε άφηναν όπου ήσουν τοποθετημένη, μιας και δεν θα υπηρετούσες πραγματικά.Τα τελευταία χρόνια δεν ξέρω τι γίνεται.
Αν πάντως χρειαστεί να μετακινηθείς σε λειτουργικό κενό δεν θα το κάνουν μόνοι τους. Εσύ να ψάξεις τα λειτουργικά κενά γιατί; Θα ανακοινωθούν τον Αύγουστο ή αρχές Σεπτεμβρίου, και θα κληθείτε να κάνετε αίτηση για τοποθέτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2023, 02:25:12 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:50 »

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2157 στις: Μάιος 27, 2023, 02:45:08 μμ »
Η συναδελφος που θα αιτηθει αδεια αντροφης θα τοποθετηθει κανονικα με βαση τη δηλωση τοποθετησης και τα μορια της συγκρινομενη με τους υπολοιπους εκπκους που ειναι στην διαθεση ακομα και σε δυσπροσιτο χωρις να εχει το δικαιωμα η διευθυνση να μην την βαλει εκει επειδη δεν θα υπηρετησει πραγματικα

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2158 στις: Μάιος 27, 2023, 02:56:27 μμ »
gtΠΕ02 έχεις κάπου το νομικό πλαίσιο για αυτό που λες γιατί δεν το βρίσκω. Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ναι μπορουν να χρησιμοποιηθουν

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2159 στις: Μάιος 27, 2023, 02:57:44 μμ »
Sabi, θεωρώ ότι αφού σε ενδιαφέρουν τα μόρια θα έπρεπε να δηλώσεις τα 20 με τα περισσότερα μόρια.Αν δεν τοποθετηθείς σε αυτά, σε δεύτερη φάση βλέπεις τι θα απομείνει και δηλώνεις πάλι ανάλογα. Οι οργανικές που δεν φαίνονται και μπορεί να προκύψουν,είναι των αιτούντων βελτίωση. Δες στον πίνακα που έχει ανακοινώσει η ΔΔΕ σου αν σε ενδιαφέρει κάποια από αυτές δήλωσέ την επίσης.
Όσο για το ποιες θέσεις θα καλυφθούν πρώτες ή τελευταίες κανείς δεν μπορεί να το ξέρει. Όσοι θέλουν να πάρουν μετάθεση λογικό είναι να επιδιώκουν να τοποθετηθούν σε σχολεία με πολλά μόρια. Όμως οι ντόπιοι φαντάζομαι θα θέλουν μέσα ή κοντά στην πόλη να πάρουν οργανική και να τελειώνουν.

Έχεις δίκιο, σε αυτό καταλήγω και εγώ. Σ’ευχαριστω πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:09:50 »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2160 στις: Μάιος 27, 2023, 03:03:20 μμ »
Η συναδελφος που θα αιτηθει αδεια αντροφης θα τοποθετηθει κανονικα με βαση τη δηλωση τοποθετησης και τα μορια της συγκρινομενη με τους υπολοιπους εκπκους που ειναι στην διαθεση ακομα και σε δυσπροσιτο χωρις να εχει το δικαιωμα η διευθυνση να μην την βαλει εκει επειδη δεν θα υπηρετησει πραγματικα

Ναι το γνωρίζω αυτό απλά ίσως η περίπτωση κατά την οποία ανασταλεί η λειτουργία του σχολείου ή η περίπτωση όπου ναι μεν πήραμε οργανική αλλά λειτουργεί με λιγότερα τμήματα άρα περισσεύουμε, σε αυτή την περίπτωση αν υπηρετούσαμε «κανονικά» θα έπρεπε να δηλώσουμε έπειτα και να υπηρετήσουμε ένα λειτουργικό κενό, επειδή όμως θα είμαι σε άδεια ανατροφής άρα μήπως δεν χρειάζεται να με μετακινήσουν σε λειτουργικό; Το ρωτάω γιατί αυτό θα επηρεάσει τα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2161 στις: Μάιος 27, 2023, 03:51:39 μμ »
Η συναδελφος που θα αιτηθει αδεια αντροφης θα τοποθετηθει κανονικα με βαση τη δηλωση τοποθετησης και τα μορια της συγκρινομενη με τους υπολοιπους εκπκους που ειναι στην διαθεση ακομα και σε δυσπροσιτο χωρις να εχει το δικαιωμα η διευθυνση να μην την βαλει εκει επειδη δεν θα υπηρετησει πραγματικα

Ναι, gt εννοείται θα τοποθετηθεί σε οργανική θέση.  Εγώ απάντησα στο αφού πάρει οργανική και δεν λειτουργήσει μετά το σχολείο ,αν θα μετακινηθεί σε λειτουργικό κενό παρόλο που θα είναι σε άδεια.
Η Sabi το κατάλαβε.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2162 στις: Μάιος 27, 2023, 03:55:47 μμ »
Πάντως,Sabi, από διάφορα που διαβάζω λένε ότι ο λειτουργικά υπεράριθμος παίρνει τα μόρια του σχολείου που τοποθετείται αν δεν υπολείπονται της οργανικής . Οπότε μάλλον παίρνεις τα περισσότερα.
Επειδή γνωρίζω μια τέτοια περίπτωση,που το σχολείο της είναι σε αναστολή και τα τελευταία χρόνια τοποθετείται σε λειτουργικά κενά, θα ρωτήσω αργότερα και θα σου απαντήσω πιο σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2163 στις: Μάιος 27, 2023, 04:15:59 μμ »
Πάντως,Sabi, από διάφορα που διαβάζω λένε ότι ο λειτουργικά υπεράριθμος παίρνει τα μόρια του σχολείου που τοποθετείται αν δεν υπολείπονται της οργανικής . Οπότε μάλλον παίρνεις τα περισσότερα.
Επειδή γνωρίζω μια τέτοια περίπτωση,που το σχολείο της είναι σε αναστολή και τα τελευταία χρόνια τοποθετείται σε λειτουργικά κενά, θα ρωτήσω αργότερα και θα σου απαντήσω πιο σίγουρα.

Αυτό θα μου ήταν πολύ χρήσιμο! Σ’ευχαριστω πολύ!! :)

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2164 στις: Μάιος 27, 2023, 04:20:01 μμ »
Sabi, έμαθα. Μου είπε ότι παίρνει τα μόρια του σχολείου τοποθέτησης και το καλοκαίρι τα μόρια του σχολείου οργανικής.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2165 στις: Μάιος 27, 2023, 04:26:48 μμ »
Sabi, έμαθα. Μου είπε ότι παίρνει τα μόρια του σχολείου τοποθέτησης και το καλοκαίρι τα μόρια του σχολείου οργανικής.

Ναι, έχει μια λογική αυτό. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως από τη στιγμή που ενδιαφέρομαι μόνο για τα μόρια, θα πρέπει να δω ποια από τα σχολεία ΔΕΝ λειτούργησαν πέρυσι όπως και ποια λειτούργησαν με λιγότερες οργανικές έτσι ώστε να μην τα δηλώσω γιατί αν τα πιάσω ενδέχεται να βρεθώ να πρέπει να επιλέγω λειτουργικό κενο μετά. Εντομεταξυ, για την επιλογή του λειτουργικού πια κενού θα προηγήθηκε των μόνιμων διορισμών ή όλοι μαζί θα επιλέξουμε; Πωπω μπέρδεμα! Δεν έχω συνηθίσει σε τέτοια! 🤯

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1723
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2166 στις: Μάιος 27, 2023, 08:21:36 μμ »
Ναι, gt εννοείται θα τοποθετηθεί σε οργανική θέση.  Εγώ απάντησα στο αφού πάρει οργανική και δεν λειτουργήσει μετά το σχολείο ,αν θα μετακινηθεί σε λειτουργικό κενό παρόλο που θα είναι σε άδεια.
Η Sabi το κατάλαβε.
οντως καταλαβα αλλο δηλ οτι μια εκπκος που ειναι στην διαθεση του πυσδε τον αυγουστο και προκειται να παρει αδεια ανατροφης με την εναρξη του σχολ ετους, αν τυχον δηλωσει και εχει τα μορια να παρει ενα σχολειο της προτιμησης της που να εχει και αρκετα μορια , μηπως της αλλαξουν προσωρ τοποθετηση επειδη δεν θα το υπηρετει πραγματικα ωστε να μην καρπωνεται μορια ουσιαστικα "πλασματικα". Πολυ μακρια πηγε το μυαλο μου..

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2167 στις: Μάιος 27, 2023, 08:30:23 μμ »
οντως καταλαβα αλλο δηλ οτι μια εκπκος που ειναι στην διαθεση του πυσδε τον αυγουστο και προκειται να παρει αδεια ανατροφης με την εναρξη του σχολ ετους, αν τυχον δηλωσει και εχει τα μορια να παρει ενα σχολειο της προτιμησης της που να εχει και αρκετα μορια , μηπως της αλλαξουν προσωρ τοποθετηση επειδη δεν θα το υπηρετει πραγματικα ωστε να μην καρπωνεται μορια ουσιαστικα "πλασματικα". Πολυ μακρια πηγε το μυαλο μου..

Δεν πειράζει. Να βοηθήσεις προσπαθούσες.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2168 στις: Μάιος 27, 2023, 08:52:29 μμ »
Ναι, έχει μια λογική αυτό. Σε αυτή την περίπτωση νομίζω πως από τη στιγμή που ενδιαφέρομαι μόνο για τα μόρια, θα πρέπει να δω ποια από τα σχολεία ΔΕΝ λειτούργησαν πέρυσι όπως και ποια λειτούργησαν με λιγότερες οργανικές έτσι ώστε να μην τα δηλώσω γιατί αν τα πιάσω ενδέχεται να βρεθώ να πρέπει να επιλέγω λειτουργικό κενο μετά. Εντομεταξυ, για την επιλογή του λειτουργικού πια κενού θα προηγήθηκε των μόνιμων διορισμών ή όλοι μαζί θα επιλέξουμε; Πωπω μπέρδεμα! Δεν έχω συνηθίσει σε τέτοια! 🤯

Οι νεοδιόριστοι από ότι ξερω διαλέγουν μετά . Γιατί διαλέγουν με διαφορετικά μόρια και συγκρίνονται μεταξύ τους.
Θα σου έλεγα πάντως να μην αγχώνεσαι τόσο γιατί πολλά πράγματα δεν μπορείς να τα ελέγξεις . Δήλωσε πρώτα τις οργανικές που σου αρέσουν και μετά βλέπεις πώς θα έρθουν τα πράγματα και πράττεις ανάλογα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2169 στις: Μάιος 27, 2023, 09:56:28 μμ »
δεν τους αλλάζει οργανική όπου θέλει, μόνο αν θέλουν (οι ονομαστικά υπεράριθμοι έτσι; ) και επιλέγουν κατά προτεραιότητα από κενά που δίνονται για εκείνους πρώτα . δες στη διεύθυνσή σου , όμως, για τρέχουν διαδικασίες σε πολλές, σε κάποιες έχουν ολοκληρωθεί. και παρακολουθείς για τα λοιπά (τώρα όλα αυτά είναι λίγο συνεπτυγμένα εδώ).

τι μπέρδεμα είναι αυτό . Επίσης κάποιος που είναι υπεράριθμος ή  δεν καταφέρει να τοποθετηθεί οργανικά μπορεί να δηλώσει και λειτουργικό κενό σε επόμενη φάση;
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.