*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 462117 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 15, 2014, 01:37:33 μμ »
1) Δηλαδή αν π.χ. η Α' Αθήνας δε δώσει πλεόνασμα σε κάποια ειδικότητα, δε θα μπορεί να μετακινηθεί κανείς π.χ. προς τη Δ;
2) Σε όλο αυτό το σενάριο υπάρχει χώρος για τις κανονικές/ εθελοντικές μεταθέσεις; Δηλαδή αν μετά τις μετακινήσεις εντός περιφέρειας η Αττική παραμένει ελλειμματική, πώς θα καλυφθούν τα κενά;
3) Και φυσικά, αν κάποιος πάρει μετάθεση πώς θα καλυφθεί το κενό στο σχολείο του αφού δε θα έχει δοθεί εξαρχής ώστε να το δηλώσουν οι ενδιαφερόμενοι;

1) Αν μετά τις τοποθετήσεις της Δ υπάρξει κενό , λογικά θα μπορεί να το διεκδικήσει κάποιος της Α ( ή να έρθει κάποιος υποχρεωτικά ) και αντίστροφα ( από Δ προς Α) .
2) Αν παραμείνουν κενά σε μια περιφέρεια θα μπορεί να τα διεκδικήσει κάποιος από άλλη περιφέρεια ( ή να έρθει κάποιος υποχρεωτικά )
3) Αφού θα καλύψει πραγματικό κενό εκεί που θα πάει ίσως να μην τους πειράζει που θα παραμείνει κενό ( εξάλλου υπάρχουν και οι υποχρεωτικές μεταθέσεις σε επίπεδο επικράτειας στο τέλος ) ή εναλλακτικά μπορεί να του δώσουν μετάθεση μόνο αν στην περιφέρειά του υπάρχει πλεόνασμα , οπότε το κενό που θα αφήσει ίσως καλυφθεί από κάποιον άλλον εντός περιφέρειας.

Εικασίες κάνω έτσι ; 
Αν στέκουν ίσως η διαδικασία γίνει σε τρεις φάσεις .

Αιτήσεις και τοποθετήσεις ανά ΠΥΣΔΕ (εθελοντικές και υποχρεωτικές).
Αιτήσεις και τοποθετήσεις ανά περιφέρεια (εθελοντικές και υποχρεωτικές).
Αιτήσεις και τοποθετήσεις ανά τη χώρα (εθελοντικές και υποχρεωτικές).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:19 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #225 στις: Μάρτιος 15, 2014, 02:09:18 μμ »
λογικο δεν ειναι πρωτα να γινουν οι κανονικες και μετα οι οριστικες εντος ΠΥΣΔΕ για να δουν τι πλεονασματα υπαρχουν και να προχωρησουνστις υποχρεωτικες μεταθεσεις;

Λογικό , αρκεί να μην πάρει κάποιος εθελοντική μετάθεση προς ένα πυσδε και μετά φύγει από αυτό το πυσδε κάποιος από την ίδια ειδικότητα με υποχρεωτική μετάθεση.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #226 στις: Μάρτιος 15, 2014, 02:16:13 μμ »
Λογικό , αρκεί να μην πάρει κάποιος εθελοντική μετάθεση προς ένα πυσδε και μετά φύγει από αυτό το πυσδε κάποιος από την ίδια ειδικότητα με υποχρεωτική μετάθεση.

Αφού αν είναι να πάρει μετάθεση δε θα παει να καλύψει πραγματικό κενο; γιατι να παρει μεταθεση σε πλεονασματικη περιοχή; δεν εχει νοημα... μετα αν ειναι ετσι, μπορει να φυγει και ο ιδιος.. υποτιθεται δε θα γινει ξεκαθαρισμα των κενων πριν δοθουν οι θεσεις για μεταθεση;

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #227 στις: Μάρτιος 15, 2014, 02:33:30 μμ »
tiel, κανονικά έτσι πρέπει να γίνει. Αυτό θεωρώ κι εγώ σωστό και λογικό.
Εντάξει, αν προηγηθούν οι εντός περιφέρειας στις μεταθέσεις θα είναι το πλέον άδικο. Δηλαδή αυτός που μάζευε μόρια σε νησί ώστε να επιστρέψει π.χ. στην Πύργο, να δει τα κενά να καλύπτονται από συναδέλφους του με ελάχιστα μόρια που υπηρετούσαν στο Μεσολόγγι;
Θα πείτε, μα και στις μετατάξεις προηγήθηκαν οι εντός περιφέρειας. Δεν είναι το ίδιο, γιατί εκεί υποτίθεται ότι ήταν πλεονάζοντες, οπότε έπρεπε να "τακτοποιηθούν" για να γλιτώσουν τα χειρότερα. Αν τώρα αρχίσουν και μη πλεονάζοντες να μετακινούνται κατά βούληση εντός της περιφέρειας, δε χρειάζεται να εξηγήσουμε την αδικία που δημιουργείται για τους "εκτός".
Πολλά τα ερωτήματα... και δε φαίνεται να κινείται τίποτα....  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:09:19 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #228 στις: Μάρτιος 15, 2014, 03:52:12 μμ »
Για να μην αναφερθώ στο ενδεχόμενο παράδειγμα συναδέλφου που μπορεί να διορίστηκε πέρυσι σε νησί του Σαρωνικού, και μέσω αυτής της διαδικασίας να έρθει με ελάχιστα μόρια και να πιάσει οργανικό κενό στην Αθήνα. Μάλλον θα είναι η πιο γρήγορη μετάβαση εκπαιδευτικού στην Αθήνα που έχει καταγραφεί ποτέ.  ;)

Στο διά ταύτα... Το να προηγούνται στις μεταθέσεις οι εντός περιφέρειας, και μάλιστα χωρίς να πλεονάζουν καν στο ΠΥΣΔΕ τους, δεν έχει καμία λογική γιατί εκτός από προφανείς αδικίες θα δημιουργήσει και σοβαρές στρεβλώσεις.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #229 στις: Μάρτιος 15, 2014, 04:17:32 μμ »
Αυτό που θεωρείτε σωστό και λογικό είναι αυτό που γινόταν τόσα χρόνια.
Εγώ δεν λέω πως δεν είναι σωστό ή λογικό .
Εγώ προσπαθώ να βρω που το πάνε. Γιατί όταν μιλάνε για μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο ( αν ισχύει αυτό ) μάλλον κάπου αλλού το πάνε .
Επίσης γνωρίζετε πως οι μεταθέσεις ως τώρα δεν γινόντουσαν πάντα σε πραγματικά κενά ( είτε από κακούς υπολογισμούς , είτε για άλλους λόγους ). Μέχρι τώρα όμως δεν υπήρχαν υποχρεωτικές μεταθέσεις .
Ότι και αν εφαρμοστεί πάντως , σίγουρα κάποιες αδικίες θα υπάρξουν .
Γιατί , αν πάρει μετάθεση ένας από νησί για Πύργο και ο άλλος υποχρεωτική μετάθεση από Μεσσολόγγι για νησί δεν είναι άδικο ; 
Φυσικά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος .  Κάποιοι με τις όποιες αλλαγές θα ευνοηθούν . Μπορεί κάποιος να πάρει εθελοντική-υποχρεωτική μετάθεση ( εντός περιφέρειας) προς το ΠΥΣΔΕ του νομού του , ενώ με τα ως τώρα δεδομένα τη θέση ίσως να την έπαιρνε κάποιος από άλλη περιφέρεια.
Ξαναλέω όμως , εγώ δεν ψάχνω ποιο είναι το σωστό , εγώ ψάχνω που το πάνε .
Αλήθεια δεν υπάρχει κανείς στο pde που να έχει καλή πληροφόρηση για να βοηθήσει ; 
Οι γνώστες των θεμάτων ( Damien , bitch και άλλοι πολλοί ) τι λένε ; 
Είναι εκτός τόπου και χρόνου οι σκέψεις μου ;
Μπορούν να κάνουν τοποθετήσεις ( εθελοντικές - υποχρεωτικές ) σε 3 φάσεις;
α) εντός ΠΥΣΔΕ   β) εντός Περιφέρειας  γ) επικράτεια 
Διαφορετικά το σενάριο μεταθέσεων από σχολείο σε σχολείο πως θα εφαρμοστεί ;

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #230 στις: Μάρτιος 15, 2014, 04:40:09 μμ »
knkn, δεν είπα ότι είναι εκ τόπου και χρόνου οι σκέψεις σου, άλλωστε ό,τι ξέρεις ξέρω.
Απλά, προσπαθώ κι εγώ να αξιολογήσω τι μου φαίνεται πιθανό και τι όχι.
Το να αδειάσουν π.χ. τα νησιά του Σαρωνικού επειδή υπάρχουν κενά στην Αθήνα, δε μου φαίνεται πιθανό (γιατί δε θα εξυπηρετήσει τους σκοπούς του υπουργείου) αλλά -θα μου επιτρέψεις- ούτε και δίκαιο (γιατί καταστρατηγείται η μοριοδότηση που στην τελική είναι η μόνη ανταμοιβή για όποιον υπηρετεί σε δύσκολες περιοχές).
Στο παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω τώρα... αν αυτός που υπηρετεί στο Μεσολόγγι δεν πλεονάζει, δε θα χρειαστεί να πάρει υποχρεωτική μετάθεση. Άλλο να προηγούνται οι εντός περιφέρειας για να γλιτώσουν την υποχρεωτική μετάθεση (αντίστοιχη ήταν και η νοοτροπία για τις υποχρεωτικές μετατάξεις) και άλλο να προηγούνται οι εντός περιφέρειας χωρίς να πλεονάζει κανείς στα ΠΥΣΔΕ τους, απλά για να πάνε πιο κοντά στα σπίτια τους.
Για τους λόγους αυτούς πιστεύω πως προτεραιότητα εντός περιφέρειας, αν δοθεί, θα δοθεί μόνο για όσους ανήκουν σε ΠΥΣΔΕ που θα δώσουν πλεονάσματα.
Άποψή μου βέβαια, μπορεί να πέφτω και πολύ έξω.
Δύσκολο να βρεθεί κάποιος να διαθέτει πληροφόρηση... ούτε στo topic για τις μεταθέσεις έχουμε βγάλει άκρη...  :(

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #231 στις: Μάρτιος 15, 2014, 05:14:49 μμ »
ολοι προσπαθουμε να καταλαβουμε τα ακαταληπτα με τους χρησμους του υπουργειου...
 παντως, εαν προηγηθουν οι τοποθετησεις εντος ΠΥΣΔΕ και οι υποχρεωτικες εναντι των κανονικων μεταθεσεων...
οσοι ειναι στη διαθεση φυσικα και θα σπευσουν να παρουν οργανικη εντος ΠΥΣΔΕ αν υπαρχει κενο ή θα δεχθουν υποχρεωτικη εντος περιφερειας απο το να πανε οπουδηποτε στην ελλαδα που μπορει να τους απομακρυνει απο την περιοχη συμφεροντων τους .Ωστοσο, αν καποιος ειναι στη διαθεση σε περιοχη που δε θελει να παραμεινει και προηγηθει το παραπανω δε θα εχει καν τη δυνατοτητα να διεκδικησει μεσω των κανονικων μεταθεσεων την περιοχη των συμφεροντων του.

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #232 στις: Μάρτιος 15, 2014, 05:19:43 μμ »
Και αν κάποιος είναι στη διάθεση και περιμένει να τοποθετηθεί, δεν πρέπει να διεκδικήσει την οριστική του τοποθέτηση; Και όσοι ζητούν βελτίωση επίσης; Αυτοί θα χάσουν αυτό το δικαίωμα; Μέχρι τώρα οριστικές τοποθετήσεις, βελτιώσεις και τοποθετήσεις από μετάθεση εξετάζονταν μαζί. Τώρα που κάποιοι πανέξυπνοι στο Υπουργείο λένε για μετάθεση "από σχολείο σε σχολείο", αυτό είναι πρακτικά αδύνατο να γίνει, αφού οι καραμπόλες θα είναι μορφής χιονοστιβάδας και μη διαχειρίσιμες. Μήπως λοιπόν προηγηθούν οριστικές τοποθετήσεις και βελτιώσεις ανά ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ και μετά γίνουν όλα τα υπόλοιπα;
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος beacon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην προσπερνάς όταν μπορείς να βοηθάς....
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #233 στις: Μάρτιος 15, 2014, 05:21:58 μμ »
ολοι προσπαθουμε να καταλαβουμε τα ακαταληπτα με τους χρησμους του υπουργειου...
 παντως, εαν προηγηθουν οι τοποθετησεις εντος ΠΥΣΔΕ και οι υποχρεωτικες εναντι των κανονικων μεταθεσεων...
οσοι ειναι στη διαθεση φυσικα και θα σπευσουν να παρουν οργανικη εντος ΠΥΣΔΕ αν υπαρχει κενο ή θα δεχθουν υποχρεωτικη εντος περιφερειας απο το να πανε οπουδηποτε στην ελλαδα που μπορει να τους απομακρυνει απο την περιοχη συμφεροντων τους .Ωστοσο, αν καποιος ειναι στη διαθεση σε περιοχη που δε θελει να παραμεινει και προηγηθει το παραπανω δε θα εχει καν τη δυνατοτητα να διεκδικησει μεσω των κανονικων μεταθεσεων την περιοχη των συμφεροντων του.

Μόνη ελπίδα σε αυτή την περίπτωση θα είναι η απόσπαση και αν η περιοχή του παρουσιάσει έλλειμμα στην ειδικότητά του..... λέω 'γω τώρα...
"Ν' αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ, εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Αν δε σωθεί, εγώ φταίω."

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #234 στις: Μάρτιος 15, 2014, 08:08:21 μμ »
Εγώ πάντως βλέπω να έχουν συσχέτιση πολλά θέματα.
Έως 30 Απριλίου αιτήσεις συνταξιοδότησης , έως 15 Ιουνίου κενά πλεονάσματα υποχρεωτικών μεταθέσεων , οριστική τοποθέτηση σε όλους , μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο. 
Θα δώσουν όλες τις κενές ώρες σε κάθε σχολείο για οριστική τοποθέτηση ( έστω και αν είναι από 5 ώρες σε 3 σχολεία , έστω αν είναι λειτουργικά κενά με την μέχρι τώρα πρακτική ) . Θα κάνουν οριστικές τοποθετήσεις εντός πυσδε και μεταθέσεις  εντός περιφέρειας ( εθελοντικές , υποχρεωτικές ) . Στόχος τους είναι να μεταφέρουν κάποιο πλεόνασμα από το χ πυσδε μιας περιφέρειας στο ψ πυσδε της ίδιας περιφέρειας ( αρχικά ) .
Σκέψεις με βάση τα κομμάτια του παζλ που έχω ως τώρα κάνω. Δεν έχω πληροφόρηση.

Το παραπάνω σενάριο δεν αποκλείει εθελοντικές μεταθέσεις από πυσδε σε πυσδε ακόμα και από διαφορετικές περιφέρειες.
Ας υποθέσουμε πως μια περιφέρεια έχει μόνο 3 πυσδε ( υπόθεση εργασίας για ευκολία ).
Το Α έχει πλεόνασμα 3   ,  το Β έλλειμμα 5   ,  το  Γ  έλλειμμα  4    στην ίδια ειδικότητα .
Θα υπάρξουν 3  ( εθελοντικές ή υποχρεωτικές ) μεταθέσεις από το Α προς τα Β και Γ και θα περισσέψουν 6 κενά για εθελοντικές  ( ή υποχρεωτικές αν τα Β και Γ δεν τα ζητάει κανείς ) μεταθέσεις από πυσδε άλλης περιφέρειας προς τα Β και Γ .

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #235 στις: Μάρτιος 15, 2014, 08:23:21 μμ »
knkn, τώρα συμφωνούμε, κι ας μην ξέρουμε αν έχουμε δίκιο ή όχι  :)
Προτεραιότητα εντός περιφέρειας αν δοθεί, έχει νόημα να δοθεί μόνο για όσους ανήκουν σε πλεονασματικά ΠΥΣΔΕ. Αυτό έγραψα παραπάνω, αυτό υποστηρίζεις κι εσύ με το παράδειγμά σου. Δεν είναι λογικό να δοθεί προτεραιότητα σε όσους από το Γ θέλουν να μεταπηδήσουν στο Β. Ας κάνουν αίτηση στις εθελοντικές μεταθέσεις, συγκρινόμενοι με τους εκτός περιφέρειας.
Αλλιώς, θα βιώσουμε τραγελαφικές καταστάσεις όπως το παράδειγμα που ανέφερα παραπάνω με τη Β' Πειραιά (να αδειάζουν τα νησιά του Σαρωνικού επειδή οι υπηρετούντες δικαιούνται μετάθεση κατά προτεραιότητα στην Αθήνα).
Σε όλα αυτά βέβαια θα παίξει μεγάλο ρόλο και η τακτική που θα ακολουθήσει το κάθε ΠΥΣΔΕ ως προς τα πλεονάσματα που θα δώσει για υποχρεωτική μετάθεση. Ενδεχομένως πολλά ΠΥΣΔΕ να δώσουν ελάχιστα ή μηδενικά σε κάποιες ειδικότητες, οπότε οι μετακινήσεις ένεκα υποχρεωτικών μεταθέσεων να έχουν πιο περιορισμένη έκταση από ό,τι φανταζόμαστε.
Ίδωμεν.... 

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #236 στις: Μάρτιος 15, 2014, 08:46:43 μμ »
knkn, τώρα συμφωνούμε

Από την αρχή συμφωνούσαμε , αλλά δεν το ξέραμε .  :)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #237 στις: Μάρτιος 15, 2014, 09:49:36 μμ »
Μήπως λοιπόν προηγηθούν οριστικές τοποθετήσεις και βελτιώσεις ανά ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ και μετά γίνουν όλα τα υπόλοιπα;

Ναι , αυτό λέω. Μάλιστα λέω πως θα δώσουν κάθε κενό προς οριστική τοποθέτηση.  Δηλαδή και από 5 ώρες να έχουν 3 γειτονικά σχολεία θα δημιουργηθεί κενό για οριστική τοποθέτηση.  Όλα τα κενά των συνταξιοδοτήσεων ( φετινά και περσινά ) επίσης για οριστική τοποθέτηση. Και κάπως έτσι θα προσπαθήσει να δώσει οριστική τοποθέτηση σε όλους ( ή σχεδόν όλους ).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 561

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.