*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 461850 φορές)

Frank, Adwnis K και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #770 στις: Ιούνιος 19, 2015, 07:16:10 μμ »
Μια ερώτηση και από εμένα, παρακαλώ διαφωτίστε με!
Πήρα κι εγω μετάθεση και μόνο για φέτος θέλω να τοποθετηθώ σε σχολείο με πολλά μόρια.
Αν πάρω οργανική σε ένα τέτοιο σχολείο, το επόμενο έτος θα μπορώ να το αποφύγω? αυτό είναι η λεγόμενη βελτίωση? Αν πάρω άλλη οργανική, έχει καλώς. Αν όμως δεν το καταφέρω, μπορώ να αλλάξω για να καλύψω άλλο - έστω και λειτουργικό- κενό?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:15:25 »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #771 στις: Ιούνιος 19, 2015, 08:01:14 μμ »
Ίσως να μην μπορέσεις να αλλάξεις του χρόνου σχολείο και να μείνεις εγκλωβισμένος/η σε εκείνο το σχολείο! Ίσως δεν ανοίξουν του χρόνου οργανικά κενά σε σχολεία που σε ενδιαφέρουν ή ίσως υπάρξουν κενά, αλλά να γνωρίζεις ότι προηγούνται έναντι όλων στις τοποθετήσεις οι υπεράριθμοι - ακόμη κι αν έχουν λιγότερα μόρια από εσένα. Επομένως ακόμη κι αν ανοίξουν οργανικά κενά, για να προηγηθείς θα πρέπει ή να είσαι υπεράριθμος/η ή να περισσέψουν κενά- μετά την τοποθέτηση των υπεραρίθμων-  και να διεκδικήσεις νέα οργανική! Ελπίζω να σε διαφώτισα!

Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #772 στις: Ιούνιος 19, 2015, 08:38:20 μμ »
Μια ερώτηση και από εμένα, παρακαλώ διαφωτίστε με!
Πήρα κι εγω μετάθεση και μόνο για φέτος θέλω να τοποθετηθώ σε σχολείο με πολλά μόρια.
Αν πάρω οργανική σε ένα τέτοιο σχολείο, το επόμενο έτος θα μπορώ να το αποφύγω? αυτό είναι η λεγόμενη βελτίωση? Αν πάρω άλλη οργανική, έχει καλώς. Αν όμως δεν το καταφέρω, μπορώ να αλλάξω για να καλύψω άλλο - έστω και λειτουργικό- κενό?

Αν δεν πάρεις άλλη οργανική (βελτίωση θέσης δηλαδή), μόνο με εσωτερική απόσπαση σε λειτουργικό κενό μπορείς να μετακινηθείς.

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #773 στις: Ιούνιος 19, 2015, 10:53:01 μμ »
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις απαντήσεις σας! Άρα εσωτερική απόσπαση θα διεκδικήσω, αν δεν καταφέρω εκ νέου οργανική.
Οι εσωτερικές αποσπάσεις γίνονται μετά τις τοποθετήσεις στα λειτουργικά κενά?
Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:15:25 »

Αποσυνδεδεμένος Helenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #774 στις: Ιούνιος 20, 2015, 12:17:42 πμ »
 Kαλησπερα! SOS!! Πήρα μετάθεση σε μια περιοχή που ΔΕν ειναι κοντα στο σπιτι μου! Ειναι πιο κοντα απο κει που ήμουν αλλα και παλι θα πρεπει να διακτινιστω.... :)1) Επειδη λογικα θα ξαναζητησω μεταθεση, πρεπει να κοιταξω να μην μου δωσουν οργανικη?? Να φαινομαι οτι ειμαι στη διαθεση?? Διαφορετικα, αν παρω οργανικη και ζητησω βελτιωση θα πρεπει να υπηρετησω ξανα? Τα λεω σωστα?? Και πώς γινεται αυτο? Απλα, θέμα τυχης?
2) Ποιοι λόγοι συντρεχουν για να σε στειλουν σε αλλη, γειτονικη ΔΔΕ?? Ακουσα οτι πηγε να γινει περσι σε συναδελφο στην Αθηνα...Και αν γινει κατι τετοιο, ποια μορια παιρνεις? της δδε που εχεις μετατεθει ή της άλλης?

Παρακαλω τα φωτα σας!!! :)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #775 στις: Ιούνιος 20, 2015, 08:38:25 πμ »
Αν πάρεις οργανική το καλοκαίρι του 2015 , βελτίωση ζητάς το καλοκαίρι του 2016.  Είτε πάρεις οργανική είτε όχι , αν πάρεις απόσπαση σε άλλο πυσδε τότε δεν θα μπορείς να ζητήσεις μετάθεση του χρόνου.  Το ίδιο αν πάρεις οργανική και ζητήσεις απόσπαση εντός του ίδιου πυσδε , δεν θα μπορείς να ζητήσεις βελτίωση του χρόνου. 

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #776 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:05:37 πμ »
Ευχαριστώ ιδιαίτερα για τις απαντήσεις σας! Άρα εσωτερική απόσπαση θα διεκδικήσω, αν δεν καταφέρω εκ νέου οργανική.
Οι εσωτερικές αποσπάσεις γίνονται μετά τις τοποθετήσεις στα λειτουργικά κενά?
Αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει  :)
Να ξέρεις ότι η εσωτερική απόσπαση σε λειτουργικό κενό είναι πάλι δύσκολη! Γιατί αν εσύ έχεις οργανική, στα λειτουργικά κενά θα τοποθετηθούν πρώτα αυτοί που είναι στη διάθεση ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και μετά εξετάζονται οι αιτήσεις για απόσπαση! Αν, λοιπόν, φέτος - κατόπιν μετάθεσης, όπως λες- τοποθετηθείς σε οργανικό κενό που δεν σου αρέσει, φρόντισε καλύτερα να μείνεις στη διάθεση παρά να φεσωθείς οργανική! Μετά δύσκολα θα την ξεφορτωθείς!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #777 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:16:22 πμ »
Kαλησπερα! SOS!! Πήρα μετάθεση σε μια περιοχή που ΔΕν ειναι κοντα στο σπιτι μου! Ειναι πιο κοντα απο κει που ήμουν αλλα και παλι θα πρεπει να διακτινιστω.... :)1) Επειδη λογικα θα ξαναζητησω μεταθεση, πρεπει να κοιταξω να μην μου δωσουν οργανικη?? Να φαινομαι οτι ειμαι στη διαθεση?? Διαφορετικα, αν παρω οργανικη και ζητησω βελτιωση θα πρεπει να υπηρετησω ξανα? Τα λεω σωστα?? Και πώς γινεται αυτο? Απλα, θέμα τυχης?
2) Ποιοι λόγοι συντρεχουν για να σε στειλουν σε αλλη, γειτονικη ΔΔΕ?? Ακουσα οτι πηγε να γινει περσι σε συναδελφο στην Αθηνα...Και αν γινει κατι τετοιο, ποια μορια παιρνεις? της δδε που εχεις μετατεθει ή της άλλης?

Παρακαλω τα φωτα σας!!! :)
Αν πάρεις οργανική θα πρέπει να την υπηρετήσεις για 1 χρονιά! Αλλά ακόμη κι αν δεν πάρεις και μείνεις στη διάθεση και πάλι θα πρέπει να υπηρετήσεις για 1 χρονιά σε θέση που θα σε βάλουν! Απλά αν μείνεις στη διάθεση, ΝΑΙ κινδυνεύεις να υπηρετήσεις σε γειτονικό νομό- και εντός της περιφερειακής διεύθυνσης. π.χ. σε νομό Κεντρικής Μακεδονίας γενικά ,αν μετατέθηκες π.χ. στις Σέρρες και δεν υπάρχει κενό μπορούν να σε στείλουν στην Ημαθία! Αν ζητήσεις απόσπαση όμως εντός Πυσδε τότε θα θεωρηθεί πάλι ότι υπηρέτησες την οργανική σου και θα μπορέσεις να αιτηθείς και πάλι μετάθεση του χρόνου! Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλό καλοκαίρι!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #778 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:30:04 πμ »
Αν πάρεις οργανική το καλοκαίρι του 2015 , βελτίωση ζητάς το καλοκαίρι του 2016.  Είτε πάρεις οργανική είτε όχι , αν πάρεις απόσπαση σε άλλο πυσδε τότε δεν θα μπορείς να ζητήσεις μετάθεση του χρόνου.  Το ίδιο αν πάρεις οργανική και ζητήσεις απόσπαση εντός του ίδιου πυσδε , δεν θα μπορείς να ζητήσεις βελτίωση του χρόνου.
Κάνεις λάθος knkn! Να σου πω τι συνέβη σε μένα! Μου έδωσαν οργανική χωρίς αίτηση μου, απλά και μόνο επειδή είχα τα λιγότερα μόρια και οι υπόλοιποι που βρίσκονταν στη διάθεση δεν την ήθελαν την οργανική.  Και τις 2 χρονιές που κράτησα την οργανική δεν υπηρέτησα καθόλου στο σχολείο- έκανα μόνο θερινές υπηρεσίες- κι έπαιρνα απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ! Παρ' όλα αυτά μετά τη 2η χρονιά βγήκα υπεράριθμη και πήρα νέα οργανική στον ίδιο νομό και στην ίδια περιφέρειά του ( στη Γ περιφέρεια το 2011) χωρίς να έχω υπηρετήσει ούτε 1 μέρα στην προηγούμενη οργανική! Ξέρετε γιατί δε χρωστούσα να υπηρετήσω στην 1η οργανική; Γιατί είχα διοριστεί στη ίδια περιφέρεια και την 1η χρονιά θεωρείται ότι υπηρετούμε την οργανική μας παρά το ότι την 1η χρονιά μας τοποθετούν σε λειτουργικό κενό! Κι έτσι τέλος καλό όλα καλά! Οι άλλοι που ήταν στη διάθεση και είχαν περισσότερα μόρια από εμένα έμειναν χωρίς οργανική από το 2010  γιατί δεν άνοιξαν οργανικές κι αν άνοιξαν ήταν τόσο λίγες που καλύπτονταν οι θέσεις από τους υπεράριθμους! Τελικά έχει πολύ μεγάλη σημασία να έχουμε οργανική!

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #779 στις: Ιούνιος 20, 2015, 09:53:08 πμ »
Δε νομίζω ότι κάνω λάθος.  Νομίζω ότι εσύ μιλάς για άλλη περίπτωση.   :)
Αν έχεις υπηρετήσει στο νομό  ( έστω και αν είσαι στη διάθεση ) φυσικά μπορείς να πάρεις μετάθεση .   :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2015, 03:11:15 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος chriskas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #780 στις: Ιούνιος 20, 2015, 04:43:23 μμ »
lasard ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #781 στις: Ιούνιος 20, 2015, 05:06:35 μμ »
Δε νομίζω ότι κάνω λάθος.  Νομίζω ότι εσύ μιλάς για άλλη περίπτωση.   :)
Αν έχεις υπηρετήσει στο νομό  ( έστω και αν είσαι στη διάθεση ) φυσικά μπορείς να πάρεις μετάθεση .   :)
Όπως και βελτίωση εντός του ίδιου ΠΥΣΔΕ εφόσον έχεις πάρει οργανική και έχεις υπηρετήσει στο νομό.
  

Αποσυνδεδεμένος Helenaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #782 στις: Ιούνιος 20, 2015, 05:43:14 μμ »
Δηλ. Αν είσαι στη β' Πειραιά και ζητήσεις απόσπαση για α' Πειραιά, ξεχρεωνεις την οργανική?   Και τι μόρια παίρνεις? Των νησιών?
Αν χωρίς τη θέληση σου σε πάνε α' Πειραιά τότε τι μόρια παίρνεις?

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #783 στις: Ιούνιος 20, 2015, 06:26:24 μμ »
Αν πήρες τώρα μετάθεση στην β Πειραιά , ζητήσεις απόσπαση για α  και πας στην α χωρίς να υπηρετήσεις στην β τότε του χρόνου δεν μπορείς να πάρεις μετάθεση.  Αν σε αποσπάσουν υποχρεωτικά εκτός της β τότε μπορείς. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 566
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 570
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.