*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 459239 φορές)

Ktsl και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baobar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φιλόλογος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1652 στις: Μάιος 10, 2022, 10:34:13 μμ »
Θα εντοπίσω τις αντίστοιχες εγκυκλίους για τις τοποθετήσεις, να είσαι καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2022, 10:37:54 μμ από baobar »
"...μπορούν η ελευθερία και η φροντίδα να συνυπάρχουν ή να προσπαθούμε να αφανίσουμε ο ένας τον άλλο, να τον μεταμορφώνουμε σ' αυτό που μας ταιριάζει"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:10 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1653 στις: Μάιος 10, 2022, 10:43:47 μμ »
Εγώ 20 χρόνια καθηγητής που έχω φαει με το κουτάλι τις εγκυκλίους (χρόνια διάθεση και μεταβολές) δεν ξέρω εγκύκλιο που να λέεε ότι αν κάποιος τοποθετηθεί αυτοδίκαια (δηλαδή όχι της επιλογής του) και πάρει απόσπαση , θεωρείται ότι έχει υπηρετήσει την οργανική. Εφόσον το βρείτε να το ανεβάσετε γιατί θα είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Μιλάμε πάντα για τοποθέτηση σε σχολείο αυτοδίκαια (δηλαδή σε σχολική μονάδα που δεν επέλεξε ο συναδελφος). 

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1654 στις: Μάιος 10, 2022, 11:05:51 μμ »
Θα πρέπει να γίνει σαφές επίσης τι σημαίνει "δεν χρωστάω οργανική εφόσον τοποθετηθώ για τις ανάγκες τις υπηρεσίας"
Αν και η έκφραση τοποθετηθώ δεν είναι σωστή θα το δούμε με το παρακάτω παράδειγμα
Συνάδελφος ερχόμενος με μετάθεση δεν βρίσκει οργανικό ή λειτουργικό κενό και παραμένει το Σεπτέμβριο στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Για να μην κάθετε σπίτι του και μέχρι να βρεθεί θέση, το ΠΥΣΔΕ τον αποσπά στην διεύθυνση για διοικητική εργασία, δίνοντας του τα λιγότερα μόρια που έχει η περιοχή. Τελικά δεν καταφέρνει να τοποθετηθεί και παραμένει στην διεύθυνση. Αυτό σημαίει για τις ανάγκες τις υπηρεσίας και θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης εφόσον θεωρείται ότι έχει κάνει οργανική.
Τα άλλα που γράφονται εδω μέσα δεν τα γνωρίζω και θέλω να τα μάθω με ανάλογα ΦΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1655 στις: Μάιος 10, 2022, 11:57:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις συνάδελφε! Έχω έρθει με μετάθεση από άλλο ΠΥΣΔΕ του ίδιου νομού (Αττική). Σκέφτομαι, αν δε βολέψει η οργανική θέση που τυχόν μου δώσουν, να ζητήσω εντός ΠΥΣΔΕ απόσπαση. Υπάρχουν συνάδελφοι που υποστηρίζουν ότι, εφόσον μία οργανική δοθεί υποχρεωτικά και με δεδομένο ότι με την απόσπαση και πάλι παραμένω στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, "ξεχρεώνω" την οργανική. Αλλά δεν έχω εντοπίσει εγκύκλιο γι' αυτό ούτε καν έχω απάντησει αρμόδιου από το ΠΥΣΔΕ. Ελπίζω, αν έρθουν έτσι τα πράγματα, να έχω βγάλει άκρη. Καλή τοποθέτηση σε όσους/όσες το επιχειρήσουν φέτος :)
Συνάδελφε δεν έχει σημασία αν η οργανική δωθεί υποχρεωτικά ή όχι. Πρέπει να υπηρετηθεί,αφού είναι η πρώτη σου χρονιά στο ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:34:10 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1656 στις: Μάιος 11, 2022, 10:13:33 πμ »
Θα πρέπει να γίνει σαφές επίσης τι σημαίνει "δεν χρωστάω οργανική εφόσον τοποθετηθώ για τις ανάγκες τις υπηρεσίας"
Αν και η έκφραση τοποθετηθώ δεν είναι σωστή θα το δούμε με το παρακάτω παράδειγμα
Συνάδελφος ερχόμενος με μετάθεση δεν βρίσκει οργανικό ή λειτουργικό κενό και παραμένει το Σεπτέμβριο στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Για να μην κάθετε σπίτι του και μέχρι να βρεθεί θέση, το ΠΥΣΔΕ τον αποσπά στην διεύθυνση για διοικητική εργασία, δίνοντας του τα λιγότερα μόρια που έχει η περιοχή. Τελικά δεν καταφέρνει να τοποθετηθεί και παραμένει στην διεύθυνση. Αυτό σημαίει για τις ανάγκες τις υπηρεσίας και θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης εφόσον θεωρείται ότι έχει κάνει οργανική.
Τα άλλα που γράφονται εδω μέσα δεν τα γνωρίζω και θέλω να τα μάθω με ανάλογα ΦΕΚ.
Νομιζω οτι ειμαστε ολοι πολυ σαφεις σε αυτο που σου λεμε. Αν παρεις οργανικη τον πρωτο χρονο, ασχετα αν την ζητησες ή οχι, πρέπει να την υπηρετησεις για να κανεις αιτηση μεταθεσης. Αν μεινεις στη διαθεση ασχετα αν θα τοποθετηθεις σε λειτουργικο κενο ή στη διευθυνση, τοτε θεωρειται οτι εισαι καλυμένος και μπορείς να κάνεις αιτηση μετάθεσης. Το θεμα είναι ότι αν υπάρχει διαθεσιμη οργανική, προβλέπεται απο την εκπαιδευτική νομοθεσία να καλυφθεί είτε τη ζητήσει κανείς είτε οχι. Η σειρά κάλυψης των αζήτητων θέσεων ξεκινάει απο αυτόν που έχει τα λιγότερα μόρια και ανεβαίνει (και εγω εχω φορτωθει τέτοια οργανικη μετά απο μετάθεση και την υπηρετησα αναγκαστικα για να μπορέσω να κάνω αιτηση μετάθεσης και βελτίωσης)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2022, 11:05:55 πμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 788
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1657 στις: Μάιος 11, 2022, 11:48:15 πμ »
Παρακαλώ, αναζητώ απάντηση στο απλό "εγκυκλοπαιδικό" ερώτημα: γιατί στις μεταθέσεις-τοποθετησεις- απαλλαγή υπεραριθμίας οι γονείς 1 αμεα 67% εξομοιώνονται με πολύτεκνους και αμφότεροι προηγούνται όλων των άλλων και οι ίδιοι οι αμεα 67% όχι?
γιατί τροποποιούν τους νόμους εις βάρος των ίδιων αμεα? γιατί διαχωρίζουν τους εργαζόμενους έτσι? ποια "φωτεινά" μυαλά στο υπουργείο καθορίζουν τη ζωή των εργαζομένων, όπως γουστάρουν?...
:o ??? 
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος baobar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φιλόλογος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1658 στις: Μάιος 11, 2022, 03:54:25 μμ »
Εγώ 20 χρόνια καθηγητής που έχω φαει με το κουτάλι τις εγκυκλίους (χρόνια διάθεση και μεταβολές) δεν ξέρω εγκύκλιο που να λέεε ότι αν κάποιος τοποθετηθεί αυτοδίκαια (δηλαδή όχι της επιλογής του) και πάρει απόσπαση , θεωρείται ότι έχει υπηρετήσει την οργανική. Εφόσον το βρείτε να το ανεβάσετε γιατί θα είναι εξαιρετικά χρήσιμο. Μιλάμε πάντα για τοποθέτηση σε σχολείο αυτοδίκαια (δηλαδή σε σχολική μονάδα που δεν επέλεξε ο συναδελφος).

Κι εγώ 20 χρόνια καθηγήτρια διαπιστώνω ότι πολλές λεπτομέρειες των εγκυκλίων δεν τις γνωρίζουμε τόσο καλά. Κι εγώ από συναδέλφους το άκουσα που το υποστηρίζουν. Και εννοείται για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, όχι σε άλλο, και με την προϋπόθεση ότι κάποιος έχει υπηρετήσει οργανική στον ίδιο νομό (όπως εγώ). Ελπίζω να μη βρεθώ σε αυτή την περίπτωση να ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ σε κάθε περίπτωση.
"...μπορούν η ελευθερία και η φροντίδα να συνυπάρχουν ή να προσπαθούμε να αφανίσουμε ο ένας τον άλλο, να τον μεταμορφώνουμε σ' αυτό που μας ταιριάζει"

Αποσυνδεδεμένος baobar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φιλόλογος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1659 στις: Μάιος 11, 2022, 03:59:07 μμ »
Θα πρέπει να γίνει σαφές επίσης τι σημαίνει "δεν χρωστάω οργανική εφόσον τοποθετηθώ για τις ανάγκες τις υπηρεσίας"
Αν και η έκφραση τοποθετηθώ δεν είναι σωστή θα το δούμε με το παρακάτω παράδειγμα
Συνάδελφος ερχόμενος με μετάθεση δεν βρίσκει οργανικό ή λειτουργικό κενό και παραμένει το Σεπτέμβριο στη διαθεση του ΠΥΣΔΕ. Για να μην κάθετε σπίτι του και μέχρι να βρεθεί θέση, το ΠΥΣΔΕ τον αποσπά στην διεύθυνση για διοικητική εργασία, δίνοντας του τα λιγότερα μόρια που έχει η περιοχή. Τελικά δεν καταφέρνει να τοποθετηθεί και παραμένει στην διεύθυνση. Αυτό σημαίει για τις ανάγκες τις υπηρεσίας και θεμελιώνει δικαίωμα μετάθεσης εφόσον θεωρείται ότι έχει κάνει οργανική.
Τα άλλα που γράφονται εδω μέσα δεν τα γνωρίζω και θέλω να τα μάθω με ανάλογα ΦΕΚ.

Η τελευταία εγκύκλιος που έχω εντοπίσει για τις τοποθετήσεις είναι του 2015, υπ' αριθμ. 137644/Ε1/3-9-2015. Δεν έχει εκδοθεί καμία άλλη από τότε;; Για την περίπτωση που αναφέρεις, γνωρίζεις το ΦΕΚ/ την απόφαση; Προσπαθώ να δω τι ισχύει μέσω των εγγράφων.
"...μπορούν η ελευθερία και η φροντίδα να συνυπάρχουν ή να προσπαθούμε να αφανίσουμε ο ένας τον άλλο, να τον μεταμορφώνουμε σ' αυτό που μας ταιριάζει"

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1660 στις: Μάιος 11, 2022, 06:14:22 μμ »
Κι εγώ 20 χρόνια καθηγήτρια διαπιστώνω ότι πολλές λεπτομέρειες των εγκυκλίων δεν τις γνωρίζουμε τόσο καλά. Κι εγώ από συναδέλφους το άκουσα που το υποστηρίζουν. Και εννοείται για απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ, όχι σε άλλο, και με την προϋπόθεση ότι κάποιος έχει υπηρετήσει οργανική στον ίδιο νομό (όπως εγώ). Ελπίζω να μη βρεθώ σε αυτή την περίπτωση να ζητήσω απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ σε κάθε περίπτωση.
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί συνάδελφοι δεν είναι πολύ ενημερωμένοι για τις υπηρεσιακές μεταβολές , κυρίως γιατί απλά δεν χρειάστηκε. Διορίστηκαν στο τόπο διαμονής τους (ή άντε στο διπλανό νομό και έχουν πάρει και μια μετάθεση), πήραν οργανική που ήθελαν  και όλα καλά.
 Συνάδελφε , δεν έχει σημασία που υπηρέτησες οργανική στον ίδιο νομό. Ακόμα και βελτίωση να κάνεις στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, δηλαδή να πάρεις καινούργια οργανική στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, πάλι πρέπει να υπηρετήσεις για να ξεχρεώσεις την καινούργια οργανική.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 11, 2022, 06:17:13 μμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος baobar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φιλόλογος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1661 στις: Μάιος 11, 2022, 09:25:58 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί συνάδελφοι δεν είναι πολύ ενημερωμένοι για τις υπηρεσιακές μεταβολές , κυρίως γιατί απλά δεν χρειάστηκε. Διορίστηκαν στο τόπο διαμονής τους (ή άντε στο διπλανό νομό και έχουν πάρει και μια μετάθεση), πήραν οργανική που ήθελαν  και όλα καλά.
 Συνάδελφε , δεν έχει σημασία που υπηρέτησες οργανική στον ίδιο νομό. Ακόμα και βελτίωση να κάνεις στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, δηλαδή να πάρεις καινούργια οργανική στο ίδιο ΠΥΣΔΕ, πάλι πρέπει να υπηρετήσεις για να ξεχρεώσεις την καινούργια οργανική.

Πολύ πιθανόν να είναι έτσι... Πάντως γενικότερα παρατηρώ και στο forum ότι υπάρχουν πολλές διχογνωμίες και διαφορετικές "αναγνώσεις" για διάφορα που ορίζονται βάσει εγκυκλίων.
"...μπορούν η ελευθερία και η φροντίδα να συνυπάρχουν ή να προσπαθούμε να αφανίσουμε ο ένας τον άλλο, να τον μεταμορφώνουμε σ' αυτό που μας ταιριάζει"

Αποσυνδεδεμένος baobar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Φιλόλογος
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1662 στις: Μάιος 11, 2022, 10:15:46 μμ »
Παραθέτω παλαιότερη απάντηση συναδέλφου στην ερώτησή μου (όταν ανακοινώθηκαν οι μεταθέσεις) από τη συζήτηση "Μεταθέσεις 2022".

Όχι ακριβώς. Δείτε παρακάτω...

Τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια συνεδριάζουν και αποφασίζουν για τις  τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε οργανικές θέσεις  με την εξής σειρά:

α) Tοποθετήσεις εκπαιδευτικών των ειδικών κατηγοριών του άρθρου 13 του Π.Δ. 50/96). (εκτός των πολυτέκνων σύμφωνα με τις παρ. 3,4 και 5 του άρθρου 30 του ν.3848/19-5-2010)

β) Tοποθετήσεις όλων των άλλων εκπαιδευτικών που ζητούν βελτίωση και οριστική τοποθέτηση ( μετατιθέμενοι και ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ) σύμφωνα με την παρ.8 του άρθρου 15 του Π.Δ.50/96.

 Μετά την εξέταση των αιτήσεων και των δηλώσεων τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια ανακοινώνουν τις θέσεις που εξακολουθούν να παραμένουν κενές. . Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν δήλωση για τοποθέτηση εφόσον δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σε σχολείο της προτίμησής τους, μπορούν, αν το επιθυμούν, να υποβάλλουν συμπληρωματική δήλωση για τοποθέτηση στις υπόλοιπες αυτές θέσεις μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωσή τους. Η τοποθέτηση αυτών γίνεται ύστερα από σύγκριση μεταξύ τους.( Τα ΠΥΣΔΕ δίνουν προθεσμία 10 ημερών συνολικά  και σε μία φάση, αφού δίνεται η δυνατότητα να δηλώσουν οι εκπαιδευτικοί όσα σχολεία επιθυμούν χωρίς κανένα περιορισμό).

  Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.
Για τους εκπ/κούς Α/θμιας εκπ/σης ( διασταλτική εφαρμογή στην Β/θμια εκπ/ση) σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί δεν υποβάλλουν αίτηση προτίμησης για συγκεκριμένα σχολεία, κατατάσσονται σε σειρά με βάση τις λιγότερες μονάδες μετάθεσης. Τα σχολεία στα οποία υπάρχουν κενά κατατάσσονται σε σειρά με βάση τις περισσότερες μονάδες συνθηκών διαβίωσης.
Κατόπιν αυτού τοποθετούνται, υποχρεωτικά, οι έχοντες τις λιγότερες μονάδες μετάθεσης στα σχολεία με τις περισσότερες μονάδες συνθηκών διαβίωσης

 ‘Όμως όσοι συνάδελφοι τοποθετηθούν με την παραπάνω διαδικασία  (σύμφωνα με την παρ.11 του αρθρ.15 του ΠΔ 50/96), σε οργανικές θέσεις που δεν έχουν δηλώσει ( δεν είναι της επιλογής τους), μπορούν να κάνουν αίτηση απόσπασης στα λειτουργικά κενά που  θα υπάρχουν σε σχολεία της περιοχής που είναι τοποθετημένοι, και τα οποία προτιμούν, χωρίς να «χρωστούν» την οργανική τους, αφού έχουν ήδη υπηρετήσει ως προσωρινά τοποθετημένοι τα προηγούμενα χρόνια, στην ίδια περιοχή. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όσους πάρουν οργανική θέση που ήταν της επιλογής τους.
"...μπορούν η ελευθερία και η φροντίδα να συνυπάρχουν ή να προσπαθούμε να αφανίσουμε ο ένας τον άλλο, να τον μεταμορφώνουμε σ' αυτό που μας ταιριάζει"

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1663 στις: Μάιος 11, 2022, 10:47:28 μμ »
Παραθέτω παλαιότερη απάντηση συναδέλφου στην ερώτησή μου (όταν ανακοινώθηκαν οι μεταθέσεις) από τη συζήτηση "Μεταθέσεις 2022".

Όχι ακριβώς. Δείτε παρακάτω...

Τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια συνεδριάζουν και αποφασίζουν για τις  τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε οργανικές θέσεις  με την εξής σειρά:

α) Tοποθετήσεις εκπαιδευτικών των ειδικών κατηγοριών του άρθρου 13 του Π.Δ. 50/96). (εκτός των πολυτέκνων σύμφωνα με τις παρ. 3,4 και 5 του άρθρου 30 του ν.3848/19-5-2010)

β) Tοποθετήσεις όλων των άλλων εκπαιδευτικών που ζητούν βελτίωση και οριστική τοποθέτηση ( μετατιθέμενοι και ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ) σύμφωνα με την παρ.8 του άρθρου 15 του Π.Δ.50/96.

 Μετά την εξέταση των αιτήσεων και των δηλώσεων τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια ανακοινώνουν τις θέσεις που εξακολουθούν να παραμένουν κενές. . Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν δήλωση για τοποθέτηση εφόσον δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σε σχολείο της προτίμησής τους, μπορούν, αν το επιθυμούν, να υποβάλλουν συμπληρωματική δήλωση για τοποθέτηση στις υπόλοιπες αυτές θέσεις μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωσή τους. Η τοποθέτηση αυτών γίνεται ύστερα από σύγκριση μεταξύ τους.( Τα ΠΥΣΔΕ δίνουν προθεσμία 10 ημερών συνολικά  και σε μία φάση, αφού δίνεται η δυνατότητα να δηλώσουν οι εκπαιδευτικοί όσα σχολεία επιθυμούν χωρίς κανένα περιορισμό).

  Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.
Για τους εκπ/κούς Α/θμιας εκπ/σης ( διασταλτική εφαρμογή στην Β/θμια εκπ/ση) σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί δεν υποβάλλουν αίτηση προτίμησης για συγκεκριμένα σχολεία, κατατάσσονται σε σειρά με βάση τις λιγότερες μονάδες μετάθεσης. Τα σχολεία στα οποία υπάρχουν κενά κατατάσσονται σε σειρά με βάση τις περισσότερες μονάδες συνθηκών διαβίωσης.
Κατόπιν αυτού τοποθετούνται, υποχρεωτικά, οι έχοντες τις λιγότερες μονάδες μετάθεσης στα σχολεία με τις περισσότερες μονάδες συνθηκών διαβίωσης

 ‘Όμως όσοι συνάδελφοι τοποθετηθούν με την παραπάνω διαδικασία  (σύμφωνα με την παρ.11 του αρθρ.15 του ΠΔ 50/96), σε οργανικές θέσεις που δεν έχουν δηλώσει ( δεν είναι της επιλογής τους), μπορούν να κάνουν αίτηση απόσπασης στα λειτουργικά κενά που  θα υπάρχουν σε σχολεία της περιοχής που είναι τοποθετημένοι, και τα οποία προτιμούν, χωρίς να «χρωστούν» την οργανική τους, αφού έχουν ήδη υπηρετήσει ως προσωρινά τοποθετημένοι τα προηγούμενα χρόνια, στην ίδια περιοχή. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όσους πάρουν οργανική θέση που ήταν της επιλογής τους.

Εχω την αισθηση οτι η τελεταια παραγραφος ειναι κειμενο του συναδελφου και οχι η εγκυκλιος που περιεχεται στις προηγουμενες παραγραφους. Θα πω και εγω τη γνωμη μου που δεν διαφερει απο τους προηγουμενους συναδελφους, οτι απαιτει υπηρετηση οργανικης αν με το που πας σε μια περιοχη μεταθεσης, τοποθετηθεις για συμφερον υπηρεσιας στα εναπομειναντα και κανεις αποσπσαση εντος πυσδε.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 658
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1664 στις: Μάιος 12, 2022, 12:12:37 πμ »
Παραθέτω παλαιότερη απάντηση συναδέλφου στην ερώτησή μου (όταν ανακοινώθηκαν οι μεταθέσεις) από τη συζήτηση "Μεταθέσεις 2022".

Όχι ακριβώς. Δείτε παρακάτω...

Τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια συνεδριάζουν και αποφασίζουν για τις  τοποθετήσεις εκπαιδευτικών σε οργανικές θέσεις  με την εξής σειρά:

α) Tοποθετήσεις εκπαιδευτικών των ειδικών κατηγοριών του άρθρου 13 του Π.Δ. 50/96). (εκτός των πολυτέκνων σύμφωνα με τις παρ. 3,4 και 5 του άρθρου 30 του ν.3848/19-5-2010)

β) Tοποθετήσεις όλων των άλλων εκπαιδευτικών που ζητούν βελτίωση και οριστική τοποθέτηση ( μετατιθέμενοι και ευρισκόμενοι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ) σύμφωνα με την παρ.8 του άρθρου 15 του Π.Δ.50/96.

 Μετά την εξέταση των αιτήσεων και των δηλώσεων τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια ανακοινώνουν τις θέσεις που εξακολουθούν να παραμένουν κενές. . Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν δήλωση για τοποθέτηση εφόσον δεν κατέστη δυνατόν να τοποθετηθούν σε σχολείο της προτίμησής τους, μπορούν, αν το επιθυμούν, να υποβάλλουν συμπληρωματική δήλωση για τοποθέτηση στις υπόλοιπες αυτές θέσεις μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωσή τους. Η τοποθέτηση αυτών γίνεται ύστερα από σύγκριση μεταξύ τους.( Τα ΠΥΣΔΕ δίνουν προθεσμία 10 ημερών συνολικά  και σε μία φάση, αφού δίνεται η δυνατότητα να δηλώσουν οι εκπαιδευτικοί όσα σχολεία επιθυμούν χωρίς κανένα περιορισμό).

  Οι εκπαιδευτικοί που δεν τοποθετήθηκαν σε σχολεία της προτίμησής τους τοποθετούνται προς το συμφέρον της υπηρεσίας στις υπόλοιπες κενές θέσεις. Σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί αυτοί είναι περισσότεροι από τις οργανικές θέσεις, παραμένουν ως υπεράριθμοι στη διάθεση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων και τοποθετούνται προσωρινά ή διατίθενται για τη συμπλήρωση ωραρίου σε σχολεία της συγκεκριμένης περιοχής.
Για τους εκπ/κούς Α/θμιας εκπ/σης ( διασταλτική εφαρμογή στην Β/θμια εκπ/ση) σε περίπτωση που οι εκπαιδευτικοί δεν υποβάλλουν αίτηση προτίμησης για συγκεκριμένα σχολεία, κατατάσσονται σε σειρά με βάση τις λιγότερες μονάδες μετάθεσης. Τα σχολεία στα οποία υπάρχουν κενά κατατάσσονται σε σειρά με βάση τις περισσότερες μονάδες συνθηκών διαβίωσης.
Κατόπιν αυτού τοποθετούνται, υποχρεωτικά, οι έχοντες τις λιγότερες μονάδες μετάθεσης στα σχολεία με τις περισσότερες μονάδες συνθηκών διαβίωσης

 ‘Όμως όσοι συνάδελφοι τοποθετηθούν με την παραπάνω διαδικασία  (σύμφωνα με την παρ.11 του αρθρ.15 του ΠΔ 50/96), σε οργανικές θέσεις που δεν έχουν δηλώσει ( δεν είναι της επιλογής τους), μπορούν να κάνουν αίτηση απόσπασης στα λειτουργικά κενά που  θα υπάρχουν σε σχολεία της περιοχής που είναι τοποθετημένοι, και τα οποία προτιμούν, χωρίς να «χρωστούν» την οργανική τους, αφού έχουν ήδη υπηρετήσει ως προσωρινά τοποθετημένοι τα προηγούμενα χρόνια, στην ίδια περιοχή. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για όσους πάρουν οργανική θέση που ήταν της επιλογής τους.

Στο κείμενο που παραθέτεις ,που δεν έχω καταλάβει αν είναι από εγκύκλιο, οι λέξεις κλειδί είναι το bold.Στην πρώτη μου απάντηση είχα αναφέρει ότι αν είχες υπηρετήσει και πέρισυ στο ίδιο ΠΥΣΔΕ σε λειτουργικό κενό δεν χρωστάς οργανική όταν τοποθετηθείς σε οργανικό κενό ,της επιλογής σου ή όχι. Γι’ αυτό στο τέλος λέει « το ίδιο ισχύει και για όσους πάρουν οργανική θέση που ήταν της επιλογής τους». Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί τα γράφει έτσι γιατί δημιουργεί λάθος εντυπώσεις.
Αν το θέμα είναι η ερμηνεία της « ίδιας περιοχής» , εννοείται ότι εννοεί το ίδιο ΠΥΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2022, 02:03:23 πμ από vama »

Αποσυνδεδεμένος nikostz1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #1665 στις: Ιούνιος 14, 2022, 05:10:52 μμ »
Όταν τοποθετούνται 2 εκπαιδευτικοί του ίδιου κλάδου στο ίδιο σχολείο πως γίνεται η κατανομή ωρών;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159588
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 377

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.