*

Αποστολέας Θέμα: Η Κοινότητα των Εκπαιδευτικών εναντίον του καρκίνου και άλλων ασθενειών  (Αναγνώστηκε 22456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

adigoni

  • Επισκέπτης
Προβληματίζομαι πάρα πολύ, όπως όλοι μας φαντάζομαι, με τη διασπορά  του  ιού του AIDS  στην κοινωνία.Έκανα έναν πολλαπλασιασμό με το μυαλό μου για πιθανούς συντρόφους κάποιων γυναικών με "μολυσμένο" αίμα και φρίκαρα από τα νούμερα που είδα στο κομπιουτεράκι μου.Αηδίασα με την υποκρισία του κράτους να διαπομπεύσει τις γυναίκες μέσα από τα ΜΜΕ, έχω γνωρίσει παλιότερα μία τέτοια κυρία, λόγω του ότι η κόρη της ήταν στο ίδιο σχολείο με τη μικρή μου αδερφή και είδα στα μάτια της την αξιοπρέπεια.Η δική μας αδιαφορία και η ανυπαρξία κοινωνικής πρόνοιας, η έλλειψη ενημέρωσης του πληθυσμού από τη μια καθώς και η έλλειψη μίας υγιούς οικονομικής κρατικής δομής(γιατί κάποιες κυρίες καταφεύγουν στο επάγγελμα λόγω οικονομικών συγκυριών) έχει ως αποτέλεσμα την εξάπλωση του ιού και πιθανόν τη μείωση του ενεργού πληθυσμού.Λυπήθηκα πολύ στο άκουσμα της "επαφής" αρκετών εφήβων με τα συγκεκριμένα σπίτια στο κέντρο της Αθήνας.Σκέφτομαι τις πιθανότητες να κολλήσω κι εγώ ή κάποιος δικός μου χωρίς να το ξέρουμε.Σε μία κοινωνία που παραπαίει λόγω έλλειψης τιμής των ηθικών αξιών, οφείλουμε να σκεφτούμε περισσότερο από ποτέ τις συνέπειες των πράξεών μας και βέβαια να λαμβάνουμε τις απαραίτητες προφυλάξεις.

Υ.Γ. χωρίς διάθεση για κήρυγμα, απλά καταθέτω τον προβληματισμό μου
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 03, 2012, 07:28:38 μμ από adigoni »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159858
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.