*

Αποστολέας Θέμα: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009  (Αναγνώστηκε 102815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #448 στις: Μάιος 26, 2008, 02:03:36 μμ »
Το όλο θέμα που προέκυψε με το κουτάκι του φροντιστηρίου, είναι ενδεικτικό της αγωνιώδους κατάστασης την οποία όλοι βιώνουμε.. προσωπικά θεωρώ πως δεν αποτελεί πρόβλημα να το τσεκάρουμε.


Η αίτηση είναι σαν δήλωση του Ν/1599-υπεύθυνη δήλωση-άρα αν δηλώσεις ότι δε δουλέυεις ενώ δουλέυεις σε φροντιστήριο, είναι ψευδής δήλωση, άρα πλημέλημμα...

Ποιος θα το ψάξει θα μου πεις....κι αν το ψάξει?

 Έτσι όπως το σκέφτομαι, είμαστε όλοι εργαζόμενοι με συμβάσεις σε διάφορες δουλειές, ΙΕΚ, ΟΑΕΔ, δημόσια σχολεία, φροντιστήρια.. Δηλαδή γιατί αποτελεί πρόβλημα συγκεκριμένα το φροντιστήριο?


Την ίδια απορία είχα κι εγώ όταν μίλησα με το υπουργείο, και ακριβώς αυτά τα λόγια είπα, ότι οι αδιόριστοι εκπαιδευτικοί σίγουρα οι περισσότεροι αν όχι όλοι εργάζονται σε φροντιστήρια.....

Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι έχω δι΄κιο αλλά υπάρχει υπουργική απόφαση που δεν επιτρέπει να κάνουμε αίτηση....
Και όταν του είπα ότι πέρσι υπήρχε και η επιλογή να δηλώσουμε ότι εργαζόμαστε αλλά θα διακόψουμε σε περίπτωση που μας καλέσουν, μου είπε ότι κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει αυτή η επιλογή λόγω της υπουργικής απόφασης.....μπλα μπλα

Αν λοιπόν διοριστούμε με το καλό, θα προσκομίσουμε βεβαίωση ή υπεύθυνη δήλωση πως δεν εργαζόμαστε πουθενά.

Μα υπεύθυνη δήλωση είναι η αίτηση που κάνουμε για αναπληρωτές....

 Ειλικρινά, δε βγάζω νόημα..  Όταν γίνω δημόσιος υπάλληλος πολύ ευχαρίστως ν'ασχοληθώ μ'αυτό αποκλειστικά, στο μεταξύ για ποιο λόγο θα πρέπει να ζω με 380Ε/μήνα και να πληρώνομαι κάθε 3 ή 4 μήνες? Για ν'αποδείξω στους όποιους υπεύθυνους πόσο απελπισμένη είμαι να μη με διαγράψουν απ'τον πίνακα?



(Αν υποθέσουμε πως θα έχει κανείς τέτοιες κυρώσεις αν δηλώσει πως εργάζεται σε φροντιστήριο.)

Κι εγώ δεν πιστεύω ότι θα έχουμε κυρώσεις....γιατί δε θα το ψάξει κανείς....αλλά γιατί να μην είναι όλα στη θέση τους σωστά για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:53:17 »

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #449 στις: Μάιος 26, 2008, 02:05:52 μμ »
εδώ που τα λέμε  πρόκειται για μια απλή, καθημερινή αίτηση που θα φέρει την υπογραφή μας βέβαια, αλλά δεν είναι και υπεύθυνη δηλωση χιχιχιχι   

Λάθος κάνεις σε αυτό!!!!
ΑΙΤΗΣΗ –ΔΗΛΩΣΗ              ΕΝΤΥΠΟ Α

Των αριθμ  Φ.361.1/363/64313/Δ1/16-05-08  και  64310/Δ2/16-05-08 εγκυκλίων του ΥΠ.Ε.Π.Θ.

(επέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης του Ν.1599/86)



Αποσυνδεδεμένος Antonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #450 στις: Μάιος 26, 2008, 02:37:21 μμ »
Τώρα μίλησα με υπουργεί παιδείας.

Καταρχην με καταλαβαίνουν!!!! να τα λέμε αυτά!!!

Ο νόμος είναι σαφής, μου είπαν, ότι δεν έχει δικαίωμα μπλα μπλα να κάνει αίτηση...υπάρχει υπουργική αποφαση....
Είναι ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί, είπαν και θα σταλέι εγκύκλιος τις επόμενες μέρες.....είναι και πολλές αυτές που απομένουν....

Η προσωπική του αποψη δε ήταν, κάντε την αίτηση και στην Αθήνα ποιος θα το ψάξει?

Έλεος!!!?
Να θες να είσαι "νομοταγής" και να μη μπορείς!!

Τι άλλο θα ακούσουμε από όλους αυτούς τους αναίσθητους που κυκλοφορούν στα γραφεία τους και το μόνο που ξέρουν είναι να μεταφέρουν απλά την ευθύνη όχι μόνο σε άλλους αλλά και σε μας τους ίδιους!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #451 στις: Μάιος 26, 2008, 02:45:14 μμ »
Αρχικά είναι ένα θέμα που προσωπικά δε μ'αγγίζει, όμως αν επρεπε να 'παραβω' το νόμο σ'αυτό το θέμα, θα το έκανα χωρίς 2η σκέψη... Το να'χουμε το κεφάλι μας ήσυχο είναι μια πολύ καλή δικαιολογία να μην επιλέξεις το κουτάκι, είμαι σίγουρη πως όλοι το'χουν σκεφτεί να ακολουθήσουν την έννομη οδό. Επιμένω όμως: δεν είναι κανείς σίγουρος αν υπάρξουν κυρώσεις & πόσο σοβαρές θα'ναι αυτές. Κανείς δεν ξέρει γιατί συγκεκριμένα τα φροντιστήρια & όχι τον ΟΑΕΔ, πχ. Ειλικρινά πιστεύει κανείς πως το υπουργείο θα ζητήσει από κάθε φροντιστήριο της χώρας να του δώσει βεβαίωση με τα άτομα που εργάζονται σ'αυτό? Μιλάμε για δουλειά μηνών, αν όχι ετών (αν υπολογίσουμε τους ρυθμούς χελώνας που εδώ γίνονται τα πάντα!) Εδώ ένα χρονοδιάγραμμα εξήγγειλαν και σ'αυτό είχαν απόκλιση 21 μέρες! Έπειτα, φαντάσου να σε καλέσουν για διορισμό με το 24μηνο -πχ- και τελευταία στιγμή ν'απολογηθούν γιατί υπάρχει κώλυμα στο διορισμό σου λόγω του εν λόγω κουτιού.. Θέλουν να βρουν τους 'παράνομους' εκπαιδευτικούς στη χώρα? Καλά θα κανουν και θα τους συγχαρώ αν το καταφέρουν, αλλά δε θα βάλω τα χέρια μου να βγάλω τα μάτια μου..

Πλάκα έχει να ζεις σ'αυτή τη χώρα τελικά..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:53:17 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #452 στις: Μάιος 26, 2008, 02:53:28 μμ »
Και κατι άλλο παίδες. Και πες οτι τώρα δεν δουλευει καποιος σε φροντιστηριο. Αν όμως δουλέψει απο τον Σεπτέμβρη και τον καλέσουν Φλεβάρη απο την β'βάθμια;
Δλδ θέλω να πω πως βάση νομου θα ειστε οκ. γιατι οταν κάνατε την αιτηση δεν διδάσκατε.....
Οι συμβάσεις στα φροντιστήρια είναι μέχρι 30 Μαϊου....αρα όταν θα κάνουμε την αίτηση θα είμαστε ακόμα εργαζόμενοι σε φροντιστήριο....αφού η προθεσμία κατάθεσης της αίτησης είναι μέχρι τότε!!
αννα σωστα αν δουλευες φετος οταν κανεις την αιτηση θα εισαι εργαζομενη.
εγω ομως ειμαι στη θεση που περιγραφει η νινα.δεν δουλευα φετος αλλα μαλλον απο σεπτεμβρη θα δουλευω.την ωρα που υπεγραφα την αιτηση ομως δεν ημουν σε φροντιστηριο οποτε δεν θα υπαρξει καποιο προβλημα...(θελω να ελπιζω!) καλα τι πραγματα ειναι αυτα παντως..εμ σου απαγορευουν να δουλεψεις αλλου εμ δε θα σε παριυν κιολας >:( μονο στην Ελλαδα :-\

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #453 στις: Μάιος 26, 2008, 04:10:57 μμ »
Στο club των αναπληρωτών είδα αυτό:
"Οι διευκρινίσεις σχετικά με την εγκύκλιο των αναπληρωτών & ωρομισθίων εκπ/κων έχουν ετοιμαστεί από τη διοίκηση του ΥπΕΠΘ και είναι προς υπογραφή. Αμέσως μετά θα πάνε στις Δ/σεις εκπ/σης."

Νωρίς νωρίς δηλαδή . Είμαστε ήδη στη δεύτερη εβδομάδα των αιτήσεων....

Αποσυνδεδεμένος myrianthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 08
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #454 στις: Μάιος 26, 2008, 04:55:09 μμ »
σημερα στην δευτεροβαθμια  της δ αθηνων που ειναι στη καλλιθεα εγινε το μπαχαλο.
δεν περνουσαν αιτησεις συναδελφων που εμεναν σε αλλη περιοχη
δεχοντουσαν μονο αυτων που μενουν στις περιοχες της δ αθηνων.
και οταν τους ειπαν οι συναδελφοι οτι γραφει στην εγκυκλιο σε οποιαδηποτε δευτεροβαθμια, απαντησαν πως ο καθενας καταλαβαινει την εγκυκλιο οπως τον βολευει
τι να πω λυπαμαι τους συναδελφους που ηταν εκει απο τις 8 και δεν εξυπηρετηθηκαν

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #455 στις: Μάιος 26, 2008, 08:13:38 μμ »
το ιδιο ειχεσυμβει και στη δευτεροβαθμια της Α αθνας. οι μισοι εφυγαν,καποιοι εμειναν τους τα εψαλαν για τα καλα και τελικα εξυπηρετηθηκαν 1 ωρα αργοτερα. προφανως και σε οποιαδηποτε μπορεις να πας αλλα τι να πεις οταν ο υπαλληλος ειναι τεμπελης; να τον απειλησεις να σε εξυπηρετησει;

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #456 στις: Μάιος 26, 2008, 10:08:53 μμ »
το ιδιο ειχεσυμβει και στη δευτεροβαθμια της Α αθνας. οι μισοι εφυγαν,καποιοι εμειναν τους τα εψαλαν για τα καλα και τελικα εξυπηρετηθηκαν 1 ωρα αργοτερα. προφανως και σε οποιαδηποτε μπορεις να πας αλλα τι να πεις οταν ο υπαλληλος ειναι τεμπελης; να τον απειλησεις να σε εξυπηρετησει;

Εγώ πάντως που μένω Θεσσαλονίκη και έκανα τα χαρτιά μου στην Α' Αθήνας μου τα δέχτηκαν κανονικά...
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #457 στις: Μάιος 26, 2008, 10:19:27 μμ »
Κι εγώ έκανα ένα ταξιδάκι μέχρι τη Ξάνθη την προηγούμεννη εβδομάδα που δεν έδιναν τα κοπελάκια μου μάθημα και μια ήμουν εκεί έκανα και τα χαρτιά για να ξεμπερδεύω.

Οι άνθρωποι δε με ρώτησαν καν.............απλώς έκανα τη δήλωση των περιοχών.

Μάλλον μερικοί βαριούνται να εξυπηρετήσουν το κοινο.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Zio21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #458 στις: Μάιος 27, 2008, 09:55:52 πμ »
να ρωτησω ....?? Κάπου στην αίτηση αναφερεται ... "δεν είμαι μέτοχος σε εταιρία ούτε έχω οποιαδήποτε εμπορική ιδιοτητα"   
Δηλαδη εγώ που θα κάνω την αίτηση τωρα που πραγματικά είμαι και άνεργος .. αλλα μπορεί να κάνω κάτι δικό μου μέσα στο καλοκαίρι τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση????

Αποσυνδεδεμένος nickol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #459 στις: Μάιος 27, 2008, 10:06:24 πμ »
το ιδιο ειχεσυμβει και στη δευτεροβαθμια της Α αθνας. οι μισοι εφυγαν,καποιοι εμειναν τους τα εψαλαν για τα καλα και τελικα εξυπηρετηθηκαν 1 ωρα αργοτερα. προφανως και σε οποιαδηποτε μπορεις να πας αλλα τι να πεις οταν ο υπαλληλος ειναι τεμπελης; να τον απειλησεις να σε εξυπηρετησει;
M’αρέσει που αυτοί που δουλεύουν στις δευτεροβάθμιες συντήρησαν οι ίδιοι μια παραφιλολογία ότι θα πρέπει και η β φουρνία του ΑΣΕΠ να κάνει αιτήσεις με τους αναπληρωτές και τώρα αυτοί οι ίδιοι αρνούνται να πάρουν αιτήσεις απο τους συναδέλφους που πρέπει κανονικά να κάνουν αίτηση. Απαράδεκτοι!!!

Αποσυνδεδεμένος Kallipateira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02:-)
    • Προφίλ
Απ: εγκυκλιος αναπληρωτων & ωρομισθιων 2008-2009
« Απάντηση #460 στις: Μάιος 27, 2008, 11:05:46 πμ »
Γεια σας μια ερώτηση!

Μία φίλη μου είναι Αθήνα αυτή την περίοδο και δεν γνωρίζει που βρίσκονται γραφεία δευτεροβάθμιας να κάνει τα χαρτιά της!

Πόυ μπορεί κανείς να δει στην Αττική που είναι τα γραφεία Β/βάθμιας?

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161198
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 785
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 710
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.