*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών  (Αναγνώστηκε 3081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 09:04:01 μμ »
Έχω να προτείνω τα εξής.
1) Μείωση του αριθμού των μαθητών στις τάξεις.
2) Υποχρεωτικό 13χρονο σχολείο (1 χρονιά νηπιαγωγείο + 3 χρόνια λυκείου)
3) Καθηγητές στις  τελευταίες τάξεις του δημοτικού ή έστω στην έκτη μόνο.
4) Υποχρεωτική εκπαίδευση μεταναστόπουλων, Ρομ και ΑΜΕΑ. Με πρόγραμματα σπουδών που θα προσαρμόζονται στις ανάγκες της κάθε ομάδας, κάτω υπό τη σκέπη του ίδιου σχολείου. Δηλαδή ένα ''κανονικό'' παιδί να έχει δίπλα του κι ένα παιδί Ρομ ή ένα παιδί με ιδιαίτερες ανάγκες.
5) Καλύτερη οργάνωση της εκπαίδευσης ενηλίκων, και των σχολείων του εξωτερικού.
6) Ολοήμερο γυμνάσιο, όπου στις πρόσθετες ώρες θα διδάσκονται κυρίως ξένες γλώσσες, πληροφορική, εικαστικά, θεατρολογία, γυμναστική, και δευτερευόντως μαθήματα κορμού. Δηλαδή να μην πέσει τόσο βάρος στα φιλολογικά-μαθηματικά κλπ, παρά μόνο να τα παρακολουθεί ένα παιδί εάν έχει δυσκολίες. Και έτσι ένας μαθητής με το που τελειώνει το γυμνάσιο, να έχει πτυχίο ξένης γλώσσας ή πληροφορικής χωρίς να έχει πάει σε φροντιστήριο.
7) Ολοήμερο λύκειο, όπου κυρίως θα διδάσκονται τα μαθήματα κορμού και δευτερευόντως τα μαθήματα των ξένων γλωσσών, πληροφορικής κλπ κλπ.
8)  Ψυχολόγοι στα σχολεία ή έστω του μαθήματος της ψυχολογίας.
9) Μείωση των εισακτέων στις σχολές. Ειδικά για τους φιλολόγους, απο τους 5000 που είναι τώρα οι εισακτέοι να μειωθούνε το πολύ στους 2000.
9) Και το κλασσικό πλέον, αύξηση των δαπανών για την παιδεία.
Έτσι πιστεύω ότι και ο μαθητής θα είναι πιο πολύπλευρα μορφωμένος, και η οικογένεια δε θα ξοδεύει πολλά λεφτά, και όλοι οι καθηγητές θα μείνουνε ευχαριστημένοι με μαζικές προσλήψεις και απο όλες τις ειδικότητες. Μετά απο αυτά, δε θα μαλώνουμε πλέον για το πώς θα διορίζονται οι εκπαιδευτικοί. Μη σας πω ότι μόνο η επετηρίδα θα μας φτάνει...που λέει ο λόγος δηλαδή! Αλλά και να δεχτούμε το ΑΣΕΠ, ας γίνουνε αλλαγές (θα πω για τους φιλολόγους γιατί για τους υπόλοιπους δεν ξέρω. Αν είναι εφικτό ωστόσο να γίνουνε και στις άλλες ειδικότητες, ακόμα καλύτερα):
ΑΣΕΠ.
Οι ερωτήσεις να είναι όλες αποκλειστικά πολλαπλής επιλογής. Έτσι εξαλείφεται ο υποκειμενικός παράγοντας της διόρθωσης, και επιπλέον τα αποτελέσματα θα βγαίνουνε σε σύντομο χρονικό διάστημα και με τη δυνατότητα έτσι ο διαγωνισμός να γίνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Η ύλη να αποτελείται μόνο απο τα σχολικά βιβλία (δηλαδή αυτά που στην ουσία θα διδάξουμε. Το να μην ξέρει ένας φιλόλογος πχ πότε έγινε η άλωση της Πόλης ναι είναι σοβαρό. Αλλά το να μην ξέρει ποιός αυτοκράτορας παντρεύτηκε ποιά, να κάτσει να το μάθει αν θέλει να γίνει πανεπιστημιακός). Επίσης θα συμφωνήσω με τη στρουμφίτα για ερωτήσεις πιο ψυχοπαιδαγωγικές (αλλά όχι του τύπου τι είπε ο Πλάτωνας, η Μοντεσόρι, ο Έρικσον κλπ), και εισαγωγή ψυχολογικών τεστ. Γιατί άντε και κάποιος γράψει 100%..είναι σε θέση να μπει στην τάξη? Και τέλος κατάργηση της βάσης. Όσο έγραψε κάποιος, έγραψε. Ούτε κόπηκα, ούτε πέρασα. Πού είμαστε, στο σχολείο? Ένας κατάλογος δηλαδή ΑΣΕΠ που θα ξεκινάει απο αυτόν που έγραψε 0,0001% έως αυτόν που έγραψε 100%.
Ε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:43 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 19, 2009, 10:07:04 μμ »
πολλοι συμφωνουμε τελικα οτι το πιο απλο και εφικτο ισως ειναι και το καλυτερο, κλειστε τα παραθυρα και τα υπολοιπα αφηστε τα οπως ηταν γιατι τοτε το 40% δεν θα περιλαμβανει αλεξιπτωτιστες αλλα επιτυχοντες ή διευρυντε το 24μηνο παιρνοντας 50% απο ασεπ και 50% απο ασεπ και προυπηρεσια χωρις βαση αφου σε καθε κλαδο θα διαμορφωνεται διαφορετικα οπως το τωρινο 40%

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 08:34:50 πμ »
για τον giwrgo galos και τη stroumfita που προτειναν μειωση αριθμου τμηματων ,ενα λυκειο με π.χ. 200 μαθητες και 9 τμηματα θα φτασει τα 13 αρα αυξηση αιθουσων 40-50%.
και καλα στην επαρχια αντε και βρηκες χωρο στην αθηνα; για τα χρηματα δεν το συζηταω καν...
σιγουρα θα σημαινε ποιοτικοτερο μαθημα, περισσοτερες προσληψεις αλλα μου φαινεται απραγματοποιητο...
επειδη ολοι βαζουμε τον ασεπ στην κουβεντα και  νομιζουμε οτι ειναι αδιαβλητος, κρατατε και μια επιφυλαξη...
οχι δεν εχω αποδειξεις αλλα σαφεις ενδειξεις οτι εχουν τουλαχιστο σε 2 διαγωνισμους καποιες θεσεις <<κλεισμενες>>,χωρις αυτο να σημαινει οτι τα περισσοτερα παιδια που πετυχαν δεν εφτυσαν αιμα η δεν το αξιζαν.τι εννοω; το2006 ριχνω μια ματια στη χημεια  και εχω απορια σε κατι του σχολ.βιβλιου της γ λυκειου,γνωριζω μια κυρια που μολις ειχε μπει χημικο και την ρωταω...απαντηση:δεν θυμαμαι αλλωστε δεν το διδασκω ειμαι αποσπασμενη στο υπουργειο..εγω στο μαθημα της ειδικοτητας μου( φυσικος) , αν και απλος επιτυχων και οχι διοριστεος, θυμαμαι καθετι του σχολ. βιβλιου...παμε τωρα στο πιο κραχτο..ρωταω επιτυχοντα του 2005 φυσικο που ετρεχε οπως και εγω απο το πρωι ως το βραδυ αρα που καιρος για διαβασμα και αφου μου τα μασησε οταν του ζητησα να μου δανισει τα βιβλια που διαβασε,μου ειπε οτι δεν ειχε βιβλια και οτι πηγε ετσι χωρις καμια προετοιμασια!!!! αντε και επεσα σε αστερι φυσικο...ομως ρε φιλε του λεω καλα τα λυκειακα αλλα τα πανεπιστημιακα που εχουμε να τα δουμε 15 -17 χρονια; εβρισκα απο τις μοναδες μετρησης τη σωστη απαντηση...(οι του κλαδου καταλαβαινουν).οταν πηγα να δω τα θεματα που εδωσε ουτε ενα δεν μπορουσε να απαντηθει ετσι..α και τις βιολογιες γεωλογιες..τα απαντησε στην τυχη οσα δεν ηξερε..δεν υπαρχει αυτο για οσους ξερουν,δεν ειναι τζοκερ..α και η πορεια του σε μεταθεσεις αναλογη της χημικου...
τελος ενας φιλος μου προσπαθησε να με βοηθησει στον ασεπ  γιατι ειχε υψηλοτατες γνωριμιες και του ειπαν επρεπε να το ξερουμε 2-3 μηνες νωριτερα (τωρα το εννοουσαν ή ηθελαν να πουλησουν εκδουλευση δεν ξερω, παντως εγω με ολα αυτα τι να υποθεσω ρε παιδια; ειπαμε ενδειξεις οχι αποδειξεις αλλα...

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 10:46:57 πμ »
ότι το υποψιαζόμουν ότι μερικές θεσούλες είναι κλεισμένες, το υποψιαζόμουν....αλλά όσο και να ναι ένα σοκ το παθαίνεις... :P
πάντως είχα κ εγώ πληροφορίες για ΄" διορθώσεις" γραπτών απο άσχετους υπαλλήλους υπουργείων που ούτε καν εκπαιδευτικοι δεν ήταν..αυτά χρόνια πιο πριν...λες να άλλαξαν τα πράγματα;;; ???..μακάρι..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:21:43 »

Αποσυνδεδεμένος iole

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:29:43 πμ »
Συμφωνω με ολους σας, και διαφωνω ρητα, με τον συναδελφο-η, konpap, που ανεφερε να μην αναγνωριζοντε τα μορια ΠΡΟ ΑΣΕΠ εποχη.
konpap εισαι απαραδεκτος..
...and the great cold death of the earth

Αποσυνδεδεμένος konpap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:44:20 πμ »
Συμφωνω με ολους σας, και διαφωνω ρητα, με τον συναδελφο-η, konpap, που ανεφερε να μην αναγνωριζοντε τα μορια ΠΡΟ ΑΣΕΠ εποχη.
konpap εισαι απαραδεκτος..

Απαράδεκτος είναι ο τρόπος που κάποιοι απέκτησαν προϋπηρεσία χωρίς καμία επιτυχία σε ΑΣΕΠ και εις βάρος όλων των άλλων, λόγω γνωριμιών καθαρά.
Δεν μίλησα για προ ΑΣΕΠ εποχή, αλλά αν κάποιος συγκέντρωσε 18 μόρια από ΠΔΣ Σιβιτανίδειο κλπ σε 2 χρόνια και ήταν στους επιτυχόντες με 56 του τελευταίου ΑΣΕΠ...
Η πρότασή μου παρόλαυτα είναι να καταχυρωθούν τα μόρια όλων όσων περάσουν τον επόμενο ΑΣΕΠ και για προγενέστερες προϋπηρεσίες...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2009, 01:03:06 μμ από konpap »

Αποσυνδεδεμένος giwrgos galos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο σύστημα διορισμών
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 01:28:31 μμ »
physikos13, δίκιο έχεις. Αλλά για υτό έβαλα και την αύξηση των δαπανών για την παιδεία! Το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή πρέπει να γίνουνε βήματα για την παιδεία, όχι αυτά τα μπουσουλήματα που γίνονται τώρα. Να κάτσουμε να κοιτάξουμε σαν έθνος πλέον, για το τι παιδεία μας αξίζει. Και όσο η παιδεία είναι σε αυτό το χάλι, τόσο η κοινωνία θα παραπαίει κι άλλο. Αυτοί που μας βάζουνε να διαβάζουμε ΑΣΕΠ, ιστορία δεν ξέρουνε οι ίδιοι για να δούνε τι έχει γίνει στο παρελθόν όταν η παιδεία ήταν σε δεύτερη μοίρα όπως τώρα?
Και για την ''αδιαβλητότητα'' του ΑΣΕΠ, μαζί σου. Θα καταθέσω τις ενδείξεις μου στο άλλο θέμα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159903
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.