*

Αποστολέας Θέμα: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη  (Αναγνώστηκε 23235 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 17, 2008, 09:49:18 πμ »
Για κατεβάστε το αρχείο με τα ονόματα όσων πήραν απόσπαση στο υπουργείο και κάντε μια αναζήτηση. Θα βρείτε μέσα 5 από τους 16 μετατεθέντες του Αη Στράτη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:32 »

Αποσυνδεδεμένος christef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 17, 2008, 10:35:18 πμ »
Κοιτώντας τις αποσπάσεις στην ΚΥ είδα σήμερα ότι 6 στους 16 μετατιθέντες στον ’η Στράτη αποσπώνται εκεί, ενώ συνολίκά υπάρχουν 886 αποσπασθέντες στις ΚΥ. Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατό με τέτοια στελέχωση το Υπουργείο να μην σηκώνει ποτέ κανείς το τηλέφωνο; Αυτό που είναι εξοργιστικό είναι η στάση του Υπουργείου που χωρίς καμία αναστολή προχωρά σε ανακοινώσεις του τύπου "μείωση κατά 25%" Λες και οι καθηγητές από ’ι Στράτη ζητήσαν να μειωθεί το προσωπικό του Υπουργείου. Αυτό που διεκδικούν είναι η μεταρρύθμιση του νομικού πλαισίου ώστε όσοι και όσες αποσπώνται να μη μοριοδοτούνται με τον ίδιο τρόπο με τους πραγματικά υπηρετούντες σε δυσπρόσιτα σχολεία.  Αυτή είναι η αδικία.  Θεωρώ επίσης απίστευτη τη χθεσινή δήλωση του υφυπουργού Παιδείας στη ΝΕΤ ότι κρίνει ως  ιδιαίτερα σκληρό αυτό που κατάφερε φέτος να κάνει, δηλαδή να μην εξυπηρετήσει απόλυτα όλους τους φίλους και γνωστούς που του ζήτησαν εξυπηρέτηση. Αυτά μόνο στην Ελλάδα μπορεί να τα δηλώσει Υπουργός και οι δημοσιογράφοι στο διπλανό παράθυρο να κουνάνε συγκαταβατικά το κεφάλι. Αν στο φόρουμ αυτό είμαστε πολλοί αυτοί που θέλουμε να αλλάξει αυτό το καθεστώς ας πέσουν ιδέες για το πώς θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε να πιέζουμε. Προτείνω πχ. τώρα που το θέμα είναι ακόμα ζεστό μετά τη δημοσίευση αυτής της φωτογραφίας να στείλουμε όλοι emails στο ΑΛΤΣΑΝΤΙΡΙ ώστε να γίνει μία αναφορά στη διαμαρτυρία του ’ι Στράτη και από το Λαζόπουλο. Νομίζω ότι είναι κάτι που θα έκανε αίσθηση ανεξάρτητα αν μας αρέσει σε όλους ο Λαζόπουλος ή όχι.   

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: ’ντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 17, 2008, 03:51:55 μμ »
Παρακάτω δίνω όσους πήραν απόσπαση στο υπουργείο και ταυτόχρονα πήραν και μετάθεση σε απομακρυσμένη περιοχή από όπου μπορούν να πάρουν από 9-12 μόρια. Παρατηρήστε τι γίνεται στη Γ Χίου (Οινούσες), Δ Δωδεκανήσου (Αστυπάλαια, Καστελλόριζο, κλπ) και φυσικά ’η Στράτης.
Επίσης μη σας ξεγελάει η Γ Πειραιά, είναι Κύθηρα!!!! 

ΕΠΩΝΥΜΟ                     ΟΝΟΜΑ   ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ   ΜΕΤΑΘΕΣΗ   ΠΕΡΙΟΧΗ   ΜΟΡΙΑ
 ΜΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ        ΚΥΡΙΑΚΗ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Α ΚΥΚΛΑΔΩΝ    ΚΙΜΩΛΟΣ   11
 ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΥ          ΝΙΚΗ     ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ     Α ΚΥΚΛΑΔΩΝ    ΚΙΜΩΛΟΣ   11
 ΦΡΑΓΚΟΥ-ΛΙΒΑΝΙΟΥ     ΜΑΡΙΑ     ΓΑΛΛΙΚΗΣ     Α ΚΥΚΛΑΔΩΝ    ΚΙΜΩΛΟΣ   11
 ΒΑΛΑΒΑΝΗ     ΕΛΕΝΗ     ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩ     Β ΚΥΚΛΑΔΩΝ       11
 ΒΑΡΕΛΑΣ     ΙΩΑΝΝΗΣ     ΓΑΛΛΙΚΗΣ     Γ ΑΧΑΙΑΣ       10
 ΖΩΙΟΠΟΥΛΟΣ     ΣΩΤΗΡΙΟΣ     ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ     Γ ΚΕΡΚΥΡΑΣ    ΠΑΞΟΙ   12
 ΣΚΟΡΔΙΩΤΗ     ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Γ ΚΕΡΚΥΡΑΣ    ΠΑΞΟΙ   12
 ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΑ     ΕΡΙΦΥΛΗ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Γ ΚΕΡΚΥΡΑΣ    ΠΑΞΟΙ   12
 ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ     ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΑ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Γ ΚΥΚΛΑΔΩΝ       11
 ΜΑΡΤΙΝΟΥ     ΦΩΤΕΙΝΗ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Γ ΚΥΚΛΑΔΩΝ       11
 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ     ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ     ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ     Γ ΠΕΙΡΑΙΑ    ΚΥΘΗΡΑ   11
 ΣΤΑΜΟΥ     ΣΤΕΡΓΙΑΝΗ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Γ ΠΕΙΡΑΙΑ    ΚΥΘΗΡΑ   11
 ΚΑΛΤΣΑΣ     ΓΕΩΡΓΙΟΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Γ ΧΙΟΥ    ΟΙΝΟΥΣΕΣ   11
 ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΥ     ΛΗΔΑ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Γ ΧΙΟΥ    ΟΙΝΟΥΣΕΣ   11
 ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ     ΑΝΔΡΕΑΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Γ ΧΙΟΥ    ΟΙΝΟΥΣΕΣ   11
 ΖΑΜΠΕΛΗ     ΜΑΡΙΑ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ       10
 ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗΣ     ΦΩΤΙΟΣ     ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ     Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ       10
 ΚΟΥΓΕΜΗΤΡΟΥ     ΜΑΡΙΑ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ       10
 ΛΑΔΙΑΣ     ΙΩΑΝΝΗΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ       10
 ΝΤΑΓΚΑ     ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ       10
 ΤΣΑΠΡΑΛΗ     ΕΥΓΕΝΙΑ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ       10
 ΤΣΙΓΓΙΝΟΥ     ΕΛΕΝΗ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Δ ΑΡΚΑΔΙΑΣ       10
 ΓΕΩΡΓΙΤΣΟΓΙΑΝΝΗ     ΑΣΠΑΣΙΑ     ΓΑΛΛΙΚΗΣ     Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ       12
 ΚΟΝΤΟΣ     ΗΛΙΑΣ     ΦΥΣΙΚΟΙ     Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ       12
 ΚΟΡΑΝΤΖΑΝΗ     ΜΑΡΙΛΕΝΑ     ΓΑΛΛΙΚΗΣ     Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ       12
 ΜΑΛΑΦΟΥΡΗ     ΑΓΓΕΛΙΚΗ     ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΩ     Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ       12
 ΜΠΛΑΝΑΣ     ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ       12
 ΣΟΦΙΑΣ     ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ     ΝΟΜΙΚΟΣ ΠΟΛ.     Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ       12
 ΦΡΑΓΚΟΣ     ΓΕΩΡΓΙΟΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ       12
 ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΙΔΗΣ     ΧΡΗΣΤΟΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ       12
 ΦΙΛΟΥ     ΜΑΡΙΑ     ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ     Δ ΕΒΡΟΥ    ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ   12
 ΓΚΑΒΟΓΙΑΝΝΑΚΗ     ΕΥΔΟΚΙΑ     ΓΑΛΛΙΚΗΣ     Δ ΛΕΣΒΟΥ    ΑΓ.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ   12
 ΔΙΑΚΟΓΙΑΝΝΗ     ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΛΕΣΒΟΥ    ΑΓ.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ   12
 ΖΑΦΕΙΡΟΠΟΥΛΟΣ     ΑΓΓΕΛΟΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΛΕΣΒΟΥ    ΑΓ.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ   12
 ΖΥΓΟΥΝΑΣ     ΣΤΑΥΡΟΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΛΕΣΒΟΥ    ΑΓ.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ   12
 ΚΑΤΣΙΡΗ     ΠΑΝΑΓΟΥΛΑ     ΑΓΓΛΙΚΗΣ     Δ ΛΕΣΒΟΥ    ΑΓ.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ   12
 ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗΣ     ΛΑΜΠΡΟΣ     ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ     Δ ΛΕΣΒΟΥ    ΑΓ.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ   12
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #45 στις: Μάιος 17, 2008, 04:05:44 μμ »
H δημοσιοποίηση των αποσπάσεων στην ΚΥ είναι το πρώτο βήμα για την αλλαγή του καθεστώτος των μορίων.. Αν συμβεί αυτό, τότε πολλά πράγματα στην Εκπαίδευση μπαίνουν επιτέλους στη θέση τους ...
Μακάρι το υπουργείο να σπάσει το κατεστημένο... Επιτέλους ,δικαιοσύνη..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:32 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #46 στις: Μάιος 17, 2008, 06:02:59 μμ »
Μα το Υπεπθ το ίδιο δημοσιεύει τα ονόματα, τι κάναμε εμείς παραπάνω εδώ; Ζητάμε απλά να μην μοριοδοτούνται ως δυσπρόσιτο ή τουλάχιστον όποιος αποσπάται μετά να υποχρεώνεται να υπηρετήσει την οργανική του θέση για όσο χρόνο έλειπε σε απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος marianiux

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #47 στις: Μάιος 17, 2008, 06:52:50 μμ »
Μακάρι να μπαίνουν τα πραγματα στη θέση τους. Μήπως τσακώθηκαν τα φαντασματάκια και κάποιος τους κάρφωσε στη δημοσιότητα; Πρέπει να τρώγονται εκεί μεταξύ τους και δεν εξηγείται αλλιώς το πως ήρθε το θέμα στη δημοσιότητα...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #48 στις: Μάιος 18, 2008, 05:48:48 μμ »
...


Λοιπόν, μετά από πολλές ώρες αναζήτησης στοιχείων για τους πε19-20, έχω να σημειώσω ότι :
η ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΑ ήταν το 2007-08 αποσπασμένη στο Παιδαγωγικό ινστιτούτο διότι το όνομά της περιλαμβάνεται στο προσωπικό του, δεν ξέρω όμως από ποια περιοχή τοποθέτησης.

η ΚΑΡΑΚΙΤΣΟΥ ΛΗΔΑ το 2007 τον Ιούνιο, φαίνεται να δουλεύει σε Αθηναϊκό γραφείο (άρα υποθέτω ότι το 2006-07 ήταν πάλι αποσπασμένη σε γραφείο) και η τοποθέτησή της τότε ήταν μάλλον στην Γ Ευβοίας.

ο ΛΑΔΙΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ απ ότι φαίνεται ήταν πέρισυ τοποθετημένος στην Γ Δωδεκανήσου και αποσπάστηκε σε γραφείο στην Αθήνα αλλά η απόσπασή του ανακλήθηκε !

η ΤΣΑΠΡΑΛΗ ΕΥΓΕΝΙΑ περιλαμβάνεται στους τηλεφωνικούς καταλόγους του προσωπικού της Κεντρικής υπηρεσίας του Υπουργείου. ’ρα τουλάχιστον το 2007-08 υπηρετούσε εκεί.

ο ΜΠΛΑΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ περιλαμβάνεται στους τηλεφωνικούς καταλόγους του προσωπικού της Κεντρικής υπηρεσίας του Υπουργείου. ’ρα τουλάχιστον το 2007-08 υπηρετούσε εκεί.

ο ΖΥΓΟΥΝΑΣ ΣΤΑΥΡΟΣ περιλαμβάνεται στους τηλεφωνικούς καταλόγους του προσωπικού της Κεντρικής υπηρεσίας του Υπουργείου. ’ρα τουλάχιστον το 2007-08 υπηρετούσε εκεί. Το 2006-07 ήταν τοποθετημένος στην Μήλο (8 μόρια), το 2007-08 στην Κάρυστο (7 μόρια). Δεν ξέρω εάν ήταν αποσπασμένος και το 2006-07.


Με κάθε επιφύλαξη τα παραπάνω, διότι μέσα στον χαμό των πληροφοριών μπορεί κάτι να μην κατάλαβα καλά.


Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #49 στις: Μάιος 29, 2008, 10:41:19 πμ »
Μα το Υπεπθ το ίδιο δημοσιεύει τα ονόματα

Χωρις δυστυχως να δημοσιευει και τις περιοχες απο τις οποιες παιρνουν την αποσπαση! Γιατι τοτε βεβαια θα εντυπωσιαζε ακομη και τον πιο ασχετο η πληθωρα δυσπροσιτων περιοχων, απ'οπου συνεχιζουν να μαζευουν τα μορια!

Επισης, οι αποσπασμενοι στον ΟΕΕΚ συνεχιζουν και παιρνουν τα μορια της περιοχης απ'οπου αποσπαστηκαν. Γι'αυτο κι ουτε αυτος ο καταλογος ονοματων που δινει το ΥΠΕΠΘ γραφει τις περιοχες απ'οπου αποσπαστηκαν ολοι αυτοι, ενω ολοι οι υπολοιποι καταλογοι με αποσπασεις και μεταθεσεις τις γραφουν.

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 29, 2008, 05:52:42 μμ »
Το πρόβλημα είναι πολύπλευρο και σηκώνει μεγάλη συζήτηση.
Από παλαιο (πολύ) συνάδελφο έμαθα ότι επί υπουργείας Αρσένη (αν θυμάται καλά) το ΥΠΕΠΘ ήθελε να προχωρήσει σε διορισμό διοικητικών στις υπηρεσίες, αλλά και να προχωρήσει σε μετατάξεις ώστε να καλυφθούν μόνιμα αυτές οι θέσεις. Είχε προτείνει ότι εκπαιδευτικοί θα πηγαίναν μόνο σε θέσεις παιδαγωγικού χαρακτήρα. Ξέρετε, μου είπε, ποιός αντέδρασε τότε περισσότερο; Η ΟΛΜΕ και ΔΟΕ! Έχανε κι αυτοί ένα "δούνε και λαβείν" από τους εκπαιδευτικούς/πολιτικούς...

Επίσης μια χρονιά είχε καταργηθεί η ρύθμιση των μορίων (να παίρνουν τα μόρια της έδρας του ΙΕΚ και όχι των σχολείων) των αποσπασμένων στον ΟΕΕΚ και τότε είχε παρατηρηθεί μικρός αριθμός αιτήσεων, τους ψάχναν..

Η λύση μπορεί να είναι η δημιουργία οργανικών σε γραφεία και υπηρεσίες. Με μόρια, αξιοκρατικά και με τη σειρά. Να πάρουν και οι νέοι "οργανικές φαντασμάτων" σε σχολεία.
Και φυσικά ο διορισμός διοικητικών. Τι δουλειά έχει ο εκπαιδευτικός να κρατά πρωτόκολλο στο γραφείο;;;

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 01, 2008, 05:24:45 πμ »


Bεβαίως και σου επιτρέπω να διαφωνήσεις Έλσα με την έκφραση "ηλίθιο κράτος" αν μου βρεις άλλο χαρακτηρισμό για ένα κράτος το οποίο ενω ξέρει ή μπορεί να μάθει ποιες δημόσιες λειτουργοί (εκπαιδευτικοί εν προκειμένω) μπορούν να μεταβούν σε δυσπρόσιτες περιοχές για την τέλεση του εκπαιδευτικού τους έργου (και εννοώ εκείνες που δε "βαρύνονται" με εγκυμοσύνες, λοχείες και ανατροφές - πως να παει άλλωστε μια εγκυμονουσα ή μητερα με βρεφος σε τετοια μερη;), εντούτοις μεταθέτει, είναι σύμφωνο ως προς τη μετάθεση των εγκυμονούντων κλπ συναδέλφων σε τέτοιες περιοχές..

Με αποτέλεσμα βέβαια εκείνες μετα να προπορεύονται στον πίνακα μοριων χωρίς να υπηρετουν παράλληλα τις θεσεις τους έναντι άλλων συνάδελφών τους... Για να μην πω ότι υπάρχει πολιτική σε πολλές, αφου τις καλυπτει ο υπάρχων νομος: διορισμός, εγκυμοσύνη, αιτηση για μετάθεση σε δυσπροσιτο, άδεια ένα με δυο χρόνια =28 μόρια και απόσπαση στο καπάκι, και από δω παν κι άλλοι..  ???

Ναι μπορω να βρω καλυτερη εκφραση από "ηλίθιο κρατος": Αναξιοκρατικό, άδικο και εν τελει κακοβουλο κράτος, από τη στιγμή που ξέρει ποιο ειναι το προβλημα και δεν κανει τιποτα για να το διορθωσει.. :-\

 

Η περιπτωση μου είναι ακριβώς αυτή.Διορίστηκα με τον ΑΣΕΠ 2007 μετά από προσπάθειες χρόνων  έχοντας ήδη 2 παιδιά κάτω των 4 ετών.΄Με τη μητέρα μου και παρόλο την σοβαρή κατάσταση του πατέρα μου αποφασίσαμε να πάω με τη μεγάλη (3 ετών) όπου με έστελναν και να της άφηνα το μωρό.Επειδή ήμουν πολύ ψηλά στον πίνακα σειρά 170+ θα πηγαινα συμφωνα με υπολογισμούς μου κάπου Λακωνία.Από το υπουργείο έμαθα για την άδεια ανατροφής πουδικαιούμουν μόνο για το 1 παιδί (αν είσαι πρωτοδιόριστη και έχεις 2 παιδιά κάτω των 4 δικαιούσε μόνο για το 1).Έτσι δήλωσα περιοχές Δ και Γ ωστε του χρόνου να είμαι κοντα στον τόπο διαμονής μου αφου ήταν ο μόνος τρόπος να μαζέψω κανένα μόριο αφου βίσμα για αποσπασή και τέτοια δεν είχα και γενικά δεν γνωρίζω κανέναν στο κλάδο.Έτσι διορίστηκα σε νησι 11 μορίων.Όταν παρουσιάστηκα ένιωσα χάλια συναντώντας συναδέρφους που θα έμεναν.Κανένας όμως δεν με κατηγόρησε αφού είχα δυο μωρα.Να μου πεις γιατί το δήλωσες.Γιατί για εμας που διοριστήκαμε με το σταυρό στο χέρι χωρίς ΠΔΣ να μας σπρώξει και δεν προκειτε ποτε να πάρουμε απόσπαση παρόλο τους σοβαρούς κοινωνικούς λόγους που έχουμε αφού οι αποσπάσεις είναι βισματικές είναι ο μοναδικός τρόπος να φτάσουμε σπίτι μας και στην οικογένεια μας.Πάντως υπήρχαν στο νησί τόσοι αποσπασμένοι που έμας με την άδεια ανατροφής δεν μας κρατούσαν κακία.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 01, 2008, 06:22:37 μμ »
persef33 και εγώ διορίστηκα σε μικρό σχολείο με αρκετά μόρια και είχαμε συναδέλφισσες που πήραν επαπειλούμενη ή άδεια ανατροφής και δεν υπηρέτησαν την οργανική τους . Δεν ένιωσα αδικημένη και δεν αντιλήφθηκα κάποιος συνάδελφος να ενοχλήθηκε απο την άδεια τους . Θα μπορούσαμε να πούμε ότι χαρήκαμε κιόλας που θα μπορούν να είναι κοντά στην οικογένεια τους .
Αυτό που ενοχλεί είναι οι βυσματικές αποσπάσεις και κυρίως η ενόχληση είναι απέναντι σε αυτούς που τις επιτρέπουν και μάλιστα τις νομιμοποιούν για ψηφοθηρικούς αποκλειστικά λόγους .

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 15, 2008, 01:09:20 πμ »
Εντύπωση μου κάνει το γεγονός του ότι οι ειδικότητες των εν λόγω καθηγητών είναι κυρίως ξενόγλωσσα μαθήματα, Πληροφορική και Γυμναστική... Γιατί να συμβαίνει αυτό άραγε?
Aγαπητη Rwxanh,ειμαι ΠΕ 06,ξερεις ποσα μορια θα χρειαστω οταν(και αν) διοριστω για να γυρισω στην περιοχη μου;(Γ'Θεσσαλονικης) Γυρω στα 80 για Α /θμια και γυρω στα 115 για β/θμια.Πραγμα που σημαινει οτι θα πρεπει να ζησω περιπου......8 χρονια μακρια απο τα παιδια μου η μαζι με τα παιδια αλλα χωρις τον αντρα μου,οποτε θα εχω και μορια και διαζυγιο.Δεν ειναι λογικο να δηλωσω δυσπροσιτο; 
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 15, 2008, 02:24:14 πμ »
Aγαπητη Rwxanh,ειμαι ΠΕ 06,ξερεις ποσα μορια θα χρειαστω οταν(και αν) διοριστω για να γυρισω στην περιοχη μου;(Γ'Θεσσαλονικης) Γυρω στα 80 για Α /θμια και γυρω στα 115 για β/θμια.Πραγμα που σημαινει οτι θα πρεπει να ζησω περιπου......8 χρονια μακρια απο τα παιδια μου η μαζι με τα παιδια αλλα χωρις τον αντρα μου,οποτε θα εχω και μορια και διαζυγιο.Δεν ειναι λογικο να δηλωσω δυσπροσιτο; 
Ναι Χ.Κ. αυτό που λες είναι λογικό. Ωστόσο το "παράλογο" είναι μόνο να το δηλώνει κάποιος και να μην το υπηρετεί και βέβαια δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που οι μητέρες παίρνουν άδεια ανατροφής. Όσο για το πρόβλημα που αναφέρεις (παιδιά και σύζυγο) δίκιο έχεις αλλά δεν νομίζω ότι ο σκοπός πρέπει να αγιάζει και τα μέσα....αυτό θα έπρεπε να βρεθεί τρόπος να λυθεί με ορθό τρόπο κι όχι με ανορθόδοξα μέσα.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: ’ντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: καθηγητες φαντασματα στον Αη Στρατη
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 15, 2008, 03:40:33 πμ »
Αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι αποσπάσεις και οι λοιπές μοριοδοτήσεις χωρίς να υπηρετεί ο εκπαιδευτικός, τότε και οι βάσεις θα ήταν χαμηλότερα, άρα και οι μεταθέσεις θα ήταν πιο εύκολες.

Με όλα αυτά που γίνονται, απλά αδικούνται όσοι είναι σε σχολεία με λιγότερα μόρια (αφού τους προσπερνάνε τα βίσματα) αλλά και συνάδελφοι όπως ο daniel, που αναγκάζονται να ζουν σε νησιά των 100 κατοίκων επί 2-3-4 κλπ χρόνια για να φέρουν ισοπαλία με τα βίσματα.

Κι εγώ διαφωνώ για τη μοριοδότηση όσων παίρνουν άδεια κύησης ή εκπαιδευτική άδεια.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161206
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.