*

Αποστολέας Θέμα: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες  (Αναγνώστηκε 19569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος minimaus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 06, 2008, 11:27:02 μμ »
Βέβαια,δεν έχεις καθόλου άδικο σ' αυτό που λες: το "σερβίρισμα" παίζει πολύ μεγάλο ρόλο.Σκέφτομαι ότι στον προηγούμενο διαγωνισμό σε,ότι αφορά κυρίως στην ιστορία θα έπρεπε να δώσουμε τα συγχαρητήριά μας στο σεφ! Μούρλια τα μαγείρεψε και τα σερβίρισε! Μόνο που τα δικά μας στομάχια δεν το άντεξαν....
Και η ποίηση είναι σα ν΄ανεβαίνεις μία φανταστική σκάλα  για να κόψεις ένα ρόδο αληθινό. (Τάσος Λειβαδίτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:41:21 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 07, 2008, 11:26:15 πμ »
Εγώ πάλι, αν δεν έχω βιβλίο μπροστά μου δεν μπορώ ούτε να εστιάσω την προσοχή μου ανάλογα ούτε και να εμπεδώσω την ύλη. Γι'αυτό και μου είναι αδύνατο το διάβασμα από φωτοτυπίες, εξ ου και σπεύδω κατευθείαν να τις μετατρέψω σε βιβλιαράκι με θερμοκόλληση. Μόνο η συνεχής και εξακολουθητική επανάληψη με βοηθά και με το παραπάνω.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος loukia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 09, 2008, 11:28:22 πμ »
Παιδιά, ανακάλυψα πρόσφατα το site και χαίρομαι που τελικά υπάρχει ένα μέρος να πούμε τον "πόνο" μας και  να δώσουμε ή να ζητήσουμε συμβουλές. Πήρα πτυχίο τέλη του 2006 και είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω να δώσω ΑΣΕΠ  :-\ . Αφού προβληματίστηκα σχετικά με το αν πρέπει ή όχι να πάω σε φροντιστήριο, κατέληξα ότι δεν σηκώνει η τσέπη μου "επενδύσεις" τέτοιου τύπου. Είναι 2500 - 3000€ μόνο τα μαθήματα, χωρίς τη βιβλιογραφία, για την πιθανότητα και μόνο του διορισμού, αφού όπως όλοι ξέρουμε, τίποτα δεν είναι εγγυημένο.
Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Φίλη και συνάδελφος, που πήγε σε φροντιστήριο ΑΣΕΠ και διορίστηκε, μού αποκάλυψε ότι στην Ιστορία (γνωστικό) έπεσε θέμα που στο φροντιστήριο τους το επεσήμαιναν σε κάθε μα κάθε μάθημα... Λέτε τελικά ο λόγος που υπάρχουν αυτά τα φροντιστήρια να είναι -εκτός από την οργάνωση του υποψηφίου- και η λιγότερο ή περισσότερο σιωπηρή συμφωνία να γνωστοποιήσουν στους "μαθητές" τους ορισμένα από τα θέματα; Ας θυμηθούμε επίσης ότι παρόλο που ο νόμος δεν επιτρέπει την ύπαρξή τους, εδώ και τόσα χρόνια όχι μόνο δεν έχει παρέμβει κανείς από τις αρμόδιες υπηρεσίες, αλλά κάνουν και τα στραβά μάτια τη στιγμή που το φαινόμενο εξαπλώνεται με διαφημίσεις μέχρι και στην τηλεόραση!

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 09, 2008, 01:18:19 μμ »
Παιδιά, ανακάλυψα πρόσφατα το site και χαίρομαι που τελικά υπάρχει ένα μέρος να πούμε τον "πόνο" μας και  να δώσουμε ή να ζητήσουμε συμβουλές. Πήρα πτυχίο τέλη του 2006 και είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω να δώσω ΑΣΕΠ  :-\ . Αφού προβληματίστηκα σχετικά με το αν πρέπει ή όχι να πάω σε φροντιστήριο, κατέληξα ότι δεν σηκώνει η τσέπη μου "επενδύσεις" τέτοιου τύπου. Είναι 2500 - 3000€ μόνο τα μαθήματα, χωρίς τη βιβλιογραφία, για την πιθανότητα και μόνο του διορισμού, αφού όπως όλοι ξέρουμε, τίποτα δεν είναι εγγυημένο.
Ωστόσο, αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Φίλη και συνάδελφος, που πήγε σε φροντιστήριο ΑΣΕΠ και διορίστηκε, μού αποκάλυψε ότι στην Ιστορία (γνωστικό) έπεσε θέμα που στο φροντιστήριο τους το επεσήμαιναν σε κάθε μα κάθε μάθημα... Λέτε τελικά ο λόγος που υπάρχουν αυτά τα φροντιστήρια να είναι -εκτός από την οργάνωση του υποψηφίου- και η λιγότερο ή περισσότερο σιωπηρή συμφωνία να γνωστοποιήσουν στους "μαθητές" τους ορισμένα από τα θέματα; Ας θυμηθούμε επίσης ότι παρόλο που ο νόμος δεν επιτρέπει την ύπαρξή τους, εδώ και τόσα χρόνια όχι μόνο δεν έχει παρέμβει κανείς από τις αρμόδιες υπηρεσίες, αλλά κάνουν και τα στραβά μάτια τη στιγμή που το φαινόμενο εξαπλώνεται με διαφημίσεις μέχρι και στην τηλεόραση!

Λουκία κατ' αρχάς καλοσώρισες στο forum. Όταν βάζουν 32 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής, τι εννοεί ότι έπιασε το θέμα; Τη μία από τις 32; Δεν είναι λογικό αυτό; Και γω μπορώ να σου πω τώρα μία ερώτηση που θα πέσει στον επόμενο και θα είναι η μία από τις 32. π.χ Βαλκανικοί πόλεμοι. Ε, κάτι θα πέσει από κει δεν μπορεί. Και γω είχα πάει φροντιστήριο πέρυσι. Πιστεύω ότι ειδικά Ιστορία δεν οφελεί, καθώς όπως έχω ξαναπεί κανείς δεν πρόκειται να εστιαστεί στις λεπτομέρειες που βάζουν, οπότε είναι καθαρά θέμα προσωπικού διαβάσματος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:41:21 »

Αποσυνδεδεμένος loukia02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φροντιστήριο ΑΣΕΠ- και βιβλία-γνώμες
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 10, 2008, 09:32:26 πμ »
Στράτο, θέλω να ελπίζω ότι είναι όπως τα λες... Έχει λογική βάση αυτό που λες για την Ιστορία. Πάντως η φίλη μου το είχε τονίσει. Αν ήταν για ένα από τα 32 μόνο, δεν νομίζω ότι θα το έκανε θέμα. Εγώ έτσι κι αλλιώς, όπως θα είδες και στο προηγούμενο μήνυμα, δεν έχω σκοπό να πάω σε φροντιστήριο. Εκφράζω απλώς τις ανησυχίες μου καθώς πολλά ακούγονται. Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μάλλον το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να παραμερίσουμε το άγχος μας και να στρωθούμε στο διάβασμα. Κι ο Θεός βοηθός!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161786
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.