*

Αποστολέας Θέμα: Αίτηση τοποθέτησης  (Αναγνώστηκε 33875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: ’ντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 14, 2008, 12:28:50 πμ »

   οκ αλλά εδώ κάτι πρέπει να γίνει. Δε μπορεί να συνεχιστεί αυτή η αλητεία άλλο. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά αυτοί οι 16 δεν πρόκειται να πατήσουν στο νησί ενδεχομένως ούτε για να υπογράψουν ανάληψη υπηρεσίας την οποία μάλλον θα στείλουν με fax.
  Εγώ απλά αναρωτιέμαι αν πάνε στο νησί με τι μούτρα θα αντικρήσουν τους πραγματικούς καθηγητές. Πιστεύω ότι πρέπει να δοθούν τα ονόματα όλων αυτών στη δημοσιότητα. Ένα copy paste σε ότι φόρουμ υπάρχει των ονομάτων ώστε να μη μπορούν να κυκλοφορήσουν, τουλάχιστον να διασυρθούν δημοσίως.
     Και το λέω αυτό με τη βεβαιότητα ότι κανείς από αυτούς δεν είναι αθώος, γιατί δε μπορείς να ζητάς μετάθεση για τον ’η Στράτη και καπάκι μετά να ζητάς απόσπαση για γραφείο. Σημαίνει ότι το είχες προμελετημένο
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:52 »

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 14, 2008, 10:13:59 μμ »

   οκ αλλά εδώ κάτι πρέπει να γίνει. Δε μπορεί να συνεχιστεί αυτή η αλητεία άλλο. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά αυτοί οι 16 δεν πρόκειται να πατήσουν στο νησί ενδεχομένως ούτε για να υπογράψουν ανάληψη υπηρεσίας την οποία μάλλον θα στείλουν με fax.
  Εγώ απλά αναρωτιέμαι αν πάνε στο νησί με τι μούτρα θα αντικρήσουν τους πραγματικούς καθηγητές. Πιστεύω ότι πρέπει να δοθούν τα ονόματα όλων αυτών στη δημοσιότητα. Ένα copy paste σε ότι φόρουμ υπάρχει των ονομάτων ώστε να μη μπορούν να κυκλοφορήσουν, τουλάχιστον να διασυρθούν δημοσίως.
     Και το λέω αυτό με τη βεβαιότητα ότι κανείς από αυτούς δεν είναι αθώος, γιατί δε μπορείς να ζητάς μετάθεση για τον ’η Στράτη και καπάκι μετά να ζητάς απόσπαση για γραφείο. Σημαίνει ότι το είχες προμελετημένο
jaffar,συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες!!!
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 14, 2008, 10:28:13 μμ »

   οκ αλλά εδώ κάτι πρέπει να γίνει. Δε μπορεί να συνεχιστεί αυτή η αλητεία άλλο. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε αλλά αυτοί οι 16 δεν πρόκειται να πατήσουν στο νησί ενδεχομένως ούτε για να υπογράψουν ανάληψη υπηρεσίας την οποία μάλλον θα στείλουν με fax.
  Εγώ απλά αναρωτιέμαι αν πάνε στο νησί με τι μούτρα θα αντικρήσουν τους πραγματικούς καθηγητές. Πιστεύω ότι πρέπει να δοθούν τα ονόματα όλων αυτών στη δημοσιότητα. Ένα copy paste σε ότι φόρουμ υπάρχει των ονομάτων ώστε να μη μπορούν να κυκλοφορήσουν, τουλάχιστον να διασυρθούν δημοσίως.
     Και το λέω αυτό με τη βεβαιότητα ότι κανείς από αυτούς δεν είναι αθώος, γιατί δε μπορείς να ζητάς μετάθεση για τον ’η Στράτη και καπάκι μετά να ζητάς απόσπαση για γραφείο. Σημαίνει ότι το είχες προμελετημένο
Υπάρχουν πάρα πολλοί καθηγητές που κάνουν το ίδιο σε όλα τα δυσπρόσιτα της Ελλάδας, Γιατί τόσο μένος και επιθυμία για διασυρμό των συγκεκριμένων; Και στην τελική το λάθος δεν είναι των καθηγητών αλλά του κράτους που δίνει μόρια οργανικής σε όποιον υπηρετεί σε γραφείο. Νομίζω ότι από το να καταδικάζουμε 10 άτομα που κάνουν ότι ακριβώς κάνουν και εκατοντάδες άλλοι σε όλα τα δυσπρόσιτα θα έπρεπε να κινηθούμε προς την παύση της αδικίας.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω καμία απολύτως σχέση με τον Αη Στράτη και τους τοποθετημένους εκεί, απλά ξέρω ότι στα περισσότερα δυσπρόσιτα είναι τοποθετημένοι 30 καθηγητές και πηγαίνουν οι 6-7 ενώ οι υπόλοιποι βρίσκονται κάπου δίπλα στο σπίτι τους. Με το να λυντσάρουμε 10 ανθρώπος δεν λύνεται το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος daniel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 923
  • Φύλο: ’ντρας
  • ..θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 15, 2008, 01:40:42 πμ »

Ματίνα έχεις δικιο από τη μια, αλλά δεν υπάρχει άλλη λύση μιας και οι κυβερνώντες δε χαμπαριάζουν από μέτρα για την καταπολέμηση του φαινομένου..  :-\

Εδώ και χρόνιο η ΟΛΜΕ έχει πάρει θέση και ζητά για τους εκπαιδευτικούς να γίνεται μοριοδότηση αναλογα με τον τόπο υπηρεσίας και μόνο, άσχετα απόσπασης η μετάθεσης.. Τι κάνει το κράτος;;;.. Φυσικά κωφεύει... Το γιατι είναι αυτονόητο... >:(  Θα χάσουν τη δουλειά τους όλοι αυτοι οι καρεκλοκενταυροι που ζουν και υπάρχουν κάνοντας χάρες και βολεύοντας κόσμο και καταστάσεις δια της πλαγίας οδού.. ???

Γι' αυτό δημοσιοποίηση των καταστασεων όλων των δυσπροσίτων τωρα!!!...  >:(

Ο καθένας από το (δυσπρόσιτο) σχολείο του ας στείλει τους αποσπασθέντες που είναι στην κατασταση μισθοδοσίας παρακαλώ...  ;)

Τι;; Προκειται για φακέλωμα;; Ας γελάσω τρις... Διαφάνεια δε θελουμε κυριοι;; Δε μας τη δινουν οι ίδιοι;;  ???
Θα την υπερασπιστούμε μόνοι μας...

Γιατί να λένε βίαια τα νερά του ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:48:52 »

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 15, 2008, 09:22:40 πμ »
Ο αη Στράτης έγινε θέμα στην εφημερίδα ΤΑ ΝΕΑ, δείτε το!!

http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20080515&nid=8513835&sn=&spid=876


Πάντως ευρηματικότατη φωτογραφία! Επιτέλους κάτι πρέπει να γίνει... Είναι άδικο για μας τους υπόλοιπους που υπηρετούμε μακριά από τα απίτια μας..
Χρόνια τώρα παρακολουθώ μια παράλογη κατάσταση που επαναλαμβάνεται ανελλιπώς...παντρεμένοι με παιδιά μακριά από τα σπίτια τους παρακαλάνε για μια απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ κοντά στο σπίτι τους ¨ΟΧΙ σε γραφεία.. και κάτι άλλοι νέοι κυρίως να παίρνουν με ευκολία  αποσπάσεις και να μην υπηρετούν ποτέ την οργανική τους ..ή τις οργανικές τους ! γιατί καταφέρνουν και παίρνουν μετάθεση, παίρνοντας τα μόρια..αλλά συνεχίζουν να κάθονται στα γραφεία..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2008, 09:37:33 πμ από matahari »

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 15, 2008, 12:56:23 μμ »
οκ βγαίνουμε όλοι τώρα και κατηγορούμε με άσχημους χαρακτηρισμούς όλους αυτούς του φαινομένου "Αη Στράτης".
Γιατί είναι 'άδικο' για μας που υπηρετούμε μακριά.
Θέλω να ρωτήσω το εξής:από όλους εμάς ποιοι θα αρνούνταν την χρήση του συγκεκριμένου νόμου εάν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν το ίδιο;δηλ. να υπηρετήσουν σπίτι τους και να παίρνουν τα μόρια;κάποιοι θα απαντήσουν ότι δεν θα το έκαναν.πόσοι είναι αυτοί;σίγουρα ελάχιστο ποσοστό σε σχέση με αυτούς που βγαίνουν και κατηγορούν τώρα.
μου θυμίζει το θέμα με τους ΄καθαρούς' Πληροφορικούς που βρίζουν αυτούς των άλλων ειδικοτήτων που βαπτίστηκαν Πληροφορικοί, ενώ δεν μας λένε πόσοι από τους ίδιους δεν θα έκαναν το ίδιο, προκειμένου φυσικά να υπηρετήσουν την εκπαίδευση, αλλά και να εξυπηρετήσουν το συμφέρον τους.
το θέμα είναι, πιστεύω, να αλλάξουν οι νόμοι συνάδελφοι.αν το παραθυράκι υπάρχει, ποιος δεν θα το εκμεαλλευτεί εάν μπορεί;ποιος δεν θέλει να είναι κοντα΄στην οικογένεια και τα παιδιά του;

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 15, 2008, 01:05:55 μμ »
Εγώ προσωπικά μίλησα για αυτούς που δεν έχουν πραγματικές ανάγκες... Ας κάνουμε τη διάκριση ..
Ας παίιρνουν τις αποσπάσεις αυτοί που έχουν  ανάγκη..Τουτέστιν προβλήματα υγείας  και οικογένεια.... Όχι γιατί κάποιος δεν του αρέσει να ξεβολεύεται...
Είναι κοροϊδία, υπάρχουν παιδιά που πάνε ωρομίσθιοι στην άλλη άκρη της Ελλάδας για 300-400 ευρώ, προκειμένου να πάρουν λίγα μόρια προϋπηρεσίας.. Ας τα δει αυτά ο Υπουργός μας..

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 15, 2008, 01:24:05 μμ »
Οι νόμοι όμως δεν είναι δημιούργημα κάποιου "αόρατου θεού" κάποιου "άλλου". Αν εμείς οι ίδιοι ως πολίτες (και δεν χρησιμοποιώ καθόλου τυχαία αυτή τη λέξη που έχουμε διαγράψει από το λεξιλόγιο μας) δεν απαιτήσουμε, κανείς δεν πρόκειται να νομοθετήσει για λογαριασμό του συνόλου.
Η στάση και η νοοτροπία ότι "μη βαράτε αυτούς που συμπεριφέρονται ανομικά γιατί δεν φταίνε αυτοί αλλά, το πλαίσιο που τους επιτρέπει να λειτουργήσουν έτσι",  δεν βοηθάει καθόλου στην ανατροπή αυτής της κατάστασης εφόσον, η πλειοψηφία συμφωνεί στο ότι δεν είναι δίκαιο να συμβαίνει.
Αντίθετα παγιώνει και δικαιολογεί την αμοραλιστική και ανομική συμπεριφορά που θέλει "τον σκοπό να αγιάζει τα μέσα".
Όσο σιωπά κανείς τόσο γίνεται συνένοχος. Η δημοσιοποίηση τέτοιων καταστάσεων δεν είναι θέμα προσωπικής επίθεσης αυτών που την οικειοποιούνται, είναι κοινωνική ανάγκη για μια πιο ορθολογική και ισότιμη διαχείριση ζητημάτων που αφορούν το κοινωνικό σύνολο.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος grigoris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 15, 2008, 01:26:17 μμ »
Παιδιά όσο και αν δεν μας αρέσει στην Ελλάδα ότι περνάει από ανθρώπινες απόφασεις θα είναι πάντα βυσματικό.Οι ''απόσπάσεις'', που σίγουρα για κάποιον λόγο χρειάζονται,μας φτάνουν στο σημείο να λέμε ότι καλύτερα να μην υπήρχαν μιας και είναι γνωστό ποια οφέλη πραγματικά εξυπηρετούν.Για αυτό και το ΑΣΕΠ που το βρίζουμε έχει καταξιώθει στην συνείδηση πολλών αφού και τουλάχιστον προσφέρει κάποια αξιοκρατία.
Μπράβο στους συναδέλφους

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 15, 2008, 01:28:06 μμ »
Παιδιά όσο και αν δεν μας αρέσει στην Ελλάδα ότι περνάει από ανθρώπινες απόφασεις θα είναι πάντα βυσματικό.Οι ''απόσπάσεις'', που σίγουρα για κάποιον λόγο χρειάζονται,μας φτάνουν στο σημείο να λέμε ότι καλύτερα να μην υπήρχαν μιας και είναι γνωστό ποια οφέλη πραγματικά εξυπηρετούν.Για αυτό και το ΑΣΕΠ που το βρίζουμε έχει καταξιώθει στην συνείδηση πολλών αφού και τουλάχιστον προσφέρει κάποια αξιοκρατία.
Μπράβο στους συναδέλφους


 ??? ::) ??? ??? ::) ???
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 15, 2008, 04:15:51 μμ »
Οι νόμοι όμως δεν είναι δημιούργημα κάποιου "αόρατου θεού" κάποιου "άλλου". Αν εμείς οι ίδιοι ως πολίτες (και δεν χρησιμοποιώ καθόλου τυχαία αυτή τη λέξη που έχουμε διαγράψει από το λεξιλόγιο μας) δεν απαιτήσουμε, κανείς δεν πρόκειται να νομοθετήσει για λογαριασμό του συνόλου.
Η στάση και η νοοτροπία ότι "μη βαράτε αυτούς που συμπεριφέρονται ανομικά γιατί δεν φταίνε αυτοί αλλά, το πλαίσιο που τους επιτρέπει να λειτουργήσουν έτσι",  δεν βοηθάει καθόλου στην ανατροπή αυτής της κατάστασης εφόσον, η πλειοψηφία συμφωνεί στο ότι δεν είναι δίκαιο να συμβαίνει.
Αντίθετα παγιώνει και δικαιολογεί την αμοραλιστική και ανομική συμπεριφορά που θέλει "τον σκοπό να αγιάζει τα μέσα".
Όσο σιωπά κανείς τόσο γίνεται συνένοχος. Η δημοσιοποίηση τέτοιων καταστάσεων δεν είναι θέμα προσωπικής επίθεσης αυτών που την οικειοποιούνται, είναι κοινωνική ανάγκη για μια πιο ορθολογική και ισότιμη διαχείριση ζητημάτων που αφορούν το κοινωνικό σύνολο.

Γεια στο στόμα σου!!!Η ανοχή είναι συνενοχή!!!
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος altair

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 17, 2008, 06:50:03 μμ »
Επειδή στον τόπο αυτό (και ιδίως στην υπηρεσία αυτή) είναι πολύ εύκολο να γίνει το μαύρο άσπρο, ας πω μερικά πράγματα.

Πρώτον: Δεν έχει μόνο ο Αη Στράτης 12 μόρια. Έχουν και άλλα σχολεία. Προφανώς και σε εκείνα συμβαίνει το ίδιο. Και αυτό ακριβώς σχολιάζουμε. Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλα σχολεία με 11, 10 και ίσως και λιγότερα μόρια. Πράγμα που σημαίνει οτι οι συνάδελφοι που εξυπηρετούνται μπορεί να είναι και εκατοντάδες.

Αυτό δεν κάνει το θέμα λιγότερο σημαντικό αλλά αντίθετα περισσότερο σημαντικό. Και μιά και η ωχαδερφίστικη επιχειρηματολογία "τώρα εμείς θα φτιάξουμε το Ελλ. δημόσιο" βλέπω πως καλά κρατεί, να θυμίσω πως οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι κάθε Νοέμβριο κάνουν αίτηση μετάθεσης στο σπίτι τους. Και προφανώς "τριπλάρουν" αρκετούς άλλους που υπηρετούν σε μακρυνά μέρη που έχουν λιγότερα απο 12 μόρια. Έτσι λοιπον έχουμε επιπλέον μία πλασματική άνοδο των βάσεων.

Ένα επιπλέον σχόλιο για τον Αη Στράτη: Πριν μερικούς μήνες πήγε εκεί κυβερνητικό κλιμάκιο με επικεφαλής τον Πρωθυπουργό για τα εγκαίνια του μουσείου. Συναντήθηκαν με τους συναδέλφους οι οποίοι εξέθεσαν το πρόβλημα στον πρωθυπουργό προσωπικά. Απ' ότι έμαθα ούτε καν δέχτηκε να σχολιάσει το θέμα...

Τώρα που έπιασαν το θέμα οι εφημερίδες υψηλής κυκλοφορίας καθώς και τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ, εμφανίζονται οι γραμματείς του υπουργείου και προσπαθούν να δικαιολογήσουν τ'αδικαιολόγητα...

Και ένα σχόλιο ακόμα: Όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι. Υπάρχουν και άνθρωποι που λειτουργούν σε άλλο επίπεδο αξιοπρέπειας και δεν ακολουθούν τη μέθοδο του σαλιγκαριού για να πάνε μπροστά "έρπονες, γλύφοντες και δια των κεράτων τους". Κάποιοι απο αυτούς μπορεί να φαίνονται και στην πιό πάνω φωτογραφία.

Για τα ονόματα των συναδέλφων που παίρνουν μετάθεση εκεί, ψάξτε στο αρχείο excel με τις μεταθέσεις για Δ'Λέσβου (και Δ'Χίου και Δ' Σάμου και Δ' Έβρου). Όποιος θεωρεί οτι τα παραπάνω φαινόμενα είναι θεμιτά (ακόμη και για την Ελληνική πραγματικότητα) τότε προφανώς η γνώση των ονομάτων δεν συνιστά "προγραφή" κανενός είδους αλλά μάλλον απόδειξη "μαγκιάς". ’ν κάποιος άλλος τώρα θεωρεί οτι έχουμε δαιμονοποίηση συναδέλφων τότε ας προσπαθήσουμε μαζί να πάψει αυτό το φαινόμενο το οποίο σε τελική ανάλυση υποτιμά για ακόμη μιά φορά στην κοινωνία όλον τον κλάδο σαν "βολευτάκηδες".
Η παιδεία δεν αποτελεί πλήρωσιν κάδου, αλλά αφήν λαμπτήρος...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 23, 2008, 11:32:44 πμ »
Υπηρέτησα 2 χρόνια σε δυσπόσιτη περιοχή. Είμαι από άλλη δυσπρόσιτη περιοχή και όταν πήρα μετάθεση στον τόπο καταγωγής μου άκουσα τρελά πράγματα (βύσματα κλπ). Δεν έδωσα σημασία φυσικά γιατί ήξερα ότι την μετάθεση την πήρα κανονικά.
Τώρα, βέβαια, όταν ακούω για όλουσ αυτούς που θα έπρεπε να υπηρετήσουν σε ένα δυσπρόσιτο μέρος, αλλά επειδή τυχαίνει και έχουν κάποιο γνωστό ή ανήκουν σε κάποιο πολιτικό κόμμα, δεν υπηρετούν, αισθάνομαι πολύ κορόιδο. 2 χρόνια μακριά, έξοδα εγκατάστασης, εισητήρια για 2 ή και 3 αεροπλάνα για να πάω στις γιορτές στο σπίτι μου.....και αυτοί να μένουν μέσα στο σπίτι τους και μετά στις μεταθέσεις να "βγαίνουν" πιο μπροστά από μένα....
Το πιο απλό που μπορώ να πω είναι ΑΔΙΚΙΑ!!!! Το πιο βαρύ....δεν κάνει να το πω εδώ πέρα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Αίτηση τοποθέτησης
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 23, 2008, 05:35:38 μμ »
Μην αισθάνεσαι καθόλου κορόιδο, emmaki. Ας το πάρουμε επιτέλους απόφαση, με την πορεία ζωής που διαλέξαμε, ούτε πλούσιοι θα γίνουμε ούτε διάσημοι. Να αγωνιστούμε απαρασάλευτοι γι αυτά που μας αξίζουν, και πάνω απ' όλα ας κρατήσουμε την αξιοπρέπειά μας, μόνο αυτή θα μας μείνει τελικά και είναι και  το πιο δύσκολο...
Να θυμάσαι πάντα ότι κάνουμε την καλύτερη δουλειά του κόσμου: όποτε απογοητεύεσαι να θυμάσαι τα μάτια των παιδιών, εκεί, στο παλιό σου δυσπρόσιτο. Τη λαχτάρα τους. Την αγωνία τους. Την αγάπη τους που εκδηλώνεται με χίλιους δυο παράξενους τρόπους. Ακόμα και με το να σε δοκιμάζουν, κάνοντας τη ζωή σου πολύ δύσκολη.
Μην αισθάνεσαι καθόλου κορόιδο. Όλοι αυτοί που φιλάνε κατουρημένες ποδιές για να πάνε στα γραφεία χάνουν μάτια, χάνουν χαμόγελα, χάνουν δέντρα, ζωή... Χάνουν αυτοσεβασμό... Κι αυτό φαίνεται. Και στο μούτρο τους και στη συμπεριφορά τους. Ξέρω, τους ζηλεύουμε που είναι βολεμένοι. Που η ζωή τους είναι πιο εύκολη. Αλλά κάπως πληρώνεται κι αυτή η παραχώρηση. Με κάποιον τρόπο, αν κοιτάξεις τα "βύσματα", θα δεις ότι δεν είναι ευτυχισμένα.
Ασφαλώς δε σε κάλυψα, ούτε έδωσα διέξοδο στη δικαιολογημένη οργή σου. Ωστόσο, να θυμάσαι πάντα ότι έχεις επιλέξει τη σωστή δουλειά, το επαναλαμβάνω. Με νέους ανθρώπους, παιδιά, πάντα απρόβλεπτα, πάντα δημιουργικά, που, κι ακόμα κι όταν πιστεύεις ότι έχουν αλλοτριωθεί τελείως, σε εκπλήσσουν. Σκέψου: ποιοι συμφοιτητές σου, που δεν έχουν ακολουθήσει τον κλάδο της εκπαίδευσης, έχουν την ευκαιρία να μάθουν άμεσα τις νέες εκφράσεις, τεχνολογίες, μουσικές, τρόπους προσέγγισης, χαμόγελα και ζουζουνιές; Πρώτοι εμείς. Κακοπληρωμένοι, μίζεροι, με κανόνες κομμένους και ραμμένους στα μέτρα άλλων χωρών και νοοτροπίες άλλων εποχών, κι ωστόσο οι πιο περήφανοι άνθρωποι του κόσμου μόλις κάποιος φωνάξει: Δάσκαλε! μέσα στην Τσιμισκή (την κάθε Τσιμισκή). Γι αυτήν τη χαρά αξίζει να φτάσει κανείς μέχρι την άκρη του κόσμου.
Αυτή δεν είναι μια χαζοχαρούμενη οπτική της πραγματικότητας. Είναι το να βλέπεις το ποτήρι μισογεμάτο, γιατί αν το δεις μισοάδειο είναι χειρότερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 425
Σύνολο: 445

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.