*

Αποστολέας Θέμα: Τα φώτα σας!!! (Δημόσιος υπάλληλος και αποδοχή θέσης αναπληρωτή)  (Αναγνώστηκε 4569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Γεια χαρα σε ολους!
Κατεχω μονιμη θεση δημοσιου υπαλληλου. Το ερωτημα μου δεν ειναι αν μπορω να παω αναπληρωτης (που γινεται), αλλα τι υποχρεωσεις θα εχω για να κανω κατι τετοιο.
Ξερω οτι πρεπει να παραιτηθω απο την προηγουμενη μου θεση για να μην ειμαι διπλο-θεσητης.
Οταν θα παρουσιαστω για αναπληρωτης θα πρεπει να εχω βεβαιωση παραιτησης απο την προηγουμενη μου θεση?
Το ρωταω αυτο γιατι με τις θεσεις αναπληρωτων σε καλουν και π.χ. σε 5 ημερες πρεπει να παρουσιαστεις σε καποιο σχολειο. Δεν προλαβαινει δηλαδη σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα να γινει δεκτη η παραιτηση σου απο την προηγουμενη σου θεση ακομα και αν το θελεις (ελεω Ελληνικης γραφειοκρατιας...)
Ακουω απο πολλους οτι απλα κανεις υπευθυνη δηλωση οτι εχεις παραιτηθει. Δηλαδη αρκει απλα να εχεις κανει αιτηση παραιτησης??? (χωρις αυτη να εχει γινει αυτη δεκτη ακομα?)
Οι αποψεις διιστανται παντως....Θα ημουν ευγνωμων με την αποψη καποιου που γνωριζει ή εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα
Οσο για τις πρωτοβαθμιες δεν το συζηταω...Δεν γνωριζουν Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α για το συγκεκριμενο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2009, 10:10:17 πμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΑΛΛΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ ΠΑΡΑΙΤΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ. ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ. ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΕ ΑΛΛΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ ΠΑΡΑΙΤΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ, ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΩΔΙΚΑ. ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ. ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΥΤΟΔΙΚΑΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ.

Εχει γινει αυτο???
Δυστυχως δεν νομιζω να ισχυει.
Υπαρχουν θεσεις π.χ. που μπορει ακομη και να μην γινει δεκτη η παραιτηση σου (οταν π.χ. εισαι διευθυντης σε μια σημαντικη υπηρεσια και απο την παραιτηση σου μπορει να διαταραχθει σε σημαντικο βαθμο η λειτουργια της)
Επειτα με τον τροπο που περιγραφεις θα εισαι για καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα σε δυο θεσεις δημοσιου...
Εκτος και αν σου ετυχε προσωπικα οποτε και θα ηθελα παραπανω πληροφοριες...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2009, 09:05:34 μμ από Triainoforos »

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ, ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ ΚΙΟΛΛΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Triainoforos

  • Επισκέπτης
ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.ΤΟ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΟΥΝ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗ, ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΣ ΚΙΟΛΛΑΣ.

Το να σε παρουν μια φορα αναπληρωτη σημαινει οτι εχεις προτεραιοτητα για την δευτερη και εν συνεχεια για την τριτη κτλ (π.χ. 24μηνο)
Το θεμα ομως ειναι αυτο:
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=12977.0
και οχι αν αξιζει να πας αναπληρωτεις ή οχι

Αποσυνδεδεμένος ζουζουνα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΠΡΩΪΑ ΤΗΝ ΚΟΠΑΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΑΛΛΟ, ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΔΕΚΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΣΟΥ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ. ΑΦΟΥ ΕΙΣΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, ΨΑΞΤΟ ΛΙΓΟ. ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ-ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Γεια χαρα σε ολους!
Κατεχω μονιμη θεση δημοσιου υπαλληλου. Το ερωτημα μου δεν ειναι αν μπορω να παω αναπληρωτης (που γινεται), αλλα τι υποχρεωσεις θα εχω για να κανω κατι τετοιο.
Ξερω οτι πρεπει να παραιτηθω απο την προηγουμενη μου θεση για να μην ειμαι διπλο-θεσητης.
Οταν θα παρουσιαστω για αναπληρωτης θα πρεπει να εχω βεβαιωση παραιτησης απο την προηγουμενη μου θεση?
Το ρωταω αυτο γιατι με τις θεσεις αναπληρωτων σε καλουν και π.χ. σε 5 ημερες πρεπει να παρουσιαστεις σε καποιο σχολειο. Δεν προλαβαινει δηλαδη σε τοσο συντομο χ35ρονικο διαστημα να γινει δεκτη η παραιτηση σου απο την προηγουμενη σου θεση ακομα και αν το θελεις (ελεω Ελληνικης γραφειοκρατιας...)
Ακουω απο πολλους οτι απλα κανεις υπευθυνη δηλωση οτι εχεις παραιτηθει. Δηλαδη αρκει απλα να εχεις κανει αιτηση παραιτησης??? (χωρις αυτη να εχει γινει αυτη δεκτη ακομα?)
Οι αποψεις διιστανται παντως....Θα ημουν ευγνωμων με την αποψη καποιου που γνωριζει ή εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα
Οσο για τις πρωτοβαθμιες δεν το συζηταω...Δεν γνωριζουν Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α για το συγκεκριμενο

Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση,συνυπολόγισε το γεγονός ότι από 1-1-2010,οι νεοπροσλαμβανόμενοι στο δημόσιο χάνουν τα επιδόματά τους.
Στην προκειμένη περίπτωση,οι εκπαιδευτικοί χάνουν το επίδομα εξωδιδακτικής απασχόλησης,δηλ. 350 ευρώ μεικτά.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος vgp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Συγνώμη ρε παιδιά, αυτό για τους νεοπροσλαμβανόμενους ψηφίστηκε? Ισχύει? Ή το πιστεύουμε επειδή το έγραψε το alfavita? Sorry που αλλάζω θέμα αλλά το είδα πριν λίγο και απόρησα...

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Συγνώμη ρε παιδιά, αυτό για τους νεοπροσλαμβανόμενους ψηφίστηκε? Ισχύει? Ή το πιστεύουμε επειδή το έγραψε το alfavita? Sorry που αλλάζω θέμα αλλά το είδα πριν λίγο και απόρησα...

Δεν ψηφίστηκε.Όχι.Όμως χθες στις ειδήσεις όλων των καναλιών είπαν για τα μέτρα που θα πάρει η κυβέρνηση από Οκτώβριο για τη μείωση του ελλείματος.Τον Οκτώβριο θα φορολογήσει τους ημιυπαίθριους.
Τον Ιανουάριο θα προχωρήσει σε μια άλλη δέσμη μέτρων,μεταξύ των οποίων η κατάργηση των επιδομάτων των δημοσίων υπαλλήλων.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Ή το πιστεύουμε επειδή το έγραψε το alfavita?

Δεν το έγραψε μόνο η alfavita.Δες εδώ.
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_2_05/07/2009_321083

Μισθολόγιο δύο ταχυτήτων στο Δημόσιο:Άρθρο στη χθεσινή κυριακάτικη ΚΑθημερινή.
Έ χουν καιρό που προετοιμάζουν το έδαφος.Ανάλογο άρθρο είχε το Βήμα της Κυριακής 10 Μαίου
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εχω την εντυπωση πως οταν κανουμε την αίτηση αναπληρωτη δηλωνουμε στην υπευθ δηλωση που υπαρχει στο πισω μερος της αιτησης οτι δεν κατέχουμε θεση δημοσιου υπαλλ . μηπως αυτο σε επηρεαζει ?
παντως οταν αποδεχεσαι την θεση παραιτησαι απ την προηγουμενη εννοείται ειανι παρανομο να κατεχεις διπλη θεση αλλα κ σαν δημοσιος υπαλληλος να ασκεις γενικα δευτερο επαγγελμα/
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Ζουζούνα θα σε παρακαλούσα να μη γράφεις με κεφαλαία.

Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.