*

Αποστολέας Θέμα: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 5630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 13, 2009, 12:30:20 πμ »
mat!!!! Τι κάνεις βρε?? Χρόνια και ζαμάνια έχω να σε δω...
Στο σχολείο μας πέρυσι, η φυσικός έκανε και Χημεία και Βιολογία κατεύθυνσης Γ Λυκείου!!!!Είχε τρελλαθεί να διαβάζει κυριως Βιολογία.
Καλά είμαι....είναι που από τη μια περνούσα πολύ καλά εκεί που ήμουν (και θα είμαι) και από την άλλη είχα τρελαθεί κι εγώ στο διάβασμα αφού δίδαξα μέχρι και Τεχνολογία και Ανάπτυξη!!! ενώ για φέτος παρά τρίχα γλύτωσα την ΠΔΣ που μάλλον θα μου φορτώσουν στη συνέχεια :o
Σε μας πάντως η Βιολόγος έκανε και Χημεία κατεύθυνσης ;D
Καλά Αγάπη οι μαθητές μας δεν γράφουν καλά όχι για αυτό το λόγο, αν θες το συζητάμε αλλού αυτό γιατί κι αυτό το θέμα του αλλάξαμε τα φώτα πάλι.....
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:00 »

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 13, 2009, 12:33:21 πμ »
Άλλο γεωλόγος να κάνει οικιακή οικονομία και άλλο να κάνει φυσική,ειδικά στο λύκειο.
Μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.
Κάτσε να έρθει εκείνη η ώρα και βλέπουμε!
Άμα είμαι στους Φούρνους Ικαρίας και ο πλησιέστερος χημικός είναι 2 ώρες με το καράβι...........τι θα κάνω?

Ο διαχωρισμός των ειδικοτήτων του κλάδου μας ξεκίνησε από το διαγωνισμό του 2007 γιατί απλούστατα δεν ήταν αξιοκρατικό να μπαίνουν στον ίδιο πίνακα κατάταξης (και στη συνέχεια στους πίνακες αναπληρωτών κ.λπ.) διαγωνιζόμενοι που εξετάστηκαν σε διαφορετικά θέματα! Τη μια φορά θα αδικούνταν οι Φυσικοί, την άλλη οι Βιολόγοι κ.ο.κ., ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας των θεμάτων του καθενός.
Στην πράξη πάντως, ο διαχωρισμός είναι απλά ανέφικτος. Προφανώς όλοι μας θα προτιμούσαμε να διδάσκουμε μόνο το μάθημα της ειδικότητάς μας. Και προφανώς στις περισσότερες περιπτώσεις το εκπαιδευτικό αποτέλεσμα θα ήταν καλύτερο (χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα˙ όλοι έχουμε παραδείγματα…). Όμως ακόμη και η μορφολογία της χώρας μας δεν το επιτρέπει. Όση διάθεση κι αν έχουμε να γυρίζουμε από σχολείο σε σχολείο (που κι αυτό έχει μειονεκτήματα) για να συμπληρώσουμε ωράριο, πάντα θα υπάρχουν αυτές οι εξαιρέσεις (π.χ. Φούρνοι Ικαρίας), που είναι πάρα πολλές. Αν στα επόμενα διακόσια εκατομμύρια χρόνια ο συνδυασμός ενδογενών και εξωγενών δυνάμεων, καθώς και κλιματικών αλλαγών, ευνοήσει τη δημιουργία μιας Ελλάδας χωρίς μικρά νησιά και 100% πεδινής, τότε το ξανασυζητάμε! ;)

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 13, 2009, 12:37:56 πμ »
Οι γεωλόγοι έχουν ως πρώτη ανάθεση την γεωγραφία Α και Β Γυμνασίου, άρα έχουν αντικείμενο. Μην νιώθετε αδικημένοι λοιπόν. Εμείς τί να πούμε που Γεωγραφία κάνουν οι μουσικοί και οι γυμναστές;


 ε , τότε να παίρνετε ώρες των γυμναστών και των μουσικών και όχι των φυσικών....και να είστε σίγουροι πως δεν θα νοιώθω αδικημένος!!!!όχι να διορίζεστε για ανάγκες φυσικών με 12-13 μόρια και οι φυσικοί με 25-26....έλεος!!


και όταν σας ρωτάνε τι είστε, να μη ντρέπεστε να το λέτε ότι είστε γεωλόγοι!!! να μη λέτε ότι είστε φυσικοί...θέλει κότσια για να γίνεις φυσικός!!!ακούσατε κανένα φυσικό να λαχταρά να πει πως είναι γεωλόγος;

Η γεωλογία ήταν η πρώτη μου επιλογή στις πανελλήνιες. Έπιανα όλες τις θετικές επιστήμες, τουλάχιστον στις μικρότερες πόλεις. Φυσικά μπήκα πρώτος στη σχολή μου. Καταλαβαίνεις υποθέτω ότι όταν με ρωτάνε τι είμαι δεν απαντάω «φυσικός». Αν ήθελα, θα ήμουν.
Όταν βέβαια με ρωτάνε τι μαθήματα διδάσκω, απαντάω ως εξής:
Γεωλογία-Γεωγραφία, (όπως λέγεται το μάθημα στο Αναλυτικό Πρόγραμμα του Γυμνασίου, ΦΕΚ: 1375Β΄/18-10-2001, άρθρο 5, και όπως λέγονται και τα νέα βιβλία που ξεκινάνε από το Σεπτέμβριο) και σε δεύτερη ανάθεση όλες τις Φυσικές Επιστήμες, ανάλογα με τις ανάγκες του Γυμνασίου. (Συγγνώμη που στην απάντησή μου περιέχεται ο όρος φυσικές…)
Το ότι διορίζονται οι γεωλόγοι με  12-13 μόρια, ενώ οι φυσικοί με πολύ περισσότερα, είναι αποτέλεσμα του τρόπου με τον οποίο γίνονται οι κλήσεις των αναπληρωτών μετά τη διάσπαση του κλάδου: Πρόπερσι εννιά (αριθμός 9) γεωλόγοι αναπληρωτές, πέρυσι 13. Δεν είναι τυχαίο ότι δεν υπάρχει καθόλου 30μηνο ή 24μηνο στους πίνακές μας.
Πώς είναι δυνατόν να λες ότι διορίζονται γεωλόγοι «για ανάγκες φυσικών» όταν σε ένα γυμνάσιο με ίσο αριθμό τμημάτων σε κάθε τάξη οι ώρες της Γεωλογίας-Γεωγραφίας είναι ίσες με αυτές της Φυσικής;

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 13, 2009, 12:46:06 πμ »
mat!!!! Τι κάνεις βρε?? Χρόνια και ζαμάνια έχω να σε δω...
Στο σχολείο μας πέρυσι, η φυσικός έκανε και Χημεία και Βιολογία κατεύθυνσης Γ Λυκείου!!!!Είχε τρελλαθεί να διαβάζει κυριως Βιολογία.
Καλά είμαι....είναι που από τη μια περνούσα πολύ καλά εκεί που ήμουν (και θα είμαι) και από την άλλη είχα τρελαθεί κι εγώ στο διάβασμα αφού δίδαξα μέχρι και Τεχνολογία και Ανάπτυξη!!! ενώ για φέτος παρά τρίχα γλύτωσα την ΠΔΣ που μάλλον θα μου φορτώσουν στη συνέχεια :o
Σε μας πάντως η Βιολόγος έκανε και Χημεία κατεύθυνσης ;D
Καλά Αγάπη οι μαθητές μας δεν γράφουν καλά όχι για αυτό το λόγο, αν θες το συζητάμε αλλού αυτό γιατί κι αυτό το θέμα του αλλάξαμε τα φώτα πάλι.....

Κι εγώ περνάω τέλεια!!!Φαντάσου ενώ πέρασαν τα δύο χρόνια υποχρεωτικής μου θητείας και δεν έκανα καν αίτηση μετάθεσης!!!
Το μόνο άσχετο μάθημα που κάνω είναι ΣΕΠ Α Λυκείου.Παίρνω και μία περιβαλλοντική και γραμματειακή υποστήριξη και είμαι ο.κ,.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:34:00 »

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 13, 2009, 11:46:24 πμ »
Καλημερα παιδιά.     (λέω παιδιά για να μην πω "συνάδελφοι"  και παρεξηγηθεί κανένας φυσικός!!!!    σας πειράζω βρε...!!!)

τους Γεωλόγους πάντως τους πάω πολύ μιας κι εμένα φίλε "λιθοσφαιριστή"    η Γεωλογία ήταν η 2η επιλογή μου μετά τη Βιολογία.    για τη Φυσική και τη Χημεία sorry αλλά ούτε λόγος,   νομίζω δεν τις είχα δηλώσει ούτε τελευταίες!!!!!    Λυπάμαι παιδιά αλλά λέω αλήθεια!!


Αυτό που πραγματικά ήθελα να πω όμως διαβάζοντας όλη αυτή τη συζήτηση και την "ψιλοανόητη" συγγνώμη κιόλας για τον χαρακτηρισμό επίθεση εναντίων των Γεωλόγων (βλέπε  "ντρέπεστε να πείτες τι είστε και λέτε ότι είστε Χημικοί")    έχω να πω ότι αρχικά στεναχωρέθηκα και από την άλλη ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ πολύ!!!         Είναι δυνατόν ρε παιδιά να τα βάζουμε μεταξύ μας!!!?   

Έχουμε καταλάβει ότι τελικά τις θέσεις δε μας τις παίρνουν οι άλλοι συνάδελφοι, αλλά το σύστημα διορισμών και αναθέσεων είναι τέτοιο που το προκαλεί όλο αυτό.
Είναι κρίμα να μαλώνουμε μεταξύ μας μωρέ!!!!!!!!!         όσο δύσκολο είναι για μενα να διδάξω Χημεία, Φυσική και Γεωλογια-Γεωγραφία  άλλο τόσο δυσκολο (το ίδιο νομίζω) είναι και για τις άλλες ειδικότητες να διδάξουν Βιολογία.   
Απλώς σκεφτήτε ξανά το ενδεχόμενο όλος αυτός ο αγώνας να είναι κοινώς,  και οι καταστάσεις να μας κάνουν να φερόμαστε άδικα κατά των υπολοιπων συναδελφικών ειδικοτήτων.

αυτά τα ολίγα για τώρα....    :-D
ΠΕ0404
ετσι απλα....

Αποσυνδεδεμένος popai

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 13, 2009, 11:59:00 πμ »
Καλημερα παιδιά.     (λέω παιδιά για να μην πω "συνάδελφοι"  και παρεξηγηθεί κανένας φυσικός!!!!    σας πειράζω βρε...!!!)

τους Γεωλόγους πάντως τους πάω πολύ μιας κι εμένα φίλε "λιθοσφαιριστή"    η Γεωλογία ήταν η 2η επιλογή μου μετά τη Βιολογία.    για τη Φυσική και τη Χημεία sorry αλλά ούτε λόγος,   νομίζω δεν τις είχα δηλώσει ούτε τελευταίες!!!!!    Λυπάμαι παιδιά αλλά λέω αλήθεια!!


Αυτό που πραγματικά ήθελα να πω όμως διαβάζοντας όλη αυτή τη συζήτηση και την "ψιλοανόητη" συγγνώμη κιόλας για τον χαρακτηρισμό επίθεση εναντίων των Γεωλόγων (βλέπε  "ντρέπεστε να πείτες τι είστε και λέτε ότι είστε Χημικοί")    έχω να πω ότι αρχικά στεναχωρέθηκα και από την άλλη ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΗΚΑ πολύ!!!         Είναι δυνατόν ρε παιδιά να τα βάζουμε μεταξύ μας!!!?   

Έχουμε καταλάβει ότι τελικά τις θέσεις δε μας τις παίρνουν οι άλλοι συνάδελφοι, αλλά το σύστημα διορισμών και αναθέσεων είναι τέτοιο που το προκαλεί όλο αυτό.
Είναι κρίμα να μαλώνουμε μεταξύ μας μωρέ!!!!!!!!!         όσο δύσκολο είναι για μενα να διδάξω Χημεία, Φυσική και Γεωλογια-Γεωγραφία  άλλο τόσο δυσκολο (το ίδιο νομίζω) είναι και για τις άλλες ειδικότητες να διδάξουν Βιολογία.   
Απλώς σκεφτήτε ξανά το ενδεχόμενο όλος αυτός ο αγώνας να είναι κοινώς,  και οι καταστάσεις να μας κάνουν να φερόμαστε άδικα κατά των υπολοιπων συναδελφικών ειδικοτήτων.

αυτά τα ολίγα για τώρα....    :-D

Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά το θέμα δεν είναι "τελευταία πληρωμή αναπληρωτών" ?

Αποσυνδεδεμένος mauri_agelada

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Φύλο: Άντρας
  • οταν η εκπαιδευση παιδευει και τους εκπαιδευτες
    • Προφίλ
Απ: τελευταία πληρωμή αναπληρωτών
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 13, 2009, 12:42:21 μμ »
καλά από όλα τα μηνύματα το δικό μου (άσχετο με τον τίτλο όντως) σε ενόχλησε!!???     :-D
:-D
:-D

η αλήθεια είναι ότι ξεφεύγουμε λίγο και έχεις δίκιο,   αλλά συζήτηση είναι αυτή τι να κάνουμε.

:-S
ΠΕ0404
ετσι απλα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 496
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.