*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 13602 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« στις: Ιούνιος 01, 2008, 09:57:13 μμ »
Καλησπέρα σας!

Θα μπορούσατε να με ενημερώσετε σχετικά με το είδος των ερωτήσεων που βάζουν οι καθηγητές στις προαγωγικές εξετάσεις στο Γυμνάσιο; 4 είναι οι ερωτήσεις ή 5; Ποια κείμενα έχουν πέσει φέτος στην Α' και τη Β' Γυμνασίου; (σε γενικές γραμμές)

Σας ευχαριστώ πολύ!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:18 »

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2010, 11:50:17 πμ »
έχω ένα μαθητή β γυμασίου όπου στο μάθημα της λογοτεχνίας η καθηγήτρια τους τους ρώτησε γιατί τα ποίηματα του καβάφη λέγονται αποκηρυγμένα...ήρθε το παιδί και με ρώτησε κι εγώ του είπα πως θα το ψάξω γιατί δε το γνωρίζω...μπήκα μέσα στο ίντερνετ και έψαξα και δεν κατάφερα να βρω περισσότερες λεπτομέρειες πάνω σε αυτό το θέμα...έλεγε μόνο ότι ο καβάφης αποκήρυξε τα ποιήματα του γιατί τα είχε γράψει σε νεότερη ηλικία και είναι γραμένα σε ρομαντική καθαρεύουσα...έχουν σχέση μήπως τα αποκηργμένα ποιήματά του με τα ηδονικά...σας παρακαώ αν μπορείτε απαντήστε γιατί πραγματικά έχω κολλήσει και το ψάχνω και ε μπορώ να βρω ΄πάντηση ικανοποιητική...σημειωτέον στο συγκεκριμένο μαθητή κάνω άλλο μάθημα και όχι λογοτεχνία για να έχω κάποια βοηθήματα στα οποία να αναφέρεται κάτι...βοήθεια...ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:09:28 μμ »
Ο ίδιος διακρίνει τα ποιήματά του στα προ του 1911 και στα μετά το 1911. Όπως λέει ο φίλος του και μελετητής του Ι. Α. Σαρεγιάννης "κάτι δεν τον ικανοποιούσε σ' αυτά...Διαρκώς προσπαθούσε να τα διορθώσει. Επεξεργάζεται και διορθώνει συνεχώς. Σέβεται την Τέχνη του και την υπηρετεί σωστά".
Ο ίδιος έλεγε "είμαι ποιητής του γήρατος". Έχει ειπωθεί γι'αυτόν ότι ωριμάζει ως ποιητής μετά τα 40.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2010, 12:11:34 μμ από stave »

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:25:27 μμ »
Ο ίδιος διακρίνει τα ποιήματά του στα προ του 1911 και στα μετά το 1911. Όπως λέει ο φίλος του και μελετητής του Ι. Α. Σαρεγιάννης "κάτι δεν τον ικανοποιούσε σ' αυτά...Διαρκώς προσπαθούσε να τα διορθώσει. Επεξεργάζεται και διορθώνει συνεχώς. Σέβεται την Τέχνη του και την υπηρετεί σωστά".
Ο ίδιος έλεγε "είμαι ποιητής του γήρατος". Έχει ειπωθεί γι'αυτόν ότι ωριμάζει ως ποιητής μετά τα 40.

άρα δε τα μπερδεύω με τα ηδονικά και την ιδιαιτερότητα του ποιητή γι αυτό και τα αποκήρυξε...ε...?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:52:18 »

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:30:24 μμ »
Ναι. Δεν τον ικανοποιούσαν. Θεωρούσε ότι δεν αντιπροσώπευαν αυτά που ο ίδιος πίστευε για την ποίηση ως ιδανικά.

Αποσυνδεδεμένος elena86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:41:47 μμ »
Ναι. Δεν τον ικανοποιούσαν. Θεωρούσε ότι δεν αντιπροσώπευαν αυτά που ο ίδιος πίστευε για την ποίηση ως ιδανικά.

σε ευχαριστώ πάρα πολύ....πραγματικά με βοήθησες και με ξεκόλλησες...πραγματικά νιώθω πολύ άσχημα που δε το γνώριζα....όμως προσπαθώ να καλύπτω τα κενά μου συνεχώς...βλέπεις δεν έχω και πολύ καιρό που τελείωσα τη σχολή και κάνω μαθήματα αν κάτι τέτοιο με δικαιολογεί...και πάλι σε ευχαριστώ... :)

Αποσυνδεδεμένος stave

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 14, 2010, 12:50:12 μμ »
Να'σαι καλά και να μην αισθάνεσαι άσχημα. Όλοι ψάχνουμε κι όλοι διαβάζουμε συνεχώς...

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 06, 2011, 02:40:53 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.
Κάνω μάθημα σε ένα παιδί Β' Γυμνασίου...η καθηγήτρια που τους κάνει Λογοτεχνία τους έδωσε τις εξής οδηγίες για την σύνταξη περίληψης:

Α) Εισαγωγή --- 1) όνομα συγγραφέα 2) Τίτλος αρχικού κειμένου 3) είδος κειμένου 4) σκοπός του ποιητή 5) ύφος
                         6) βασικό θέμα και θέση του συγγραφέα

Β) Κύριο μέρος - οι βασικές πληροφορίες με βάση την υπογράμμιση και τους πλαγιότιτλους


Επειδή εγώ προσωπικά δεν έχω μάθει ποτέ αλλά ουτε έχω διαβάσει κάτι αντιστοιχο όσον αφορά την περίληψη.....  :-\

μιλάω κυρίως βέβαια για το Α μέρος......θεωρώ ότι αυτά δεν αποτελούν περίληψη..... μήπως υπάρχει κάτι το οποίο απλα δεν γνωρίζω εγώ ? ? ?

πειτε μου τη γνωμη σας....γιατι δεν ξερω τι να πω και στο παιδι....εφοσον αυτή βαθμολογεί καταλαβαίνω ότι πρέπει να κάνουμε ότι ζητάει......αλλα είναι αυτό περίληψη???
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2011, 04:08:43 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 07:17:14 μμ »
Κανεις.....?  :-\

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 07:22:33 μμ »
κι εγώ θεωρώ ότι αυτά δεν αποτελούν περίληψη.μήπως το παιδί δεν κατάλαβε καλά;οι οδηγίες είναι λανθασμένες.ωστόσο,δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι.θα επισημάνεις το σωστό στο παιδί και θα προσαρμοστείς στις απαιτήσεις της!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 07:27:28 μμ »
οχι, γιατι τους τα εγραψε στον πινακα και τα αντεγραψαν.....και επιπλεον μιλησαμε και με συμμαθητη του.....ναι δυστυχως θ απρπει να προσαρμοστει....
απλα προσωπικα μπηκα στη διαδικασια να αμφιβαλλω γι'αυτα που ξερω.....  :-\

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:20:30 μμ »
Η περίληψη είναι σαφώς το Β' μέρος. Το Α' μέρος είναι κάποια προκαταρκτικά στοιχεία πάνω στο κείμενο, που η καθηγήτρια τα ζητάει επιπροσθέτως .

Μήπως τους έχει δώσει να κάνουν κάποια εργασία για λογοτεχνικό κείμενο ή βιβλίο; Δεν μπορεί κάθε φορά που τους ζητά να γράψουν περίληψη να εννοεί και το Α' μέρος.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2011, 09:26:06 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:34:28 μμ »
Συμφωνω μαζι σου....  :-\ κι ομως τους ειπε να το κανουν καθε φορα..... :-\ (για να σιγουρευτω μιλησα και με αλλον μαθητη του ιδιου τμηματος που γνωριζω...)

και επιπλεον, ολα τα παιδια εγραψαν την κλασικη περιληψη...το Β δλδ μερος....κ τους ειπε οτι ειναι λαθος! και για να τα βοηθησει τους εδωσε το σχεδιαγραμμα που σας εγραψα....  :-\

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 09:40:47 μμ »
Η περίληψη είναι σαφώς το Β' μέρος. Το Α' μέρος είναι κάποια προκαταρκτικά στοιχεία πάνω στο κείμενο, που η καθηγήτρια τα ζητάει επιπροσθέτως .

Μήπως τους έχει δώσει να κάνουν κάποια εργασία για λογοτεχνικό κείμενο ή βιβλίο; Δεν μπορεί κάθε φορά που τους ζητά να γράψουν περίληψη να εννοεί και το Α' μέρος.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.