*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 402511 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1134 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 02:02:15 μμ »
Έκανα ένσταση εχθες για το γεγονός ότι τοποθετήθηκαν καθηγητές με λιγότερα μόρια από μένα σε σχολεία της β/βάθμιας κ τη γράψανε εκεί που δεν πιάνει μελάνι....
Σήμερα από την οργανική μου θέση με ειδοποίησαν ότι με στέλνουν εξ' ολοκλήρου στην α/βάθμια. Δεν έχουν ανακοινώσει τπτ στη σελίδα της διέυθυνσης, αλλά το έβαλαν χθες βράδυ στο myschool χωρίς καν να αναφέρουν απόφαση πυσδε που έγινε αυτό!
Τι ακριβώς γίνεται; αν δεν έχεις βύσμα δεν πας πουθενά;
πήρα το πυσδε κ μου είπαν να ξανακάνω ένσταση κ ξαναέκανα...
Κάθε χρόνο τα ίδια κ τα ίδια κ χειρότερα!
Έχω εκνευριστεί κ θέλω να το τραβήξω στα άκρα. Με βάση τη νομική οδό τι μπορεί να γίνει. Χρειάζομαι δικηγόρο; τι διαδικασία ακολουθείται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:45 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1135 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 11:06:04 μμ »
Εφόσον σε διαθέτουν εξ ολοκλήρου στην α/θμια σημαίνει ότι δεν έχει καθόλου ωράριο. Αν ισχύουν τα εξής
α) Έχεις δηλώσει υπεραριθμία. Δηλαδή στην αίτηση που έκανες γραπτά ή ηλεκτρονικα αναφέροταν σαφώς ότι δέχεσαι την υπεραριθμία (είμαι  υπεράριθμος).
β) Το σχολείο που διακδικουσες το πήρε άλλος υπεράριθμός της ίδιας ομάδας σχολείων με εσένα με λιγότερα μόρια
γ) Κατάθέσεις ένσταση αναφέροντας τα Π.Δ 96 και 97 και ζητώντας έγγραφη απάντηση
θα την κερδίσεις. Απλά πρέπει να περιμένεις γιατί οι ένστάσεις εκδικάζονται λίγο αργότερα. Θα πας στο σχολείο που θέλεις (σε ένα όμως). Ετσι και αλλιώς και να πήγαινες στο σχολέιο 1 δεν θα σου δίναν το σχολείο 2 (για συμπλήρωση) πριν γίνουν και οι τοποθετήσεις άλλων υπεράριθμων.
Αν πάρεις αρνητική απάντηση από το ΠΥΣΔΕ για την ένσταση τότε θα στείλεις εξώδικο μέσο δικηγόρου στον πρόεδρο του ΠΥΣΔΕ ζητώντας να διερευνήσει την νομιμότητα της απόριψης και να σου απαντήσει εγράφως εντός συγκεκριμένου χρονικού ορίου (είναι νομίζω 10 ημέρες0 αναφέρονας ότο η μη τήρηση των Π.Δ επιφέρει παράβαση καθήκοντος.
πριν από όλα αυτά ζήτα ακρόαση από το ΠΥΣΔΕκαι τον διευθυντή Δ.Ε  και εξήγησε τι συμβαίνει

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1136 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 04:35:49 μμ »
@platonas
α) ναι έχω δηλώσει υπεραριθμία (μπορούσα να κάνω κ αλλιώς; )
β) όταν υπάρχει κενό σε σχολείο της ίδιας ομάδας με μένα κ αυτο δεν ανακοινώνεται κ το παίρνει κάποιος άλλος (επίσης από την ίδια ομάδα με μένα) με λιγότερα μόρια, τι γίνεται; αφου το κενό δεν ανακοινώθηκε, δεν αναρτήθηκε πουθενά πως να το δηλώσω;
επίσης άλλο ένα κενό από την ίδια ομάδα σχολείων το πήρε πάλι ο ίδιος με λιγότερα μόρια (ενώ αυτό ήταν 9 ώρες δόθηκαν οι 3. Για τις άλλες κανένας)
Ακόμα, όταν σε κενό όμορης ομάδας τοποθετείται κάποιος με πολλά μόρια κ στη συνέχεια του αλλάζουν τοποθέτηση, άρα το κενό ξαναδημιουργείται γιατί το παίρνει κάποιος που είναι διάθεση πυσδε κ εγώ που είμαι λειτουργικά υπεράριθμος δεν ενημερώνομαι;
γ)για όλα αυτά έκανα ένσταση, αλλά δε ζήτησα γραπτή απάντηση κ δυστυχώς δεν ξέρω κανένα κ δεν έχω βύσμα
Υπάρχουν κ άλλοι λειτουργικά υπεράριθμοι που δεν έχουν τοποθετηθεί πουθενά, αλλά μόνο εμένα στέλνουν στην α/βάθμια με απόφαση διευθυντή.
Φαίνεται είμαι το κορόιδο (για να μην πω την άλλη λέξη) της παρέας

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1137 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:43:44 μμ »
Απορία: σε λειτουργικό κενό βιολόγου ολόκληρο (πανελλαδικά μαθήματα φουλ ωράριο) ποιος προηγείται στην τοποθέτηση: αποσπασμένος βιολόγος ή χημικός στη διάθεση του πυσδε που δηλώνει ότι θέλει να διδάξει τα μαθήματα (β' ανάθεση);
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:02:45 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1138 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 05:27:53 μμ »
τα λειτουργικά κενά δίνονται με βάση την ειδικότητα και όχι τον κλάδο. Επομένως ο χημικός και να δηλώσει το κενό δεν μπορεί να το πάρει σύμφωνα με το Π.Δ 96 και 97. Υπάρχει μία εγκύκλιος όμως που αναφερει αν δεν υπάρχει εκπαιδευτικός της ειδικότητας τότε μπορεί να τοποθετηθεί εκπαιδευτικός της πιο κοντινής ειδικότητας. Δηλ αν δεν υπάρχει βιολόγος τότε μπορεί να τοποθετηθεί χημικός. Η εγκύκλιος αυτή (θα κοιτάξω να την βρω) δεν καθορόζει το τι σημαίνει "δεν υπάρχει". Δηλαδή αν δεν υπάρχει γενικά (διάθεση+ αποσπασμένοι) ή αν δεν υπάρχει στη διάθεση. Ερώτηση
Το κενό δόθηκε σε χημικό στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ;
πόσες ώρες;

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1139 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:49:20 μμ »
Εφόσον σε διαθέτουν εξ ολοκλήρου στην α/θμια σημαίνει ότι δεν έχει καθόλου ωράριο. Αν ισχύουν τα εξής
α) Έχεις δηλώσει υπεραριθμία. Δηλαδή στην αίτηση που έκανες γραπτά ή ηλεκτρονικα αναφέροταν σαφώς ότι δέχεσαι την υπεραριθμία (είμαι  υπεράριθμος).
β) Το σχολείο που διακδικουσες το πήρε άλλος υπεράριθμός της ίδιας ομάδας σχολείων με εσένα με λιγότερα μόρια
γ) Κατάθέσεις ένσταση αναφέροντας τα Π.Δ 96 και 97 και ζητώντας έγγραφη απάντηση
θα την κερδίσεις. Απλά πρέπει να περιμένεις γιατί οι ένστάσεις εκδικάζονται λίγο αργότερα. Θα πας στο σχολείο που θέλεις (σε ένα όμως). Ετσι και αλλιώς και να πήγαινες στο σχολέιο 1 δεν θα σου δίναν το σχολείο 2 (για συμπλήρωση) πριν γίνουν και οι τοποθετήσεις άλλων υπεράριθμων.
Αν πάρεις αρνητική απάντηση από το ΠΥΣΔΕ για την ένσταση τότε θα στείλεις εξώδικο μέσο δικηγόρου στον πρόεδρο του ΠΥΣΔΕ ζητώντας να διερευνήσει την νομιμότητα της απόριψης και να σου απαντήσει εγράφως εντός συγκεκριμένου χρονικού ορίου (είναι νομίζω 10 ημέρες0 αναφέρονας ότο η μη τήρηση των Π.Δ επιφέρει παράβαση καθήκοντος.
πριν από όλα αυτά ζήτα ακρόαση από το ΠΥΣΔΕκαι τον διευθυντή Δ.Ε  και εξήγησε τι συμβαίνει

Λυπάμαι αλλα το λάθος είναι εξολοκλήρου δικό σου. Είναι γνωστό σε όλους ότι όταν δηλώνουμε λειτουργικά κενά είτε από υπεραριθμία είτε από διάθεση δηλώνουμε σχολεία που θέλουμε ακόμα και αν δεν υπάρχει κενό. Με αυτό τον τρόπο κατοχυρώνουμε την θετική έκβαση της ένστασης σε περίπτωση που είτε από λάθος, είτε από βύσμα, είτε για οποιοδήποτε άλλο λόγο , προκύψει κενό στο σχολείο που δηλώσαμε (που δεν είχε ανακοινωθεί), και το πάρει κάποιος άλλος με λιγότερα μόρια. Θα έπρεπε να δηλώσεις το σχολείο που ήθελες ακόμα και αν δεν υπήρχε κενό.
Κανένα ΠΥΣΔΕ όταν κάνει αλλάγες στις τοποθετήσεις δεν ξαναβγάζει ανακοίνωση. Βάζουν κάποιον που το δήλωσε (έστω και χωρίς να είχε ανακοινωθεί κενό) ή κάποιον αυτοδίκαια. Το πιο πιθανό είναι ότι θα χάσεις την ένσταση εφόσον το ΠΥΣΔΕ θα πει ότι ο άλλος το δήλωσε (ακόμα και χωρίς κενό) και ήταν τυχερός (δηλαδή προέκιυψε κενό) και το πήρε. Δεν θα ξέρεις αν αυτό έγινε αλήθεια ή από βύσμα.

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ0404

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 695
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ask Kosh
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1140 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 02:27:31 μμ »
τα λειτουργικά κενά δίνονται με βάση την ειδικότητα και όχι τον κλάδο. Επομένως ο χημικός και να δηλώσει το κενό δεν μπορεί να το πάρει σύμφωνα με το Π.Δ 96 και 97. Υπάρχει μία εγκύκλιος όμως που αναφερει αν δεν υπάρχει εκπαιδευτικός της ειδικότητας τότε μπορεί να τοποθετηθεί εκπαιδευτικός της πιο κοντινής ειδικότητας. Δηλ αν δεν υπάρχει βιολόγος τότε μπορεί να τοποθετηθεί χημικός. Η εγκύκλιος αυτή (θα κοιτάξω να την βρω) δεν καθορόζει το τι σημαίνει "δεν υπάρχει". Δηλαδή αν δεν υπάρχει γενικά (διάθεση+ αποσπασμένοι) ή αν δεν υπάρχει στη διάθεση. Ερώτηση
Το κενό δόθηκε σε χημικό στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ;
πόσες ώρες;

Tα κενά δόθηκαν πρώτα στους αποσπασμένους από άλλα πυσδε βιολόγους (δεν υπάρχει κανείς βιολόγος στη διάθεση ούτε ζητά εσωτερική απόσπαση) και στα υπόλοιπα λειτουργικά βιολόγων που έμειναν ακάλυπτα, τοποθετήθηκαν χημικοι με β αναθεση ακόμα και για πλήρες ωραριο. Υπάρχουν, ωστόσο, συνάδελφοι στη διάθεση που έχουν ζητήσει επανεξέταση και ζητούν τοποθέτηση για ολόκληρο το ωράριο τους με β αναθεση,με σειρά τοποθέτησης πριν τους αποσπασμένους που έχουν α ανάθεση.
Εφτά ο τόκος πέντε το φτιασίδι,
σαράντα με το λάδι και το ξύδι
κι αυτός που πίστευε και καρτερούσε,
βουβός φαρμακωμένος στέκει και θωρεί
τη λευτεριά που βγαίνει στο σφυρί.

Αποσυνδεδεμένος NtinosQcs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1141 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 04:38:38 μμ »
ΘΑ ήθελα να με κατατοπίσει κάποιος ως προς τον υπολογισμό των μορίων όταν υπηρετείς σε πολλά σχολεία την ίδια ημέρα.Είμαι τοποθετημένος σε 4 σχολεία.Το σχολείο τοποθέτησης έχει 2 μόρια και πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα.Τα άλλα 3 σχολεία δίνουν 5 μόρια και πηγαίνω ήδη 3 ημέρες την εβδομάδα με συνδυασμό των 2. ξέρω ότι όταν πας την ίδια ημέρα σε 2 σχολεία με διαφορετικά μόρια, παίρνεις εκείνου του σχολείου που δίνει περισσότερα.Υπάρχει περίπτωση να πάρω και τα 5 μόρια αν πηγαίνω κάθε μέρα έστω και για μία ώρα σ' ένα σχολείο με τα 5 μόρια;εδώ στο γραφείο με έχουν μπερδέψει καθώς ο καθένας λέει το δικό του.

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1142 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 08:24:43 μμ »
ΘΑ ήθελα να με κατατοπίσει κάποιος ως προς τον υπολογισμό των μορίων όταν υπηρετείς σε πολλά σχολεία την ίδια ημέρα.Είμαι τοποθετημένος σε 4 σχολεία.Το σχολείο τοποθέτησης έχει 2 μόρια και πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα.Τα άλλα 3 σχολεία δίνουν 5 μόρια και πηγαίνω ήδη 3 ημέρες την εβδομάδα με συνδυασμό των 2. ξέρω ότι όταν πας την ίδια ημέρα σε 2 σχολεία με διαφορετικά μόρια, παίρνεις εκείνου του σχολείου που δίνει περισσότερα.Υπάρχει περίπτωση να πάρω και τα 5 μόρια αν πηγαίνω κάθε μέρα έστω και για μία ώρα σ' ένα σχολείο με τα 5 μόρια;εδώ στο γραφείο με έχουν μπερδέψει καθώς ο καθένας λέει το δικό του.

Η κατάσταση έχει ως εξής: Αν υπηρετήσεις έστω και μια ώρα κάθε μέρα σε σχολείο διάθεσης πέντε μορίων, τότε θα πιστωθείς τα πέντε μόρια για όλες τις ημέρες της βδομάδας, ασχέτως του γεγονότος ότι το σχολείο κύριας τοποθέτησής σου αποδίδει δύο μόρια.

Αποσυνδεδεμένος NtinosQcs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1143 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 08:42:25 μμ »
Είσαι σίγουρος γι αυτό έτσι;Σου έχει τύχει;Πιστεύω και εγώ ότι είναι αυτό το σωστό, απλά οι μισοί μου το αρνούνται στην διεύθυνση και κάποιοι άλλοι συμφωνούν...σ' ευχαριστώ πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1144 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 02:50:22 μμ »
Καλό μήνα και καλή τοποθέτηση σε όσους ακόμα δεν έχουν τοποθετηθεί. Είπαμε, απαράδεκτη η εγκύκλιος του Υπουργείου για fast-track τοποθετήσεις, απαράδεκτα όμως και τα Υπηρεσιακά Συμβούλια που ακόμα τοποθετούν (χωρίς φυσικά καμία επίπτωση για τα ίδια τα μέλη τους). Ας ελπίσουμε να τα καταφέρουν πριν από τις 28 Οκτωβρίου...

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1145 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 10:28:59 μμ »
Στο Βιλαμπάχο αχαϊκό χωριό ακόμα δεν έχουν τοποθετήσει τους λειτουργικά υπεράριθμους από το ΠΥΣΔΕ στο ΠΥΣΠΕ:

http://dipe.ach.sch.gr/index.php/en/2014-12-18-09-04-26/2015-03-19-12-03-53/1322-19-29

Ας κάνουν μια δήλωση από Δευτέρα και βλέπουμε. Το ίδιο συμβαίνει και με τους ΠΕ05.

Πού βρίσκονται όλοι αυτοί; Επειδή υπάρχουν και κάποιοι γνωστοί ανάμεσά τους, μου είπαν ότι πηγαίνουν κατά τις 10 το πρωί σε κάποιο Γυμνάσιο/Λύκειο να δώσουν το "παρών" και 1 παρά (το πολύ) έχουν φύγει, αφού γράψουν κανά κείμενο ή κάνουν λίγο myschool.

Οι κακές γλώσσες θέλουν τον έναν αιρετό του ΠΥΣΔΕ και αποσπασμένο στην ΠΔΕ Δυτικής Ελλάδας να έδωσε βάρος στην εκλογή του ως Διευθυντής σε κενούμενη θέση σχολικής μονάδας (9ο ΓΕΛ Πατρών), κάτι που πέτυχε. Οπότε, τι σημασία έχει η διαχείριση του προσωπικού και πότε θα γίνουν οι τοποθετήσεις (βλ. http://www.dide.ach.sch.gr/ όπου αναρτώνται σε συνέχειες).

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1146 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 12:32:55 πμ »
Και συ αγχώνεσαι μήπως τα παιδιά δε μάθουν Γερμανικά, ε;

Επιβάλλεται νομίζω, η αναπλήρωση των χαμένων διδακτικών ωρών τα Χριστούγεννα.Kling, Glöckchen, klingelingeling... :D

Αποσυνδεδεμένος MATRIX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση. Αστειεύομαι.
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1147 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 12:37:13 πμ »
Τι λέω; Γαλλικών είναι οι ΠΕ05. Βonne annee!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158552
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.123 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.