*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 405199 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος star27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1358 στις: Ιούλιος 25, 2021, 06:02:15 μμ »
Το θέμα είναι να υπάρχει μια ξεκάθαρη νομοθεσία και σειρά για να μη γίνονται παρεξηγήσεις και δημιουργείται το αίσθημα αδικίας ή στεναχώριας σε οποιοδήποτε συνάδελφο.
Οι διορισμοί είναι σοβαρότατο θέμα κι ήταν επείγον να γίνουν. Προφανώς και θα γίνουν μέσα στο καλοκαίρι πριν την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Δε θα γίνουν τα Χριστούγεννα. Στην πλειοψηφία μας όλοι οι εκπαιδευτικοί έχουμε ΦΕΚ διορισμού με ημερομηνία Αυγούστου. Πάντα γινόταν έτσι.
Πάντως καθαρά από ενδιαφέρον έκανα αναζήτηση για το δίπολο νεοδιόριστος / αποσπασμένος (να ξεκαθαρίσω δεν είμαι τίποτα από τα δύο) και πέρα από εκείνο το έγγραφο του Υπουργείου του 2010, που λέει ότι προηγούνται οι νεοδιόριστοι, δεν κατάφερα να βρω κάτι άλλο. Ίσως εγώ δεν το ψάχνω καλά ή κάτι καταλαβαίνω λάθος.

Τώρα για να πω και την αλήθεια... Αυτή η συζήτηση για τη συγκεκριμένη αυτή περίπτωση μάλλον δεν έχει και τόσο νόημα γιατί :
Ένας συνάδελφος που έχει πάρει απόσπαση σε μια περιοχή συνήθως τη ζητά και την παίρνει επειδή δεν κατάφερε να πάει με μετάθεση εκεί. (εκτός αν προέκυψε ο λόγος του μετά τον Νοέμβρη όπου γίνονται οι αιτήσεις μετάθεσης).
Οι διορισμοί που θα γίνουν σε λίγες μέρες θα γίνουν σε περιοχές που ικανοποιήθηκαν όλες οι αιτήσεις μετάθεσης αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν κενά. (κυρίως σε πιο μακρινά μέρη από τα αστικά κέντρα)
Επομένως κατά κάποιο τρόπο δεν "συναντιέται" ο ένας με τον άλλον. Αυτό δηλάδη αν παρατηρηθεί θα είναι σε λίγα ΠΥΣΔΕ πανελλαδικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 04:27:52 μμ από star27 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:36:29 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1359 στις: Ιούλιος 25, 2021, 06:16:38 μμ »
Βρίσκομαι (όπως πολλοί από μας άλλωστε),  μπροστά σε ένα περίπλοκο δίλημμα.
Μετά από πολλά πολλά χρόνια βρέθηκα στην κατηγορία των διοριστέων.  Το θέμα μου είναι ότι αν και πολύ ψηλά στον πίνακα μου, υπάρχει άλλο ένα άτομο λίγο πιο ψηλά που πιθανόν να ενδιαφέρεται για το ίδιο απομακρυσμένο μέρος (που δεν θέλουν πολλοί να πηγαίνουν- απ’ όσα διαβάσω) και το οποίο έβγαλε ένα μοναδικό κενό. Από την άλλη, έχω μια πολύ μεγάλη  πιθανότητα να «πιάσω» καλά μέρη στην πολυπόθητη από πολλούς Αττική.
Σε άλλες εποχές θα έκανα πάρτι από την χαρά μου. Σήμερα όμως,  ανήκω σε ειδική κατηγορία και για σοβαρούς λόγους δεν μπορώ να απομακρυνθώ από τον τόπο μου.
Δικαιούμαι την  απόσπαση και υπάρχουν λειτουργικά κενά στον τόπο μου αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία και σε πόσο χρόνο θα την πάρω. Επίσης αν κατάλαβα καλά, δεν θα «δω» ποτέ οργανική θέση πάρα μόνο αν καθίσω δυο χρόνια στον τόπο διορισμού. Θα μπορώ να παίρνω κάθε χρόνο αποσπάσεις; Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να είναι ευνοϊκές οι συνθήκες και να μπορέσω να λείπω για δυο χρόνια αλλά προς το παρόν δεν γίνεται.

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
Μήπως γνωρίζει κανείς την διαδικασία των αποσπάσεων; Με ενδιαφέρει κυρίως σε πόσο  χρόνο βγαίνει η απόσπαση στις περιπτώσεις σαν τη δική μου.
Έψαξα στο διαδίκτυο αλλά δεν βρήκα απαντήσεις. Αν κάποιος από σας έχει σχετικές πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ.

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1360 στις: Ιούλιος 25, 2021, 06:34:52 μμ »
Η Ελμε Δυτικής Αττικής ζήτησε πέρσι τον Αύγουστο να γίνουν οι τοποθετήσεις
https://www.google.com/amp/s/www.alfavita.gr/ekpaideysi/anakoinoseis/330327_kinitopoiisi-apo-dyo-elme-tis-dytikis-attikis-gia-tis-topothetiseis%3famp

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1361 στις: Ιούλιος 25, 2021, 06:44:42 μμ »

Τώρα για να πω και την αλήθεια... Αυτή η συζήτηση για τη συγκεκριμένη αυτή περίπτωση μάλλον δεν έχει και τόσο νόημα γιατί :
Ένας συνάδελφος που έχει πάρει απόσπαση σε μια περιοχή συνήθως τη ζητά και την παίρνει επειδή δεν κατάφερε να πάει με μετάθεση εκεί. (εκτός αν προέκυψε ο λόγος του μετά τον Νοέμβρη όπου γίνονται οι αιτήσεις μετάθεσης).
Οι διορισμοί που θα γίνουν σε λίγες μέρες θα γίνουν σε περιοχές που ικανοποιήθηκαν όλες οι αιτήσεις μετάθεσης αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν κενά. (κυρίως σε πιο μακρινά μέρη από τα αστικά κέντρα)
Επομένως κατά κάποιο τρόπο δεν "συναντιέται" ο ένας με τον άλλον. Αυτό δηλάδη αν παρατηρηθεί θα είναι σε λίγα ΠΥΣΔΕ πανελλαδικά.
Η απόσπαση γίνεται γιατί υπάρχουν κενές θέσεις, είτε σε ήδη υπάρχοντα οργανικά κενά είτε σε λειτουργικά κενά (λόγω αποσπάσεων, αδειών, κλπ).
Πολλές φορές γίνεται χωρίς καν να υπάρχει κενό (για σοβαρούς λογους υγείας). Συνεπώς είναι πολύ πιθανό ένας νεοδιόριστος να τοποθετηθεί σε λειτουργικό κενό και στη συνέχεια να μην υπάρχει λειτουργικό κενό για να τοποθετηθεί ο αποσπασμένος.
Όσο για τις ημερομηνίες διορισμών, δε υπάρχει ΦΕΚ διορισμού πριν τις 20/08 με εξαίρεση το περσινό στην ειδική αγωγή. Μάλιστα πολλά είναι μέσα στο Σεπτέμβριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:36:29 »

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1362 στις: Ιούλιος 25, 2021, 06:46:18 μμ »
Βρίσκομαι (όπως πολλοί από μας άλλωστε),  μπροστά σε ένα περίπλοκο δίλημμα.
Μετά από πολλά πολλά χρόνια βρέθηκα στην κατηγορία των διοριστέων.  Το θέμα μου είναι ότι αν και πολύ ψηλά στον πίνακα μου, υπάρχει άλλο ένα άτομο λίγο πιο ψηλά που πιθανόν να ενδιαφέρεται για το ίδιο απομακρυσμένο μέρος (που δεν θέλουν πολλοί να πηγαίνουν- απ’ όσα διαβάσω) και το οποίο έβγαλε ένα μοναδικό κενό. Από την άλλη, έχω μια πολύ μεγάλη  πιθανότητα να «πιάσω» καλά μέρη στην πολυπόθητη από πολλούς Αττική.
Σε άλλες εποχές θα έκανα πάρτι από την χαρά μου. Σήμερα όμως,  ανήκω σε ειδική κατηγορία και για σοβαρούς λόγους δεν μπορώ να απομακρυνθώ από τον τόπο μου.
Δικαιούμαι την  απόσπαση και υπάρχουν λειτουργικά κενά στον τόπο μου αλλά δεν γνωρίζω την διαδικασία και σε πόσο χρόνο θα την πάρω. Επίσης αν κατάλαβα καλά, δεν θα «δω» ποτέ οργανική θέση πάρα μόνο αν καθίσω δυο χρόνια στον τόπο διορισμού. Θα μπορώ να παίρνω κάθε χρόνο αποσπάσεις; Ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον να είναι ευνοϊκές οι συνθήκες και να μπορέσω να λείπω για δυο χρόνια αλλά προς το παρόν δεν γίνεται.

Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου;
Μήπως γνωρίζει κανείς την διαδικασία των αποσπάσεων; Με ενδιαφέρει κυρίως σε πόσο  χρόνο βγαίνει η απόσπαση στις περιπτώσεις σαν τη δική μου.
Έψαξα στο διαδίκτυο αλλά δεν βρήκα απαντήσεις. Αν κάποιος από σας έχει σχετικές πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ.

Λέγοντος ειδική κατηγορία ελπίζω να είσαι πολύτεκνος και όχι ΑΜΕΑ. Για αυτούς λοιπόν που είναι στις ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, οι ίδιοι ΑΜΕΑ με π.α. πάνω από 75% ή τα παιδιά τους με ποσοστό 67% και άνω) δικαιούνται απόσπαση από την πρώτη χρονιά. Έχω την αίσθηση πως όλοι αυτοί παίρνουν πάντα την απόσπαση που ζητούν. Άρα δε θα έχεις πρόβλημα να διοριστείς αλλού και να γυρίσεις στον τόπο σου. Αν ήμουν στη θέση σου αυτό θα έκανα.

Δυστυχώς είμαι σε μια σχετικά παρόμοια φάση όπου έχει θέμα η κόρη μου αλλά δεν πιάνει το 67% για να μπω σε ειδική κατηγορία. Είμαι 99% σίγουρος πως θα πιάσω την  1η προτίμηση, αλλά μετά έρχονται και οι τοποθετήσεις για τις οποίες και ανησυχώ...

Αποσυνδεδεμένος star27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1363 στις: Ιούλιος 25, 2021, 06:56:13 μμ »
Η απόσπαση γίνεται γιατί υπάρχουν κενές θέσεις, είτε σε ήδη υπάρχοντα οργανικά κενά είτε σε λειτουργικά κενά (λόγω αποσπάσεων, αδειών, κλπ).
Πολλές φορές γίνεται χωρίς καν να υπάρχει κενό (για σοβαρούς λογους υγείας). Συνεπώς είναι πολύ πιθανό ένας νεοδιόριστος να τοποθετηθεί σε λειτουργικό κενό και στη συνέχεια να μην υπάρχει λειτουργικό κενό για να τοποθετηθεί ο αποσπασμένος.
Όσο για τις ημερομηνίες διορισμών, δε υπάρχει ΦΕΚ διορισμού πριν τις 20/08 με εξαίρεση το περσινό στην ειδική αγωγή. Μάλιστα πολλά είναι μέσα στο Σεπτέμβριο.

Ναι καταλαβαίνω πως το λες. Έχεις δίκιο.
Καλό είναι που τα συζητάμε γιατί είναι παράμετροι που μας διαφεύγουν. Ευχαριστώ.   
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 04:28:44 μμ από star27 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1364 στις: Ιούλιος 25, 2021, 08:58:40 μμ »
Η συμπλήρωση ωραρίου όσων έχουν οργανική γίνεται πριν τους διάθεση πυσδε και τους αποσπασμένους αλλά μετά τους λειτουργικά υπεράριθμους, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1365 στις: Ιούλιος 26, 2021, 09:23:00 πμ »
Στο ξαναγράψαμε: όσοι θα διοριστούν τώρα, θα πάνε σε λειτουργικό κενό κι όχι σε οργανικό. Τον Ιούνιο του 2022 θα πάρουν την οργανική τους θέση.

Ναι το κατάλαβα, αλλά αν τους θεωρούν στη διάθεση είναι πριν τους αποσπασμένους. Αν τους θεωρούν άλλη κατηγορία και όχι στη διάθεση τότε ναι, ίσως πάνε τελευταίοι...
Μήπως είναι στη διάθεση και απλά όταν οι διορισμοί γίνονται μετά τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων τότε αναγκαστικά πάνε τελευταίοι;
Στη διάθεση είναι όποιος ανήκει στην περιοχή και δεν έχει οργανική. Αφού διορίζονται στην περιοχή, ανήκουν σε αυτή άρα λογικό είναι να είναι στη διάθεση. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 09:41:27 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος star27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1366 στις: Ιούλιος 26, 2021, 09:41:16 πμ »
Η συμπλήρωση ωραρίου όσων έχουν οργανική γίνεται πριν τους διάθεση πυσδε και τους αποσπασμένους αλλά μετά τους λειτουργικά υπεράριθμους, σωστά;

Καλημέρα !
Ναι. Στους ήδη διορισμένους η σειρά είναι αυτή που γράφεις και για τη συμπλήρωση ωραρίου.
Δηλαδή πρώτος συμπληρώνει ωράριο ο οργανικά ανήκων, μετά αυτός που είναι σε διάθεση του ΠΥΣΔΕ και μετά ο αποσπασμένος. Αν τύχει κι είναι δύο οργανικά ανήκοντες, αυτός με την παλαιότερη οργανική πρώτος.
Για τον λειτουργικά υπεράριθμο θα χρειαστεί ένα μεγαλύτερο κενό ωρών κι όχι απλά μια συμπλήρωση 7-8 ωρών σε κάποιο σχολείο. Είναι μια πιο συγκεκριμένη περίπτωση. Για παράδειγμα, αυτό ίσως συμβεί φέτος σε καθηγητές ΠΕ78, οι οποίοι έχουν χάσει αρκετές ώρες με τη μείωση των κοινωνιολογικών μαθημάτων στο ωρολόγιο πρόγραμμα.

Για τους νεοδιόριστους, παρέθεσαν συνάδελφοι πιο πάνω link από ενημερώσεις αιρετών στο οποίο αναφέρεται ότι οι νεοδιόριστοι τοποθετούνται τελευταίοι σε σχέση με τις πιο πάνω κατηγορίες.

(Κι εγώ έκανα το συλλογισμό που γράφεις ως προς τη διάθεση σε ΠΥΣΔΕ, καθώς κι οι νεοδιόριστοι θα είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, κι έκανα μια διαφορετική προσωπική ερμηνεία ως προς τη σειρά, αλλά με μπέρδευε το θέμα και σταμάτησα να το αναζητώ...)

Πάντως θα μπορούσες να καλέσεις τη Διεύθυνση στην οποία ανήκεις ή που θα τοποθετηθείς και να ρωτήσεις. Αυτοί που είναι στα ΠΥΣΔΕ ξέρουν. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2021, 04:32:29 μμ από star27 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1367 στις: Ιούλιος 26, 2021, 09:48:35 πμ »
Στο ΠΥΣΔΕ μου η συμπλήρωση ωραρίου όσων έχουν οργανική γίνεται πριν τις τοποθετήσεις των διάθεση και αποσπασμένων. Στη συνέχεια ανακοινώνουν τις τοποθετήσεις των διάθεση μαζί με τις συμπληρώσεις ωραρίου τους και τέλος των αποσπασμένων.

Αποσυνδεδεμένος star27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1368 στις: Ιούλιος 26, 2021, 09:52:25 πμ »
Στο ΠΥΣΔΕ μου η συμπλήρωση ωραρίου όσων έχουν οργανική γίνεται πριν τις τοποθετήσεις των διάθεση και αποσπασμένων. Στη συνέχεια ανακοινώνουν τις τοποθετήσεις των διάθεση μαζί με τις συμπληρώσεις ωραρίου τους και τέλος των αποσπασμένων.

Ναι σωστά. Αυτό.

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1369 στις: Ιούλιος 26, 2021, 01:55:20 μμ »
Τελικά συνάδελφοι βγάλαμε συμπέρασμα ποιοι προηγούνται στα λειτουργικά;οι αποσπασμένοι των νεοδιόριστων η το αντίστροφο;...μπερδεύτηκα..

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1370 στις: Ιούλιος 26, 2021, 03:16:09 μμ »
Ναι το κατάλαβα, αλλά αν τους θεωρούν στη διάθεση είναι πριν τους αποσπασμένους. Αν τους θεωρούν άλλη κατηγορία και όχι στη διάθεση τότε ναι, ίσως πάνε τελευταίοι...
Μήπως είναι στη διάθεση και απλά όταν οι διορισμοί γίνονται μετά τις τοποθετήσεις των αποσπασμένων τότε αναγκαστικά πάνε τελευταίοι;
Στη διάθεση είναι όποιος ανήκει στην περιοχή και δεν έχει οργανική. Αφού διορίζονται στην περιοχή, ανήκουν σε αυτή άρα λογικό είναι να είναι στη διάθεση.
Από πού προκύπτει ότι όσοι θα διοριστούν για πρώτη τους φορά τώρα είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ; Τότε κι όσοι πήραν απόσπαση πριν από λίγες μέρες βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ, γιατί δεν έχουν οργανική, αλλά ανήκουν στην περιοχή.
Πιστεύω πως είναι σαφή όσα έχουν ήδη αναρτηθεί εδώ.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gili

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1371 στις: Ιούλιος 26, 2021, 03:30:44 μμ »
Είναι αυτό που έγραψα σε προηγούμενη απάντηση,ίσως χρειάζεται διευκρινιστικη εγκύκλιος,διότι όσοι είναι τώρα υπεύθυνοι  ,δε τους έχει ξανατυχει τοποθέτηση νεοδιόριστων σε λειτουργικά,προσοχή σε λειτουργικά και όχι οργανικά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.