*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 405685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1680 στις: Αύγουστος 29, 2021, 11:57:29 πμ »
https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/687553/yp.-apofasi-115824-d3-2018

Καλό είναι να γνωρίζουμε τις διατάξεις που είναι σε ισχύ...

Γ. Η κατά προτεραιότητα διδασκαλία μαθήματος εντός της οικείας ανάθεσης των κλάδων και ειδικοτήτων ορίζεται εφόσον υπάρχει ειδικότερη συνάφεια του διδασκόμενου μαθήματος με το γνωστικό αντικείμενο του βασικού πτυχίου του εκπαιδευτικού και εφαρμόζεται όταν ο παλαιότερος οργανικά τοποθετηθείς στην σχολική μονάδα α) δεν χαρακτηρίζεται υπεράριθμος, εκτός εάν δηλώσει ότι επιθυμεί να κριθεί υπεράριθμος και β) συμπληρώνει το υποχρεωτικό διδακτικό του ωράριο, εκτός αν επιθυμεί να το συμπληρώσει σε διαφορετική σχολική μονάδα.

Αυτό που παρέθεσες ενισχύει την παραπάνω θέση ότι , σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο, ο λειτουργικά υπεράριθμος μπορεί να σπάσει λειτουργικό κενό για συμπλήρωση ωραρίου εις βάρος των διαθεσίτων, των αποσπασμένων ή των αναπληρωτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2021, 12:02:32 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:43 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1681 στις: Αύγουστος 29, 2021, 02:16:45 μμ »
Γ. Η κατά προτεραιότητα διδασκαλία μαθήματος εντός της οικείας ανάθεσης των κλάδων και ειδικοτήτων ορίζεται εφόσον υπάρχει ειδικότερη συνάφεια του διδασκόμενου μαθήματος με το γνωστικό αντικείμενο του βασικού πτυχίου του εκπαιδευτικού και εφαρμόζεται όταν ο παλαιότερος οργανικά τοποθετηθείς στην σχολική μονάδα α) δεν χαρακτηρίζεται υπεράριθμος, εκτός εάν δηλώσει ότι επιθυμεί να κριθεί υπεράριθμος και β) συμπληρώνει το υποχρεωτικό διδακτικό του ωράριο, εκτός αν επιθυμεί να το συμπληρώσει σε διαφορετική σχολική μονάδα.

Αυτό που παρέθεσες ενισχύει την παραπάνω θέση ότι , σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο, ο λειτουργικά υπεράριθμος μπορεί να σπάσει λειτουργικό κενό για συμπλήρωση ωραρίου εις βάρος των διαθεσίτων, των αποσπασμένων ή των αναπληρωτών.
Ράβδος εν γωνία, άρα βρέχει...

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1682 στις: Αύγουστος 29, 2021, 02:32:02 μμ »
Ράβδος εν γωνία, άρα βρέχει...

Παρέθεσα δύο άρθρα (ΠΔ και εγκύκλιος) που λένε ότι ο υπεράριθμος μπορεί να διαλέξει ώρες για συμπλήρωση μετά την τοποθέτηση των ολικά υπεράριθμων, ώρες ακόμα και σε ολόκληρο λειτουργικό κενό, και να το σπάσει, πριν συνεχίσει η διαδικασία τοποθετήσεων σε διαθεσίτες, αποσπασμένους κλπ

O νόμος (κωδικοποιημένο ΠΔ 50-96 αρ. 15 παρ 6) λέει : "ΜΕΤΑ τις τοποθετήσεις των υπεράριθμων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με το άρθρο 14 του Π.Δ., τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια, σε συνεδρίασή τους, ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ τους πίνακες των κενών οργανικών θέσεων κατά το μέρος που τροποποιούνται από τις τοποθετήσεις (σ.σ στις τοποθετήσεις σύμφωνα με το άρθρο 14 περιλαμβάνεται και η συμπλήρωση ωραρίου) των υπεραρίθμων (σ.σ. ως υπεράριθμοι θεωρούνται σύμφωνα με το άρθρο 14 και οι ολικά αλλά και οι για συμπλήρωση ) . "

Έχεις εσύ κάποιο  άρθρο να αναρτήσεις που λέει το αντίθετο;
Που την είδατε γραμμένη στον νόμο την φράση "ολόκληρο λειτουργικό κενό πάνω από 12 ώρες δεν σπάει για τους λειτουργικά υπεράριθμους, αλλά παραμένει ανέγγιχτο για να το πάρουν οι διαθεσίτες, ξανά ανέγγιχτο για να το πάρουν οι αποσπασμένοι και τέλος ξανά ανέγγιχτο για να το πάρουν οι αναπληρωτές.";  Το είδατε πουθενά; Βγαίνει πουθενά από τον νόμο αυτό το συμπέρασμα;

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2021, 04:59:09 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1683 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:09:47 μμ »
δεν εννοούμε να σπάσει σε αυτή τη φάση ένα κενό 12 ωρών για να πάρω πχ εγώ 2 ώρες προς συμπλήρωση του ωραρίου μου..

Αυτό το σπάσιμο το έκανε το δικό μου τα τελευταία πολλά χρόνια και το άλλαξε φέτος που δεν κάλεσε για δήλωση συμπλήρωσης ωραρίου.. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:43 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1684 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:11:45 μμ »
Παρέθεσα δύο άρθρα (ΠΔ και εγκύκλιος) που λένε ότι ο υπεράριθμος μπορεί να διαλέξει ώρες για συμπλήρωση μετά την τοποθέτηση των ολικά υπεράριθμων, ώρες ακόμα και σε ολόκληρο λειτουργικό κενό, και να το σπάσει, πριν συνεχίσει η διαδικασία τοποθετήσεων σε διαθεσίτες, αποσπασμένους κλπ

O νόμος (ΠΔ 50-96 αρ. 15) λέει : "ΜΕΤΑ τις τοποθετήσεις των υπεράριθμων εκπαιδευτικών, σύμφωνα με το άρθρο 14 του Π.Δ., τα περιφερειακά υπηρεσιακά συμβούλια, σε συνεδρίασή τους, ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ τους πίνακες των κενών οργανικών θέσεων κατά το μέρος που τροποποιούνται από τις τοποθετήσεις (σ.σ στις τοποθετήσεις σύμφωνα με το άρθρο 14 περιλαμβάνεται και η συμπλήρωση ωραρίου) των υπεραρίθμων (σ.σ. ως υπεράριθμοι θεωρούνται σύμφωνα με το άρθρο 14 και οι ολικά αλλά και οι για συμπλήρωση ) . "

Έχεις εσύ κάποιο  άρθρο να αναρτήσεις που λέει το αντίθετο;
Που την είδατε γραμμένη στον νόμο την φράση "ολόκληρο λειτουργικό κενό πάνω από 12 ώρες δεν σπάει για τους λειτουργικά υπεράριθμους, αλλά παραμένει ανέγγιχτο για να το πάρουν οι διαθεσίτες, ξανά ανέγγιχτο για να το πάρουν οι αποσπασμένοι και τέλος ξανά ανέγγιχτο για να το πάρουν οι αναπληρωτές.";  Το είδατε πουθενά; Βγαίνει πουθενά από τον νόμο αυτό το συμπέρασμα;


Το ΠΔ 50/96 αναφέρεται ρητά σε τοποθετήσεις σε οργανικά κενά..
Ο όρος λειτουργική υπεραριθμία αναφέρεται μόνο στο ΠΔ 100/97..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1685 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:14:34 μμ »
Το ΠΔ 50/96 αναφέρεται ρητά σε τοποθετήσεις σε οργανικά κενά..
Ο όρος λειτουργική υπεραριθμία αναφέρεται μόνο στο ΠΔ 100/97..

Γιατί αναφέρεσαι στο ΠΔ 100/97;
Το ΠΔ 100/97 δεν στέκεται μόνο του, ούτε βγάζεις συμπεράσματα διαβάζοντάς το, ο σκοπός του ήταν να αλλάξει κάποια άρθρα στο ΠΔ 50/96. https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/410819/p.d.-100-1997

Άρα το σωστό είναι να αναφέρεσαι στο τρέχον ΠΔ 50/96 όπως αυτό κωδικοποιήθηκε με επόμενες διατάξεις (από το ΠΔ 100/97 όπως αυτό κωδικοποιήθηκε με επόμενες διατάξεις, και μέχρι και το 2021 έγιναν διάφορες αλλαγές στο ΠΔ 50/96) οι οποίες φαίνονται στο σύνολό τους εδώ:

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/394200/p.d.-50-1996

O παραπάνω σύνδεσμος είναι ο τελευταίος νόμος που ισχύει, το κωδικοποιημένο ΠΔ50/96.
Και στο κωδικοποιημένο ΠΔ50/96, φυσικά και αναφέρεται ο όρος λειτουργική υπεραριθμία, μιας και οι αλλαγές που επέφερε το ΠΔ100/97 έχουν ενσωματωθεί στο συνολικό κείμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2021, 04:30:41 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1686 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:34:37 μμ »
Αυτό το σπάσιμο το έκανε το δικό μου τα τελευταία πολλά χρόνια και το άλλαξε φέτος που δεν κάλεσε για δήλωση συμπλήρωσης ωραρίου..
Να σου πω τι εννοώ έχω πχ 20 ώρες ωράριο και στην οργανική μου έχω μόνο 10 ώρες, είμαι ΛΥ;; Ναι γιατί δεν έχω 12 ώρες οπότε δηλώνω και τοποθετούμαι κατά προτεραιότητα ως ΛΥ.. δηλώνω ότι θέλω και κενό 10ωρο και 12ωρο και μεγαλύτερο..
Αν έχω στην οργανική μου 15 ώρες δεν είμαι ΛΥ θέλω 5 ώρες να συμπληρώσω το ωράριο μου, πότε θα συμπληρώσω; Αφού τοποθετηθούν οι ΛΥ κλπ.. τώρα αν σε αυτή τη φάση υπάρχουν ακόμα μεγάλα κενά κανείς δε σ απαγορεύει να τα δηλώσεις για να πάρεις το 5ωρο στο πχ μου , σε κάθε περίπτωση τα ΥΣ οφείλουν να κάνουν τις βέλτιστες συμπληρώσεις ώστε να τηρούνται τα των εγκυκλίων ( ποιος συμπληρώνει πρώτος βλέπε εγκύκλιο αναθέσεων που ανέβασε ο donkey νομίζω..)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1687 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:35:56 μμ »
Γιατί αναφέρεσαι στο ΠΔ 100/97;
Το ΠΔ 100/97 δεν στέκεται μόνο του, ούτε βγάζεις συμπεράσματα διαβάζοντάς το, ο σκοπός του ήταν να αλλάξει κάποια άρθρα στο ΠΔ 50/96. https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/410819/p.d.-100-1997

Άρα το σωστό είναι να αναφέρεσαι στο τρέχον ΠΔ 50/96 όπως αυτό κωδικοποιήθηκε με επόμενες διατάξεις (από το ΠΔ 100/97 όπως αυτό κωδικοποιήθηκε με επόμενες διατάξεις, και μέχρι και το 2021 έγιναν διάφορες αλλαγές στο ΠΔ 50/96) οι οποίες φαίνονται στο σύνολό τους εδώ:

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/394200/p.d.-50-1996

O παραπάνω σύνδεσμος είναι ο τελευταίος νόμος που ισχύει, το κωδικοποιημένο ΠΔ50/96.
Και στο κωδικοποιημένο ΠΔ50/96, φυσικά και αναφέρεται ο όρος λειτουργική υπεραριθμία, μιας και οι αλλαγές που επέφερε το ΠΔ100/97 έχουν ενσωματωθεί στο συνολικό κείμενο.
Γιατί εσύ παρέθεσες απόσπασμα από το ΠΔ 50/96 αυτή την παράθεση σχολίασα
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1688 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:37:32 μμ »
Γιατί αναφέρεσαι στο ΠΔ 100/97;
Το ΠΔ 100/97 δεν στέκεται μόνο του, ούτε βγάζεις συμπεράσματα διαβάζοντάς το, ο σκοπός του ήταν να αλλάξει κάποια άρθρα στο ΠΔ 50/96. https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/410819/p.d.-100-1997

Άρα το σωστό είναι να αναφέρεσαι στο τρέχον ΠΔ 50/96 όπως αυτό κωδικοποιήθηκε με επόμενες διατάξεις (από το ΠΔ 100/97 όπως αυτό κωδικοποιήθηκε με επόμενες διατάξεις, και μέχρι και το 2021 έγιναν διάφορες αλλαγές στο ΠΔ 50/96) οι οποίες φαίνονται στο σύνολό τους εδώ:

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/394200/p.d.-50-1996

O παραπάνω σύνδεσμος είναι ο τελευταίος νόμος που ισχύει, το κωδικοποιημένο ΠΔ50/96.
Και στο κωδικοποιημένο ΠΔ50/96, φυσικά και αναφέρεται ο όρος λειτουργική υπεραριθμία, μιας και οι αλλαγές που επέφερε το ΠΔ100/97 έχουν ενσωματωθεί στο συνολικό κείμενο.
Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά που γράφεις έτσι είναι :)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1689 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:38:50 μμ »
Γιατί εσύ παρέθεσες απόσπασμα από το ΠΔ 50/96 αυτή την παράθεση σχολίασα

To απόσπασμά μου ήταν από το κωδικοποιημένο ΠΔ50/96, όπως αυτό κωδικοποιήθηκε από το 1996 μέχρι σήμερα.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1690 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:39:51 μμ »
Δεν διαφωνώ σε όλα αυτά που γράφεις έτσι είναι :)
οκ
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1691 στις: Αύγουστος 29, 2021, 04:47:29 μμ »
Να σου πω τι εννοώ έχω πχ 20 ώρες ωράριο και στην οργανική μου έχω μόνο 10 ώρες, είμαι ΛΥ;; Ναι γιατί δεν έχω 12 ώρες οπότε δηλώνω και τοποθετούμαι κατά προτεραιότητα ως ΛΥ.. δηλώνω ότι θέλω και κενό 10ωρο και 12ωρο και μεγαλύτερο..
Αν έχω στην οργανική μου 15 ώρες δεν είμαι ΛΥ θέλω 5 ώρες να συμπληρώσω το ωράριο μου, πότε θα συμπληρώσω; Αφού τοποθετηθούν οι ΛΥ κλπ.. τώρα αν σε αυτή τη φάση υπάρχουν ακόμα μεγάλα κενά κανείς δε σ απαγορεύει να τα δηλώσεις για να πάρεις το 5ωρο στο πχ μου , σε κάθε περίπτωση τα ΥΣ οφείλουν να κάνουν τις βέλτιστες συμπληρώσεις ώστε να τηρούνται τα των εγκυκλίων ( ποιος συμπληρώνει πρώτος βλέπε εγκύκλιο αναθέσεων που ανέβασε ο donkey νομίζω..)

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει σαφές ότι τα ολόκληρα κενά σπάνε, στις φάσεις των τοποθετήσεων.
Δεν μπορεί να πει ένα υπηρεσιακό συμβουλιο: "δεν σπάω το ολόκληρο κενό για να συμπληρώσουν ωράριο κάποιοι λειτουργικά υπεράριθμοι, αλλά το δίνω ολόκληρο στους διαθεσίτες".
Ούτε μπορεί να πει : "δεν σπάω το ολόκληρο κενό για να συμπληρώσουν ωράριο κάποιοι διαθεσίτες, αλλά το δίνω ολόκληρο στους αποσπασμένους".
Ούτε μπορεί να πει : "δεν σπάω το ολόκληρο κενό για να συμπληρώσουν ωράριο κάποιοι αποσπασμένοι, αλλά το δίνω ολόκληρο στους αναπληρωτές".

Αυτό είναι ενάντια στο κωδικοποιημένο ΠΔ50/96 ("ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ τους πίνακες των κενών οργανικών θέσεων κατά το μέρος που τροποποιούνται από τις τοποθετήσεις" λέει). Και σε κάθε περίπτωση, τουλάχιστον για την πρώτη κατηγορία των λειτουργικά υπεράριθμων, αυτό είναι πέρα για πέρα ξεκάθαρο σύμφωνα με το άρθρο 15 παρ. 6.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2021, 05:27:49 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1692 στις: Αύγουστος 29, 2021, 06:59:03 μμ »
Αν έχω στην οργανική μου 15 ώρες δεν είμαι ΛΥ θέλω 5 ώρες να συμπληρώσω το ωράριο μου, πότε θα συμπληρώσω; Αφού τοποθετηθούν οι ΛΥ κλπ.. τώρα αν σε αυτή τη φάση υπάρχουν ακόμα μεγάλα κενά κανείς δε σ απαγορεύει να τα δηλώσεις για να πάρεις το 5ωρο στο πχ μου , σε κάθε περίπτωση τα ΥΣ οφείλουν να κάνουν τις βέλτιστες συμπληρώσεις ώστε να τηρούνται τα των εγκυκλίων ( ποιος συμπληρώνει πρώτος βλέπε εγκύκλιο αναθέσεων που ανέβασε ο donkey νομίζω..)

Οπότε αν σου λείπουν 5 ώρες και υπάρχει σχολείο με 20 ώρες μπορείς να πάρεις τις 5 από τις 20.. 
Αφού λοιπόν δεν σε κάλεσαν να δηλώσεις για συμπλήρωση ωραρίου και έδωσαν τις 20 ώρες σε διαθεσίτη ή αποσπασμένο έχουν παρανομήσει. Καλά καταλαβαίνω;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1693 στις: Αύγουστος 29, 2021, 07:44:27 μμ »
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να γίνει σαφές ότι τα ολόκληρα κενά σπάνε, στις φάσεις των τοποθετήσεων.
Δεν μπορεί να πει ένα υπηρεσιακό συμβουλιο: "δεν σπάω το ολόκληρο κενό για να συμπληρώσουν ωράριο κάποιοι λειτουργικά υπεράριθμοι, αλλά το δίνω ολόκληρο στους διαθεσίτες".
Ούτε μπορεί να πει : "δεν σπάω το ολόκληρο κενό για να συμπληρώσουν ωράριο κάποιοι διαθεσίτες, αλλά το δίνω ολόκληρο στους αποσπασμένους".
Ούτε μπορεί να πει : "δεν σπάω το ολόκληρο κενό για να συμπληρώσουν ωράριο κάποιοι αποσπασμένοι, αλλά το δίνω ολόκληρο στους αναπληρωτές".

Αυτό είναι ενάντια στο κωδικοποιημένο ΠΔ50/96 ("ΑΝΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ τους πίνακες των κενών οργανικών θέσεων κατά το μέρος που τροποποιούνται από τις τοποθετήσεις" λέει). Και σε κάθε περίπτωση, τουλάχιστον για την πρώτη κατηγορία των λειτουργικά υπεράριθμων, αυτό είναι πέρα για πέρα ξεκάθαρο σύμφωνα με το άρθρο 15 παρ. 6.
Συμφωνώ με το πχ μου το ίδιο λέμε
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 504
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.