*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 404873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #476 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:23:55 μμ »
Καλησπέρα και από μένα. Μήπως γνωρίζετε αν με κάποιο τρόπο ορίζεται προτεραιότητα στις τοποθετήσεις αποσπασμένων εκτός πύσπε των εκπαιδευτικών που προέρχονται από ΠΥΣΠΕ έναντι εκείνων που προέρχονται από ΠΥΣΔΕ;
δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά την ερώτησή σου αλλά ξέρω ότι σε έγγραφο της Δ/νσης Προσωπικού με υπογραφή της Ε.Καρδαμίτση ορίζεται ρητά ότι προηγούνται στην τοποθέτηση οι διατειθέμενοι εκπαιδευτικοί απο τα οικεία ΠΥΣΔΕ και μετά τοποθετούνται οι αποσπασμένοι απο άλλα Πυσδε στην Α/θμια, το ανέφερε πρόσφατα κ συνάδελφος στο νήμα των αποσπάσεων 2014.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:25:33 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:04 »

Αποσυνδεδεμένος chrissy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #477 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:28:49 μμ »
δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα καλά την ερώτησή σου αλλά ξέρω ότι σε έγγραφο της Δ/νσης Προσωπικού με υπογραφή της Ε.Καρδαμίτση ορίζεται ρητά ότι προηγούνται στην τοποθέτηση οι διατειθέμενοι εκπαιδευτικοί απο τα οικεία ΠΥΣΔΕ και μετά τοποθετούνται οι αποσπασμένοι απο άλλα Πυσδε στην Α/θμια, το ανέφερε πρόσφατα κ συνάδελφος στο νήμα των αποσπάσεων 2014.

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Ανήκω πρωτοβάθμια και έχω αποσπαστεί σε κάποιο πυσπε επιλογής μου. Προηγούμαι στην τοποθέτηση από τους συναδέλφους δευτεροβάθμιας που έχουν αποσπαστεί στο ίδιο πυσπε; 

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:29:35 μμ »
Σε μας πρωτα έβγαλε τις διαθεσεις για συμπλήρωση μετα τοποθετήσεις όσων είναι σε διάθεση πυσδε στη συνέχεια αποσπασμένος και τέλος αναπληρωτές. Είμαστε ακόμα στη φαση 2.
Έχει ακούσει ποτε κανεις για αίτηση βελτίωσης θέσης αναπληρωτων λόγω νέων κενών?
πρώτη φορά το ακούω, τροποποιήσεις για υπηρεσιακές ανάγκες κάνουν, αλλά αυτό που λες είναι διαφορετικό κ δε νομίζω ότι προβλέπεται κάτι τέτοιο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:40:48 μμ »
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Ανήκω πρωτοβάθμια και έχω αποσπαστεί σε κάποιο πυσπε επιλογής μου. Προηγούμαι στην τοποθέτηση από τους συναδέλφους δευτεροβάθμιας που έχουν αποσπαστεί στο ίδιο πυσπε;
δεν γνωρίζω κανένα επίσημο έγγραφο στο οποίο να γίνεται διάκριση στις τοποθετήσεις μεταξύ αποσπασμένων απο πυσπε σε πυσπε κ αποσπασμένων από πυσδε σε πυσπε, κάτι τέτοιο άλλωστε θα ήταν εντελώς αυθαίρετο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:04 »

Αποσυνδεδεμένος chrissy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #480 στις: Σεπτέμβριος 16, 2014, 11:58:55 μμ »
δεν γνωρίζω κανένα επίσημο έγγραφο στο οποίο να γίνεται διάκριση στις τοποθετήσεις μεταξύ αποσπασμένων απο πυσπε σε πυσπε κ αποσπασμένων από πυσδε σε πυσπε, κάτι τέτοιο άλλωστε θα ήταν εντελώς αυθαίρετο.

Δεν θεωρώ το ότι να προηγείται ένας εκπαιδευτικός της ιδίας βαθμίδας στην τοποθέτησή του έναντι ενός εκπαιδευτικού άλλης βαθμίδας είναι αυθαίρετη απόφαση και θέλω να πιστεύω ότι αυτή η γνώμη δεν είναι μόνο δική μου αλλά και άλλων συναδέλφων - ειδικοτήτων της πρωτοβάθμιας. Άλλωστε οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ γίνονται στα κενά που συνεχίζουν να υπάρχουν μετά από τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Άρα ήδη υπάρχει εξαρχής μια εύλογη προτεραιότητα. Το κάθε ΠΥΣΠΕ κάνει τις συγκεκριμένες τοποθετήσεις με άλλο τρόπο. Γι αυτό και η ερώτησή μου. Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #481 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 06:28:58 πμ »
Τελικά δε πρεπει να προηγηθούν οι τοποθετήσεις και μετα να γίνουν οι διαθέσεις για συμπλήρωση?

Εδώ υπάρχει το εξής μπλέξιμο νομίζω.
Ας πούμε πως είσαι στη διάθεση και σε τοποθετούν σε ένα σχολείο με 12 ώρες και ένα δεύτερο σχολείο με 9 ώρες.
Το 9 θα είναι πακέτο με το 12 ως μια τοποθέτηση ή θα είναι διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου ;
Το 9 μπορεί να το διεκδικεί και ένας με οριστική τοποθέτηση για να συμπληρώσει ωράριο.
Τότε ποιος προηγείται ;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #482 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 06:47:00 πμ »
.Άλλωστε οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ γίνονται στα κενά που συνεχίζουν να υπάρχουν μετά από τις αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ. Άρα ήδη υπάρχει εξαρχής μια εύλογη προτεραιότητα.
και οι σύζυγοι στρατιωτικών αποσπώνται κατά προτεραιότητα αλλά δεν τοποθετούνται κατά προτεραιότητα.
Το κάθε ΠΥΣΠΕ κάνει τις συγκεκριμένες τοποθετήσεις με άλλο τρόπο. Γι αυτό και η ερώτησή μου.
και όχι μόνο τις συγκεκριμένες, αλλά και αυτές για τις οποίες υπάρχουν επίσημα έγγραφα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #483 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 06:59:10 πμ »
Εδώ υπάρχει το εξής μπλέξιμο νομίζω.
Ας πούμε πως είσαι στη διάθεση και σε τοποθετούν σε ένα σχολείο με 12 ώρες και ένα δεύτερο σχολείο με 9 ώρες.
Το 9 θα είναι πακέτο με το 12 ως μια τοποθέτηση ή θα είναι διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου ;
στην α φάση συνήθως δίνουν για τοποθέτηση τα 12 και άνω κενά, οπότε το 9ωρο θεωρείται διάθεση για συμπλήρωση ωραρίου,και έτσι πρέπει να γίνεται,υπάρχουν βέβαια κ κάποια πυσδε που ανακοινώνουν όλα τα κενά και κάνουν ταυτόχρονα τοποθέτηση  κ διάθεση για συμπλήρωση.
Το 9 μπορεί να το διεκδικεί και ένας με οριστική τοποθέτηση για να συμπληρώσει ωράριο.
Τότε ποιος προηγείται ;
αυτός που έχει τα περισσότερα μόρια, εννοείται ότι όταν ένα πυσδε επιλέγει να κάνει ταυτόχρονα τοποθετήσεις κ συμπληρώσεις ωραρίου, δίνει το δικαίωμα υποβολής αιτήσεων σε όλους, ακόμα και σε αυτούς που αιτούνται μόνο συμπλήρωση ωραρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2014, 07:00:48 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #484 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 07:57:56 πμ »
Το θέμα είναι οτι γίνοται διαθέσεις για συμπληρωση πχ 15ωρων χωρίς να γίνει ταυτόχρονη εξέταση αυτών που αιτουνται τοποθετηση
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #485 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 08:14:55 πμ »
όταν κάποιος θέλει 15 ώρες για να συμπληρώσει ωράριο τότε είναι λειτουργικά υπεράριθμος και προηγείται οπότε η αίτησή  του δεν  συνεξετάζεται με τις αιτήσεις των υπολοίπων που ζητούν τοποθέτηση.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #486 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 09:00:56 πμ »
Το 9 μπορεί να το διεκδικεί και ένας με οριστική τοποθέτηση για να συμπληρώσει ωράριο.
Τότε ποιος προηγείται ;
Σε μας πέρυσι, γιατί φέτος -είπαμε- αργούμε ακόμα, όσοι είχαν μείνει στη διάθεση στην β΄φάση και όσοι ζητούσαν συμπλήρωση ωραρίου συνεξετάστηκαν, χωρίς όμως να γίνουν ποτέ γνωστά τα μόρια των δεύτερων, μιας και ουδείς τα γνώριζε, ούτε βεβαίως οι άμεσα ενδιαφερόμενοι!!!

Για να καταλάβετε, βρέθηκαν άνθρωποι λίγο πριν τη σύνταξη, που ήταν χρόνια στο ίδιο σχολείο και δε τους ένοιαζαν οι υπηρεσιακές μεταβολές -άρα δε γνώριζαν καν πόσα μόρια είχαν- που σκέφτηκαν ότι καλό θα ήταν να  αιτηθούν συμπλήρωση ωραρίου(...) Εκ των υστέρων, βλέποντας τα αποτελέσματα των τοποθετήσεων, το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι οι τοποθετήσεις/συμπληρώσεις γίνανε με την προσφιλή και άκρως αποδοτική μέθοδο "ό,τι να  ΄ναι"  :)

@astro  :) :) ευχαριστώ! όταν με εμπνέει το θέμα και δε λογοκρίνομαι, μου βγαίνει κέφι!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 17, 2014, 09:08:14 πμ από marsa »
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #487 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 09:13:47 πμ »
@astro  :) :) ευχαριστώ! όταν με εμπνέει το θέμα και δε λογοκρίνομαι, μου βγαίνει κέφι!
τόχεις αλλά και εμείς είμαστε πηγή έμπνευσης :).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #488 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 09:53:24 πμ »
όταν κάποιος θέλει 15 ώρες για να συμπληρώσει ωράριο τότε είναι λειτουργικά υπεράριθμος και προηγείται οπότε η αίτησή  του δεν  συνεξετάζεται με τις αιτήσεις των υπολοίπων που ζητούν τοποθέτηση.
Το θέμα ειναι οτι έγιναν όλες οι διαθέσεις για συμπλήρωση μαζί (ακόμα και για 1ωρα) και μετα θα τοποθετησουν
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #489 στις: Σεπτέμβριος 17, 2014, 04:18:13 μμ »
τόχεις αλλά και εμείς είμαστε πηγή έμπνευσης :).
πολύτιμη και αστείρευτη!!!  ;D ;)
Το θέμα ειναι οτι έγιναν όλες οι διαθέσεις για συμπλήρωση μαζί (ακόμα και για 1ωρα) και μετα θα τοποθετησουν
Μάλλον "αιτήσεις" ήθελες να πεις, ε; ;) Κοίτα και σε μας έχουν γίνει οι αιτήσεις για αποσπάσεις εντός, αλλά δεν το έχουν προχωρήσει το θέμα, υποθέτω (και ελπίζω) ότι τις κρατάνε για μετά. Ας θες να το δεις καλοπροαίρετα, μπορείς να σκεφτείς ότι θέλουν να έχουν μια σφαιρική εικόνα των αιτήσεων, ώστε να κάνουν την καλύτερη δυνατή κατανομή προσωπικού. Αν πάλι θες να το δεις κακοπροαίρετα..........(συμπληρώνεις μόνος σου)  ;D ;D
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159764
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 280
Σύνολο: 306

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.