*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 402468 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellymyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1890 στις: Αύγουστος 05, 2022, 04:18:49 μμ »
Κι εγώ διορίστηκα για ένα υποτιθέμενο οργανικό κενό που έβγαλε η Α  Κυκλάδων κι όχι για ώρες ρετάλια.Να σημειώσω δε ότι ουδέποτε εμφανίστηκαν λειτουργικά κενά και τις δυο φορές που η δδε ανήρτησε πίνακες στην ιστοσελίδά της.Παρόλα αυτά η αποσπασμένη συνάδερφος που έχει οργανική στη Νάξο,τοποθετήθηκε σε σχολείο που είχε κενά ωρών αλλά που ποτέ δεν εμφανίστηκαν επίσημα! ΤΥΧΑΙΟ? Κι εγώ που είμαι επιπλέον σε ειδική κατηγορία(με ανάπηρο τέκνο) είναι δίκαιο ν΄απασχοληθώ με περισσευούμενες ώρες και σε πιο άγονο νησί?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:13:26 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1891 στις: Αύγουστος 05, 2022, 04:28:40 μμ »
Γενικώς υπάρχει θέμα σε όλες τις διευθυνσεις με την μη εμφάνιση των κενών.Εγώ ξέρω περίπτωση που δεν φανερώθηκε ποτέ κενό για Πατμο ας πουμε και ξαφνικά τοποθετήθηκε κάποιος που ήρθε με απόσπαση.Τι να λέμε τώρα….
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1892 στις: Αύγουστος 05, 2022, 04:36:08 μμ »
Μία ερώτηση για την σειρά τοποθετήσεων σε λειτουργικά κενά. Η σειρά είναι
υπεράριθμοι > διάθεση > νεοδιόριστοι > συμπλήρωση ωραρίου > απόσπαση αντός = απόσπαση εκτός > αναπληρωτές.
ισχύει το παραπάνω;
Εμένα γιατί μου είχαν πει ότι εκτός από τους υπεραριθμους οι υπόλοιποι πάνε με τα μόρια που έχουν;;;
Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να λέει ρητώς τι ισχύει φέτος;;;

Αποσυνδεδεμένος gpap93

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1893 στις: Αύγουστος 05, 2022, 04:52:18 μμ »
Τώρα στους νεοδιοριστους θα δώσουν και λειτουργικά και οργανικά κενά για να δηλώσουν;
Αν όχι, τα λειτουργικά θα είναι όσα και οι νεοδιοριστοι της διεύθυνσης ή παραπάνω για να έχουν δυνατότητα επιλογής;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:13:26 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1894 στις: Αύγουστος 05, 2022, 04:53:19 μμ »
Εμένα γιατί μου είχαν πει ότι εκτός από τους υπεραριθμους οι υπόλοιποι πάνε με τα μόρια που έχουν;;;
Υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο που να λέει ρητώς τι ισχύει φέτος;;;



Τα μόρια στις κατηγορίες που αναφέρονται είναι υπολογισμένα με τελείως διαφορετικό τρόπο. Οι νεοδιόριστοι με κοινωνικά, οι αποσπασμένοι με μόρια απόσπασης, οι αιτούντες βελτίωση με μόρια μετάθεσης. Άρα δεν γίνεται να συγκριθούν μεταξύ τους.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1895 στις: Αύγουστος 05, 2022, 04:55:36 μμ »
Τώρα στους νεοδιοριστους θα δώσουν και λειτουργικά και οργανικά κενά για να δηλώσουν;
Αν όχι, τα λειτουργικά θα είναι όσα και οι νεοδιοριστοι της διεύθυνσης ή παραπάνω για να έχουν δυνατότητα επιλογής;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πέρυσι στις Κυκλάδες έτσι μας τα έδωσαν: λειτουργικά και οργανικά. Ήταν όσα οι νεοδιόριστοι και σε κάποιους κλάδους περσότερα από τους νεοδιόριστους.

Αποσυνδεδεμένος kellymyl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1896 στις: Αύγουστος 05, 2022, 04:56:21 μμ »
Τι σημαίνει "ρετάλια"; Στη συγκεκριμένη περιοχή ο ΔΔΕ δεν άλλαξε.
Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Περιμένεις το διορισμό και τοποθετείσαι σε κάποιο από τα λειτουργικά κενά που θα αναρτήσει η Διεύθυνση
Συγγνώμη! Νόμιζα λόγω ελλιπούς πληροφόρησης ότι άλλαξε! Ρετάλια σημαίνει εναπομείνουσες λίγες ώρες που δε δικαιολογούν μελλοντική οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2213
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1897 στις: Αύγουστος 05, 2022, 04:56:35 μμ »
Τώρα στους νεοδιοριστους θα δώσουν και λειτουργικά και οργανικά κενά για να δηλώσουν;
Αν όχι, τα λειτουργικά θα είναι όσα και οι νεοδιοριστοι της διεύθυνσης ή παραπάνω για να έχουν δυνατότητα επιλογής;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Θα δωθούν λειτουργικά κενά (φυσικά μπορεί ένα λειτουργικό να είναι και οργανικό κενό). Πρέπει να είναι τουλάχιστον όσοι οι νεοδιόριστοι.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB05

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1898 στις: Αύγουστος 05, 2022, 05:00:17 μμ »
Συγγνώμη! Νόμιζα λόγω ελλιπούς πληροφόρησης ότι άλλαξε! Ρετάλια σημαίνει εναπομείνουσες λίγες ώρες που δε δικαιολογούν μελλοντική οργανική θέση.

Είναι κάτω από 12 ώρες το κενό; Με 12 ώρες βγαίνει οργανικό κενό στη Βθμια

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1899 στις: Αύγουστος 05, 2022, 05:02:54 μμ »
Τώρα στους νεοδιοριστους θα δώσουν και λειτουργικά και οργανικά κενά για να δηλώσουν;
Αν όχι, τα λειτουργικά θα είναι όσα και οι νεοδιοριστοι της διεύθυνσης ή παραπάνω για να έχουν δυνατότητα επιλογής;

Στάλθηκε από το M2012K11AG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εξαρτάται τη διεύθυνση. Έχει υπάρξει περίπτωση στην οποία συγκεκριμένη διεύθυνση έδωσε χ αριθμό κενών, ενώ υπήρχαν περισσότερα. Υπήρξε έντονη κινητοποίηση από τους συνδικαλιστές, πήγε αντιπροσωπεία στη διεύθυνση και έθεσε το θέμα -ίσως και λίγο έντονα, λένε οι φήμες -και την επόμενη μέρα έγινε ανακοινοποίηση των κενών, με πολύ περισσότερα κενά πλέον, κάποια από τα οποία και "φιλέτα".

Μερικές φορές η δράση φέρνει αποτελέσματα, λέω εγώ τώρα.

Αποσυνδεδεμένος Τι είχαμε τι χάσαμε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1900 στις: Αύγουστος 06, 2022, 12:45:19 μμ »
Σε πολλές περιπτώσεις, βέβαια, λειτουργικών κενών δεν βλέπω το λόγο να προηγούνται οι αποσπασμένοι των νεοδιόριστων. Πολλοί αιτούνται απόσπαση για απλή "αλλαγή περιβάλλοντος" ή για συγκέντρωση μορίων σε νησιά με ετήσια απόσπαση τύπου "αρπαχτής". Σε τέτοιες περιπτώσεις έλλειψης αναγκαιότηττας ή οικογενειακών υποχρεώσεων δεν το βρίσκω ηθικά σωστό να προηγούνται οι αποσπασμένοι των νεοδιόριστων, οι οποίοι διορίστηκαν στη συγκεκριμένη περιοχή και θα την υπηρετήσουν για τουλάχιστον διετία. Σε άλλες περιπτώσεις, δυστυχώς πολλές, πολλοί συνάδελφοι διατηρούν την καλή και περιζήτητη οργανική τους θέση σε ένα καλό σχολείο και φαίνονται εσωτερικά αποσπασμένοι για 15 χρόνια σε γειτονικό πιο "εύκολο" σχολείο. Εξασφαλίζουν με αυτόν τον τρόπο και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Δεσμεύουν την οργανική, η οποία δεν μπορεί να δοθεί σε νεοδιορισθέντες ή αιτούντες βελτίωση, ενώ ταυτόχρονα συμπεριφέρονται στο σχολείο απόσπασης ως λειτουργικά ανήκοντες και "παλιές καραβάνες". Τέτοια δείγματα συμπεριφοράς είναι ανεπίτρεπτα και αντισυναδελφικά.

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1901 στις: Αύγουστος 06, 2022, 04:48:28 μμ »
Σε πολλές περιπτώσεις, βέβαια, λειτουργικών κενών δεν βλέπω το λόγο να προηγούνται οι αποσπασμένοι των νεοδιόριστων. Πολλοί αιτούνται απόσπαση για απλή "αλλαγή περιβάλλοντος" ή για συγκέντρωση μορίων σε νησιά με ετήσια απόσπαση τύπου "αρπαχτής". Σε τέτοιες περιπτώσεις έλλειψης αναγκαιότηττας ή οικογενειακών υποχρεώσεων δεν το βρίσκω ηθικά σωστό να προηγούνται οι αποσπασμένοι των νεοδιόριστων, οι οποίοι διορίστηκαν στη συγκεκριμένη περιοχή και θα την υπηρετήσουν για τουλάχιστον διετία. Σε άλλες περιπτώσεις, δυστυχώς πολλές, πολλοί συνάδελφοι διατηρούν την καλή και περιζήτητη οργανική τους θέση σε ένα καλό σχολείο και φαίνονται εσωτερικά αποσπασμένοι για 15 χρόνια σε γειτονικό πιο "εύκολο" σχολείο. Εξασφαλίζουν με αυτόν τον τρόπο και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Δεσμεύουν την οργανική, η οποία δεν μπορεί να δοθεί σε νεοδιορισθέντες ή αιτούντες βελτίωση, ενώ ταυτόχρονα συμπεριφέρονται στο σχολείο απόσπασης ως λειτουργικά ανήκοντες και "παλιές καραβάνες". Τέτοια δείγματα συμπεριφοράς είναι ανεπίτρεπτα και αντισυναδελφικά.
Στο κενό που αφήνει ο αποσπασμένος παίρνουν αναπληρωτή;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1902 στις: Αύγουστος 06, 2022, 05:48:03 μμ »
Στο κενό που αφήνει ο αποσπασμένος παίρνουν αναπληρωτή;
Ναι. οι αποσπασμένοι μόνιμοι είναι οι τελευταίοι που τοποθετούνται. Άρα στο κενό που αφήνουν τοποθετείται αναπληρωτής.

Αποσυνδεδεμένος J. Kokkinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #1903 στις: Αύγουστος 06, 2022, 06:48:45 μμ »
Ναι. οι αποσπασμένοι μόνιμοι είναι οι τελευταίοι που τοποθετούνται. Άρα στο κενό που αφήνουν τοποθετείται αναπληρωτής.

Πότε γίνονται οι αποσπάσεις αυτές συνάδελφοι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.