*

Αποστολέας Θέμα: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)  (Αναγνώστηκε 54042 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος reason

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 01, 2008, 05:03:41 μμ »
Σας χαιρετώ! Είναι η πρώτη μου εμφάνιση στο forum  και πραγματικά ελπίζω να με διαφωτίσετε σε κάποια...θεματάκια. Είμαι 37 χρονών και θα δώσω ΑΣΕΠ για πρώτη φορά. Έχω βέβαια διδακτική εμπειρία αρκετά χρόνια αλλά έχω ελάχιστο χρόνο για προετοιμασία...Σας ζητώ μερικές διευκρινίσεις.. Θα αρκεστώ μάλλον μόνο στα σχολικά βιβλία.Αρκούν οι εισαγωγές τους? Η Αντιγόνη είναι ολόκληρη στην ύλη ή μόνο η σχολική ύλη? τα χορικα για παράδειγμα είναι μέσα?   
Μπορείτε να μου προτείνετε βιβλία για τα παιδαγωγικά και την ειδική διδακτική? Όχι πολλά όμως...ένα για γενικά και ένα για κάθε αντικείμενο...Έχω κι άλλα ερωτήματα αλλά ας μην τα εκθέσω όλα μαζί...Αφού έκανα την αρχή θα σας .. ενοχλήσω ξανά! Δεν έχω ελπίδες αλλά είπα να κάνω τουλάχιστον την αρχή.Δουλεύω αρκετές ώρες και έχω και ένα αγοράκι που φέτος θα πάει σχολείο...Σκούρα τα πράγματα. Α! Έχω και 2,5 μόρια προυπηρεσία...Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.     

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 01, 2008, 07:54:09 μμ »
Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου εύχομαι!
Η Αντιγόνη είναι όλη μέσα στην ύλη. Για παιδαγωγικά είναι καλό το βιβλίο του Ματσαγγούρα ¨Η σχολική τάξη¨ και για τις διδακτικές είναι πολύ χρήσιμα τα βιβλία του Καθηγητή για τα Γνωστικά αντικείμενα.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος reason

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 03, 2008, 10:40:02 πμ »
 Σ' ευχαριστώ πολύ Rwxanh...Έχεις καμιά ιδέα που μπορω να βρω τα βιβλία του καθηγητή εκτος από τα σχολεία? Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν τα σχολικά βιβλία καλύπτουν την ύλη στην Ιστορια...Ευχαριστώ και πάλι  :)

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 03, 2008, 11:33:26 πμ »
τα βιβλια του καθηητη μπορεις να τα κατεβασεις απο τη σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου.
τ σχολικα βιβλια σε καλυπτουν μονο για τη νεοτερη ιστορια. το παλιο της α γυμνασιου καπως για τη αρχαια και για τη βυζαντινη καθολου. δες το σχετικο τοπικ σχετικα με τη βιβλιογραφια για την ιστορια για περισσοτερες πληροφοριες καθως και προτεινομενα βιβλια ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 05, 2008, 09:36:16 πμ »
Το μόνο που άκουσα ότι άλλαξε φέτος είναι 1ον οι τρίτεκνοι που θα πιάσουν τη βάση στον ασεπ διορίζονται αναπληρωτές άμεσα και 2ον για να διοριστούμε πλέον μόνιμοι θα πρέπει να έχουμε επιτύχει μια φορά στον ασεπ.Ξέρεις κατι διαφορετικό για τους τρίτεκνους όσον αφορά τους αναπληρωτές;
Απ' όσο ξέρω κανένα από τα δύο δεν ισχύει . Όσον αφορά το πρώτο, ίσως να αποτελεί στόχο του υπουργείου ,όμως δεν έχω ακούσει κάτι περισσότερο.Όσο για το δεύτερο  , νομίζω ότι αυτό θα ίσχυε για όλους και όχι μόνο για τους τρίτεκνους και σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι ακόμη.
Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι το 20% των αναπληρωτών πρέπει να είναι τρίτεκνοι .

Το 1ο δεν ισχύει, γιατί αλλιώς θα έφτανε στα αυτιά όλων μας...
Όσο για το 2ο, μιλάει για το 24μηνο...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος Theologius

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • De nihilo nihil
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 05, 2008, 03:23:55 μμ »
 Συνάδελφοι εκπαιδευτικοί γεια σας,
     Έχω μια παράτερη ερώτηση με το θέμα, μιας και πιστεύω ότι μόνο οι άνθρωποι από μέσα δίνουν τις εγκυρότερες συμβουλές... Ενδιαφέρομαι για κατατακτήριες εξετάσεις για 2ο Πτυχίο, στο Τμήμα Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής στο ΑΠΘ, έχουν δικαίωμα οι απόφοιτοι του να συμμετάσχουν στον ΑΣΕΠ ως ΠΕ02;;; Μήπως ξέρετε πόσοι μπαίνουν με κατατάξεις;;; Αξίζει τον κόπο μια τέτοια διαδικασία ή μπαίνουν μόνο με βύσμα από κατατάξεις;; Απαντήστε μου και prive , για να μην καταναλώνω χώρο εδώ, στο adevetzi@past.auth.gr
                     Ευχαριστώ πολύ
De nihilo nihil

Αποσυνδεδεμένος sofoulitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 09:33:18 μμ »
τα βιβλια του καθηητη μπορεις να τα κατεβασεις απο τη σελιδα του παιδαγωγικου ινστιτουτου.

Καλησπέρα σας! Προσπαθώ σήμερα εδώ και ώρες να ανοίξω τη σελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει "σφάλμα σύνδεσης, η σελίδα που ζητάτε δεν υπάρχει"!! Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει πρόβλημα η δική μου σύνδεση ή αν είναι από το Π. Ι. Εσείς μήπως παρατηρήσατε τίποτα; Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #105 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 09:40:55 μμ »
Καλησπέρα σας! Προσπαθώ σήμερα εδώ και ώρες να ανοίξω τη σελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και μου βγάζει ένα μήνυμα που λέει "σφάλμα σύνδεσης, η σελίδα που ζητάτε δεν υπάρχει"!! Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει πρόβλημα η δική μου σύνδεση ή αν είναι από το Π. Ι. Εσείς μήπως παρατηρήσατε τίποτα; Ευχαριστώ!
[/quote]
Και μένα δε μου εμφανίζει τη σελίδα.Αλλά απ'ότι έχω μάθει οι servers των εταιρειών έχουν πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #106 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 10:00:50 πμ »
ουτε εγω μπαινω...

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #107 στις: Σεπτέμβριος 06, 2008, 01:14:27 μμ »

Αποσυνδεδεμένος evi-1987

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #108 στις: Σεπτέμβριος 06, 2008, 02:01:32 μμ »
Παιδιά χαίρετε κ απο μένα!Είμαι καινούρια στο forum και για την ακρίβεια μόλις τελείωσα τη σχολή!Θα δώσω φέτος πρώτη φορά ασεπ και δεν ξέρω την τύφλα μου...διαβάζω λοιπόν τις προτάσεις σας για την βιβλιογραφία που πρέπει να διαβάσουμε και έχω πελαγώσει. Είναι τόσα πολλά που θα πρέπει να δουλεύω ένα μήνα για να τα αγοράσω...πόσο μάλλον για να τα διαβάσω!!!Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λέγοντάς μου ακριβώς ποιά βιβλία πρέπει να διαβάσω για κάθε ενότητα?Κι αν ξέρετε αν υπάρχει κάποιο βιβλίο που να περιέχει συγκεντρωτικά μια ολόκληρη ενότητα π.χ. της ιστορίας?Επίσης έχω την απορία αν δεν περάσουμε στον φετινό ασεπ (που δεν θα περάσουμε!) υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει ο επόμενος ασεπ και να πιάνει μεγάλο μέρος η προφορική συνέντευξη όπως ακούγεται τον τελευταίο καιρό?
...δεν θέλω πια να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια...σαν να ταν όλα ψέματα, στάχτες και αποκα'ί'δια...θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...να 'χω το νου μου αδειανό, να 'χω και πρίμο τον καιρό...

Αποσυνδεδεμένος kaki_mpamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 The show must go on...
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #109 στις: Σεπτέμβριος 06, 2008, 03:41:22 μμ »
Evi και εγώ πρώτη φορά δίνω στον ασεπ.  Δεν χρειάζεται να αγοράσεις όλα αυτά τα βιβλία.  Σου προτείνω να κάνεις ένα κατάλογο με τα πιο σημαντικά βιβλία που αναφέρονται εδώ για κάθε γνωστικό αντικείμενο και κατόπιν να πας σε ένα βιβλιοπωλείο και να τα ξεφυλλίσεις όλα ώστε να δεις ποιο σου ταιριάζει.  Βιβλίο που να τα περιέχει όλα στην ιστορία δεν γνωρίζω αν υπάρχει, νομίζω ότι υπάρχουν κάποια βοηθήματα για τον ασεπ που έχουν συγκεντρωμένη όλη την ύλη της ιστορίας αλλά δεν τα θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστα.  Τέλος, πραγματικά ελπίζω να μην μπει προφορική συνέντευξη στον ασεπ γιατί τότε μόνο όποιος έχει μέσον θα μπορεί να διοριστεί.  ::)
"Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος". Διονύσιος Σολωμός

Αποσυνδεδεμένος evi-1987

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #110 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 02:13:06 μμ »
ΟΚ σ'ευχαριστώ πολύ!Κι εγώ το ίδιο άκουσα για τα βιβλία αυτά, οτι δεν είναι ιδιαίτερα καλά και γι'αυτό είχα τις επιφυλάξεις μου. Ελπίζω να βγάλω καμια άκρη και να προλάβω μέχρι να δώσουμε. Πάντως για την αλλαγή στον ασεπ είμαι σχεδόν βέβαιη οτι θα γίνει καθώς το είπε ο ίδιος ο Στυλιανίδης αλλά δεν ξέρω απο ποιον ασεπ θα ξεκινήσει και πόσο μεγάλο ποσοστό θα πιάνει. Βέβαια μέχρι να το πάρουν απόφαση πολλά μπορεί να αλλάξουν. Αν γίνει κάτι τέτοιο πάντως το μέσον θα πρέπει να είναι απο τον Υπουργό και πάνω...
...δεν θέλω πια να σκέφτομαι τα ίδια και τα ίδια...σαν να ταν όλα ψέματα, στάχτες και αποκα'ί'δια...θέλω ανοιχτά παράθυρα να με χτυπάει αέρας...να 'χω το νου μου αδειανό, να 'χω και πρίμο τον καιρό...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #111 στις: Σεπτέμβριος 23, 2008, 02:13:37 μμ »
γεια σας :)γνωριζει καποιος απο ποια ιστοσελ θα μπορουσα να κατεβασω τα βιβλια καθηγητη για την λογοτεχνια του λυκειου?τα αγορασα αλλα με το χαος της βιβλιοθηκης μου τα χω χασει αυτα και αλλα βεβαια βιβλια και εχουν σπασει τα νευρα μου >:(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161209
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 581
Σύνολο: 598

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.