*

Αποστολέας Θέμα: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 118911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 07, 2011, 06:28:51 μμ »
Τα μορια μετρουνται κανονικα.Η θεση μπορει να καλυφθει απο συναδελφο που βρισκεται στη διαθεση η με αναπληρωτη , ωρομισθιο αν υπαρχουν πιστωσεις στον ΚΑΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:45 »

Αποσυνδεδεμένος Belisha

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 07, 2011, 06:42:12 μμ »
Τα μορια μετρουνται κανονικα.Η θεση μπορει να καλυφθει απο συναδελφο που βρισκεται στη διαθεση η με αναπληρωτη , ωρομισθιο αν υπαρχουν πιστωσεις στον ΚΑΕ.
Eυχαριστώ! Και εσύ που πας όταν γυρίζεις μετά την άδεια;

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 07, 2011, 07:13:35 μμ »
Τα μόρια μετράνε κανονικά, τα ένσημα όμως είναι μόνο συντάξιμα. Επίσης, επειδή οι αναπληρωτές δε δικαιούνται το 9μηνο ανατροφής μπορούν να κάνουν χρήση μειωμένου ωραρίου κατά 2 ώρες. Από προσωπική εμπειρία τα γνωρίζω και τα δύο ???
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 08, 2011, 11:45:36 μμ »
Τι εννοεις οταν λες οτι τα ενσημα ειναι μονο συνταξιμα? Τι περιορισμους εχεις? π.χ. δεν μετρανε για το επιδομα ανεργιας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:54:45 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 09, 2011, 01:10:32 πμ »
Τι εννοεις οταν λες οτι τα ενσημα ειναι μονο συνταξιμα? Τι περιορισμους εχεις? π.χ. δεν μετρανε για το επιδομα ανεργιας?
Ούτε για το επίδομα ανεργίας ούτε για τα επιδόματα μητρότητας. Αν προσέξεις την αναλυτική βγαίνουν με άλλο κωδικό. 'Ετσι μου εξήγησαν στο ΙΚΑ Γαλατσίου γιατί δεν μπορούσαν να πάρω ούτε το επίδομα κυοφορίας ούτε λοχείας, παρά μόνο τοκετού. Μιλάμε για πολλά λεφτά χαμένα.
Στον ΟΑΕΔ φυσικά δεν έκατσε κανείς να ασχοληθεί μαζί μου  >:(. Συμπεράναμε λοιπόν ότι ισχύει το ίδιο. :'(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 10, 2011, 06:26:20 μμ »
αυτό έγινε φαντάζομαι όμως επειδή δεν είχες συμπληρωμένα τα ένσημα που απαιτούνται κι όταν πήγες να πάρεις τα επιδόματα δεν τα δικαιούσουν για΄τι τα ένσημα που σου έβαζαν όσο ήσουν έγκυος μετρούσαν μόνο για τη σύνταξη! για να μη μπερδευόμαστε λοιπόν, αν είχες το σωστό αριθμό ενσήμων θα είχες πάρει και τα λεφτά.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 614
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 10, 2011, 08:44:41 μμ »
αυτό έγινε φαντάζομαι όμως επειδή δεν είχες συμπληρωμένα τα ένσημα που απαιτούνται κι όταν πήγες να πάρεις τα επιδόματα δεν τα δικαιούσουν για΄τι τα ένσημα που σου έβαζαν όσο ήσουν έγκυος μετρούσαν μόνο για τη σύνταξη! για να μη μπερδευόμαστε λοιπόν, αν είχες το σωστό αριθμό ενσήμων θα είχες πάρει και τα λεφτά.
Είχα και τα 200 ένσημα συμπληρωμένα. Κάποια από αυτά όμως ήταν ένσημα μητρότητας. Η υπάλληλος μετρούσε και ξαναμετρούσε και δεν μπορούσε να καταλάβει γιατί το σύστημα δεν με θεωρούσε δικαιούχο ενώ έχω τα ένσημα. Πήγε λοιπόν σε κάποιο διπλανό γραφείο και σε 5' βγήκε μαζί με μια άλλη ευγενέστατη κυρία και ένα χαρτί που μου εξηγησαν τους κωδικούς. Αν είχα 200 ένσημα χωρίς εκείνα που κόλλησα στη διάρκεια της άδειας εγκυμοσύνης άλλωστε, δε νομίζω ότι θα είχε νόημα να γράψω σε αυτό το θέμα. Εγώ ανέφερα τί ισχύει με τα ένσημα στην εγκυμοσύνη και είχα την εντύπωση ότι έγινα κατανοητή. klio λέμε το ίδιο πράγμα αλλά νομίζω δεν κατάλαβες το νόημα του σχολίου που έκανα.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 11, 2011, 05:11:10 μμ »
Πρεπειν έχετε 200 ένσημα πριν πητ...

Αν είστε αναπληρωτριες κ βρήκατε ανεργία δικαιούστε κανονικά τα επιδόματα κυοφοριας, λοχειας, τοκετού...το τοκετού είναι 991 ευρω, λοχειας κ κυοφοριας είναι με βάση το μισθο..πχ αν είχατε 1300 καθαρά θα πάρετε περίπου 5000 ευρω

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΠΕΡΙΤΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 11, 2011, 07:02:33 μμ »
Smet, επειδή φαίνεται να γνωρίζεις, λες ότι το κυοφορίας και λοχείας μαζί είναι 5000 με μισθό 1300 καθαρά . Εγώ είχα μισθό 1235 καθαρά, γιατί  μου βγήκε απόφαση να πάρω 3200. Δεν είναι λίγα; Γιατί κι εγώ τα υπολόγιζα όσα λες περίπου. Είχα ανοίξει θέμα, αλλά δε μου απάντησε κανείς γι' αυτό και γράφω εδώ. Μήπως πρέπει να κάνω ένσταση στο ΙΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΠΕΡΙΤΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 11, 2011, 07:03:28 μμ »
Smet, επειδή φαίνεται να γνωρίζεις, λες ότι το κυοφορίας και λοχείας μαζί είναι 5000 με μισθό 1300 καθαρά . Εγώ είχα μισθό 1235 καθαρά, γιατί  μου βγήκε απόφαση να πάρω 3200. Δεν είναι λίγα; Γιατί κι εγώ τα υπολόγιζα όσα λες περίπου. Είχα ανοίξει θέμα, αλλά δε μου απάντησε κανείς γι' αυτό και γράφω εδώ. Μήπως πρέπει να κάνω ένσταση στο ΙΚΑ;

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 11, 2011, 10:13:36 μμ »
εγω έκανα χρήση αυτών των αδειών το 2007. Πήρα 56 μέρες πριν και  63 μέρες μετά τον τοκετο και επειδή είχα τα διακόσια ένσημα μέσα στους 12 τελευταίους  μήνες πήρα  και όλα τα επιδόματα από το ικα 1300€ για την κύησης και 1650 € για την λοχείας και 875€ για τον τοκετο, έχω ακούσει βέβαια ότι έχουν αυξηθεί. Μισθό για το διάστημα των αδειών αυτών πήρα για τις πρώτες 15 μέρες της άδειας κύησης. Η προϋπηρεσία  γράφτηκε όλη μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο γιατί η νομοθεσία λέει για τους αναπληρωτές ότι λαμβάνουμμε αυτοδικαιη απόλυση στις 30 /6 κάθε έτους

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 29, 2011, 08:12:05 πμ »
Μια ερώτηση:
Διαπιστώθηκε εγκυμοσύνη το καλοκαίρι, ενώ θα είναι σε ταμείο ανεργίας μέχρι τον Φλεβάρη.
Έχει προβληματική εγκυμοσύνη.
Τι πρέπει να κάνει σε περίπτωση που κληθεί το φθινόπωρο ωρομίσθια ή αναπληρώτρια;


και κάτι ακόμα αν γνωρίζει κανείς (για να μην ανοίγω νέο θέμα)
Επειδή δεν είναι και πολύ σίγουρο ότι θα την καλέσουν και υπάρχει μια περίπτωση να προκύψει μια άλλη δουλειά όπου θα έχει ΤΕΒΕ, ξέρει κανείς τι ισχύει στο ΤΕΒΕ;
Μήπως συμφέρει να μην πάει στο ΤΕΒΕ και να παραμείνει άνεργη παίρνοντας το επίδομα ανεργίας ώστε να είναι στο ΙΚΑ? συμφέρει καλύτερα ΙΚΑ? (γιατί και στην άλλη δουλειά που θα πάει , αν κρίνει κανείς από τις εισφορές στο ΤΕΒΕ δεν θα της μένει ούτε ευρώ. Μόνο και μόνο για απασχοληση το σκέφτεται για να μην κάθεται δηλαδή.)

ευχαρστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2011, 10:08:27 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος dDIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 29, 2011, 02:09:22 μμ »
με 2 σχολικα ετη ως αναπληρωτρια,εχω συμπληρώσει 200 ενσημα για τα επιδοματα κυοφοριας, λοχεια

Αποσυνδεδεμένος dDIM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: ΙΚΑ - Αναπλήρωση και εγκυμοσύνη
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 29, 2011, 02:11:26 μμ »
με 2 σχολικα ετη ως αναπληρωτρια,εχω συμπληρώσει 200 ενσημα για τα επιδοματα κυοφοριας, λοχειας και τοκετου; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 617
Σύνολο: 618

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.