*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 12030 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος polina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:58:13 μμ »
Οχι με την εννοια της προυπηρεσιας αλλα ειναι καλο να το αναφερεις.Ακομη και να δουλευεις ως βοηθος στο πανεπιστημιο δεν μετραει ως προυπηρεσια αλλα αλλο να εχεις διδαξει εστω και λιγο αλλο καθολου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:12 »

Αποσυνδεδεμένος polina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 29, 2008, 04:01:05 μμ »
Εγω το αναφερα γιατι ηταν η πρωτη φορα που εκανα ΠΔΣ και θα το αναφερω και φετος.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 29, 2008, 06:38:19 μμ »
αγαπητοι συναδελφοι σημερα εμαθα για την πδσ και τρελαθηκα λιγουλακι γιατι το στην ιστοσελ της δευτεροβαθμιας μου ειδα τιποτα ενω τα χαρτια κατατηθενται εως την παρασκευη...!τελος παντων,επειδη ειμαι νεα μηπως θ μπορουσε καποιος να με διαφωτισει για τα παρακατω??
1)τo βιογραγικο και μονο δλδ αρκει??
2ποτε θα ξερουμε αν μας πηραν και πως?
3)η πδσ ειναι μοναχα για τα λυκεια?και για τα γυμνασια τι γινεται?
4)εγω εχω προυπηρεσια μοναχα σε ιδιαιτερα που δεν μπορω να το αποδειξω...ειναι σωστο να το δηλωσω?κι αν ναι πως? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 29, 2008, 06:56:11 μμ »
αγαπητοι συναδελφοι σημερα εμαθα για την πδσ και τρελαθηκα λιγουλακι γιατι το στην ιστοσελ της δευτεροβαθμιας μου ειδα τιποτα ενω τα χαρτια κατατηθενται εως την παρασκευη...!τελος παντων,επειδη ειμαι νεα μηπως θ μπορουσε καποιος να με διαφωτισει για τα παρακατω??
1)τo βιογραγικο και μονο δλδ αρκει??
2ποτε θα ξερουμε αν μας πηραν και πως?
3)η πδσ ειναι μοναχα για τα λυκεια?και για τα γυμνασια τι γινεται?
4)εγω εχω προυπηρεσια μοναχα σε ιδιαιτερα που δεν μπορω να το αποδειξω...ειναι σωστο να το δηλωσω?κι αν ναι πως? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

ποια παρασκευη? 21/8 μεχρι 1/9 ειναι η προθεσμια...τον αλλο μηνα δηλ!
γι αυτο μην αγχωνεσαι!

τωρα, ηΠΔΣ ειναι για τα λυκεια μονο. ενισχυτικη στα γυμνασια παιρνουν ωρομισθιους
δικαιολογητικα ειναι βιογραφικο,αιτηση που συμπληρωνεις εκει και αντιγραφο πτυχιου οπως λενε τα παιδια πιο πανω, η εγκυκλιος δεν εχει βγει ακομη οταν βγει θα τα γραφει λογικα
αυτο για τα ιδιαιτερα ειναι και δικο μου αγχος δεν ξερω κατι παραπανω απο αυτο που απαντησε η polina απο πανω (thanks polina για την απαντηση! :))
τωρα πως μαθαινεις πως σε πηραν δε ξερω..να υποθεσω σου τηλεφωνουν??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:34:12 »

Αποσυνδεδεμένος polina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:04:23 μμ »
σε παιρνουν τηλεφωνο ειτε απο τα σχολεια ειτα απο τη δευτεροβαθμια που εκανες τα χαρτια και σε ρωτουν αν δεχεσαι να δουλεψεις στο ταδε σχολειο με τοσες ωρες.Μετα πηγαινεις δευτεροβαθμια και υπογραφεις τη συμβαση μια για καθε σχολειο και κατι άλλα χαρτια στα οποια γραφεις αριθμο ταυτοτητας,Αριθμο μητρωου ΙΚΑ και φορολογικο μητρωο καθως και θελουν αριθμο λογαριασμου τραπεζας απο την Εθνικη ή Πειραιως για να σου καταθεσσουν τα χρηματα της πληρωμης.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:09:15 μμ »
αχ να σαι καλα που με διαφωτισες!!!διαφορετικα θα τρεχα αυριο στην δευτεροβαθμια...πως καταλαβα τοσο λαθος...πως φαινεται οτι ειμαι  πολλη νεα....οποτε οταν βγει η εγκυκλιος σας ξαναστελνω για αποριες :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:16:52 μμ »
σε παιρνουν τηλεφωνο ειτε απο τα σχολεια ειτα απο τη δευτεροβαθμια που εκανες τα χαρτια και σε ρωτουν αν δεχεσαι να δουλεψεις στο ταδε σχολειο με τοσες ωρες.Μετα πηγαινεις δευτεροβαθμια και υπογραφεις τη συμβαση μια για καθε σχολειο και κατι άλλα χαρτια στα οποια γραφεις αριθμο ταυτοτητας,Αριθμο μητρωου ΙΚΑ και φορολογικο μητρωο καθως και θελουν αριθμο λογαριασμου τραπεζας απο την Εθνικη ή Πειραιως για να σου καταθεσσουν τα χρηματα της πληρωμης.
ευχαριστω πολυυυ για τις πληροφοριες!και γινεται να σαι παρουν σε παραπανω απο 1 σχολειο??συνολικα ποσες ωρες μπορεις να παρεις?συγγνωμη αν ρωταω καποια πραγματα που τα θεωρουν οι περισσοτεροι απλα αλλα ειπαμε...ειμαι νεεεεαααα :-[

Αποσυνδεδεμένος polina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:22:57 μμ »
Μην ζητας συγνωμη και εγω μικρη ειμαι στα 24 και ειναι η πρωτη φορα που εκανα φετος.Μπορεις να διδαξεις μεχρι 10 ωρες την εβδομαδα και να σε παρουν σε περισσότερα απο ενα σχολεια.Ακομη και στη μεση της σχολικης χρονιας μπορει να σου δωσουν ώρες.

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:35:16 μμ »
polina πιστεύεις ότι συμφέρει για τους 24 χρονους;
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος polina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:49:50 μμ »
Οχι αλλα ειναι μια αρχη για να μαθεις να διδασκεις και να αντιμετωπιζεις ως μοναδα το καθε παιδακι που  ηρθε στο μαθημα σου ειτε να μαθει ειτε για το χαβαλε του και να το βοηθησεις να γινει καλυτερος  ανθρωπος!Μπορεις να πεις οτι ειναι ουτοπικο αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις!!!

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:58:27 μμ »
Για ποιόν ή ποιούς λόγους πιστεύεις ότι δε συμφέρει για τους  24 χρονους;

Γιατί πιστεύεις ότι από εκεί μπορείς να ξεκινήσεις για να πετύχεις αυτόν τον ουτοπικό στόχο εφόσον έχει και το βασικό μειονέκτημα της καθυστερημένης πληρωμής και ο 24 χρονος θα πληρωθεί όταν γίνει 26;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2008, 08:02:05 μμ από apostolisd »
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος polina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 29, 2008, 08:08:31 μμ »
Γιατι το συστημα πληρωμης δεν σε αφηνει να γινεις οικονομικα ανεξαρτητος και αναγκαζεσαι να κανεις ΠΔΣ για να αποκτησεις λιγη προυπηρεσια και γραφοντας καπως στον ΑΣΕΠ να διοριστεις απλα για να ξερεις οτι καθε μηνα θα εχεις ενα μισθο αφου στην Ελλαδα δεν υπαρχουν πολλες εως και καθολου ευκαιριες για καποιον που τελειωσε σχολη "καθηγητικη" να βρει καπου αλλου εργασια χρησιμοποιώντας αμεσα το πτυχιο που πηρε ενω στο εξωτερικο υπαρχουν επιλογες!!Το ποιος ειναι ο ουτοπικος στοχος ειναι να γινω καλυτερη εκπαιδευτικος απο τους καθηγητες μου και οι μαθητες μου να ειναι καλυτεροι πολιτες απο μενα ώστε το μελλον της χωρας να ειναι καλυτερο απο αυτο που ειναι σημερα!Οχι στα λογια αλλα στη πραξη!

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 29, 2008, 08:25:51 μμ »
Καλύτερος καθηγητής που πιστεύεις ό,τι γίνεσαι στο φροντιστήριο ή στην ΠΔΣ;


'Οταν αποκτήσεις σε λίγα χρόνια παιδιά και ισχύει η σημερινή ΠΔΣ, θα ήθελες έναν εκπαιδευτικό της ΠΔΣ για τα παιδιά σου 24 χρονο ίδιο με τον παραπάνω όπως τον περιγράφεις ή έναν 28 χρονο που έχει κάνει 5 χρόνια φροντιστήρια Α,Β και Γ λυκείου γεν. παιδειας και κατεύθυνσης; Μιλάμε για την ΠΔΣ που έχει καθαρά φροντιστηριακή "υπόσταση" όπως την θεμελίωσε το ΠΑΣΟΚ και συνεχίζεται με τον ίδιο τρόπο πρόσληψης των εκπαιδευτικών.
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος polina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος ΠΔΣ
« Απάντηση #69 στις: Ιούλιος 29, 2008, 08:41:42 μμ »
Θα ηθελα ενα καθηγητη που δε θα διδασκει τεχνικες και αλγοριθμους αλλα το παιδι να σκεφτεται και να μαθει να διαβαζει μονο του σαν σκεφτομενη προσωπικοτητα.Δηλαδη, τα παιδια οπως και τους μαθητες μου τους οποιους θεωρω παιδια μου ακομη και αν ειμαι πολυ μικρη τους βοηθαω να σκεφτονται και να κρινουν αυτα που διαβαζουν!Η΄να κατανοουν πληρως αυτα που διαβαζουν!!τα παιδια μου θα τα πηγαινα στη ΠΔΣ γιατι η νεα γενια καθηγητων εχει την επιροη του πανεπιστημιου οπου εκει μαθαινεις να δουλευεις μονος σου και κανεις δεν εχει το ρολο του μπαμπουλα!! η νεα γενια θελει να μαθει στα παιδια να δουλευουν μονα τους και να προσπαθησει αυτα που εμαθαν στη διδακτικη να τα εφαρμοσουν αφου οπως φαινεται απο την μικρη εμπειρια μου τα παιδια δε μαθαινουν πλεον με το παραδοσιακο τροπο διδασκαλιας.Βεβαια θα γινουν λαθη αλλα ειναι αναμενομενο και μη κατακριτεο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161862
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 503
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 249

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.