*

Ψηφοφορία

Έβρος ή νησιά ... ; Τι θα προτιμούσατε για διορισμό ;

Έβρος
52 (35.1%)
νησιά
96 (64.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 147

Αποστολέας Θέμα: Έβρος ή νησιά ... ;  (Αναγνώστηκε 14285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 20, 2008, 06:18:12 μμ »
Νησί...νησί...νησί...
Και μόνο η αγριάδα που έχει η θάλασσα το χειμώνα (σαν εικόνα, σαν αίσθηση) με ξετρελαίνει! Θα' θελα να είμαι σε ένα τέτοιο μέρος ακόμα κι αν δεν είχα τίποτε άλλο να κάνω (πέρα από τη δουλειά) από το να διαβάζω βιβλία και να πίνω καφέ με τους ντόπιους παπούδες...
Δαγκωτό! ;D
Aχ Σοφάκι μου αυτή είναι η "μυθιστορηματική" εικόνα που έχουμε στο μυαλό μας. Η άλλη η πραγματική.....είναι που ζορίζει.
 :-[ Εκεί που ήμουν εγώ φέτος μετά τις 3-4μμ δεν κουνιόταν φύλλο. ;D Ο καφές με τους παππούδες …αν δεν διαθέτεις σόι μεγάλο με γερόντια, χλωμός, κι έπειτα πόσο να διαβάσεις?….Η ζωή θέλει κι άλλα πράγματα……
Βέβαια για να είμαι αντικειμενική αυτό που έζησα εγώ φέτος στο νησί ήταν το απόλυτο τίποτα! καθώς η δουλειά –άσχετη με την εκπαίδευση-ήταν «μάπα το καρπούζι». Έτσι είναι άλλο να περνάς τη μισή μέρα κάνοντας σχεδόν τίποτα κι άλλο να περνάς όλη μέρα με το τίποτα.
Πριν ξεκινήσω για το νησί είχα στο μυαλό μου τις καλύτερες προθέσεις και διαθέσεις. Αμα πέρασαν οι μέρες του καλοκαιριού (πήγα Ιούλιο) κι ήρθε ο Σεπτέμβρης, για την ακρίβεια μετά τις 28/10 τα πράγματα πήραν την πραγματική - θλιβερή τους διάσταση. Και να σκεφτείς ότι δεν ήμουν σε ακριτικό νησί που λέει η Boemissa.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:59:58 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 20, 2008, 06:18:53 μμ »
Έχω κάνει καταχείμωνο σε νησί που το καλοκαίρι είναι  μεγάλος τουριστικός προορισμός και το χειμώνα βαριά ο πληθυσμός στο νησί να ήταν ...2000 άτομα.
Δεν με πειράζει καθόλου πρέπει να ομολογήσω...
Το πρόβλημα θα ήταν αν είχα παιδιά ...και ο αποκλεισμός ή η έλλειψη παιδίατρου σε μικρά νησιά είναι πραγματικότητα...
Νησί δαγκωτό λοιπόν. ;)
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:06:37 μμ »
Αν και εγώ πέρασα πολύ ωραία στη Λήμνο ψηφίζω Έβρο γιατί το χειμώνα μέσα στη μοναξιά του νησιού δεν ήταν λίγες φορές που έλεγεα: με το αμαξάκι μου θα πεταγόμουν Θεσ/νίκη.

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 20, 2008, 07:41:20 μμ »
Νησάκι χωρίς συζήτηση  που,  εκτός απο την απίστευτη θάλασσα , γνωρίζεις και  πολλούς ντόπιους που πρέπει να ναι  ενδιαφέρουσες προσωπικότητες. Αλλά το πιο σημαντικό είναι,χωρίς δεύτερη σκέψη  οι δαντελωτές ακτές με τους πλούσιους βυθούς, το όνειρο κάθε  ονειροπαρμένου ψαροντουφεκά , όπως εγώ ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:59:58 »

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 20, 2008, 09:12:05 μμ »
Εβρο,για τους λόγους που έχουν αναφέρει και οι προηγούμενοι.Μπαίνεις στο τρένο και πας όπου θες,βρέξει-χιονίσει... ;)
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 20, 2008, 09:21:58 μμ »
Έβρος και Ορεστιάδα.Μικρή και φιλόξενη πόλη.Έχει τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 20, 2008, 09:29:00 μμ »
Νησάκι χωρίς συζήτηση  που,  εκτός απο την απίστευτη θάλασσα , γνωρίζεις και  πολλούς ντόπιους που πρέπει να ναι  ενδιαφέρουσες προσωπικότητες. Αλλά το πιο σημαντικό είναι,χωρίς δεύτερη σκέψη  οι δαντελωτές ακτές με τους πλούσιους βυθούς, το όνειρο κάθε  ονειροπαρμένου ψαροντουφεκά , όπως εγώ ;D ;D ;D ;D
καλα και εγω αναφανδον νησι!  8)
αλλα το χειμωνα οι δαντελωτες ακτες ψαροντουφεκα θα σε τσακισουν σα χταποδι!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ioli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:14:22 πμ »
Έβρο για όλους τους προηγούμενους λόγους και κυρίως γιατί δεν αισθάνεσαι εγκλωβισμένος όπως στο νησί.Ειδικά σε κάτι νησιά απομακρυσμένα που είσαι εσύ με το γλάρο μόνο  πρέπει να είναι πολύ δύσκολα το χειμώνα!
La vita e bella

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:20:14 πμ »
Εξαρτάται και από το πού βρίσκεται η μόνιμη κατοικία σου. Εγώ που μένω Αθήνα διαλέγω νησί . Αν όμως έμενα Δράμα ή Καβάλα , τότε  Έβρο .

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:34:39 πμ »
Τελικά, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, κανένα από τα δύο δεν μου "κάνει" κι αυτό γιατί και στα δύο θα στερηθώ (όπως και φέτος δηλαδή) δυο πολύ βασικά στοιχεία για την επαναφόρτιση της  προσωπικής μου "μπαταρίας": Σινεμά και Θέατρο :-[
Κι εμένα ο τόπος μου είναι η Αθήνα syrrahm και νομίζω ότι στη περίπτωση μας τα μόνα "μαγικά" (ιδανικά) νησιά είναι πχ η Αίγινα, ο Πόρος, η Σαλαμίνα αλλά που τέτοια τύχη!!! Το μυστικό το ξέρουν κι άλλοι πολλοί πριν από μας ;D
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:35:10 πμ »
Νησάκι χωρίς συζήτηση  που,  εκτός απο την απίστευτη θάλασσα , γνωρίζεις και  πολλούς ντόπιους που πρέπει να ναι  ενδιαφέρουσες προσωπικότητες. Αλλά το πιο σημαντικό είναι,χωρίς δεύτερη σκέψη  οι δαντελωτές ακτές με τους πλούσιους βυθούς, το όνειρο κάθε  ονειροπαρμένου ψαροντουφεκά , όπως εγώ ;D ;D ;D ;D

Δεν ξέρω κατα πόσο ενδιαφέρουσες περιπτώσεις είναι οι ντόπιοι, τη διατριβή σου πάντως στις ανθρώπινες σχέσεις την κάνεις. Τελικά όσο πιο μικρό μέρος τόσο οι άνθρωποι δεν ηρεμούν και κουβαλάνε πολλά απωθημένα. Και μην κοιτατε τους μεγάλους-ηλικιωμένους που έχουν περάσει την φάση τους και είναι φυσικά και άλλης γενιάς, πρέπει να δείτε τους νέους και κυρίως τα παιδιά, που δυστυχώς κουβαλάνε πολλά και από το σπίτι.
Και όσο φίλε imak για δαντελωτες παραλίες, εξαρτάται πού θα πας! Εύχομαι να είσαι τυχερός κα να βρεις αυτά που ονειρεύεσαι. Εγώ πάντως επειδή πέρασα από νησί και Δωδεκάνησα, ευχαριστώ αλλα δε θα παρω άλλο νησί.  
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:39:49 πμ »
Διαλεγω Εβρο,να αγορασω επιτελους και μια mercedes για να παω γκαζωτα Εβρο-Σαλονικα οποτε μου ερχεται...εχει ωραιο δρομο
την mercedes με το μισθό του καθηγητή θα την πάρεις? ;D
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 21, 2008, 12:55:57 πμ »
Εε εντάξει τώρα ησύχασα :P ;D
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έβρος ή νησιά ... ;
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 21, 2008, 05:39:13 πμ »
Τελικά όσο πιο μικρό μέρος τόσο οι άνθρωποι δεν ηρεμούν και κουβαλάνε πολλά απωθημένα.

Συμφωνώ απόλυτα!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.