*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο  (Αναγνώστηκε 6673 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Seat_Ibiza

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« στις: Ιούνιος 30, 2008, 08:02:48 μμ »
Σας είπαν κάτι τέτοιο?
Οτι απο φέτος όλοι οι εκπαιδευτικοί θα καθόμαστε στο σχολείο 8 - 2 ??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2008, 08:04:32 μμ από Seat_Ibiza »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:48 »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 30, 2008, 09:17:06 μμ »
Αυτά είναι ράδιο-αρβύλα. Ο νόμος 1566 λέει ότι οι εκπαιδευτικοί των σχολείων παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους στις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την προσφορά και άλλων υπηρεσιών που συνδέονται με το γενικότερο εκπαιδευτικό έργο, όπως συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων, τήρηση βιβλίων του σχολείου και εκτέλεση διοικητικών εργασιών. Κάθε εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο, στις εργάσιμες ημέρες πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την εκτέλεση συγκεκριμένου έργου που του έχει ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου. Άρα άμα δεν σου έχει ανατεθεί συγκεκριμένο έργο ή έχεις εκτελέσει το έργο, τότε ΔΕΝ κάθεσαι.

Αποσυνδεδεμένος AnnaH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2008, 09:23:07 μμ »
Κάτι τέτοια μας λέγανε στο παλιό μου σχολείο όταν θέλανε να μας "ψαρώσουν" για να μην διαφωνούμε για το πρόγραμμα - μας απειλούσαν οτι θα καθόμαστε όλοι 8-2 αν δεν καταφέρουμε να συνεννοηθούμε !!!  ;) Συμφωνώ με τον my8os.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2008, 10:20:48 μμ »
Ας μου βρουν γραφείο για να καθήσω (δεν αναφέρω για συρτάρι και άλλες τέτοιου είδους πολυτέλειες) σε ένα σύλλογο 55 ατόμων με 12 γραφεία, και μετά συζητάμε και το 8-2 και ο,τι άλλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:51:48 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 30, 2008, 10:31:21 μμ »
οκ bobo τότε 4-5 γραφεία είναι αρκετά και στα σκαλιά του σχολείου ίσως...

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2008, 10:33:25 μμ »
Μιλάμε σοβαρά?? αυτό είναι το πρόβλημα το 8-2?? εγώ ειλικρινά αν είχα το γραφείο μου, τα συρτάρια μου, ώστε να μπορώ να προεετοιμάσω το μάθημα της επομενης μέρας΄, να διορθώσω τα γραπτά μου, να μην ασχοληθώ με μισθοδοσίες και άλλα άσχετα για τα οποία θα έπρεπε να υπάρχεουν γραμματείς και βοηθητικό προσωπικό, αν όλα αυτά τα είχα δε θα είχα πρόβλημα με το 8-2

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2008, 11:53:45 μμ »
Θα καθόμουν αλλά... δεν έχω γραφείο, ή δεν έχω καρέκλα, ή δεν είναι καλή η καρέκλα, ή δεν έχω συρτάρι, ή το συρτάρι δεν κλειδώνει, ή δεν έχει κλιματισμό, ή έχει κλιματισμό αλλά το κλιματιστικό είναι πάνω από το γραφείο μου, ή αν μείνω θα με βάλουν να κάνω καμιά δουλειά (μη μου πεις!), ή θα βρω ένα νόμο που κάτι να λέει ότι δεν πρέπει να κάθομαι (σίγουρα θα βρεις, στην Ελλάδα είμαστε), ή θα κάνω απεργία ή ...

Γι αυτό λένε ότι: Δημόσιος Υπάλληλος είναι αυτός που για κάθε λύση, έχει και ένα πρόβλημα.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2008, 11:58:27 μμ »
οι περισσοτεροι εκπαιδευτικοι καθομαστε παραπανω. αλλα πραγματικα,αν ο χωρος εργασιας ήταν καταλληλος γιατί να μην κανω τη δουλεια της αλλης μερας στο σχολειο και όχι στο σπιτι;αλλα που να δουλεψεις;;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 01, 2008, 12:01:10 πμ »
αν χρειαστει να κατσεις, που συμφωνω απολυτα, θα αγοραστει και καρεκλα. αν δεν καθεσαι γιατι να σου την εχουν; περιουσια ολων μας ειναι.


Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 01, 2008, 12:31:11 πμ »
Αυτό το ραδιο-αρβύλα έχει παίξει πολύ και στην πρωτοβάθμια ώς και στο νηπιαγωγείο που είμαστε εμείς οι ΠΕ60. Σκέφτονται να το προωθήσουν σιγά-σιγά από το υπουργείο, αντιπαραθέτοντάς δημοσιουπαλληλικό κώδικα στη δικαιολογία των εκπαιδευτικών "δεν προλαβαίνουμε να ετοιμάσουμε φάκελο αξιολόγησης των μαθητών μας" όσον αφορά στην εισαγωγή της αξιολόγησης (με τη μορφή portfolio για την προσχολική και το Δημοτικό, για τη Δευτεροβάθμια δεν ξέρω πώς ακριβώς θα ισχύσει). Μας το είπε απ'εξω-απ'έξω και η σχολική σύμβουλος στη τελευταία συνάντηση της χρονιάς.

Βέβαια συνήθως στο νηπιαγωγείο οι εκπαιδευτικοί φεύγουμε πολύ αργότερα από την ώρα που σχολάμε, για να βοηθήσουμε την συνάδελφο, την ώρα του διαλλείμματος που θα κάνουμε τη νοσοκόμα με το  Betadin στο χέρι, την ώρα του φαγητού που θα βοηθήσουμε στην κουζίνα, στις πρόβες των γιορτών που καθόμαστε δεύτερη βάρδια για να στολίσουμε/ράψουμε/κάνουμε πρόβες/βάψουμσε σκηνικά (ε ψιτ, όχι όλες οι ΠΕ60 αλλά ξέρω πολλές συναδέλφους και φανταστείτε ότι τελικά κάνουμε πολλές φορές το χρόνο 8ωρο 8-16:00, και όχι 6 ωρο που είναι το 8-14:00).

Αλλά άλλο να το κάνεις γιατί θες και γιατί σου αρέσει και γιατί υπάρχει ανάγκη, άλλο να το κάνεις υποχρεωτικά και χωρίς νόημα. Και μην αρχίσουμε την κουβέντα για τη δυσκολία της βαθμίδας της εκπαίδευσης, είπαμε κάθε βαθμίδα έχει τη δυσκολία της.
(Μην ακούσω άνθρωπο να λέει ότι "έλα μωρέ νηπιαγωγείο είναι καθήστε και λίγο παραπάνω, θα του φάω το λαρύγγι ή θα τον βάλω τιμωρία να προσέχει για έξι ώρες κάθε μέρα 20 αλαλάζοντα νήπια εκ των οποίων ένα υπερκινητικό και ένα με σύνδρομο καθυστέρησης. ;) )

Κατι μου λέει (και το ίδιο ακούω και από αλλού) ότι το υπουργείο προσπαθεί έτσι να γλιτώσει την γκρίνια των πρωτοβάθμιων (ΠΕ 60/70) "δεν έχουμε παραπάνω δασκάλους για το ολοήμερο, μας λείπουν ειδικότητες, μας λείπει συνάδελφος για το το μήμα ένταξης, δεν έχουμε βοηθό για την κουζίνα, δεν έχουμε καθαρίστριες" κτλ,κτλ,κτλ. Θα μας "προωθήσουν" σε όλες αυτές τις θέσεις που γκρινιάζουμε ότι είναι κενές, με τη δικαιολογία "αφού πρέπει να είστε ως τις 14:00 στο σχολείο, θα αναλάβετε στα καθήκοντα αυτό και εκείνο και το άλλο". Και δυστυχώς rozy4, δεν βλέπω να αγοράζονται καρέκλες με αυτό το μέτρο. Βλέπω να μειώνονται οι προσλήψεις στην πρωτοβάθμια για ωρομίσθιους και Ολοήμερα ( και προχωρήστε το λίγο να δείτε μέχρι που πάει το θέμα στο τι λεφτά θα γλιτώσει το υπουργείο...)

Από την άλλη, αν δεν πρόκειται για τέτοια μεθόδευση του Υπουργείου προκειμένου  να καλύψει κενά στη δική μας τη καμπούρα/ελαστικότητα/καλή ψυχή, τότε επικροτώ. Γιατί είπα πιο πάνω:"ξέρω πολλές συναδέλφους και φανταστείτε ότι τελικά κάνουμε πολλές φορές το χρόνο 8ωρο 8-16:00, και όχι 6 ωρο που είναι το 8-14:00", αλλά ξέρω και κάτι άλλες "συναδέλφους" που θα μπορούσα να χαρακτηρίσω με πολλές άκομψες λέξεις, που το μόνο που νοιάζονται είναι αν γίνεται να φύγουν 11:55, γιατί στις 12:00 έχουν ήδη κλείσει ραντεβού για κομμωτήριο/πεντικιούρ.... Σε κάτι τέτοιες κυρίες, πολύ θα το χαιρόμουνα να ισχύσει το ωράριο του δημοσιουπαλληλικού, μόνο και μόνο γι αν τις δω να κάθονται λιγο παραπάνω στο σχολείο...:-\ >:( ;)
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 01, 2008, 01:51:50 πμ »
Αυτό το ραδιο-αρβύλα έχει παίξει πολύ και στην πρωτοβάθμια ώς και στο νηπιαγωγείο που είμαστε εμείς οι ΠΕ60. Σκέφτονται να το προωθήσουν σιγά-σιγά από το υπουργείο, αντιπαραθέτοντάς δημοσιουπαλληλικό κώδικα στη δικαιολογία των εκπαιδευτικών "δεν προλαβαίνουμε να ετοιμάσουμε φάκελο αξιολόγησης των μαθητών μας" όσον αφορά στην εισαγωγή της αξιολόγησης (με τη μορφή portfolio για την προσχολική και το Δημοτικό, για τη Δευτεροβάθμια δεν ξέρω πώς ακριβώς θα ισχύσει). Μας το είπε απ'εξω-απ'έξω και η σχολική σύμβουλος στη τελευταία συνάντηση της χρονιάς.

Βέβαια συνήθως στο νηπιαγωγείο οι εκπαιδευτικοί φεύγουμε πολύ αργότερα από την ώρα που σχολάμε, για να βοηθήσουμε την συνάδελφο, την ώρα του διαλλείμματος που θα κάνουμε τη νοσοκόμα με το  Betadin στο χέρι, την ώρα του φαγητού που θα βοηθήσουμε στην κουζίνα, στις πρόβες των γιορτών που καθόμαστε δεύτερη βάρδια για να στολίσουμε/ράψουμε/κάνουμε πρόβες/βάψουμσε σκηνικά (ε ψιτ, όχι όλες οι ΠΕ60 αλλά ξέρω πολλές συναδέλφους και φανταστείτε ότι τελικά κάνουμε πολλές φορές το χρόνο 8ωρο 8-16:00, και όχι 6 ωρο που είναι το 8-14:00).

Αλλά άλλο να το κάνεις γιατί θες και γιατί σου αρέσει και γιατί υπάρχει ανάγκη, άλλο να το κάνεις υποχρεωτικά και χωρίς νόημα. Και μην αρχίσουμε την κουβέντα για τη δυσκολία της βαθμίδας της εκπαίδευσης, είπαμε κάθε βαθμίδα έχει τη δυσκολία της.
(Μην ακούσω άνθρωπο να λέει ότι "έλα μωρέ νηπιαγωγείο είναι καθήστε και λίγο παραπάνω, θα του φάω το λαρύγγι ή θα τον βάλω τιμωρία να προσέχει για έξι ώρες κάθε μέρα 20 αλαλάζοντα νήπια εκ των οποίων ένα υπερκινητικό και ένα με σύνδρομο καθυστέρησης. ;) )

Κατι μου λέει (και το ίδιο ακούω και από αλλού) ότι το υπουργείο προσπαθεί έτσι να γλιτώσει την γκρίνια των πρωτοβάθμιων (ΠΕ 60/70) "δεν έχουμε παραπάνω δασκάλους για το ολοήμερο, μας λείπουν ειδικότητες, μας λείπει συνάδελφος για το το μήμα ένταξης, δεν έχουμε βοηθό για την κουζίνα, δεν έχουμε καθαρίστριες" κτλ,κτλ,κτλ. Θα μας "προωθήσουν" σε όλες αυτές τις θέσεις που γκρινιάζουμε ότι είναι κενές, με τη δικαιολογία "αφού πρέπει να είστε ως τις 14:00 στο σχολείο, θα αναλάβετε στα καθήκοντα αυτό και εκείνο και το άλλο". Και δυστυχώς rozy4, δεν βλέπω να αγοράζονται καρέκλες με αυτό το μέτρο. Βλέπω να μειώνονται οι προσλήψεις στην πρωτοβάθμια για ωρομίσθιους και Ολοήμερα ( και προχωρήστε το λίγο να δείτε μέχρι που πάει το θέμα στο τι λεφτά θα γλιτώσει το υπουργείο...)

Από την άλλη, αν δεν πρόκειται για τέτοια μεθόδευση του Υπουργείου προκειμένου  να καλύψει κενά στη δική μας τη καμπούρα/ελαστικότητα/καλή ψυχή, τότε επικροτώ. Γιατί είπα πιο πάνω:"ξέρω πολλές συναδέλφους και φανταστείτε ότι τελικά κάνουμε πολλές φορές το χρόνο 8ωρο 8-16:00, και όχι 6 ωρο που είναι το 8-14:00", αλλά ξέρω και κάτι άλλες "συναδέλφους" που θα μπορούσα να χαρακτηρίσω με πολλές άκομψες λέξεις, που το μόνο που νοιάζονται είναι αν γίνεται να φύγουν 11:55, γιατί στις 12:00 έχουν ήδη κλείσει ραντεβού για κομμωτήριο/πεντικιούρ.... Σε κάτι τέτοιες κυρίες, πολύ θα το χαιρόμουνα να ισχύσει το ωράριο του δημοσιουπαλληλικού, μόνο και μόνο γι αν τις δω να κάθονται λιγο παραπάνω στο σχολείο...:-\ >:( ;)


όλο το κείμενό σου είναι λογικό και στηριγμένο σε επιχειρήματα. αυτός ο παραλογισμός στο τέλος πως σου ήρθε;;  ???
δηλαδή, μπορείς να εξηγήσεις πιο αναλυτικά για ποιον, ακατάληπτο σε εμέ, λόγο θα ήθελες να "τρως στην μάπα" τις εν λόγω "κυρίες" για 2 παραπάνω ώρες καθημερινώς; πιστεύεις ότι η (αναμενόμενη από εσένα) "τσατίλα" τους για την ρύθμιση, θα συμβάλει στην γενικότερη "ευτυχία" σου στο σχολείο (ή στην "ευτυχία" των παιδιών); ή τέλος πάντων θα συμβάλει σε κάτι άλλο που  μου διαφεύγει, μία τέτοια περίπτωση;

τα βρίσκω λογικά όλα τα υπόλοιπα τα οποία λες, αλλά αυτός ο τελευταίος παραλογισμός τον οποίον συμμερίζονται κατά κόρον οι εργαζόμενοι σε γραφειακές δουλειές (και άλλες δουλειές εκτός εκπαίδευσης), είναι το "πάτημα" που θα χρειαστεί η πολιτική ηγεσία προκειμένου να περάσει την ρύθμιση εάν το θελήσει.

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 02, 2008, 03:39:35 μμ »
τα βρίσκω λογικά όλα τα υπόλοιπα τα οποία λες, αλλά αυτός ο τελευταίος παραλογισμός τον οποίον συμμερίζονται κατά κόρον οι εργαζόμενοι σε γραφειακές δουλειές (και άλλες δουλειές εκτός εκπαίδευσης), είναι το "πάτημα" που θα χρειαστεί η πολιτική ηγεσία προκειμένου να περάσει την ρύθμιση εάν το θελήσει.

Καλέ όχι!!  :P Αν είναι να στηριχτούν στα δικά μου και σε παρόμοια λόγια όσοι προσπαθούν να περάσουν το δημοσιοϋπαλληλικό ωράριο, να το πάρω πίσω και υπόσχομαι να μη πω τίποτα ποτέ ξανά.

Το τελευταίο που λές ήταν προσωπική πικρία και ονειροπόλημα μιας μέρας που θα μπορούσα να πω σε μια συνάδελφο κλώσσα να βοηθήσει και αυτή λίγο (αφού θα κάθεται υποχρεωτικά στο σχολείο έστω μια ώρα παραπάνω) για να μη τρέχω σαν το Βεγγο ή σαν καμιά ινδή θεότητα με τα τριακόσια χέρια, στο ένα να κρατάω τη σφουγγαρίστρα για να μαζέψω τα νερά που έριξε ο Θανάσης, με άλλα δύο χέρια να πηγαίνω την Κωνσταντίνα τουαλέτα, με άλλο ένα χέρι να βοηθάω τον Γιώργο να κρατήσει το ψαλίδι και με ένα άλλο να κρατάω τον υπερκινητικό που τους δέρνει όλους.  :-\ :-\ :-\ :-\

  ;D

 Πέρασα μια πολύ δύσκολη χρονιά φέτος όπως καταλαβαίνεις  :-[, με πολυπληθές τμήμα (21) και παιδιά με ειδικές ανάγκες μέσα σε αυτό που κανείς δεν εδέησε να βοηθήσει παρά τις διαγνώσεις για ανάγκη τμήματος ένταξης και παράλληλης στήριξης από δεύτερη νηπιαγωγό. και σκέφτομαι οτι αν η συνάδελφος δεν είχε την καλοσύνη να κάθεται παραπάνω για να βοηθήσει την κατάσταση όπως έκανα και εγώ, τότε θα είμασταν χαμένες από χέρι. Εξού και η πικρία για τις "κυρίες" που πάνε και έρχονται. Τις έχω αντιμετωπίσει σε προηγούμενα χρόνια άλλωστε....(με πολύ τακτ βέβαια και πάντα τις έβαζα να βοηθάνε στο τελος χωρίς να το παίρνουν χαμπάρι 8))


Να σου εξηγήσω και πως σκέφτομαι και εγω και αλλοι πιστεύω σε τετοιες στιγμές για να καταλάβεις και την παράλογη λογική με την οποία μας εχουν καταντήσει να σκεφτόμαστε:
1) επειδή ξέρω ότι ποτέ δεν πρόκειται το υπουργείο να στείλει κονδύλιο για παράλληλη στήριξη ή βοηθό στο τμήμα σε τέτοιες περιπτώσεις,
2) επειδή ξέρω ότι δεν θα μειώσει ποτέ τον αριθμό των μαθητών στο τμήμα

γι αυτό και η πραγματικότητα και μόνο η πραγματικότητα (και η αισθηση του οτι εχω φτάσει στο αμήν) με κάνουν να σκέφτομαι καμιά φορά οτι "ναι, ας το κάνει αυτό το υπουργείο και ας την "φάμε" όλοι μαζί. Τουλάχιστον εγώ που κάθομαι έτσι και αλλιώς παραπάνω, θα βοηθηθώ και οι άλλοι ας πνιγούν. Εγώ δηλαδή τώρα γιατί πνίγομαι μέσα σε τοσες υποχρεώσεις επειδή κανείς αρμόδιος δεν βοηθάει;".

Αυτά βέβαια σε στιγμές πικρίας και πάντα "μεταξύ μας". Δεν υποστηρίζω κάτι τέτοιο σαν πάγια άποψή μου, και φαντάζομαι ότι όσοι ταιχαίνει να θυμούνται τα ποστ μου με εχουν ψιλοκαταλάβει ως εντονα αντιτιθέμενη σε όλες τις μπούρδες που λέει κατα καιρούς το υπουργείο.  Εξηγούμαι για να μη παρεξηγούμαι. Καταλαβαίνω και τον παραλογισμό του πως μας έχουν καταντήσει να σκεφτόμαστε, καταλαβαίνω και την απορία σου που με έκανε να νοιώσω και λίγο σαν βλακας για πράγματα που μπορει να μου ξεφεύγουν σε τετοιες στιγμες και τετοια μερη που κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να ακουει τον πόνο και την μουρμουρα του αλλου. Οπότε καλά έκανες και ρώτησες, για να σου πω και με ποιο σκεπτικό φτάνει κανείς σε μια τέτοια τελική και τρελλη σκέψη και να μπορέσω να ζητήσω και μια "ψιλοάφεση" απο το forum... ;D ;D   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2008, 03:46:29 μμ από selas »
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 03, 2008, 01:56:23 πμ »
....

εδώ είμαστε εμείς για να βοηθάμε... και για να σε βοηθήσω εγώ να μην σου ξαναπεράσουν από το μυαλό τέτοιες σκέψεις ούτε για αστείο, θα σου θέσω μία πιθανότητα που μάλλον δεν έχεις σκεφτεί...

φαντάζεσαι να εφαρμοστεί το υποχρεωτικό ωράριο και η "κυρία" να "αναγκαστεί" να "βοηθήσει" και αντί για βοήθεια να σου ανοίγει 10 δουλειές παραπάνω (από την βαρεμάρα της); να την αφήνεις να μαζέψει τα νερά με την σφουγγαρίστρα και να μαζεύει τα μισά (τα άλλα μισά απλά τα απλώνει), να την αφήνεις να βοηθήσει τον Γιώργο με το ψαλίδι και να καταλήγει ο Γιώργος να κόβει 3 δάχτυλα και (για να σου ολοκληρώσω το horror story) να μην μπορείς να της φωνάξεις "ΑΝΤΕ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ" ... το φαντάζεσαι;;;  ;D ;D ;D

ΥΓ: σόρρυ αν σε τρόμαξα νυχτιάτικο ;)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο παρουσίας των καθηγητών στο σχολείο
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 03, 2008, 11:01:40 πμ »
συναδερφοι ο νομος ηδη το οριζει οπως προαναφερθηκε...δεν καταλαβαινω γιατι σας πιανει πανικος για το 8-2. Καταπατουμε ολοι το νομο δηλ. το αυτονοητο και εχουμε την εντυπωση οτι μας επιβαλλουν με το ζορι να εκτελουμε τα καθηκοντα μας και τις υποχρεωσεις μας!!!!!
Γνωριζω σχολεια οπου ο διευθυντης εχει υποχρεωσει τους εκπαιδευτικους να κραταν παρουσιολογιο για το 8-2 και σου λεει ο ανθρωπος (που εχει και δικιο ) οτι το ωραριο σου ειναι 8-2 ασχετα αν εσυ εχεις διδακτικο ωραριο πολυ λιγοτερο και εισαι υποχρεωμενος να βρισκεσαι στην εργασια σου. Περα απο την ταξη υπαρχουν χιλιες δυο δουλειες απο πισω που πρεπει να γινουν!Οι περισσοτεροι συναδερφοι εκμεταλλευονται την ανεκτικοτητα του διευθυντη και φευγουν πριν χτυπησει το κουδουνι για το σχολασμα.
Συμφωνω οτι οι καρεκλες και τα γραφεια δεν επαρκουν αλλα δεν ειναι αυτη δικαιολογια για να μην καθεται κανεις στο χωρο εργασιας του. Με λιγη καλη θεληση ολα γινονται!!
Αν ολοι μας σεβομασταν το ωραριο πολλα πραγματα μεσα στο σχολειο θα λειτουργουσαν ρολοι!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.