*

Ψηφοφορία

Τι θα κάνετε με τα παιδιά σας και το σύζυγο όσες διορίζεστε μακριά?(ή τι κάνατε οι παλιότερες)

Παίρνω παιδιά και σύζυγο μαζί μου
4 (10.5%)
Παίρνω μόνο τα παιδιά μαζί μου
14 (36.8%)
Αφήνω τα παιδιά στο σύζυγο,γιαγιάδες κ.λ.π.
5 (13.2%)
Ξαναμένω έγκυος για να πάρω άδεια
3 (7.9%)
Παίρνω διαζύγιο
8 (21.1%)
Άλλο
4 (10.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά  (Αναγνώστηκε 49957 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tera2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 02:56:19 πμ »
Αιτιολογω το αγχος για τα παιδια και τις οικογενειες που γινονται χιλια κομματια μεσω των διορισμών δεν το καταλαβαινω απολυτα μιας και δεν εχω κανει γονέας. Παρολα αυτα όφειλω να ομολογησω οτι συζητησεις με θεμα τις επαπειλουμενες και μετα την αδεια ανατροφης και πως θα βγουν οι μηνες μου χτυπανε το λιγοτερο ασχημα για συο λόγους.
Τα παιδια δεν τα κανουμε (φανταζομαι) για να γλυτώσουμε ενα -δυο χρονια στο καστελόριζο.
Οι υπολοιποι που δεν εχουν παιδια στο πηγάδι κατούρησαν?
Οταν εχεις παιδια και εισαι παντρεμενος ιδιατερα οταν διορίζεσαι μέσω του 40% εχεις πολυ μεγάλες πιθα΄νότητες να διοριστεις κάπου σχετικα κοντα στο σπίτι σου και μην ξοριστεις στα νησια οπως εμεισ οι υπολοιποι. Βεβαια μορια δεν παιρνεισ πολλά αλλα σε αυτην τη ζωη να τα ζηταει κανεις όλα ειναι αδυνατο!! Με κατανοηση και χωρις ιχνος κακια το παραπάνω σχολιο μακαρι ολα να σας ερθουν όπως τα σχεδιάζετε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:40 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 10:11:28 πμ »
Καταρχήν ,ξεκινώ από την τελευταία σου παρατήρηση, γιατί μάλλον έχεις παρερμηνεύσει τα πράγματα. Η οικογενειακή κατάσταση (εκτός αν είσαι πολύτεκνος) δεν παίζει κανένα ρόλο στην αίτηση διορισμού, είτε διορίζεσαι μέσω ΑΣΕΠ είτε μέσω ενιαίου πίνακα. Μπορούν να σε στείλουν και στο Καστελόριζο! Η οικ. κατάσταση μετράει μόνο στην τοποθέτηση σε σχολείο.

Τα παιδια δεν τα κανουμε (φανταζομαι) για να γλυτώσουμε ενα -δυο χρονια στο καστελόριζο.
Το "φαντάζομαι" μου κάνει λίγο ειρωνικό. Όταν έρθει διορισμός και είσαι ήδη παντρεμένος και έχεις ήδη σκοπό να κάνεις παιδιά, ναι, προσπαθείς (γιατί στο τέλος η φύση, και όχι εσύ, αποφασίζει) να ταιριάξεις το χρόνο της κύησης για να μη διαλύσεις το σπίτι σου και γιατί αν δεν το κάνεις τότε, δε θα μείνεις έγκυος παρά μόνο όταν καταφέρεις να πάρεις μετάθεση και γυρίσεις σπίτι σου!( ;D...για "τεχνικούς" λόγους, όπως καταλαβαίνεις)
Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό, παρόλο που εγώ δεν το έχω κάνει, γιατί ο διορισμός με βρήκε ήδη με δύο παιδιά.

Οι υπολοιποι που δεν εχουν παιδια στο πηγάδι κατούρησαν?
Για να κάνω και λίγο χιούμορ, θέλεις να αλλάξουμε? ;) Δηλαδή, εγώ να υπηρετώ στο Καστελόριζο (τυχαία η περιοχή επειδή την ανέφερες), να κάνω το μάθημά μου το πρωί, να πηγαίνω για ουζάκι το μεσημέρι με συναδέλφους, να βγαίνω από το σπίτι μου όποτε μου καπνίσει, για να πιω το καφεδάκι μου, να κάνω εκδρομούλες στον καθαρό αέρα, κι εσύ να υπηρετείς στην Αθήνα, έχοντας εκτός από τη δουλειά (στους ρυθμούς της πρωτεύουσας) να κουμαντάρεις ένα σπίτι με δύο παιδιά και να είσαι δουλειά-σπίτι, σπίτι-δουλειά.
Θέλω να πω με αυτό, ότι πολλοί από αυτούς που έχουν παιδιά είναι υποχρεωμένοι (δεν σημαίνει ότι το προτιμούν) λόγω των καταστάσεων, να μη "χαρούν" αυτό που λέμε διορισμό. Προσωπικά, δεν ξέρεις πόσες φορές έχω πει σε φίλους πόσο θα ήθελα να μου ερχόταν ο διορισμός νωρίτερα, όταν ήμουν ανύπαντρη, χωρίς υποχρεώσεις, χωρίς να εξαρτάται κανένας από μένα, για να γυρίσω όλη την Ελλάδα.
Επομένως, δεν κάνουμε απαραίτητα ό,τι ευχαριστεί εμάς αλλά ό,τι πρέπει να κάνουμε, γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή... ::)
Και να για να τελειώνω (γιατί μάλλον κούρασα), επειδή το λες και μόνη σου ότι δεν έχεις υπάρξει γονέας, να εξηγήσω γιατί σε ένα γονέα φαίνεται φρικτό το να βρίσκεται στην άλλη άκρη τόπου (ή, τουλάχιστον, γιατί φαίνεται φρικτό σε μένα και γιατί, αν ο νόμος μου δίνει τη δυνατότητα να το κάνω, θα το αποφύγω). Γιατί δεν μπορώ να διανοηθώ τι θα έκανα αν ξύπναγε το παιδί μου στις 2 το βράδυ με 40 πυρετό (που θα μπορούσε να είναι από μία απλή ίωση έως μια μηνιγγίτιδα), κι εγώ να πρέπει να το τρέξω στο νοσοκομείο (αν υπάρχει...), μόνη μου, κι έχοντας και το άλλο μου παιδάκι μαζί. Ή τι θα έκανα (που θα τα άφηνα) αν χρειαζόνταν για θέματα υπηρεσίας να παραστώ κάπου (μία συνέλευση, μια συνάντηση γονέων κλπ). Συνάδελφος (με 6χρονο παιδάκι) που διορίστηκε μαζί με μένα φέτος στην Κεφαλλονιά, δεν παρακολούθησε τα ΠΕΚ γιατί δεν είχε τι να κάνει το παιδί...Για να μην πω την ταλαιπωρία που τράβηξε μέχρι να βρει λύση για το ποιος θα πηγαίνει και θα φέρνει το παιδί από το σχολείο, όταν αυτή θα είχε απογευματινή (λόγω ολοήμερου) βάρδια, για το ότι έψαχνε νηπιαγωγείο να συστεγάζεται με 6θέσιο δημοτικό, να είναι και τα δύο ολοήμερα...κλπ...κλπ...
Καταλαβαίνεις λοπόν ότι (πέρα από το βασικότατο: χωρίζεις τα παιδιά από τον πατέρα τους και, πολλές φορές, σε μία ηλικία που δεν μπορούν να καταλάβουν το γιατί), υπάρχουν χίλιες δυο αντικειμενικές δυσκολίες.
Δεν προσπαθώ ούτε να δικαιολογηθώ, ούτε να απολογηθώ. Όταν κάποια στιγμή κάνεις παιδί (κι αν είναι κάτι που θέλεις, σου εύχομαι να συμβεί), θα δεις ότι η πρώτη και η τελευταία σκέψη σου, θα είναι αυτό το παιδί και το πως θα το προστατέψεις και θα κάνεις τη ζωή του ευκολότερη, θυσιάζοντας πολλά (για να μην πω τα περισσότερα) από τα δικά σου "θέλω"... :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 11:15:16 πμ »
Συνάδελφοι, ευχαριστώ για τα σχόλια σας αλλά δεν απαντήσατε στα ερωτήματα μου.

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 12:04:24 μμ »
Herjohn, απ' ό,τι κατάλαβα προγραμματίζεις να μείνεις έγκυος και να πάρεις άδεια για επαπειλούμενη το Σεπτέμβριο. Εύχομαι να τα καταφέρεις στο πρώτο σκέλος. Τώρα όσον αφορά το δεύτερο, αφού δε σου απαντά κανείς πιο ενημερωμένος, να σου πω γενικά τι ξέρω από γνωστές μου που πήραν άδεια για επαπειλούμενη. Θέλει τρέξιμο. Πρέπει να περάσεις από υγειονομική επιτροπή που να αποφανθεί ότι συντρέχουν λόγοι να θεωρηθεί η εγκυμοσύνη επαπειλούμενη (υγεία, ίσως και ηλικία), θέλει όμως και μια γραφειοκρατική διαδικασία αρκετά κουραστική, και μάλλον θα χρειαστεί να πας στον τόπο διορισμού σου μέχρι να σου δοθεί αυτή η άδεια. Τουλάχιστον αυτό έζησε μια φίλη μου που έβγαλε και τις δύο εγκυμοσύνες της επαπειλούμενες. Έτρεξε αρκετά. Και νομίζω ότι κι αφού πάρεις την άδεια πρέπει να ξαναπεράσεις κανα δυο φορές από επιτροπή. Πρόπερσι, μια γνωστή μου έμεινε έγκυος και έτρεχε για να πάρει άδεια επαπειλούμενης, ενώ παράλληλα την έστελναν από σχολείο σε σχολείο μέχρι να την τοποθετήσουν κάπου σταθερά. Τελικά έχασε το παιδί. Βλέπεις, πριν από κάποια χρόνια οι άδειες για επαπειλούμενη δίνονταν αβέρτα, και τώρα δίνονται πιο δύσκολα, γιατί δημιουργούν επιπλέον λειτουργικά κενά που χρειάζονται αναπληρωτές (άρα και σχετικές πιστώσεις) για να καλυφθούν. Άρα στην ερώτησή σου αν είναι "εύκολο" να πάρεις τέτοια άδεια, σου απαντάω με επιφύλαξη και με γνώσεις από δεύτερο χέρι, ότι δεν είναι πολύ εύκολο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:35:40 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 01:51:59 μμ »
Δε θεωρω οτι δινονται δυσκολα οι αδειες επ'απειλουμενης εγκυμοσυνης γιατι οπως μου ειπε ο γιατρος μου αν δωσει ο ιδιωτης γιατρος ενα χαρτι που στεκει με αιτιολογια ηλικιας ή  επικινδυνο ιστορικο ή τυχον εξωσωματικη ή τυχον η εγγυος να τυγχανει ιδιαιτερης φροντιδας τοτε η επιτροπη το δινει κατευθειαν το χαρτι γιατι αν μια στο εκατομμυριο τυχει στην εγγυο αποβολη και δεν της εχουν εγκρινει το χαρτι της επ'απειλουμενης μπορει να τους παει φυλακη.
Επειδη ειχαν τυχει παλιοτερα κανα-δυο τετοιες περιπτωσεις δεν υπαρχει περιπτωση η επιτροπη να παρει την ευθυνη της αιτιολογημενης επ'απειλουμενης. 
Παντως συγγενης μου στη ΔΕΗ δεν εχει παει στη δουλεια πεντε χρονια κανοντας δυο παιδια και ειναι και διπλα στο σπιτι της. Γιατι φταινε οι εκπαιδευτικοι που κανουν χρηση του δικαιωματος τους?
Για οσους γκρινιαζουν για τις επ'απειλουμενες να σκεφτουν οτι ετσι δινεται η ευκαιρια και σε ενα αναπληρωτη να δουλεψει. Κακο ειναι αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 03:56:19 μμ »
Είχα μία καθηγήτρια που της έσπασαν τα νερά την ώρα που μας έκανε μάθημα.........


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 04:10:48 μμ »
Είχα μία καθηγήτρια που της έσπασαν τα νερά την ώρα που μας έκανε μάθημα.........

 :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 05:11:01 μμ »
Εγώ ελπίζω η kellykou να έχει δίκιο, γιατί τον προβληματισμό της herjohn τον μοιραζόμαστε πολλές... 

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 10:49:09 μμ »
και στο κάτω κάτω παιδιά γεννάνε οι γυναίκες αυτές ! ό,τι πιο ουσιαστικό για τη χώρα αυτή! έλεος πια ! πρέπει να τις τρέχουν από δω κι από κει για χαρτούρα ? μπράβο πρέπει να τους λένε !

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 07:26:27 πμ »
Είχα μία καθηγήτρια που της έσπασαν τα νερά την ώρα που μας έκανε μάθημα.........

Πώς ειναι δυνατον αυτο, αφου 2 μηνες πριν τον τοκετο υποχρεουνται να παρουν την αδεια τοκετου? ::) Κι αν ειχε καποιο προβλημα στην εγκυμοσυνη της η καθηγητρια και γεννησε 2 μηνες πριν απο το φυσιολογικο, τοτε θα ειχε παρει αδεια επαπειλουμενης εγκυμοσυνης.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 04, 2008, 03:59:19 μμ »
β γυμνασίου ήμουν δε θυμάμαι λεπτομέρεις.
Αλλά για το περιστατικό είμαι σίγουρη,θυμάμαι που το μωρό έκατσε αρκετό καιρό σε θερμοκοιτίδα (σωστά το έγραψα?)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2008, 04:01:41 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος eleni

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 08, 2008, 10:37:00 πμ »
 σχετικα με την αδεια επαπειλουμενης εχουν δυσκολεψει τα πραγματα σε καποιους νομους. Δεν φτανει μονο η βεβαιωση ιδιωτη γιατρου.Αν υπαρχουν πορωρες συσπασεις θα σου ζητησουν στην επιτροπη καρδιοτοκογραφημα που θα της αποδεικνυει. Σημειωτεον οτι το καρδιοτοκογραφημα θα πρεπει να ειναι της  χρονικης περιοδου που αναφερεται στην αδεια.Επιπλεον λογω λιγου προσωπκου η επιτροπη μπορει να σε καλεσει πολυ μετα απο το χρονικο διαστημα της αδειας ή και μετα τον τοκετο.Αρα μπορουν εκ του ασφαλους να μην στην εγκρινουν.Μου συνεβη ακριβως αυτη η περιπτωση και τελικα μου ενεκριναν αδειες του 5ου και 6ου μηνα με μεσο.Στις κλινικες ακομα κι αν εχεις κανει καρδιοτοκογραφημα συχνα δεν το κρατανε κι αντε μετα να αποδειξεις... Βεβαια στην περιπτωση που δεν υπαρχει προβλημα ειναι σχετικα ευκολο να βρεις καρδιοτοκογραφημα αλλης εγκυου (απατη βεβαια αλλα ξερω οτι μπορει να γινει σε μεγαλο μαιευτηριο της Αθηνας).Ωστοσο μην ξεχαντε επισης οτι με αναρρωτικες αδειες απο ιδιωτη γιατρο κοβεται το κινητρο αποδοσης απο το μισθο.Πολλοι νομοι το εφαρμοζουν. Αλλοι οχι. Η γνωμη μου ειναι να απευθυνθεις σε δημοσιο νοσοκομειο. Να εκθεσεις στο γιατρο τους κινδυνους του να εισαι εγκυος σε κανα ερημονησι και  αν πεσεις  σε συνεργασιμο γιατρο να σου δωσει τις αδειες σου.Αυτα!
"δαπανηρό πράγμα ο βίος. Ναυλώνεις έναν κόσμο για να κάνεις το γύρο μιας βάρκας"

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 22, 2008, 09:57:02 πμ »
Eπ'απειλουμενη δε δινουν μονο με αιτια τις προωρες συσπασεις. Τη δινουν και εαν εισαι με εξωσωματικη, εαν εισαι ηλικια άνω των 38, εαν εχεις μερικη αποκολληση, εάν εχεις ιστορικο αποβολων ή άλλων γυναικολογικων προβληματων (επεμβάσεις κ.λ.π.)


Αντε ιατρικο το καναμε το φορουμ.

Αποσυνδεδεμένος chloi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 22, 2008, 05:43:52 μμ »
για επαπειλουμενη ΄χρειάζεται χαρτι από νοσοκομειο ή μαιευτική κλινική.
και από την ανάποδη φοριεται η φαντασία

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161381
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.