*

Ψηφοφορία

Τι θα κάνετε με τα παιδιά σας και το σύζυγο όσες διορίζεστε μακριά?(ή τι κάνατε οι παλιότερες)

Παίρνω παιδιά και σύζυγο μαζί μου
4 (10.5%)
Παίρνω μόνο τα παιδιά μαζί μου
14 (36.8%)
Αφήνω τα παιδιά στο σύζυγο,γιαγιάδες κ.λ.π.
5 (13.2%)
Ξαναμένω έγκυος για να πάρω άδεια
3 (7.9%)
Παίρνω διαζύγιο
8 (21.1%)
Άλλο
4 (10.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά  (Αναγνώστηκε 50362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 29, 2009, 09:27:26 μμ »
Δείτε εδώ όλα τα δυσπρόσιτα σχολεία/νηπιαγωγεία:
http://www.ypepth.gr/docs/pinakas_dysprositwn_2008_080516.xls

Να έχετε υπόψη σας ότι αρκετά από αυτά δεν λειτουργούν και επίσης ότι 48 δόθηκαν το 2008 ως οργανικά κενά, επομένως δεν μπορούν να ξαναδωθούν φέτος. Ετσι πιστευω πως τα δυσπρόσιτα δεν θα είναι πολλά στους φετινούς διορισμούς  :) :)
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:30 »

Αποσυνδεδεμένος mrsour

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 29, 2009, 09:28:56 μμ »
ευχαριστώ πάρα πολύ..

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 30, 2009, 02:01:09 μμ »
Δηλωσε, οπως ειπαν, πιο πανω καπου με πολλα μορια οταν σε τοποθετησουν, για να σε διευκολυνει στη μεταθεση, και παρε και την αδεια ανατροφης. Ουσιαστικα θα ειναι σαν να εχεις υπηρετησει την οργανικη σου θεση!! Μη βαλεις δυσπροσιτα, εισαι σε πολυ καλη σειρα, δεν εχεις "κινδυνο" να μην διοριστεις φετος!!!

Καλη τοποθετηση, μην αγχωνεσαι!Δεν κερδιζεις τιποτα, ολες τα εχουμε περασει! Σκεψου πως εσυ εχεις και το θετικο της αδειας ανατροφης!!! :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 30, 2009, 05:17:47 μμ »
Ευχαριστώ πολύ annouka! Δεν έχω όμως καταλάβει πως να φροντίσω η τοποθέτηση μου να είναι σε σχολείο με πολλά μόρια. Όπως κατάλαβα εμείς επιλέγουμε περιοχές και μετά η τοποθέτηση σε σχολείο δεν εξαρτάται από εμάς. Πχ, αν εγώ επιλέξω αιτωλοακαρνανία μπορεί να με τοποθετήσουν σε ένα σχολείο με λίγα μόρια, έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:01:30 »

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #88 στις: Ιούνιος 30, 2009, 05:31:28 μμ »
εκτός από την απορία που έχει η elleni σχετικά με το ποιος σε στέλνει τελικά σε νηπιαγωγείο του νομού που δήλωσες, εάν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει: έχω σειρά κάπου στο 200 από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (συνεπώς διαλέγω τελευταία), έχω επίσης 2 παιδιά σε σχολική ηλικία Δημοτικό και Α γυμνασίου, ζω στην Αθήνα (και θέλω να γυρίσω), αντιλαμβάνομαι λοιπόν ότι πρέπει να πάω σε νησί που να δίνει από 8 έως 10 μόρια. Αν όμως τις προτιμήσεις μου τις διαλέξουν οι πριν από μένα τι ισχύει: χάνω το διορισμό μου φέτος και με παίρνουν από τις σχεδόν πρώτες του χρόνου, τον χάνω δια παντώς, πηγαίνω αναπληρώτρια????
Το ξέρω πως ότι περνώ τώρα το έχετε περάσει πολλές πριν από μένα. Τα ερωτήματά μου είναι πολλά και από τις εγκυκλίους δε βγάζω άκρη. Ευχαριστώ που οι πιο παλιές βοηθάτε.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #89 στις: Ιούνιος 30, 2009, 06:31:36 μμ »
Andrian, για να είσαι σίγουρη πως θα διοριστείς, καλό είναι να τα δηλώσεις όλα (για τα δυσπρόσιτα ίσως πρέπει να το σκεφτείς καλά αφού πρέπει να μείνεις 2 χρόνια). Για το διορισμό έχεις περιθώριο 2 χρόνια, δηλαδή αν δε διοριστείς φέτος, μπορείς να το κάνεις του χρόνου. Επίσης, αν με βάση τις επιλογές σου δε διορίζεσαι φέτος και έχεις κάνει αίτηση για αναπλήρωση, μπορείς να φύγεις αναπληρώτρια και να διοριστείς του χρόνου που θα έχεις και καλύτερη σειρά. Πάντως αν δηλώσεις νησιά , εκτός απροόπτου θα διοριστείς φέτος, ακόμα και αν δεν έχεις δηλώσει δυσπρόσιτα.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 30, 2009, 07:19:14 μμ »
Ο διορισμός στις διευθύνσεις Π.Ε. γίνεται με την εξής σειρά:
1.  30μηνο (αν υπάρχει)
2.   24μηνο
3.   40%
4.   πίνακας ΑΣΕΠ
Μετά την ορκομωσία ,ομως , δηλώνετε σχολεία και η τοποθέτηση σε αυτά γίνεται κυρίως με κοινωνικά κριτήρια.Έτσι αν κάποιος έχει 2 παιδιά μπορει σχετικά εύκολα να τοποθετηθεί στο σχολείο της επιλογής του.
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 30, 2009, 10:34:16 μμ »
Ευχαριστώ πολύ annouka! Δεν έχω όμως καταλάβει πως να φροντίσω η τοποθέτηση μου να είναι σε σχολείο με πολλά μόρια. Όπως κατάλαβα εμείς επιλέγουμε περιοχές και μετά η τοποθέτηση σε σχολείο δεν εξαρτάται από εμάς. Πχ, αν εγώ επιλέξω αιτωλοακαρνανία μπορεί να με τοποθετήσουν σε ένα σχολείο με λίγα μόρια, έτσι δεν είναι;
Θα φροντίσεις από τους νομούς που θα ανοίξουν να επιλέξεις με σειρά προτεραιότητας αυτούς που στο μεγαλύτερο ποσοστό τους τα σχολεία δίνουν περισσότερα μόρια. Οι Κυκλάδες είναι μία πχ από αυτές τις περιοχές. Αντίθετα αν δεις πχ το σύνολο των νηπιαγωγείων του νομού Ηρακλείου, δεν υπάρχουν πολλά που να δίνουν αρκετά μόρια (αν σκεφτεί κανείς ότι είναι στην άκρη της Ελλάδας)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος andrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω...τα νησιά της άγονης γραμμής
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 30, 2009, 11:57:11 μμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι δε σκέφτομαι καθόλου τα δυσπρόσιτα. Θα έχω μαζί μου και τα παιδιά. Τα νησιά σκέφτομαι. Το τραβάει η ψυχή μου το Κουφονήσι. (προφητική η φωτογραφία στο προφίλ μου. Είναι το Πορί μια από τις καλύτερες παραλίες του νησιού).  ;)
Τουλάχιστον ησύχασα με το ότι αν δεν πιάσω φέτος τις περιοχές που περίπου θέλω θα μπορέσω να δουλέψω αναπληρώτρια.

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:18:12 πμ »
Κι εγώ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Χωρίς αυτό το forum θα είχα πελαγώσει! Να ρωτήσω και κάτι ακόμα : στην αίτηση δηλώνω μόνο τους νομούς στους οποίους έχουν ανοίξει κενά ή και άλλες περιοχές που με ενδιαφέρουν; Επειδή μια φίλη μου που διορίστηκε πρόπερσι μου είπε ότι έβαλε όλες τις περιοχές που την ενδιέφεραν (Αθήνα, Πειραιά, Κορινθία) και ας μην είχαν κενά και τελικά άνοιξαν θέσεις και την πήραν στην Κόρινθο. Εσείς τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 01, 2009, 10:47:58 πμ »
Εννοειται οτι πρεπει να βαζουμε τις περιοχες που μας ενδιαφερουν. Οχι οτι θα ανοιξει ποτε η Α' Αθηνας ή η Α΄ Πειραια αλλα π.χ. την περασμενη χρονια άνοιξε η Β' Δυτικης Αττικης για τους φιλολογους (Ελευσινα, Μανδρα κ.λ.π.) . Βουτυρο στο ψωμι για οσους ηταν απο εκει.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 01, 2009, 02:08:31 μμ »
Στην αίτηση για μόνιμο διορισμό επιλέγεις περιοχές από τη λίστα που θα σου δωθεί.Δεν μπορείς να δηλώσεις ό,τι θέλεις... >:(
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 01, 2009, 02:10:43 μμ »
Εlleni εσυ τωρα θα δηλωσεις νομους και αφου διοριστεις σε καποιο νομο, παρουσιαζεσαι στο εκει ΠΥΣΠΕ και δηλωνεις τα νηπιαγωγεια που εσυ θέλεις. Αυτοι εκει θα σου δωσουν μια λιστα με τα κενα και τα μορια των σχολειων, ρωτα ομως αν υπαρχουν κενα τα οποια δεν φαινονται (π.χ απο αδειες ανατροφης, αδειες εγκυμοσυνης).

Οι τοποθετησεις γινονται βασει μοριων προϋπηρεσιας, συνυπηρετηση, εντοπιοτητα (αν υπαρχουν), αν εισαι εγγαμος και αν εχεις παιδια. Ολα λαμβανονται υποψη.

Προσωπικα τους νομους που εβαλα για το διορισμο μου(ημουν δευτερη φουρνια διοριστεων ΑΣΕΠ), τους εβαλα βασει συγκοινωνιας με την Αθηνα, που με ενδιεφερε πολυ διοτι θα υπηρετουσα και αν ημουν π.χ. στο Κουφονησι θα δυσκολευομουν να ερχομαι συχνα Αθηνα.
Εσενα τωρα με την αδεια ανατροφης δεν σε ενδιαφερει τοσο, διοτι δεν θα πας να υπηρετησεις.

Μη δηλωσεις δυσπροσιτο εκτος αν εχεις σκοπο να ξαναμεινεις εγκυος. Βεβαια επειδη μια εγκυμοσυνη σχεδον ποτε δεν ερχεται με παραγγελια....καλυτερα μην το ρισκαρεις και βρεθεις με το μικρο σε κανα ερημονησι!
Αυτο το λεω κυριως για τους γιατρους και τα φαρμακα, γιατι πραγματικα το χειμωνα σε απομακρυσμενα μερη τα πραγματα ειναι ζορικα!!!
Γιατι κατα τα αλλα τα παιδια, ειδικα σε μικρες ηλικιες, σε τετοια μερη απολαμβανουν τη φυση που δεν εχουν ευκαιρια να δουν στις μεγαλουπολεις!!
Η καλυτερη τους ειναι!!!!!  :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 02, 2009, 12:15:37 μμ »
Παράθεση
Στην αίτηση για μόνιμο διορισμό επιλέγεις περιοχές από τη λίστα που θα σου δωθεί.Δεν μπορείς να δηλώσεις ό,τι θέλεις...

Είσαι σίγουρος γι΄αυτό; Πολύς κόσμος μου ότι μπορεί αργότερα να ανοίξουν κενά και να βάλω οποιονδήποτε νομό. Όπως η φίλη μου που λέω παραπάνω ότι διορίστηκε Κόρινθο επειδή προέκυψε κενό αργότερα.

Παράθεση
Αυτο το λεω κυριως για τους γιατρους και τα φαρμακα, γιατι πραγματικα το χειμωνα σε απομακρυσμενα μερη τα πραγματα ειναι ζορικα!!!
Γιατι κατα τα αλλα τα παιδια, ειδικα σε μικρες ηλικιες, σε τετοια μερη απολαμβανουν τη φυση που δεν εχουν ευκαιρια να δουν στις μεγαλουπολεις!!

Ναι, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αν δεν ήταν το θέμα των γιατρών θα πήγαινα οπουδήποτε - ο μικρός θα καλοπερνούσε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 731
Σύνολο: 733

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.