*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...  (Αναγνώστηκε 53873 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 13, 2013, 01:10:40 πμ »
Για να πάρει τόσα μόρια θα έπρεπε να είχε γύρω στις 10 ώρες την εβδομάδα! Και να μην ξεχνάμε ότι είχε μηδενικά μόρια! Πως διορίστηκε αμέσως;

αυτή είναι και η δική μου απορία Κωνσταντίνε....

πώς μπορεί να έκανε αίτηση, αφού όταν γινόταν οι αιτήσεις δεν είχε πτυχίο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:28:20 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:46:05 πμ »
Αυτό είναι το περίεργο και εξοργιστικό!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 13, 2013, 11:24:18 πμ »
Αυτό είναι το περίεργο και εξοργιστικό!
και εμείς έχουμε μια παρόμοια περίπτωση, που έγινε και αυτή το 2008. Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο άτομο, όχι μόνο διορίστηκε, αλλά απειλεί να βγάλει σε υπεραριθμία και άλλον που διορίστηκε νόμιμα, γιατί θεωρεί ότι πια δεν απολύεται.
Παυλίνα, Θέλεις να μου στείλεις με pm το όνομα, να δω μήπως ανακαλύψω κάτι;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 13, 2013, 11:39:38 πμ »
Κάτι όμως πρέπει να γίνει με αυτούς που μπήκαν έτσι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:28:20 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 13, 2013, 02:41:13 μμ »
Νέοι μου συνάδελφοι  ;D τι να ερευνήσετε; Δεν γνωρίζετε τι έγινε με την κατάργηση της επετηρίδας; Στην αρχή οι προσλήψεις γινόταν με μεγάλο ποσοσοστό από αυτή και μικρότερο από ΑΣΕΠ. Το ποσοσστό του ΑΣΕΠ με το χρόνο αυξανόταν με στόχο οι προσλήψεις να γίνονται αποκλειστικά με αυτόν. Μέχρι τώρα κατανοητός;

Ε, αυτό δεν συνέβει ποτέ! Το γύρισαν στο μεικτό σύστημα. Δηλαδή προσλήψεις διοριστέων ΑΣΕΠ και κατά ένα ποσοστό (40%) από πίνακες με μόρια από προερχόταν από προϋπηρεσία (μήνας και μόριο) και τους βαθμούς στον γραπτό ΑΣΕΠ πάνω από την βάση. Μέχρι τώρα κατανοητός;

Ε, το τελευταίο συνέβη, πλην όμως δημιουργήθηκαν διάφορα παρατράγουδα. Αρκετοί εκμεταλεύτηκαν τα κενά του νέου νόμου προσλήψεων εκεί που αφορά το 40% και προσλάμβαναν αναπληρωτές και ωρομισθίους χωρίς κριτήρια και με φωτογραφικό τρόπο. Οι ωρομίσθιοι για παράδειγμα προσλαμβανόταν από διευθυντές φαντάζομαι κυρίως δευτεροβάθμιας και κατά το πλείστον μέσω γνωστών. Άλλοτε και με διπλά μόρια σε δυσπρόσιτα. Να τονίσω βέβαια ότι σε πολλές περιπτώσεις, ιδίως σε μακρυνά μέρη και χωρίς μέσο κάποιος μπορούσε να εργαστεί αν υπήρχαν βέβαια ανάγκες.
Με αυτό τον τρόπο εμφανιζόταν και στους πίνακες και σιγά-σιγά διοριζόταν μέχρι και χθες.

Επίσης οι προσλήψεις ωρομισθίων από ότι είχα διαβάσει δεν γινόταν κεντρικά αλλά από κατά τόπους γραφεία. Τώρα για το θέμα της Παυλίνας μόνο μία ένσταση έχω. Δεν θυμάμαι αν οι ωρομίσθιοι είχαν την υποχρέωση να κάνουν αιτήσεις από τον Ιούνιο. Ίσως και να μην είχαν. Ας μας φωτήσει κάποιος που τα έζησε από κοντά. Εγώ δεν ήμουν τότε στην Ελλάδα.

Πάντως όταν ρωτάτε αν μπορείτε να κάνετε κάτι η απάντησή μου είναι με ερώτηση: Σε ποιους θα απευθυνθείται;

Αποσυνδεδεμένος chrko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:17:24 μμ »
Νέοι μου συνάδελφοι  ;D τι να ερευνήσετε; Δεν γνωρίζετε τι έγινε με την κατάργηση της επετηρίδας; Στην αρχή οι προσλήψεις γινόταν με μεγάλο ποσοσοστό από αυτή και μικρότερο από ΑΣΕΠ. Το ποσοσστό του ΑΣΕΠ με το χρόνο αυξανόταν με στόχο οι προσλήψεις να γίνονται αποκλειστικά με αυτόν. Μέχρι τώρα κατανοητός;

Ε, αυτό δεν συνέβει ποτέ! Το γύρισαν στο μεικτό σύστημα. Δηλαδή προσλήψεις διοριστέων ΑΣΕΠ και κατά ένα ποσοστό (40%) από πίνακες με μόρια από προερχόταν από προϋπηρεσία (μήνας και μόριο) και τους βαθμούς στον γραπτό ΑΣΕΠ πάνω από την βάση. Μέχρι τώρα κατανοητός;

Ε, το τελευταίο συνέβη, πλην όμως δημιουργήθηκαν διάφορα παρατράγουδα. Αρκετοί εκμεταλεύτηκαν τα κενά του νέου νόμου προσλήψεων εκεί που αφορά το 40% και προσλάμβαναν αναπληρωτές και ωρομισθίους χωρίς κριτήρια και με φωτογραφικό τρόπο. Οι ωρομίσθιοι για παράδειγμα προσλαμβανόταν από διευθυντές φαντάζομαι κυρίως δευτεροβάθμιας και κατά το πλείστον μέσω γνωστών. Άλλοτε και με διπλά μόρια σε δυσπρόσιτα. Να τονίσω βέβαια ότι σε πολλές περιπτώσεις, ιδίως σε μακρυνά μέρη και χωρίς μέσο κάποιος μπορούσε να εργαστεί αν υπήρχαν βέβαια ανάγκες.
Με αυτό τον τρόπο εμφανιζόταν και στους πίνακες και σιγά-σιγά διοριζόταν μέχρι και χθες.

Επίσης οι προσλήψεις ωρομισθίων από ότι είχα διαβάσει δεν γινόταν κεντρικά αλλά από κατά τόπους γραφεία. Τώρα για το θέμα της Παυλίνας μόνο μία ένσταση έχω. Δεν θυμάμαι αν οι ωρομίσθιοι είχαν την υποχρέωση να κάνουν αιτήσεις από τον Ιούνιο. Ίσως και να μην είχαν. Ας μας φωτήσει κάποιος που τα έζησε από κοντά. Εγώ δεν ήμουν τότε στην Ελλάδα.

Πάντως όταν ρωτάτε αν μπορείτε να κάνετε κάτι η απάντησή μου είναι με ερώτηση: Σε ποιους θα απευθυνθείται;
Φιλε μου νομιζω οτι ακπου το χανεις...

Η προσληψη των ψρομισθιων γινοταν-γινεται απο τις διευθυνσεις...δηλαδη με ευθυνη των διευθυνσεων....αλλα απο πινακες που καταρτιζονται με βαση τις αιτησεις ανα περιφερεια.
Γινεται δηλαδη οτι και με τον πινακα των αναπληρωτων...μονο που ο καθενας εχει δικαιωμα να επιλεξει μια μονο διοικητικη περιφερεια..ως προς τον πινακα των ωρομισθιων.
Η επιλογη απο αυτους τους πινακες γινεται με τη σειρα...βαση προυπηρεσιας...!!!!
Ας ειμαστε λιγο ψυχραιμοι και αντικειμενικοι...αν δεν γνωριζουμε κατι...δεν χρειαζεται απανταμε...επειδη ακουσαμε ή επειδη μας φανηκε κατι...!!!

Ηρεμια συναδελφοι...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:21:39 μμ »
Νέοι μου συνάδελφοι  ;D τι να ερευνήσετε; Δεν γνωρίζετε τι έγινε με την κατάργηση της επετηρίδας; Στην αρχή οι προσλήψεις γινόταν με μεγάλο ποσοσοστό από αυτή και μικρότερο από ΑΣΕΠ. Το ποσοσστό του ΑΣΕΠ με το χρόνο αυξανόταν με στόχο οι προσλήψεις να γίνονται αποκλειστικά με αυτόν. Μέχρι τώρα κατανοητός;

Ε, αυτό δεν συνέβει ποτέ! Το γύρισαν στο μεικτό σύστημα. Δηλαδή προσλήψεις διοριστέων ΑΣΕΠ και κατά ένα ποσοστό (40%) από πίνακες με μόρια από προερχόταν από προϋπηρεσία (μήνας και μόριο) και τους βαθμούς στον γραπτό ΑΣΕΠ πάνω από την βάση. Μέχρι τώρα κατανοητός;

Ε, το τελευταίο συνέβη, πλην όμως δημιουργήθηκαν διάφορα παρατράγουδα. Αρκετοί εκμεταλεύτηκαν τα κενά του νέου νόμου προσλήψεων εκεί που αφορά το 40% και προσλάμβαναν αναπληρωτές και ωρομισθίους χωρίς κριτήρια και με φωτογραφικό τρόπο. Οι ωρομίσθιοι για παράδειγμα προσλαμβανόταν από διευθυντές φαντάζομαι κυρίως δευτεροβάθμιας και κατά το πλείστον μέσω γνωστών. Άλλοτε και με διπλά μόρια σε δυσπρόσιτα. Να τονίσω βέβαια ότι σε πολλές περιπτώσεις, ιδίως σε μακρυνά μέρη και χωρίς μέσο κάποιος μπορούσε να εργαστεί αν υπήρχαν βέβαια ανάγκες.
Με αυτό τον τρόπο εμφανιζόταν και στους πίνακες και σιγά-σιγά διοριζόταν μέχρι και χθες.

Επίσης οι προσλήψεις ωρομισθίων από ότι είχα διαβάσει δεν γινόταν κεντρικά αλλά από κατά τόπους γραφεία. Τώρα για το θέμα της Παυλίνας μόνο μία ένσταση έχω. Δεν θυμάμαι αν οι ωρομίσθιοι είχαν την υποχρέωση να κάνουν αιτήσεις από τον Ιούνιο. Ίσως και να μην είχαν. Ας μας φωτήσει κάποιος που τα έζησε από κοντά. Εγώ δεν ήμουν τότε στην Ελλάδα.

Πάντως όταν ρωτάτε αν μπορείτε να κάνετε κάτι η απάντησή μου είναι με ερώτηση: Σε ποιους θα απευθυνθείται;
Προς το υπουργείο παιδείας μήπως;

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:29:29 μμ »
 ;D ;D ;D. Μην το κάνεις αυτό! Σε παρακαλώ! Θα πέσουν από τα σύννεφα. Άσε που πρέπει να τα βάλουν με τους πατεράδες, τους θείους τους, με τους συναγωνιστές τους ακόμη και και με τους εαυτούς τους  :P.

Σοβαρά τώρα. Αξίζει να ψάξει κανείς μόνο την περίπτωση με την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου και την ημερομηνία πρόσληψης αφού πρώτα απαντηθεί το ερώτημα-ένσταση που έθεσα στους παλιούς συναδέλφους εδώ στο φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:31:14 μμ »
Μα το ξέρω ότι δεν είναι τόσο εύκολο! Θέλει χρόνο και χρήμα αν κινηθεί κάποιος νομικά! Απλά μία ζωή τα αφήνουμε όλα έτσι!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:40:32 μμ »
Φιλε μου νομιζω οτι ακπου το χανεις...

Η προσληψη των ψρομισθιων γινοταν-γινεται απο τις διευθυνσεις...δηλαδη με ευθυνη των διευθυνσεων....αλλα απο πινακες που καταρτιζονται με βαση τις αιτησεις ανα περιφερεια.
Γινεται δηλαδη οτι και με τον πινακα των αναπληρωτων...μονο που ο καθενας εχει δικαιωμα να επιλεξει μια μονο διοικητικη περιφερεια..ως προς τον πινακα των ωρομισθιων.
Η επιλογη απο αυτους τους πινακες γινεται με τη σειρα...βαση προυπηρεσιας...!!!!
Ας ειμαστε λιγο ψυχραιμοι και αντικειμενικοι...αν δεν γνωριζουμε κατι...δεν χρειαζεται απανταμε...επειδη ακουσαμε ή επειδη μας φανηκε κατι...!!!

Ηρεμια συναδελφοι...
Ας γράψουν και οι άλλοι αφού κάνω λάθος. Σε όλες τις περιπτώσεις των ωρομισθίων (η ΠΔΣ σου λέει κάτι);
 
Να κρατήσω όμως ως πιθανό σωστό τον τρόπο αιτήσεων που λες; Αυτό όμως δεν ρωτώ και εγώ με το παραπάνω που έγραψα: ΄΄Δεν θυμάμαι αν οι ωρομίσθιοι είχαν την υποχρέωση να κάνουν αιτήσεις από τον Ιούνιο΄΄.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:44:15 μμ »
Μα το ξέρω ότι δεν είναι τόσο εύκολο! Θέλει χρόνο και χρήμα αν κινηθεί κάποιος νομικά! Απλά μία ζωή τα αφήνουμε όλα έτσι!
Πρέπει να έχεις ισχυρό έρισμα. Να έχει κάτι το σημαντικό στα χέρια του. Τα νομικά κοστίζουν και δεν οδηγούν συνήθως κάπου. Έχουμε γίνει και γίνονται τέτοιες κινήσεις αλλά....

Αποσυνδεδεμένος marinan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 13, 2013, 03:53:22 μμ »
ιλε μου νομιζω οτι ακπου το χανεις...

Η προσληψη των ψρομισθιων γινοταν-γινεται απο τις διευθυνσεις...δηλαδη με ευθυνη των διευθυνσεων....αλλα απο πινακες που καταρτιζονται με βαση τις αιτησεις ανα περιφερεια.
Γινεται δηλαδη οτι και με τον πινακα των αναπληρωτων...μονο που ο καθενας εχει δικαιωμα να επιλεξει μια μονο διοικητικη περιφερεια..ως προς τον πινακα των ωρομισθιων.
Η επιλογη απο αυτους τους πινακες γινεται με τη σειρα...βαση προυπηρεσιας...!!!!
Ας ειμαστε λιγο ψυχραιμοι και αντικειμενικοι...αν δεν γνωριζουμε κατι...δεν χρειαζεται απανταμε...επειδη ακουσαμε ή επειδη μας φανηκε κατι...!!!

Ηρεμια συναδελφοι...
[


Eχει δικιο ο συναδελφος ακριβως αυτη ηταν η διαδικασια !!! οι αιτησεις ολες γινοταν και γινονται τελος ιουνιου με αρχες ιουλιου!!!

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 13, 2013, 04:11:55 μμ »
marinan, εγώ αυτό ρώτησα. Πότε δηλαδή γινόταν οι αιτήσεις; Άρα το θέμα της Παυλίνας χρήζει έρευνας αν και μόνο αν το άτομο που βλέπουμε στον πίνακα έκανε πρώτα αίτηση και μετά πήρε πτυχίο...
Δεν απάντησες όμως στο άλλο ερώτημα που έθεσα στον συνάδελφο. Προσλάμβαναν ωρομισθίους για ΠΔΣ από τον πίνακα που συντασσόταν με τις αιτήσεις ανά περιφέρεια;

Τέλος πάντων δεν είναι καλό να γυρίζουμε στο παρελθόν και να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Αναγκάστηκα κατά κάποιο τρόπο να το κάνω από τις απορίες των συναδέλφων στο τόπικ αυτό...που κρατά καιρό....Και εγώ θέλω να μάθω περισσότερα. Ναι αυτό κάνω...προκαλώ συζήτηση εδώ.
Δεν συγχωρώ τις παρατυπίες και την αδιαφάνεια στην μετά εποχή της επετηρίδας που και αυτή αναγκαστικά καταργήθηκε. Παραταύτα αναγνωρίζω ότι στον κλάδο των εκπαιδευτικών έγιναν τα λιγότερα και οι προσλήψεις σε γενικές γραμμές έγιναν με κανόνες. Καμία σχέση δεν έχουμε με τους άλλους τομείς του δημοσίου όσο αφορά τον τρόπο πρόσληψης παλαιότερα. Οι εκπαιδευτικοί τουλάχιστον είχαν και ένα πτυχίο...

Αποσυνδεδεμένος marinan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 13, 2013, 05:11:30 μμ »
Εχεις απολυτο δικιο που το ψαχνεις!!! και αυτο πρεπει να το κανουν ολοι γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται!!! οσο για το θεμα προσληψης ωρομισθιων στην ΠΔΣ πιο παλια δεν γινοταν απο τον πινακα με τις αιτησεις ανα περιφερεια ! τωρα τα τελευταια 4-5(δεν θυμαμαι ακριβως)  χρονια αρχισε να γινεται ! πιο παλια οποιος ειχε μεσον τον επαιρναν και αμεσως αλλαζε και πινακα!! εφευγε απο τον μηδενικης προυπ. χωρις ασεπ χωρις τιποτα!!! θελω να πιστευω πως αυτο εχει σταματησει!!!!! ελπιζω δηλαδη.......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 510

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.