*

Αποστολέας Θέμα: τελικά εκπαιδευτικός γίνεσαι ή γεννιέσαι?  (Αναγνώστηκε 3621 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vassilo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 214
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τελικά εκπαιδευτικός γίνεσαι ή γεννιέσαι?
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 11, 2008, 09:11:13 μμ »
happiness  μην είσαι τόσο σίγουρη ότι είναι πιο δύσκολα τα πράγματα με τα μεγαλύτερα παιδιά. Εγώ είμαι ΠΕ06 διορισμένη στο δημοτικό. Όπως μπορείτε να καταλάβετε το να επικοινωνήσεις με παιδιά μικρής ηλικίας 8-12 δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Ένας μαθητής Λυκείου δεν θα σου κρατήσει μούτρα γιατί του έκανες παρατήρηση (μπορεί να σε διαολοστείλει βέβαια).Τα μικρά χρειάζονται υπερδιπλάσια προσπάθεια για να τα κατακτήσεις ξανά έτσι και τα χάσεις κάποια στιγμή.

Δεν υπάρχει περίπτωση να προσποιηθούν ότι σε συμπαθούν ή ότι σε συγχώρησαν. Μέσα στην αθωότητά τους και την ευθύτητα που τα διακατέχει μπορεί να κάνουν και σχόλια για το άτομό σου που να σε στενοχωρήσουν αφάνταστα .Το καλό βέβαια είναι 'οτι δεν τα κάνουν πίσω από την πλάτη σου.

Εγώ πάντα επικοινωνούσα καλύτερα με τα μεγαλύτερα παιδιά και ειλικρινά έχω κάνει τεράστιο αγώνα για να επικοινωνήσω με τα μικρά.

Δεν είναι καθόλου εύκολο να θυμηθείς πως σκεπτόσουν και πως ήσουν στα 8 σου.

Συμφώνώ βέβαια πως όσοι προερχόμαστε από σχολές που έχουν σχέση και με την έρευνα δυσκολευόμαστε από την μονο΄τονία ενός μαθήματος αλλά μπορούμε να βάλουμε την έρευνα στο μάθημα ακόμη και στο δημοτικό και ειδικά εκεί τα συναρπάζει.
To teach or not to teach?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελικά εκπαιδευτικός γίνεσαι ή γεννιέσαι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:03 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: τελικά εκπαιδευτικός γίνεσαι ή γεννιέσαι?
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 11, 2008, 10:51:06 μμ »
happiness  μην είσαι τόσο σίγουρη ότι είναι πιο δύσκολα τα πράγματα με τα μεγαλύτερα παιδιά. Εγώ είμαι ΠΕ06 διορισμένη στο δημοτικό. Όπως μπορείτε να καταλάβετε το να επικοινωνήσεις με παιδιά μικρής ηλικίας 8-12 δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο. Ένας μαθητής Λυκείου δεν θα σου κρατήσει μούτρα γιατί του έκανες παρατήρηση (μπορεί να σε διαολοστείλει βέβαια).Τα μικρά χρειάζονται υπερδιπλάσια προσπάθεια για να τα κατακτήσεις ξανά έτσι και τα χάσεις κάποια στιγμή.

Δεν υπάρχει περίπτωση να προσποιηθούν ότι σε συμπαθούν ή ότι σε συγχώρησαν. Μέσα στην αθωότητά τους και την ευθύτητα που τα διακατέχει μπορεί να κάνουν και σχόλια για το άτομό σου που να σε στενοχωρήσουν αφάνταστα .Το καλό βέβαια είναι 'οτι δεν τα κάνουν πίσω από την πλάτη σου.

Εγώ πάντα επικοινωνούσα καλύτερα με τα μεγαλύτερα παιδιά και ειλικρινά έχω κάνει τεράστιο αγώνα για να επικοινωνήσω με τα μικρά.

Δεν είναι καθόλου εύκολο να θυμηθείς πως σκεπτόσουν και πως ήσουν στα 8 σου.

Συμφώνώ βέβαια πως όσοι προερχόμαστε από σχολές που έχουν σχέση και με την έρευνα δυσκολευόμαστε από την μονο΄τονία ενός μαθήματος αλλά μπορούμε να βάλουμε την έρευνα στο μάθημα ακόμη και στο δημοτικό και ειδικά εκεί τα συναρπάζει.

vassilo μιλάω από (μικρή βέβαια) εμπειρία. Και γω κάτι τέτοια σκεφτόμουν και στην δήλωση προτίμησης έβαλα πρώτα λύκεια , διότι σκεφτόμουν ότι τα γυμνασιόπαιδα θα είναι πολύ "νήπια" και ότι τέλος πάντων στο λύκειο είναι ένα βήμα πριν την ενηλικίωση. Δυστυχώς απογοητεύτηκα οικτρά. Είναι αμέτρητες οι φάσεις στις οποίες μέσα στην τάξη του λυκείου είμαι νηπιαγωγός. Τα επίπεδα ωριμότητας και υπευθυνότητας που συνάντησα ήταν πολύ κατώτερα των προσδοκιών μου (μιλάω πάντα για έναν μέσο όρο και όχι για τις φωτεινές εξαιρέσεις που φυσικά και υπάρχουν).
Και μη νομίζεις ότι ένα λυκειόπαιδο δεν θα σου κρατήσει μούτρα. Απλά δεν είναι "μούτρα" με τον τρόπο του μικρού παιδιού. Απλά, εάν το λυκειόπαιδο αποφασίσει να σε "διαγράψει" θα το κάνει διότι - για να το πω χοντρά- δεν σε έχει και καμιά ανάγκη και ως καθηγητής είσαι στα μάτια του απαξιωμένος (λόγω ηλικίας, λόγω συνθηκών στο σχολείο  κτλ κτλ). Οπότε στην καλύτερη θα σε αγνοήσει, στερώνοντας σου ίσως την δυνατότητα να το ξανακερδίσεις, και την χειρότερη θα το κάνει "χόμπι" να σου μπαχαλεύει το μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος chloi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τελικά εκπαιδευτικός γίνεσαι ή γεννιέσαι?
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 11, 2008, 11:09:32 μμ »
Mε τα 20 χρόνια εμπειριών στην εκπ/ση εγώ νιώθω πως μόλις τώρα ξεκινώ αυτή την υπέροχη διαδρομή της επαφής με παιδιά. και δεν το αλλάζω με τίποτε. Εχω την αίσθηση πως γίνεσαι δάσκαλος-α (κιαυτός ο όρος πιστεύω εκφράζει και όλους της Β/θμιας).
και από την ανάποδη φοριεται η φαντασία

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: τελικά εκπαιδευτικός γίνεσαι ή γεννιέσαι?
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 11, 2008, 11:26:10 μμ »
Εχω την αίσθηση πως γίνεσαι δάσκαλος-α (κιαυτός ο όρος πιστεύω εκφράζει και όλους της Β/θμιας).

συμφωνω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τελικά εκπαιδευτικός γίνεσαι ή γεννιέσαι?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:03 »

Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τελικά εκπαιδευτικός γίνεσαι ή γεννιέσαι?
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 12, 2008, 02:37:33 πμ »
Εκπαιδευτικός γίνεσαι. Το θέμα είναι αν έχεις την κλίση και τη διάθεση να γίνεις. Ίσως η μέχρι τώρα πορεία κάποιου να τον οδηγεί σε άλλο δρόμο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε θα του άρεσε να διδάσκει ή δε θα ήταν καλός εκπαιδευτικός. Ήταν από έναν μετέπειτα αγαπημένο καθηγητή έκθεσης που γνώρισα τον Καβάφη, και την ποίηση γενικότερα,  στα 13 (αφιέρωμα).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.153 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.