*

Αποστολέας Θέμα: Αδειες...τα πάντα όλα  (Αναγνώστηκε 44087 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #196 στις: Νοέμβριος 14, 2023, 03:40:37 μμ »
Διορίστηκα τον Αύγουστο και είμαι από την αρχή σε άδεια επαπειλούμενης και θ ακολουθήσει αδεια τοκετού, θα δικαιούμαι κανονικές άδειες, αν ναι πόσες για κάθε μήνα;

Οι κανονικές άδειες δεν πάνε με το μήνα . Δικαιούμαστε έως 10 ημέρες ανά ημερολογιακό έτος .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:42 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #197 στις: Νοέμβριος 14, 2023, 04:19:06 μμ »
Διορίστηκα τον Αύγουστο και είμαι από την αρχή σε άδεια επαπειλούμενης και θ ακολουθήσει αδεια τοκετού, θα δικαιούμαι κανονικές άδειες, αν ναι πόσες για κάθε μήνα;

Θες υποθέτω να βγάλεις τη χρονιά για να πάρεις Σεπτέμβριο την 9μηνη; Απλή λύση για να κερδίσεις κάποιες εβδομάδες είναι μια αναρρωτική κολλητα με τη λοχείας από τον γυναικολόγο σου. Εχεις 10 μέρες κανονική, δυο αιμοδοτικές, πόσος καιρός μένει; Μετά στην ανάγκη άνευ αποδοχών, συμφέρει περισσότερο από το να επιστρέψεις και να τα δίνεις σε άνθρωπο για το παιδί.

Αποσυνδεδεμένος AmElIe25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #198 στις: Νοέμβριος 14, 2023, 05:59:12 μμ »
τι ισχύει με τις αναρρωτικές;

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #199 στις: Νοέμβριος 14, 2023, 09:54:49 μμ »
τι ισχύει με τις αναρρωτικές;

Διάβασε τι ισχύει για τις άδειες των μονίμων στον  ακόλουθο σύνδεσμο:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2021/adeies_monimwn_ekpaideutikwn.pdf

 Και αν θέλεις κάτι πιο συγκεκριμένο να ρωτήσεις....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:42 »

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 30, 2024, 12:41:35 μμ »
Για συμμετοχή σε εκπαιδευτική ημερίδα όπου θα είμαστε ομιλητές, δικαιούμαστε άδεια για επιμορφωτικούς λόγους;

Αποσυνδεδεμένος filro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 30, 2024, 01:27:31 μμ »
Καλησπέρα,
ναι, τη χορηγεί η διεύθυνση της σχολικής μονάδας και είναι για επιστημονικούς/επιμορφωτικούς λόγους.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 30, 2024, 03:51:30 μμ »
Καλησπέρα,
ναι, τη χορηγεί η διεύθυνση της σχολικής μονάδας και είναι για επιστημονικούς/επιμορφωτικούς λόγους.

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος lefkadi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #203 στις: Απρίλιος 19, 2024, 09:40:14 πμ »
Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει αν σε αποσπασμένους στο Υπουργείο χορηγείται εκπαιδευτική άδεια (έστω διήμερη ή τριήμερη την εβδομάδα) για εκπόνηση διδακτορικού.
Γενικά, για να να εκπονήσω διδακτορικό, πρέπει να είμαι διοικητική υπάλληλος; Έχω ακούσει ότι δεν χορηγείται σε εκπαιδευτικούς, μόνο σε διοικητικούς υπαλλήλους, έστω με τη μορφή που σας προανέφερα.
Αλλά σε αποσπασμένους, χορηγείται ή όχι;
Και γενικά υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το διδακτορικό χωρίς να πάρω άνευ αποδοχών;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, όποιον συνάδελφο προσφερθεί να με κατατοπίσει λίγο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #204 στις: Απρίλιος 19, 2024, 09:48:20 πμ »
Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει αν σε αποσπασμένους στο Υπουργείο χορηγείται εκπαιδευτική άδεια (έστω διήμερη ή τριήμερη την εβδομάδα) για εκπόνηση διδακτορικού.
Γενικά, για να να εκπονήσω διδακτορικό, πρέπει να είμαι διοικητική υπάλληλος; Έχω ακούσει ότι δεν χορηγείται σε εκπαιδευτικούς, μόνο σε διοικητικούς υπαλλήλους, έστω με τη μορφή που σας προανέφερα.
Αλλά σε αποσπασμένους, χορηγείται ή όχι;
Και γενικά υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το διδακτορικό χωρίς να πάρω άνευ αποδοχών;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, όποιον συνάδελφο προσφερθεί να με κατατοπίσει λίγο.

Η εκπαιδευτική άδεια μικρής διάρκειας (Άδεια εξετάσεων ονομάζεται) είναι 14 μέρες το χρόνο. Ήταν 20 μέρες το χρόνο. Όταν ήταν ο Μητσοτάκης υπουργός διοικητικής μεταρρύθμισης, θεώρησε σωστό να την κάνει 10 μέρες το χρόνο και κετα εγινε 14.Όποτε μπορείτε να πάρετε 14 μέρες το χρόνο άδεια. Θα πρέπει με την επιστροφή σας στην δουλειά να προσκομίσετε βεβαίωση Συναντήσεις με τον επιβλέποντα καθηγητή, όπως οι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές προσκομίζουν βεβαίωση ότι έλαβαν μέρος σε εξετάσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2024, 09:52:15 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #205 στις: Απρίλιος 19, 2024, 10:01:28 πμ »
Καλημέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει αν σε αποσπασμένους στο Υπουργείο χορηγείται εκπαιδευτική άδεια (έστω διήμερη ή τριήμερη την εβδομάδα) για εκπόνηση διδακτορικού.
Γενικά, για να να εκπονήσω διδακτορικό, πρέπει να είμαι διοικητική υπάλληλος; Έχω ακούσει ότι δεν χορηγείται σε εκπαιδευτικούς, μόνο σε διοικητικούς υπαλλήλους, έστω με τη μορφή που σας προανέφερα.
Αλλά σε αποσπασμένους, χορηγείται ή όχι;
Και γενικά υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω το διδακτορικό χωρίς να πάρω άνευ αποδοχών;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, όποιον συνάδελφο προσφερθεί να με κατατοπίσει λίγο.

Η άδεια για διδακτορικό είναι .....''αχαρακτήριστη''  ......1 ημέρα μόνο και μόνο την ημέρα της παρουσίασης στην 7μελή επιτροπή ! Και ΝΑΙ , ισχύει για εκπαιδευτικό !

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #206 στις: Απρίλιος 19, 2024, 10:06:47 πμ »
Η άδεια για διδακτορικό είναι .....''αχαρακτήριστη''  ......1 ημέρα μόνο και μόνο την ημέρα της παρουσίασης στην 7μελή επιτροπή ! Και ΝΑΙ , ισχύει για εκπαιδευτικό !


Εκτός αν άλλαξε κάτι τα τελευταία χρόνια, εγώ μια χαρά την έπαιρνα για το διδακτορικό μου. Και μάλιστα τότε ήτανε 10 μέρες. Κάθε φορά έδινα στην υπηρεσία τα εισιτήρια που πήγαινα στο πανεπιστήμιο (στο εξωτερικό) και μεταφρασμένη επιστολή από την επόπτρια καθηγήτρια ότι συναντηθήκαμε για τις ανάγκες της διατριβής μου
Ξαναλέω, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τα τελευταία χρόνια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #207 στις: Απρίλιος 19, 2024, 10:36:42 πμ »
Η άδεια για διδακτορικό είναι .....''αχαρακτήριστη''  ......1 ημέρα μόνο και μόνο την ημέρα της παρουσίασης στην 7μελή επιτροπή ! Και ΝΑΙ , ισχύει για εκπαιδευτικό !

Ναι, αυτή η μία ημέρα μόνο ισχύει για άδεια διδακτορικού. Κάνουν ό,τι μπορούν για να αποθαρρύνουν τους εκπαιδευτικούς για τρίτο κύκλο πανεπιστημιακών σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αδειες...τα πάντα όλα
« Απάντηση #208 στις: Απρίλιος 19, 2024, 11:01:08 πμ »
Ναι, αυτή η μία ημέρα μόνο ισχύει για άδεια διδακτορικού. Κάνουν ό,τι μπορούν για να αποθαρρύνουν τους εκπαιδευτικούς για τρίτο κύκλο πανεπιστημιακών σπουδών.


Αρα αλλαξαν πολυ τα πραγματα…..
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.