*

Αποστολέας Θέμα: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς  (Αναγνώστηκε 30025 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitris_phys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #154 στις: Απρίλιος 03, 2024, 04:03:37 μμ »
Απο την αλλη, για σκεφτεειτε να εχουν δωσει 4 εκπαιδευτικοι ενος σχολειου αιμα και να θελουν και οι 4 τις ιδιες συγκεκριμενες μερες την αδεια για το δικο του λογο ο καθενας….. Το σχολειο δεν ειναι δημοσια υπηρεσια που η απουσια μπορει να καλυφτει σχετικα ευκολα…..


Και ναι, ειμαι αιμοδοτρια! Η υπηρεσια μου αρνιοταν αδεια τη μερα αιμοδοσιας, ερμηνευοντας το νομο κατα το δοκουν και αρνουμενη να ζητηση διευκρινηση απο το υπουργειο γιατι «δεν χρειαζοταν» ακομα και μετα απο εγγραφη αιτηση μου. Οσο για τις αλλες μερες…. Μονο μια φορα τις πηρα, αλλα αυτο ηταν δικη μου επιλογη! Πλεον απλα δινω αιμα και δεν ασχολουμαι με τις αδειες
Έχεις δίκιο αλλά προφανώς στη δική μου περίπτωση δεν υπήρχε άλλος με αιμοδοσία. Υπηρχε για να λυθούν οι απορίες συνάδελφος που ζήτησε μια μέρα κοινή με εμένα αναρρωτική. Δε νομίζω ότι παρακωλύεται η υπηρεσία αν λείπουν 2 συνάδελφοι για μια μέρα. Όταν κάτι παρόμοιο είχε γίνει επανειλημμένα. Μου έχει τύχει σε σχολείο να ζητήσουν 3 συνάδελφοι και δεν τόλμησε ο διευθυντής να αρνηθεί. Προφανώς αν δεν είχα σοβαρούς οικογενειακούς λόγους δεν θα ζητούσα από τον συγκεκριμένο διευθυντή άδεια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:02 »

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #155 στις: Απρίλιος 03, 2024, 06:04:12 μμ »
Κουράστηκα να γράφω τα ίδια. Στο κατεβατό που έγραψα παραπάνω απάντησα ξεκάθαρα. Έγραψα ότι αν δώσεις αίμα ως αναπληρωτής αν δεν την πάρεις την άδεια ως τη λήξη της σύμβασης χάνεται με οποιαδήποτε μορφή και αν προσληφθείς στο δημόσιο. Θα το ξαναπώ όμως. Όχι δεν θα την πάρει.
Σεβαστή η γνώμη σου αν και δεν γράφεις που ακριβώς αναφέρεται στη νομοθεσία το: "αν δώσεις αίμα ως αναπληρωτής αν δεν την πάρεις την άδεια ως τη λήξη της σύμβασης χάνεται με οποιαδήποτε μορφή και αν προσληφθείς στο δημόσιο. Θα το ξαναπώ όμως. Όχι δεν θα την πάρει."
Επίσης δεν καταλαβαίνω το εξής: πως η νέα υπηρεσία στην οποία διορίζεται ο εν λόγω πρώην αναπληρωτής θα γνωρίζει οτι ο συγκεκριμένος όταν αιμοδότησε ήταν αναπληρωτής εκπαιδευτικός και δεν έκανε χρήση της άδειας που δικαιούται (άρα την έχασε);
Η νέα υπηρεσία κάθε διοριζόμενου μαθαίνει το ιστορικό του; Που δούλευε δηλαδή και αν έκανε χρήση άδειας όταν έπρεπε; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;
Απλή απορία εκφράζω...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #156 στις: Απρίλιος 03, 2024, 07:07:53 μμ »
Σεβαστή η γνώμη σου αν και δεν γράφεις που ακριβώς αναφέρεται στη νομοθεσία το: "αν δώσεις αίμα ως αναπληρωτής αν δεν την πάρεις την άδεια ως τη λήξη της σύμβασης χάνεται με οποιαδήποτε μορφή και αν προσληφθείς στο δημόσιο. Θα το ξαναπώ όμως. Όχι δεν θα την πάρει."
Επίσης δεν καταλαβαίνω το εξής: πως η νέα υπηρεσία στην οποία διορίζεται ο εν λόγω πρώην αναπληρωτής θα γνωρίζει οτι ο συγκεκριμένος όταν αιμοδότησε ήταν αναπληρωτής εκπαιδευτικός και δεν έκανε χρήση της άδειας που δικαιούται (άρα την έχασε);
Η νέα υπηρεσία κάθε διοριζόμενου μαθαίνει το ιστορικό του; Που δούλευε δηλαδή και αν έκανε χρήση άδειας όταν έπρεπε; Προβλέπεται κάτι τέτοιο;
Απλή απορία εκφράζω...


Το ιστορικο το μαθαινει γιατι 1. Υπαρχει στο myschool και σε ακολουθει, 2. Υπαρχει στο φακελο σου. Ακομα και οταν μονιμοποιηθεις τα εγγραφα που υπηρχαν στο φακελο σου ολα τα προηγουμενα χρονια πηγαινουν στη νεα υπηρεσια.

Επισης, απο τη στιγμη που αναφερεται οτι η βεβαιωση αιμοδοσιας ισχυει για τη διαρκεια της συμβασης, τοτε ναι, χανεται!


Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #157 στις: Απρίλιος 03, 2024, 07:48:32 μμ »

Το ιστορικο το μαθαινει γιατι 1. Υπαρχει στο myschool και σε ακολουθει, 2. Υπαρχει στο φακελο σου. Ακομα και οταν μονιμοποιηθεις τα εγγραφα που υπηρχαν στο φακελο σου ολα τα προηγουμενα χρονια πηγαινουν στη νεα υπηρεσια.

Επισης, απο τη στιγμη που αναφερεται οτι η βεβαιωση αιμοδοσιας ισχυει για τη διαρκεια της συμβασης, τοτε ναι, χανεται!
Μα δε μίλησα αναγκαστικά για διορισμό ως εκπαιδευτικός αλλά για διορισμό ως δημόσιος υπάλληλος. τότε τι γίνεται;
Επίσης, υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό;
και κάτι άλλο, φάκελλο έχουν οι αναπληρωτές;
Τελος πάντων, διαφωνούμε αλλά αυτό είναι θεμιτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:20:02 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #158 στις: Απρίλιος 03, 2024, 08:34:00 μμ »
Μα δε μίλησα αναγκαστικά για διορισμό ως εκπαιδευτικός αλλά για διορισμό ως δημόσιος υπάλληλος. τότε τι γίνεται;
Επίσης, υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό;
και κάτι άλλο, φάκελλο έχουν οι αναπληρωτές;
Τελος πάντων, διαφωνούμε αλλά αυτό είναι θεμιτό.


Φακελο εχουν ολοι!

Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #159 στις: Απρίλιος 03, 2024, 09:04:50 μμ »
Μα δε μίλησα αναγκαστικά για διορισμό ως εκπαιδευτικός αλλά για διορισμό ως δημόσιος υπάλληλος. τότε τι γίνεται;
Επίσης, υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό;
και κάτι άλλο, φάκελλο έχουν οι αναπληρωτές;
Τελος πάντων, διαφωνούμε αλλά αυτό είναι θεμιτό.

Όπου και να διοριστείς ως δ.υ. η σύμβασή σου ως αναπληρωτής-στη διάρκεια της οποίας έδωσες αίμα-τερματίζεται, άρα όπως σωστά σου έγραψαν, χάνονται και οι μέρες της αιμοδοτικής.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 03, 2024, 11:32:24 μμ »
Μα δε μίλησα αναγκαστικά για διορισμό ως εκπαιδευτικός αλλά για διορισμό ως δημόσιος υπάλληλος. τότε τι γίνεται;
Επίσης, υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό;
και κάτι άλλο, φάκελλο έχουν οι αναπληρωτές;
Τελος πάντων, διαφωνούμε αλλά αυτό είναι θεμιτό.

Δεν τα γνωρίζεις καλά, Φάκελο έχουν και οι μόνιμοι που τους ακολουθεί όταν παίρνουν μετάθεση. Αν διοριστείς όπουδήποτε στο δημόσιο, είτε εκπαιδευτικός είτε οπουδήποτε αλλού, τυχόν διακιώματα σου (άδειες κτλ) και υποχρεώσεις ξεκινάνε απο την ημερομηνία διορισμού. Όχι αναδρομικα. Συνεχίζεις να επιμένεις όταν τόσα άτομα εδώ μέσα σπυ λένε τι ισχύει. Είναι σαν να λές σε κάποιον οτι δεν υπάρχουν ροζ ελέφαντες και αυτός να επιμένει οτι υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 04, 2024, 12:25:11 πμ »
Δεν τα γνωρίζεις καλά, Φάκελο έχουν και οι μόνιμοι που τους ακολουθεί όταν παίρνουν μετάθεση. Αν διοριστείς όπουδήποτε στο δημόσιο, είτε εκπαιδευτικός είτε οπουδήποτε αλλού, τυχόν διακιώματα σου (άδειες κτλ) και υποχρεώσεις ξεκινάνε απο την ημερομηνία διορισμού. Όχι αναδρομικα. Συνεχίζεις να επιμένεις όταν τόσα άτομα εδώ μέσα σπυ λένε τι ισχύει. Είναι σαν να λές σε κάποιον οτι δεν υπάρχουν ροζ ελέφαντες και αυτός να επιμένει οτι υπάρχουν.

Εντάξει, δεν υπάρχουν ροζ ελέφαντες.
Νόμος υπάρχει που να τα λέει όλα αυτά που μου λένε τόσα άτομα εδώ μέσα;
Συγγνώμη αν επιμένω, εκτός κι αν δεν πρέπει...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 04, 2024, 12:46:57 πμ »
Εντάξει, δεν υπάρχουν ροζ ελέφαντες.
Νόμος υπάρχει που να τα λέει όλα αυτά που μου λένε τόσα άτομα εδώ μέσα;
Συγγνώμη αν επιμένω, εκτός κι αν δεν πρέπει...

Ναί υπάρχει. Υπάρχει ο νόμος που λέει οτι η άδεια που παίρνεις ως αναπληρωτής αν δεν την πάρεις μέχρι το τέλος της σύμβασης χάνεται. Υπάρχει ο δημοσιουπαλληλικός κώδικας που καθορίζει οτι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις ενός Δ.Υ. ξεκινάνε απο την ημέρα του διορισμού. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν θητεύσει σε ΠΥΣΔΕ και έχουν αντιμετωπίσει τέτοιες περιπτώσεις. Σου έγραψα το παράδειγμα με τις κανονικές άδειες. Αν λοιπόν τρολάρεις καλώς αλλά φτάνει ως εδώ. Αν θέλεις να εξακολουθήσεις να επιμένεις σε κάτι λάθος καλώς, Μην παραπληροφορείς όμως τους συναδέλφους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 04, 2024, 12:51:12 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος Ege

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 04, 2024, 01:20:00 μμ »
Οι νόμοι υπάρχουν για να τηρούνται. Είμαι σίγουρη ότι αυτός ο διευθυντής ό,τι γουστάρει κάνει και γι'αυτό ρωτάει ο συνάδελφος όλα αυτά. Εμένα μου έχει τύχει να είμαι στα επείγοντα στο νοσοκομείο με το μωρό που θα έμπαινε για εγχείρηση σε λίγο καιρό, οπότε φανταστείτε τι θέματα υγείας είχε ήδη. Κι όταν τηλεφώνησα στον διευθυντή (υπόψιν Ιούνιο που τα μαθήματα είχαν τελειώσει κι απλώς ήθελε όλους μας απλά να παρουσιαζόμαστε στο σχολείο και να καθόμαστε) μου λέει πρέπει να πάρεις άδεια. Και του λέω τι θέλετε να κάνω δηλαδή, να πάω να δώσω αίμα, για να πάρω άδεια; Ε, και αυτό έκανα...Και μετά να γκρινιάζει κιόλας που έπρεπε να προωθήσει τα χαρτιά της άδειας. Που και πάλι δηλαδή, άλλη συνάδερφο έχωνε να τα κάνει αυτά...
Άσε, πολλά καθίκια διευθυντές υπάρχουν εκεί έξω που φυσικά καμία ενσυναίσθηση δεν έχουν ως άνθρωποι, αλλά ούτε καν ικανότητες διαχείρισης για να βρίσκονται σε αυτήν τη θέση. Τι κατάφερε ο συγκεκριμένος; Να αναγκαστεί να προωθήσει άλλες 2 μέρες τα χαρτιά για άδεια....Τόσο άχρηστος δηλαδή που ούτε τον εαυτό του δεν φροντίζει. Ευτυχώς πήρε σύνταξη αλλά σκεφτείτε πόσους είχε ταλαιπωρήσει τόσα χρόνια, κυρίως το ίδιο το σχολείο με την ανικανότητά του...

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 04, 2024, 07:04:03 μμ »
Ναί υπάρχει. Υπάρχει ο νόμος που λέει οτι η άδεια που παίρνεις ως αναπληρωτής αν δεν την πάρεις μέχρι το τέλος της σύμβασης χάνεται. Υπάρχει ο δημοσιουπαλληλικός κώδικας που καθορίζει οτι τα δικαιώματα και οι υποχρεώσεις ενός Δ.Υ. ξεκινάνε απο την ημέρα του διορισμού. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν θητεύσει σε ΠΥΣΔΕ και έχουν αντιμετωπίσει τέτοιες περιπτώσεις. Σου έγραψα το παράδειγμα με τις κανονικές άδειες. Αν λοιπόν τρολάρεις καλώς αλλά φτάνει ως εδώ. Αν θέλεις να εξακολουθήσεις να επιμένεις σε κάτι λάθος καλώς, Μην παραπληροφορείς όμως τους συναδέλφους.
Δεν έχω εκνευριστεί σε αντίθεση με σένα (το μήνυμά σου κάτι τέτοιο δείχνει, αν όχι συγχώρεσέ με).
Αν είναι δυνατόν να με αποκαλείς τρολ επειδή διαφωνώ μαζί σου!
Ούτε παραπληροφορώ, ποιός εδώ μέσα θα ρυθμίσει τα υπηρεσιακά του θέματα με βάση ανώνυμες γραφές; Άλλο να παίρνω μια ιδέα/γνώμη και άλλο να στηρίζομαι σε αυτήν. Θα ψάξω και θα διεκδικήσω αν κάτι δικαιούμαι με την υπηρεσία μου, όχι επειδή το είπε ο jimpan, ο victor123 κλπ...
Προφανώς πολλοί εδώ μέσα έχουν θητεύσει ή/και θητεύουν ακόμα σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, ενδεχομένως και σε ανώτερες θέσεις (ιεραρχικά αλλά και σε γνώσεις/εμπειρία κλπ). Πότε όμως το ΠΥΣΔΕ δίνει άδεια αιμοδοσίας σε υπάλληλο;
Εδω σταματάω, δε χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο στο παρόν θέμα. Καλή συνέχεια στα θέματά μας που είναι δύσκολα καθημερινά.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 04, 2024, 07:27:15 μμ »
Η αιμοδοτική άδεια είναι ιερή, δεν είναι μια απλή άδεια. Ακόμη και αν ο αιμοδότης ενεργεί προς ίδιον όφελος, προσφέρει στην κοινωνία σε τέτοιο βαθμό, που μας είναι αδιάφορο το κίνητρό του. Αν ήταν χρηματικό το κίνητρο και πάλι τα ίδια θα έλεγα (με την προϋπόθεση του νόμου πως ο ίδιος δεν κινδυνεύει, από την προσφορά του αυτή). Δεν είναι ευεργέτημα η άδεια, η αιμοδοσία είναι. Συνεπώς, αδικεί ο διευθυντής που αρνείται την χορήγησή της στον αιτούντα, ακόμη και αν ο ίδιος δεν έχει συναίσθηση του πότε την ζητάει (πράγμα σπάνιο γενικά επειδή προκαλούνται και στον ίδιο προβλήματα αν λείπει συγκεκριμένες μέρες). Στο σχολείο μου είναι "ανέγγιχτη" άδεια και προσωπικά δεν θα βαρυγκωμούσα για τέτοια απουσία συναδέλφου. Ίσως ο συνάδελφος να είναι πιο ξεκάθαρος από όσο ακούγεται ωραίο στα αυτιά μας (αν και δεν σημαίνει πως έδωσε αίμα μόνο για την άδεια). Αφού όμως έχω ακούσει άνθρωπο να λέει πως έκανε παιδιά για τα μόρια, δεν κρίνω τίποτα πλέον
Διευκρινίζω πως η ίδια δεν έχω δώσει ποτέ αίμα. Όσες φορές προσπάθησα δεν με άφησαν λόγω χαμηλού σωματικού βάρους και πίεσης αίματος και ας ήμουν αθλήτρια.

Ιερή δεν είναι όταν κάποιος έχει αποφασίσει ότι θέλει να πάει ταξίδι και δίνει αίμα για να μπορεί να λείψει.
Ιερή είναι αν την εχεις στην άκρη κσι την επικαλεστείς όταν πχ είναι άρρωστο το παιδί  κι εχεις ξεμείνει από αδειες, ή εχεις συγγενή σε σοβαρή κατάσταση και δεν μπορείς να βρεθσ άλλον τρόπο να λείψεις. ούτως ή άλλως θα έλειπες από την υπηρεσία για πραγματική ανάγκη, αξιοποιείς ο,τι τυπο άδειας εχεις και δεν εχεις. Δεν μπορώ να θεωρήσω ότι υπάρχει άνθρωπος με επιθυμία ειλικρινους κοινωνικής προσφορά, που λειπει από τη δουλειά  του με το έτσι θέλω χωρίς να ενδιαφέρεται αν δημιουργεί πρόβλημα. Γιατί για τον κάθε ένα που παίρνει άδεια σε περίοδο μαθημάτων επειδή τη «δικαιούται» και «δεν θέλει να τη χάσει», υπάρχει ενας σοβαρός και ευσυνείδητος που αναρωτιέται αν θα πάρει τις 3 μέρες λόγω θανάτου συγγενούς για να μην αναστατώσει το σχολείο.

Συνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 04, 2024, 07:43:47 μμ »
Μα δε μίλησα αναγκαστικά για διορισμό ως εκπαιδευτικός αλλά για διορισμό ως δημόσιος υπάλληλος. τότε τι γίνεται;
Επίσης, υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό;
και κάτι άλλο, φάκελλο έχουν οι αναπληρωτές;
Τελος πάντων, διαφωνούμε αλλά αυτό είναι θεμιτό.
Οι αναπληρωτές έχουν φακελο, όπως και οι μονιμοι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159565
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 366
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.25 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.