*

Αποστολέας Θέμα: ενιαίοι πίνακες απορία  (Αναγνώστηκε 3319 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ενιαίοι πίνακες απορία
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 09:10:48 μμ »
Καταρχήν να σας χαιρετήσω μιας και είμαι καινούρια στο site!Η ερώτηση μου είναι το πως μπορεί να εγγραφεί κάποιος στους ενιαίους πίνακες εκτός απο το να ειναι επιτυχών στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.Συγνώμη που είμαι τόσο άσχετη αλλά μόλις χθές άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα διορισμός(ΠΕ 09).Κάθε πληροφορία είναι εξαιρετικά χρήσιμη.Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το καταπληκτικό site!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος Dido

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 09:30:54 πμ »
Ο ενιαίος πίνακας περιλαμβάνει εκπαιδευτικούς με προϋπηρεσία και η σειρά είναι ανάλογη με τα μόρια που έχει συγκεντρώσει ο καθένας. Περίπου τον Ιούνιο, μετά το τέλος της σχλικής χρονιάς, βγαίνει εγκύκλιος για όσους επιθυμούν να ενταχθούν στους πίνακες αναπληρωτών-ωρομισθίων. Υπάρχουν δύο πίνακες, ο πίνακας Β' για όσους έχουν προϋπηρεσία ή είναι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ και ο πίνακας Γ' για όσους έχουν μηδενική προϋπηρεσία. Εσύ, ως καινούρια, θα μπορέσεις να κάνεις τα χαρτιά σου το επόμενο έτος μιας και οι πίνακες για το σχ. έτος 2006-07 έχουν ήδη δημιουργηθεί. Ελπίζω να σε βοήθησα......

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 12:57:31 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Σιγά σιγά μπαίνω στο νόημα.Αν κάποιος δηλαδή πετύχει μέσω ΑΣΕΠ μπαίνει αυτόματα στον πίνακα Β;Γενικές οι ερωτήσεις μου αλλά πρέπει να τα βάλω σε μία σειρά.Πιο συγκεκριμένα για την δική μου περίπτωση για να μπώ στον πίνακα Γ θα πρέπει να περιμένω την εγκύκλιο του Ιουνίου,αν όμως είμαι επιτυχών στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ θα περάσω στον πίνακα Β;Και πως μπορεί κάποιος να αποκτήσει προυπηρεσία δεδομένου ότι δεν είναι σε κανέναν πίνακα; Ελπίζω να μην σας κούρασα!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2006, 12:59:17 μμ από konstadina »

Αποσυνδεδεμένος rathe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 19
    • Προφίλ
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 01:29:16 μμ »
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Σιγά σιγά μπαίνω στο νόημα.Αν κάποιος δηλαδή πετύχει μέσω ΑΣΕΠ μπαίνει αυτόματα στον πίνακα Β;Γενικές οι ερωτήσεις μου αλλά πρέπει να τα βάλω σε μία σειρά.Πιο συγκεκριμένα για την δική μου περίπτωση για να μπώ στον πίνακα Γ θα πρέπει να περιμένω την εγκύκλιο του Ιουνίου,αν όμως είμαι επιτυχών στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ θα περάσω στον πίνακα Β;Και πως μπορεί κάποιος να αποκτήσει προυπηρεσία δεδομένου ότι δεν είναι σε κανέναν πίνακα; Ελπίζω να μην σας κούρασα!

Μπορείς να αποκτήσεις προυπηρεσία αν υποβάλεις αίτηση για ΠΔΣ όταν εκδοθεί η συμπληρωματική εγκύκλιος μετά την έναρξη του σχολικού ετους.Οι επιτυχόντες και μη διοριστέοι απο τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ παιρνουν ενα μόριο για καθε μοναδα πάνω από τη βαθμολογική βάση και εντάσσονται στο πίνακα κατάταξης αναπληρωτών ή ωρομισθίων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Patience is a virtue 'Piers Plowman' (1377)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 01:50:00 μμ »
Τι χρειάζεται για να κάνεις αίτηση για ΠΔΣ;Συγκεκριμένα τώρα άρχισα να ψάχνω το θέμα,δεν έχω κάνει τα χαρτία μου για να μπώ στον ενίαιο πίνακα,θα συμμετέχω τώρα στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ,δεν εχω επίσης και παιδαγωγική κατάρτιση.Δεδομένου ότι είμαι τόσο στην αρχή στην όλη διαδικασία μπορώ να κάνω αίτηση για ΠΔΣ ώστε να αποκτήσω προυπηρεσία η χρειάζεται να γίνουν όλα με κάποια σειρά;(δηλ. εγγραφη στους πίνακες μέσω εγκυκλίου η μέσω επιτυχίας ΑΣΕΠ έπειτα αιτήσεις ΠΔΣ για απόκτηση προυπηρεσίας).Με λίγα λόγια εχω χάσει την σειρά που πρέπει να ακολουθήσει ένας εντελώς αρχάριος.Το μόνο που διαθέτω προς το παρόν είναι το πτυχίο μου ΠΕ09 και διάθεση να μάθω τι γίνεται.Δηλαδή....βοήθεια!!!

Αποσυνδεδεμένος rathe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 19
    • Προφίλ
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 05:42:05 μμ »
Τι χρειάζεται για να κάνεις αίτηση για ΠΔΣ;Συγκεκριμένα τώρα άρχισα να ψάχνω το θέμα,δεν έχω κάνει τα χαρτία μου για να μπώ στον ενίαιο πίνακα,θα συμμετέχω τώρα στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ,δεν εχω επίσης και παιδαγωγική κατάρτιση.Δεδομένου ότι είμαι τόσο στην αρχή στην όλη διαδικασία μπορώ να κάνω αίτηση για ΠΔΣ ώστε να αποκτήσω προυπηρεσία η χρειάζεται να γίνουν όλα με κάποια σειρά;(δηλ. εγγραφη στους πίνακες μέσω εγκυκλίου η μέσω επιτυχίας ΑΣΕΠ έπειτα αιτήσεις ΠΔΣ για απόκτηση προυπηρεσίας).Με λίγα λόγια εχω χάσει την σειρά που πρέπει να ακολουθήσει ένας εντελώς αρχάριος.Το μόνο που διαθέτω προς το παρόν είναι το πτυχίο μου ΠΕ09 και διάθεση να μάθω τι γίνεται.Δηλαδή....βοήθεια!!!

konstadina δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.Μπορείς να υποβάλεις αίτηση για ΠΔΣ όταν εκδοθεί η συμπληρωματική εγκύκλιος.Η υποβολή της αίτησης για ΠΔΣ δεν προϋποθέτει την εγγραφή στον πίνακα κατάταξης αναπληρωτών ή ωρομισθίων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης μηδενικής προϋπηρεσίας.
Patience is a virtue 'Piers Plowman' (1377)

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 07:17:53 μμ »
Η αλήθεια είναι οτι πήρα φόρα να τα μάθω όλα μαζί γι'αυτό και οι τόσες ερωτήσεις. Ευχαριστώ! ξεκαθάρισαν λίγο τα πράγματα τώρα.

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2006, 10:00:21 πμ »
Καταρχήν να σας χαιρετήσω μιας και είμαι καινούρια στο site!Η ερώτηση μου είναι το πως μπορεί να εγγραφεί κάποιος στους ενιαίους πίνακες εκτός απο το να ειναι επιτυχών στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.Συγνώμη που είμαι τόσο άσχετη αλλά μόλις χθές άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα διορισμός(ΠΕ 09).Κάθε πληροφορία είναι εξαιρετικά χρήσιμη.Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για το καταπληκτικό site!

Κωνσταντίνα για να διοριστείς στην Εκπαίδευση ως Οικονομολόγος (ΠΕ09) πρέπει να συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις.

α.Να δώσεις στο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ και να είσαι όχι μόνο επιτυχούσα αλλά να βρίσκεσαι και στους Διοριστέους

β.Να έχεις προϋπηρεσία στην Β/βάθμια Εκπαίδευση τουλάχιστον 30 μήνες

γ.Να έχεις Χ προϋπηρεσία στην Β/βάθμια Εκπαίδευση είτε ως Αναπληρώτρια είτε μέσω Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης (ΠΔΣ)
Η προϋπηρεσία αυτή μπορεί να είναι από λίγες ώρες έως πολλούς μήνες (<30 μήνες) και ταυτόχρονα να έχεις και Παιδαγωγική Κατάρτιση (ΑΣΠΑΙΤΕ, πρώην ΣΕΛΕΤΕ)

Τώρα αν έχεις πτυχίο από ΑΣΠΑΙΤΕ και συγχρόνως ισχύει και το α. ή το β. αυτό δεν σε ενοχλεί καθόλου ίσα ίσα σου δίνει προβάδισμα.

Αν ισχύει το γ. τότε μπαίνεις αυτομάτως στον Πίνακα Β', δηλαδή στον Πίνακα των Αναπληρωτών με Προϋπηρεσία κι επειδή διαθέτεις Παιδαγωγική Κατάρτιση θα προηγείσαι των υπολοίπων του Πίνακα, άσχετα από την προϋπηρεσία που θα διαθέτεις (μικρή ή μεγάλη) και τουλάχιστον με τα μέχρι σήμερα δεδομένα θα δικαιούσαι να κάνεις αίτηση διορισμού με πολύ καλές πιθανότητες να διοριστείς στην Β/Βάθμια Εκπαίδευση. Στην περίπτωση αυτή (γ.) , όσο περισσότερη προϋπηρεσία διαθέτεις τόσο περισσότερο αναβαίνεις στον Πίνακα Β' και τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες διορισμού.

Να συμπληρώσω πως από τον Πίνακα Β' γίνεται το 40% των διορισμών κι από τον Πίνακα αυτών που έδωσαν στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ το υπόλοιπο 60%.

Τέλος αν διαθέτεις Παιδαγωγική Κατάρτιση και δώσεις στον Διαγωνισμό του ΑΣΕΠ , σου αρκεί να πιάσεις τη βάση για να διοριστείς γιατί κι εκεί θα προηγείσαι των υπολοίπων που μπορεί να έγραψαν καλύτερα από εσένα (και να είναι στους Διοριστέους) αλλά δεν διαθέτουν Παιδαγωγική Κατάρτιση.

Υ.Γ. Καλό είναι να παρακολουθείς στο φόρουμ προηγούμενα topics όπως τα εξής:

http://www.pde.gr/index.php?topic=608.0  και  http://www.pde.gr/index.php?topic=335.0


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2006, 10:34:11 πμ από PE_09 »
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος konstadina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ενιαίοι πίνακες απορία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2006, 11:40:32 πμ »
Ευχαριστώ!Παιδαγωγική κατάρτιση δεν έχω ,ούτε προϋπηρεσία οπότε μόνο με διαγωνισμό ΑΣΕΠ φαντάζομαι δεν έχω ελπίδες για διορισμό αλλά από τον ΑΣΕΠ θα ξεκινήσω και βλέπουμε στην πορεία,εξάλου τα άλλα δύο (κατάρτιση,προϋπηρεσία ) δεν είναι και αποκλειστικά στο χέρι μου να τα αποκτήσω αφού είναι πολύ δύσκολο να σε πάρουν αρχικά.Θέλει πολύ δρόμο αλλά και το πιο μακρινό ταξίδι με ένα βήμα ξεκινάει!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2006, 01:45:23 μμ από konstadina »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 339

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.