*

Αποστολέας Θέμα: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 2478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 12:26:17 μμ »
 Γειά σας  :)

 Εδώ κα δύο εβδομάδες υπάρχει ένα τηλεπεριοδικό (νομίζω τηλεθεατής ή τελέραμα ) που δίνει και ένα CD παιδαγωγικών για τον ΑΣΕΠ. Τα έχει πάρει κανείς; Είναι χρήσιμα;

  Ευχαριστώ,
   Mariav 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:13 »

Αποσυνδεδεμένος XRISA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 02:09:54 μμ »
πήρα της προηγούμενης εβδομάδας,εχει ερωτηματολόγια παιδαγωγικής, για εξάσκηση.
καλό είναι αλλά κάνει 5 ευρώ το περιοδικό με το cd....
δεν θέλω να γινομαι καρμιρο αλλα αν πάρεις όλη τη σειρά που θα είναι 10 νομίζω να πως φτάνεις τα 50 ευρώ!
δεν θέλω καν να σκέφτομαι πόσα λεφτά έχω δώσει για βιβλία για αυτόν τον ασεπ...λετε τελικά να γινεται για να πλουτίζουν οι εκδοτικοί οίκοι? ???

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 02:19:41 μμ »
Mariav,"κατέβασε" τα ερωτηματολόγια των προηγούμενων διαγωνισμών από όλες τις ειδικότητες(όσοι είχαν πολλαπλής επιλογής) μαζί με τις απαντήσεις τους.Νομίζω οτι είναι πολύ καλή εξάσκηση ;)(εγώ τουλάχιστον το είχα κανει στον προηγούμενο διαγωνισμό)
Άλλωστε οι ερωτήσεις πάνω κάτω επαναλαμβάνονται.Δε νομίζω οτι αυτά τα cd έχουν να προσφέρουν κάτι καινούριο...Επιπλέον υπάρχουν και τα ερωτηματολόγια που δημοσιεύουν κατά καιρούς στο alfavita.gr.Υποθέτω οτι σε κάτι χρησιμεύουν και αυτά! ???
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 02:48:00 μμ »

Άλλωστε οι ερωτήσεις πάνω κάτω επαναλαμβάνονται.Δε νομίζω οτι αυτά τα cd έχουν να προσφέρουν κάτι καινούριο...Επιπλέον υπάρχουν και τα ερωτηματολόγια που δημοσιεύουν κατά καιρούς στο alfavita.gr.Υποθέτω οτι σε κάτι χρησιμεύουν και αυτά! ???
Έτσι είναι.
Οι ερωτήσεις ,τουλαχιστον από 2002 και 2004 που ασχολήθηκα εγώ, όντως επαναλαμβάνονται.
Φέτος, από ότι λένε και στο φροντιστήριο ,πρέπει να προσέξουμε περισσότερο ό,τι έχει σχέση με την "Διαθεματικότητα". Αλλάζει το σύστημα εκπαίδευσης και ήδη από τη φετινή χρονιά κύριο λόγο έχουν τα Διαθεμματικά προγράμματα κλπ κλπ .
Επίσης και ό,τι έχει σχέση με τα περίφημα "Project". ;)
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:13 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 03:02:12 μμ »
Καλά,εννοείται οτι "διαθεματικότητα" και "σχέδια εργασίας"(project) είναι στα φόρτε τους.Άλλωστε τόσος ντόρος έγινε και τα νέα αναλυτικά πάνω σε αυτές τις έννοιες βασίστηκε η συγγραφή τους.Να σου πω όμως ένα σχήμα οξύμωρο που πολύ με έχει νευριάσει >:(
Σε περιοδικό της ειδικότητάς μου στο οποίο αρθρογραφούν δύο καθηγητές(Χρυσαφίδης-Κουτσουβάνου),από τους πιο θερμούς υποστηρικτές της νέας "μεθόδου",κάνουν αρκετά σκληρή κριτική στα νέα αναλυτικά που κυκλοφόρησε το Π.Ι. και εντοπίζουν αρκετά λάθη.Για να μην τα πολυλογώ,έρχονται σε αντίθεση με τον Αλαχιώτη και τα λεγόμενά του στα εισαγωγικά των ΔΕΠΠΣ που τα παρουσιάζει όλα ωραία.Κι αν πέσει κανένα θέμα (από αυτούς τους δύο) κριτικής αξιολόγησης των ΔΕΠΠΣ ας πούμε,άντε να δω τι στάση θα πρέπει να κρατήσει ο εξεταζόμενος... :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 03:08:18 μμ »

Σε περιοδικό της ειδικότητάς μου στο οποίο αρθρογραφούν δύο καθηγητές(Χρυσαφίδης-Κουτσουβάνου),από τους πιο θερμούς υποστηρικτές της νέας "μεθόδου",κάνουν αρκετά σκληρή κριτική στα νέα αναλυτικά που κυκλοφόρησε το Π.Ι. και εντοπίζουν αρκετά λάθη.Για να μην τα πολυλογώ,έρχονται σε αντίθεση με τον Αλαχιώτη και τα λεγόμενά του στα εισαγωγικά των ΔΕΠΠΣ που τα παρουσιάζει όλα ωραία.Κι αν πέσει κανένα θέμα (από αυτούς τους δύο) κριτικής αξιολόγησης των ΔΕΠΠΣ ας πούμε,άντε να δω τι στάση θα πρέπει να κρατήσει ο εξεταζόμενος... :P
Όντως αυτό θα ναι πρόβλημα και καλά κάνεις και το επισημαίνεις. Θα δούμε τι θα δούμε >:(
Πάντως στα περί των επαναλαμβανόμενων ερωτήσεων, από ένα πρόχειρο "στατιστικό"  ;D που κανα, από τις 32 ερωτήσεις ,οι μισές τουλάχιστον ήταν ίδιες.
Τώρα τι θα γίνει φέτος, φοβάμαι ότι το γενικότερο "μπάχαλο" δε το γλιτώνουμε ;).
Είδωμεν
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 03:25:53 μμ »
Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι?Όταν σε συγκεκριμένες ενέργειες-δραστηριότητες εντοπίζουν λάθη στις αντίστοιχες διατυπωμένες επιδιώξεις-στόχους,και οι απαντήσεις των ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών είναι 4,εσύ θα αναρωτιέσαι ποια θεωρείται σωστή γιατί δεν θα ξέρεις οι βαθμολογητές από ποιον θα έχουν "πάρει γραμμή" για τη διόρθωση...Όπως το έθεσες, δηλαδή,ένα μπάχαλο. ;D
Κι ακριβώς επειδή όλα είναι καινούρια,τίποτα δεν είναι εφαρμοσμένο ακόμα στην πράξη,ακόμα και οι "ειδικοί" πιστεύω οτι ψάχνονται και γενικά είναι τα πάντα σε ένα μεταβατικό-πειραματικό στάδιο... :-\Γι'αυτό πιστεύω οτι ο φετινός διαγωνισμός θα είναι "ζόρικος" για όλους σχεδόν τους κλάδους... :(
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: CD παιδαγωγικών ΑΣΕΠ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2006, 04:38:50 μμ »
Εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδώσει. Είναι η πρώτη φορά που προετοιμάζομαι να δώσω εξετάσεις.
Στους μαθηματικούς δεν έχει αλλάξει τίποτα και δεν υπάρχει και κάτι συγκεκριμένο για τον εκπαιδευτικό. Οπότε προχωράω λίγο στα τυφλά όσο αναφορά τα παιδαγωγικά και την ειδική διδακτική.
Τα CD τελικά είναι 6.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2006, 04:50:18 μμ από mariav »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.