*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια.....  (Αναγνώστηκε 2914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sissy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βοήθεια.....
« στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 02:24:58 μμ »
Καλησπέρα,
Σήμερα έκανα τα χαρτιά μου για ενισχυτικη και ειμαι ΠΕ19
Ξέρει κανείς πόσες ώρες έχεις δυνατότητα να πάρεις,πόσα μόρια σου δίνουν και μισθολογικά τι γίνεται??
Αφού κάνω την ενισχυτική του χρόνου έχω πιθανότητες για αναπληρώτρια ή είναι άλλη η ιεραρχία

Όποιος γνώρίζει σχετικά θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:05:56 »

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 01:02:59 πμ »
Καλησπέρα Sissy...
Συγχαριτήρια για το join στο club μας!
Λοιπόν, απαντώντας μία μία τις ερωτήσεις σου, έχω να σου πω ότι έχεις τη δυνατότητα να πάρεις τις μισές ώρες από αυτές που διδάσκει ένας μόνιμος εκπαιδευτικός +1, δηλαδή 12 ώρες maximum την εβδομάδα (αν τις βρεις πουθενά, πες μας κι εμάς που να τρέξουμε-γνώμη μου είναι ότι πάνω από 2-4/εβδομάδα δε θα βρείς, αλλά cool). Τα χρήματα που παίρνεις αν φτάνεις τις 48 ώρες το μήνα αγγίζουν τα 300+ ευρώ (είναι 7,4Χ€/ώρα).
Τώρα σχετικά με το αν έχεις πιθανότητες για αναπληρώτρια μάλλον θα σε δυσαρεστήσω. Η ιεραρχία είναι αυτή, αλλά υπάρχει τόσος κόσμος με πολλά-πολλά μόρια, παιδαγωγική κατάρτηση και πάλι δεν διορίζονται-ούτε καν αναπληρωτές, οπότε εσύ με το πολύ 4 μόρια που θα μαζέψεις με ένα full-extra ωράριο στην ΠΔΣ αυτή τη σχολική χρονιά, οι πιθανότητες που έχεις είναι πολύ μικρές. Βέβαια δεν αναφέρεις τίποτα για την κατοχή ή όχι παιδαγωγικής επάρκειας από το ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ, οπότε μάλλον υποθέτω ότι δεν είσαι κάτοχος. Άρα θα περάσουν αρκετά χρονάκια κατά τη γνώμη μου για να καταφέρεις να ανέβεις στην λίστα, συνεπώς - γνώμη μου πάντα - μονόδρομος είναι ο ΑΣΕΠ που σύμφωνα με πληροφορίες θα γίνει τον Μάρτη του 2009 ενώ οι αιτήσεις για συμμετοχή στον διαγωνισμό θα γίνουν μέσα στον Σεπτέμβρη.
Καλή τύχη σου εύχομαι στην καριέρα σου.
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 01:06:48 πμ »
ο ΑΣΕΠ  σύμφωνα με πληροφορίες θα γίνει τον Μάρτη του 2009 ενώ οι αιτήσεις για συμμετοχή στον διαγωνισμό θα γίνουν μέσα στον Σεπτέμβρη.
Καλή τύχη σου εύχομαι στην καριέρα σου.
Είναι σίγουρο ότι θα γίνει Μάρτιο ή  αυτό βγήκε από εκτιμήσεις ;

Αποσυνδεδεμένος Sissy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 02:25:20 μμ »
Καλησπέρα Κωνσταντίνε,
Σευχαριστώ που μου  απάντησες!!
Το διάβασα το μηνυμά σου και δεν μπορώ να πω οτι χάρηκα ιδιαίτερα αλλά μάλλον είναι the real world!!!!
Όσων αφορά το παλιό ΣΕΛΕΤΕ θα πάθω εγκεφαλικό...γιατί όταν τελείωσα από την σχολή μου είπαν οιο καθηγητές οτι δεν χρειάζεται να κανω!Έχουμε επάρκεια....

Που μπορώ να μάθω για το ΣΕΛΕΤΕ??

Αν είναι δυνατόν πάντως με το δημόσιο...να δουλευουμε τόσα χρόνια για να πάρουμε αργότερα σαν καθηγητές,όταν και αν γίνουμε 1200 ευρώπουλα.....ελεος!!!!!!! ??? ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια.....
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:05:56 »

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 05, 2008, 05:17:12 μμ »
Κι όμως έτσι έχους τα πράγματα...Διστυχώς, οι ειδικότητές μας απαιτούν πιστοποίηση στα παιδαγωγικά και αυτό γίνεται μόνο μέσω ΑΣΠΑΙΤΕ. Εγώ σαν τυχαιρός, παρακολούθησα και ολοκλήρωσα το πρόγραμμα αυτό, αποκτώντας την πολυπόθητη παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια. Πληροφορίες για την ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) μπορείς να λάβεις από τον ιστοτόπο τους www.aspete.gr ή να περάσεις πρωινές ώρες από την σχολή, που βρίσκεται ακριβώς πίσω από το ΟΑΚΑ στην απέναντι έξοδο στον σταθμό του ηλεκτρκού "Ειρήνη".
Κοίταξε να δεις, μπορεί τα 1200 ευρώπουλα που θα παίρνεις να τα θεωρείς λίγα, και με το δίκιο σου, αλλά άδικα κατά τη γνώμη μου. Γιατί όλοι ορίονται ότι πάιρνουμε μόνο 1200€ κλπ κλπ κλπ χωρίς να συγκαταλέγουν μέσα στην κουβέντα τους ότι τα χρήματα αυτά τα παίρνουν για 21 ώρες εργασίας όταν ο μέσος εργαζόμενος παίρνει λιγότερα από 1200€ (βλ.γενιά των 700€) για 5ημέρες x 8 ώρες = 40 ώρες / εβδομάδα. Χωρίς βέβαια να συμπεριλάβω και τις διακοπές Χριστουγέννων Πάσχα  Κ α λ ο κ α ι ρ ι ν ώ ν  που καθόμαστε και ο μισθός ρέει....
Ας μην είμαστε λοιπόν αδηφάγοι και να βλέπουμε λίγο παραπέρα από τη μύτη μας, και τι γίνεται στον έξω κόσμο..
Φιλικά μιλώ πάντα χωρίς να θέλω να θίξω πρόσωπα και καταστάσεις.
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος corinna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 12:50:33 μμ »
Γειά σας! κι εγώ είμαι στην ίδια μοίρα με την σισσυ και θέλω να πώ πως έχω δουλέψει στον ιδωτικό τομέα και πίστεψέ με πως με σκληρή δουλειά και με πολλές πολλές υπερωρίες μπορεί να φτάσεις τα 1200 Ε μετά απο 5-7 χρονια στην ίδια εταιρία (για την Θεσσαλονίκη μιλάω που ο μισθος είναι πολύ μικρότερος). γιαυτό και έχοντας δει τα χειρότερα, αποφάσισα κι εγώ να το προσπαθήσω για εκπαιδευτικός...οπως βλέπω ομως είναι υπερβολικά δυσκολο να καταφέρω να μπώ έστω ως ωρομίσθια.

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 10:46:28 πμ »
Ήθελα να συμπληρώσω πως παιδαγωγική επάρκεια δεν αποκτάς μόνο μέσα από ΑΣΠΑΙΤΕ. Την αποκτάς επίσης κάνοντας ένα δευτερο πτυχίο ή ένα μεταπτυχικακό στις επιστήμες της Αγωγής. Αν κάποιος διαβάσει την προκύρηξη του 2008 για τους αναπληρωτές,λέει αναλυτικά πως μπορεί κανείς να αποκτήσει παιδαγωγική επάρκεια. Δεν είναι μονόδρομος η ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 10:48:45 πμ »
..Επίσης θα ήθελα να ξέρω ποια είναι αυτή η σχολή που βγάζει απόφοιτους ΠΕ 19 και τους λέει οτι έχουν παιδαγωγική επάρκεια.. Να μάθουμε ποια ή ποιες είναι να τους κάνουμε ένα τηλέφωνο να τους ενημερώσουμε για τις εξελίξεις γιατί και έχουνε μείνει πολύ πίσω και αποπροσανατολίζουν τους νέους συνάδελφους!!

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 12:09:05 μμ »
καμία ΠΕ19 και καμία ΠΕ20 σχολή δεν είναι καθηγητική... τώρα το τι λένε στην κάθε γραμματεία τρέχα γύρευε...

Αποσυνδεδεμένος dimmy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • every day is a new day
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 10, 2008, 12:21:01 μμ »
Παιδιά κυριολεκτώ! Επειδή το έχουν γράψει ήδη κανα 2 συνάδελφοι οτι από τη σχολή τους είπαν πως έχουν παιδαγωγική επάρκεια,ας μας πουν ποιες σχολές το ανέφεραν για να κάνουμε τηλέφωνα να αποκαταστήσουμε την αλήθεια κ να μην μας παραπληροφορούν οι ημιμαθείς!

Αποσυνδεδεμένος Sissy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 03:53:08 μμ »
Dimmy καλησπέρα,

Και εμένα μου είχαν πει από την σχολή μου οτι έχω επάρκεια.
Η σχολή που μου είπε οτι έχω επάρκεια  είναι Διαχείριση πληροφοριών και επιχειρησιακή πληροφορική  ΤΕΙ Καβάλας Έκανα και μεταπτυχιακο στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας Εφαρμοσμένη πληροφορικη οπότε το να κάνω και άλλο μεταπτυχιακό για να πάρω επάρκεια σημαίνει άλλα 6000...
Δεν ξέρω γιατί μας αποπροσανατολίζουν έτσι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια.....
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 12:26:14 πμ »
Τι λέμε ρε παιδιά, έχουμε τρελλαθεί τελείως;;;;;
Είναι δυνατόν να δίνει παιδαγωγική επάρκεια ένα ΤΕΙ που λέγεται Διαχείρηση Πληροφοριών και Επιχειρισιακή Πληροφορική;;;;
Ε δεν είμαστε καλά....τόοοοοοσο πια σας παραμυθιάζουν....Και εσείς τους πιστεύετε;;;;
Υπάρχουν ΑΕΙ πληροφορικής που το όνομά τους έχει μέσα τον τίτλο Διδακτική, κάπου στην Τρίπολη, και δεν δίνουν επάρκεια, και θα δώσει ένα ΤΕΙ Καβάλας με τίτλο Διαχείρηση και Επιχειρισιακη τάδε;;;;;
Α τα έχουμε χάσει εντελώς νομίζω......
Ας βάζουμε το μυαλουδάκι μας να ρίχνει και καμιά στροφή παραπάνω...δεν κουράζεται....Τι θα διδάξουμε στα παιδιά μας μεθαύριο....Ότι ένα ΤΕΙ ψαροκαλλιέργειας δίνει παιδαγωγική επάρκεια;;;;
OMG!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 508
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.