*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009  (Αναγνώστηκε 207400 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #308 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:16:46 μμ »
 ???

στείλε μου πμ και πες μου τα σωψυχά σου,θα σε ακούσω.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #309 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:19:02 μμ »
Αυτό το θέμα έχει ανοίξει για τα ΣΜΕΑ όποιος θέλει να μιλήσει για τα κεφαλαία παρακαλώ να ανοίξει καινούριο θέμα.Η maroulaki όπως έχει πει, έχει πρόβλημα με το πληκτρολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #310 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:22:52 μμ »
το caps lock αποφασισε να πατηθει.ζητησα συγγνωμη χιλιες φορες για αυτο και εχουν δικιο οι προλαλησαντες.κ οσοι το θεωρουν το θεμα ασημαντο θα δουν σε λιγα χρονια οτι δεν ειναι
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #311 στις: Αύγουστος 30, 2008, 02:43:37 μμ »
εκτοσ απο τισ μειωμενες θεσεις πρεπει να διαμαρτυρηθουμε κ για μια αλλα κατασταη που κανει τισ θεσεισ πιο μειωμενες.το ξερεις οτι στον πινακα γενικης εκπαιδευσης υπαρχει ατομο πε02 που περυσι σε καμια δευτεροβαθμια δεν της αναγνωρισαν μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης παρα μονο σε 1 δευτεροβαθμια σε ολη την ελλαδα(δεν ξερω το λογο...) και την πηραν περυσι αναπληρωτρια σε δυσπρισιτο δμεα  σε εκεινη την περιοχη και μαζεψε σε 1 χρονια 18 μηνες σχεδον προϋπηρεσια κ την πηραν ανπληρωτρια φετος στους 451 της πρωτης φασης;κ σου λεω οτι το μεταπτυχιακο δεν ειχε σχεση με ειδικη αγωγη γιατι φετος το υπουργειο δεν της το μετρησε που μετρησε καν και καν ασχετα!!!!και εκει που ειχε μηδενικη προυπηρεσια σε σμεα εμφανιστηκε σε μια χρονια με 18 μηνες ,κ στη γενικη ειχε κατι ελαχισταμορια, τωρα αναπληρωτρια στη α φαση.αυτα που γινοταν στην ειδικη αγωγη αφορουν κ εσας κ τις δικες σας θεσεις.

αυτο που εγραψα σε αλλλη συζητηση δεν ξερω αν το εχουν διαβασει πολλοι εκπαιδευτικοι αλλα το θεωρω σημαντικοτατο!!!και αν μπορουσα να αναφερω ονοματα κ να το αποδειξω δειχνοντας σας περσινους πινακες με τα στοιχεια που λεω, θα το εκανα αλλα δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπεται κατι τετοιο
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LENA2061

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #312 στις: Αύγουστος 30, 2008, 04:21:34 μμ »
Εξαρτάται. Τι σειρά έχεις στον πίνακα νοηματικής?
Άσε, είμαι πολύ πίσω... 180.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη,
μετά, αφού τελειώσει η πρόσληψη αναπληρωτλων, θα πάρουν από τους πίνακες και ωρομίσθιους;
Κι είναι λέω ο παράδεισος για μας,
 αγάπη μου μικρή,
να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί...

Αποσυνδεδεμένος maroulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εχω και εγω μαρουλι στο δοντι;;;;;
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #313 στις: Αύγουστος 31, 2008, 12:48:38 μμ »
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για τη δουλειά σας, 

 

                Είμαι φιλόλογος με μεταπτυχιακές σπουδές στην Ειδική Αγωγή και σας γράφω σχετικά με τους πίνακες Αναπληρωτών ΣΜΕΑ που δημοσιεύτηκαν τον Αύγουστο. Θέλω απλά να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία σχετικά με τα παράλογα και άδικα που συμβαίνουν στην εκπαίδευση και όχι μόνο.

 

                Γνωρίζω πολύ καλά ότι συγκεκριμένα άτομα στον πίνακα αναπληρωτών δεν έχουν μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή ή στην Ψυχολογία, και παρ' όλ ' αυτά, βρίσκονται σε πολύ καλή θέση διότι κατά ένα μαγικό τρόπο το Υπουργείο ή οι Διευθύνσεις τους τα αναγνωρίζουν ως σχετικά με τον τομέα! Αυτό φυσικά είναι άδικο για όλους εμάς που κοπιάσαμε να αποκτήσουμε ένα χαρτί παραπάνω ή ακόμα ξοδέψαμε και πολλά χρήματα για να κάνουμε τα μεταπτυχιακά μας στο εξωτερικό αλλά περισσότερο άδικο και ανόητο είναι να βγάζουν νομοσχέδια για την Ειδική Αγωγή με σκοπό τη διαφύλαξη των δικαιωμάτων των ατόμων με αναπηρία και ταυτόχρονα να διορίζουν στην εκπαίδευση άτομα που δεν  έχουν καμία εξειδίκευση! Έγιναν γραπτές ενστάσεις προς το Υπουργείο και φυσικά δεν άλλαξε τίποτα.ούτε απάντηση λάβαμε.

 

Κλείνοντας θέλω να τονίσω ότι όσοι αποφασίζουν να εργαστούν με ΑΜΕΑ θα έπρεπε να πάρουν τη δουλειά τους στα σοβαρά και να δεσμεύονται σαν ΄Ανθρωποι και σαν επαγγελματίες και να μην προσπαθούν να «χωθούν» στα σχολεία αυτά όπως-όπως για ένα επίδομα 200 ευρώ ή απλά για μια θέση στο δημόσιο.η δουλειά αυτή είναι ιερή. Καιρός να φροντίσουμε για τα δικαιώματα όλων αυτών των παιδιών. δε χρειάζεται να κλείνουμε το στόμα μας μπροστά στην αδικία.

 

Ευχαριστώ θερμά,

 

Σ.Μ.



καλημερα!αλλλη μια συναδελφος παραθετει την αληθεια στο αβ.αλλα οσο το κοιταμε μονο χωρις να αντιδρουμε , θεωρωντας και τον εαυτο μου συνεργο δε ο,τι γινεται, δεν βγαινει τιποτα.μονο οταν αποφασισουμε ομαδικα να κανουμε μια καταγγελια στο συνηγορο του πολιτη για να ψαξει τις αιτησεις κ τα δικαιολογητικα, τοτε μονο θα γινει κατι.

κ τονιζω ξανα οτι αυτο το προβλημα δεν αφορα μονο τους εκπαιδευτικους της ειδικης αγωγης αλλα κ της γενικης γιατι παίρνοντας προυπηρεσια απο μας θα μπουν στον γενικο πινακα πανω απο εσας οπου κ θα διοριστουν αργα η γρηγορα...
"....κ σου κουρσεύουν τη λαλιά κ ανάσα πια δεν έχεις...."

Αποσυνδεδεμένος tritonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #314 στις: Αύγουστος 31, 2008, 01:46:55 μμ »
πολύ δύσκολο το βλέπω, ή έστω οριακά. αν δεις, πήραν μόλις 57 άτομα από τον πίνακα β, και δεν αναμένονται πολλά στάδια ακόμη...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 11:43:59 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #315 στις: Αύγουστος 31, 2008, 08:21:54 μμ »
Τώρα πια κι εγώ ακατόρθωτο το βλέπω δυστυχώς :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 11:44:06 μμ από Lucinda »
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #316 στις: Αύγουστος 31, 2008, 10:00:35 μμ »
Θα ήθελα να μου λυσετε 2 απορίες
1) Στον πινακα προσληψης αναπληρωτων ΠΕ03 καποια ατομα έχουν προυπηρεσια παραπανω απο οτι εχουν στον πινακα Β πριν τις προσληψης οπου ήταν καταχωρημένοι Πως το εξηγητε αυτό? Π.χ. το νουμερο 1 του πινακα Β ενω στον πινακα πριν τις προσλήψεις εχει προυπηρεσια σε ΣΜΕΑ 9,333 στον πινακα των προσλήψεων εμφανιζεται με προυπηρεσία 15,463. Ανεξαρτητα αν αυτος θα προσλαμβανονταν σιγουρα μια και είναι και ο πρωτος που λέμε πως δικαιολογηται αυτη η αναντιστοιχια?
2) Επισης παλι στους ΠΕ03 παρατηρω οτι στον πινακα προσλήψεων πρωτα προσεληφθει ο υπ αριθμ25 και μετα ο υπ αριθμ 16 του πινακα αναπληρωτων. Το συστημα κανονικα δεν τοποθετει πρωτα τον 16 και μετα τον 25?

Αποσυνδεδεμένος draminos.

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #317 στις: Αύγουστος 31, 2008, 10:22:44 μμ »
Κανεις για ΣΜΕΑ ρε παιδια?

Αποσυνδεδεμένος mons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #318 στις: Αύγουστος 31, 2008, 11:47:28 μμ »
Γιατί tritonas λες ότι δεν αναμένονται πολλά στάδια ακόμη για προσλήψεις αναπληρωτών ΣΜΕΑ? Είναι σίγουρο ότι και στα επόμενα στάδια θα πάρουν ανάλογο αριθμό φιλολόγων, με τον προηγούμενο? με βάση τον περσινό αριθμό αναπληρωτών  φιλολόγων β πίνακα ΣΜΕΑ το 129 ήταν μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 11:44:12 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #319 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 12:29:37 πμ »
1) Σίγουρα κάνανε λάθος στο 15,463
2)Δεν είχαν επιλέξει κάποια από τις περιοχές με κενά και τοποθετήθηκαν σε ότι κοντινότερο περίσσεψε από τους υπόλοιπους.
(Υποθέτω και στα δύο.)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #320 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 09:17:07 πμ »
2) Επισης παλι στους ΠΕ03 παρατηρω οτι στον πινακα προσλήψεων πρωτα προσεληφθει ο υπ αριθμ25 και μετα ο υπ αριθμ 16 του πινακα αναπληρωτων. Το συστημα κανονικα δεν τοποθετει πρωτα τον 16 και μετα τον 25?

Ναι, τοποθετει πρωτα τον 16, εκτος κι αν δεν υπαρχει κανενα κενο στις περιοχες που δηλωσε κι εχει "ναι σε ολα". Τοτε μπαινει στο τελος του πινακα, παιρνοντας οποια περιοχη περισσεψει απο τους απο κατω του.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #321 στις: Σεπτέμβριος 01, 2008, 12:31:32 μμ »
Σύμφωνα με το υπουργείο θα υπάρξουν κ άλλες φάσεις γιατί τα κενά είναι πολλά. Όμως πήραν πολύ λίγους στην Ά φάση,γι αυτό φοβάμαι πως οι επόμενες θα είναι μικρότερες οπότε θα μείνουμε έξω  :-\
Στον πίνακα Β φέτος ουιαστικά φτάνει μέχρι το 46 νομίζω για φιλολόγους,αφου μερικοί προφανώς δεν έπιασαν τις περιοχές που δήλωσαν και τους προσπέρασαν,με πιθανότητα να τους πάρουν σε επόμενη φάση.Μην ξεχνάμε και τους τρίτεκνους.
Τι να κάνουμε,εικασίες και υπομονή..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2012, 11:44:18 μμ από Lucinda »
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162178
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 704
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.