*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στο Aegean Omiros College?  (Αναγνώστηκε 4412 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariagal90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακό στο Aegean Omiros College?
« στις: Απρίλιος 02, 2015, 09:59:23 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν τα μεταπτυχιακά από το Aegean Omiros College αναγνωρίζονται από το δημόσιο τομέα; Γιατί σκέφτομαι να κάνω και έχω ενδοιασμούς.. Θέλω να κάνω στην ειδική αγωγή για να έχω πρόσβαση στον πίνακα της ειδικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στο Aegean Omiros College?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:22 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο Aegean Omiros College?
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 02, 2015, 11:53:29 μμ »
 :) Καλό βράδυ, από όσο ξέρω, εφόσον κάποιος είναι φοιτητής σε κολλέγιο που συνεργάζεται με πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όταν τελειώσει το πτυχίο ή/και το μεταπτυχιακό του, παίρνει δύο χαρτιά. Το ένα αναφέρει το όνομα του κολλεγίου ( που δε μετρά ιδιαίτερα ) και το άλλο αναφέρει το όνομα του πανεπιστημίου του εξωτερικού. Προσωπικά, γνωρίζω κοπέλα που φοίτησε σε κολλέγιο και πήρε πτυχίο στη λογοθεραπεία  :) . Πήρε λοιπόν αυτό το πτυχίο που αναγράφει πάνω ότι δίδεται από το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου και κάνοντας τις κατάλληλες ενέργειες ( υποθέτω διαδικασίες στο δοαταπ, δε ξέρω αν χρειαζόταν κάτι άλλο ), αναγνωρίστηκε κανονικά ως λογοθεραπεύτρια, εργάζεται κανονικά, έχοντας τα επαγγελματικά δικαιώματα του λογοθεραπευτή. Εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Επίσης, γνώρισα σε ένα σεμινάριο, φοιτήτρια εργοθεραπείας ( δε θα πω σε ποιο κολλέγιο - αλλά είναι το μοναδικό στην Ελλάδα που συνεργάζεται με ξένο πανεπιστήμιο και μου είπε ότι έχει 4 χρόνια σπουδών και θα γίνει και αυτή εργοθεραπεύτρια όπως και εγώ όταν με το καλό τελειώσω στο τει Αθήνας ). Οι διαφορές μας είναι ότι θα δώσει κοντά στα 50.000 ευρώ για τη φοίτηση και όλα τα έξοδα ( λόγου χάρη μεταφράσεις εργασιών ), καθώς και ότι όλα της τα μαθήματα είναι μόνο στα αγγλικά, ενώ θα πρέπει να το ψάξει και στο δοαταπ και στο σύλλογο εργοθεραπευτών για την αναγνώριση. Απλά λογικά κάτι αντίστοιχο δε θα γίνεται και στο δημόσιο τομέα; Εφόσον σου αναγνωριστεί το πτυχίο-μεταπτυχιακό από το πανεπιστήμιο του εξωτερικού δε θα μπορείς να κατέβεις και στον ασεπ; Δεν είμαι 100% σίγουρη. Αυτά πάνω κάτω ξέρω για τα κολλέγια.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο Aegean Omiros College?
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 03, 2015, 12:12:26 πμ »
του Mediterranean ξέρω ότι αναγνωρίζεται, επειδή χω δει άτομο που πήρε το μαστερ από το πανεπιστήμιο Durby Derby κάτι τέτοιο...για το όμηρος δεν έχω ακούσει κάτι

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο Aegean Omiros College?
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 03, 2015, 12:27:16 πμ »
Οι δύο περιπτώσεις που ανέφερα αφορούν το μητροπολιτικό ( πτυχίο λογοθεραπείας και εργοθεραπείας από το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου νομίζω ) . Μόνο που για την εργοθεραπεία, ακόμη δεν έχουν βγει οι πρώτοι απόφοιτοι, άρα εκκρεμεί η κατάσταση.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακό στο Aegean Omiros College?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:39:22 »

Αποσυνδεδεμένος Δήμητρα86

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στο Aegean Omiros College?
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 26, 2015, 01:57:42 μμ »
Οι απόφοιτοι των κολεγίων έχουν δικαίωμα να απευθυνθούν στο ΣΑΕΠ του Υπουργείου Παιδείας μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος για την αναγνώριση του Μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών. Με αυτή την αναγνώριση υπάρχει η δυνατότητα ένταξης στον Πίνακα Ειδικής Αγωγής όπως προβλέπεται και από σχετική εγκύκλιο για τις δομές της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.