*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικά Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 643419 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 12, 2007, 03:46:05 μμ »
Καλησπέρα κι από εμένα. Να συμφωνήσω κι εγώ με τις απόψεις των συναδέλφων και να συμπληρώσω το εξής: patokos, δε θέλω να σε απογοητεύσω όμως επειδή, όπως ήδη επισημάνθηκε, ο διαγωνισμός έχει σοβαρές ελλείψεις και κενά, κανένας δεν μπορεί να είναι βέβαιος ότι θα πετύχει. Ούτε η σχετική επιτυχία στον ένα διαγωνισμό εξασφαλίζει απόλυτη στον επόμενο. Δε λειτουργεί αθροιστικά το πράγμα. Ίσως ένα καλό διάβασμα τη μια φορά μειώνει το φόρτο την επόμενη. Όμως, το διάβασμα ποτέ δεν είναι αρκετό στην ειδικότητά μας ούτε μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι έχει καλύψει το 100% της ύλης. Επιπλέον, εκτός από τους αστάθμητους παράγοντες που σχετίζονται με τον καθένα ατομικά, υπάρχει και ο εξής ιδιαιτέρως απρόβλεπτος παράγοντας: ο υποκειμενισμός των βαθμολογητών. Δε θέλω να πλατιάσω επαναλαμβάνοντας όσα ήδη έχω πει σε προγενέστερα post. Θα ήθελα μόνο να πω κι εγώ ότι υποκλίνομαι μπροστά στους συναδέλφους που, παρά τις δυσχέρειες, τα κατάφεραν. Καλή τύχη σε όσους ξαναπροσπαθήσουν. Εδώ θα είμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.
Σωστά φιλοσοφημένο. Συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:04 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 07:34:54 μμ »
παιδια μηπως εχει κανεις την μεταφραση του 1ου βιβλιου του de re publica του cicero?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2007, 11:43:59 μμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος kimonas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 06:48:05 μμ »
Καλησπέρα σε όλους...
Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση που να θέτει εκτός εξεταστέας ύλης των Πανελλαδικών Εξετάτεων το Κεφάλαιο 48 στα Λατινικά??????
(ακούστηκε σχετική φήμη)....
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος casperaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 13, 2009, 11:09:28 μμ »
Καλησπέρα..ψάχνω πολύ καιρό το βιβλίο του καθηγητή στα λατινικά Γ λυκείου..μήπως το έχει κανείς;
ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:43:04 »

Αποσυνδεδεμένος elytron

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 - Η εκπαίδευση είναι μεγάλο σχολείο
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 12:49:28 πμ »
Δε νομίζω ότι υπάρχει βιβλίο καθηγητή στα λατινικά. Τα δίδασκα 10 χρόνια σε φροντιστήρια και 3 χρόνια τώρα σε σχολείο, οπότε ξέρω τι σου λέω. Φέτος μας ήρθαν βιβλία του καθηγητή για όλα τα μαθήματα που διδάσκουμε στο Λύκειο, για τα Λατινικά δε μας ήρθε τίποτα.Υπάρχουν πάντως τα κριτήρια αξιολόγησης και μπορείς να τα κατεβάσεις από το www.kee.gr

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 08:19:41 μμ »
Δε νομίζω ότι υπάρχει βιβλίο καθηγητή στα λατινικά. Τα δίδασκα 10 χρόνια σε φροντιστήρια και 3 χρόνια τώρα σε σχολείο, οπότε ξέρω τι σου λέω. Φέτος μας ήρθαν βιβλία του καθηγητή για όλα τα μαθήματα που διδάσκουμε στο Λύκειο, για τα Λατινικά δε μας ήρθε τίποτα.Υπάρχουν πάντως τα κριτήρια αξιολόγησης και μπορείς να τα κατεβάσεις από το www.kee.gr

Υπάρχει, υπάρχει!!!! Είναι ένα ενιαίο για όλα τα κείμενα (Β' και Γ' Λυκείου) αλλά δεν κυκλοφορεί ούτε επανατυπώνεται. Μπορείς να το βρεις φωτοτυπημένο σε ψαγμένα εκπαιδευτικά βιβλιοπωλεία.

Πάντως, να ξέρεις ότι δεν λέει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ! Έχει μεταφράσεις φιλολογικού τύπου (έως και λογοτεχνίζουσες μη σου πω...) τις οποίες δεν μπορείς να τις δώσεις στα παιδιά, και κάτι συντακτικές/ετυμολογικές παρατηρήσεις εξαιρετικά λεπτομερειακές και τόσο εξειδικευμένες, που ειλικρινά δεν έχω καταλάβει ποιους αφορούν. Μιλάμε τώρα για 1,5-2 σελίδες μικρού σχετικά μεγέθους ανά κεφάλαιο. Καμία απολύτως χρησιμότητα για το μάθημα, εγώ έτσι όπως το πήρα το έχω και το ξεσκονίζω. Έκανα μια ανάγνωση σε κάθε κεφάλαιο και ποτέ δεν βρήκα κάτι που να μπορώ να χρησιμοποιήσω στο μάθημα!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος stefanosk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 12:16:04 μμ »
Μήπως είναι δυνατόν να το ανεβάσεις; Είναι επείγον!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος laz_edu

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 07, 2009, 05:13:44 μμ »
Συνάδελφοι, στα ΠΕΚ πέρυσι είχαμε έναν επιμορφωτή που ανήκε στην ομάδα συγγραφής του βιβλίου και μας είπε ακριβώς ότι υπήρξε ατυχής προσπάθεια και για το λόγο αυτό δεν ανατυπώθηκε.  Πάντως, αν θέλεις μεταφράσεις, σύνταξη κτλ. μπορείς να τα βρεις και αλλού (ή, μπορώ να σου τα στείλω, αν θες)
Κι ό,τι σε πλήγωσε ή σε θάμπωσε
από ψηλά αν το κοιτάξεις
θα σου φανεί τόσο ασήμαντο
που στη στιγμή θα το ξεχάσεις..

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 10:09:56 μμ »
Μήπως είναι δυνατόν να το ανεβάσεις; Είναι επείγον!!!!!!!

Stefane, δεν μπορώ να το ανεβάσω γιατί είναι σε φωτοτυπίες, δεν το έχω σε αρχείο. Άσε που, πίστεψέ με, δεν υπάρχει τίποτα επείγον που θα μπορούσε να σου λύσει αυτό το βιβλίο!!!! Αν όμως χρειάζεσαι όντως κάτι συγκεκριμένο από εκεί, στείλε μου την ερώτησή σου εδώ ή σε pm και θα κάνω ό,τι μπορώ!
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 27, 2009, 11:03:34 πμ »
Τα θέματα ήταν βατά .Έπεσε το κείμενο 25 κ το 46(αρκετά επικίνδυνο για φέτος εφόσον μέχρι πέρσι ήταν εκτός ύλης).Καλή επιτυχία στα παιδιά κ καλά αποτελέσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2009, 11:07:49 πμ από green ice »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 27, 2009, 11:20:53 πμ »
ηταν πολυ καλυτερα οσο αφορα τα περσινα. ειχαν ενα "επιπεδο" (οσο μπορει κανεις να μιλησει για δυσκολιες στα λατινικα)

επιμενω στην εισαγωγη "αγνωστου" (με λεξιλογιο ηδη γνωστο στα παιδια)
εκει θα εφαρμοσουν και τη γραμματικη και το συντακτικο και κυριως θα δουλεψει λιγο το μυαλουδακι...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 27, 2009, 11:24:03 πμ »
Τα θέματα ήταν βατά .Έπεσε το κείμενο 25 κ το 46(αρκετά επικίνδυνο για φέτος εφόσον μέχρι πέρσι ήταν εκτός ύλης).Καλή επιτυχία στα παιδιά κ καλά αποτελέσματα.

++++++++++++++++++++
Οι παρατηρήσεις του 25 αναμενόμενες.
Το 46 θέλω να πιστεύω ότι το περίμεναν όλοι...
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

Αποσυνδεδεμένος green ice

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 27, 2009, 11:38:53 πμ »
ηταν πολυ καλυτερα οσο αφορα τα περσινα. ειχαν ενα "επιπεδο" (οσο μπορει κανεις να μιλησει για δυσκολιες στα λατινικα)

επιμενω στην εισαγωγη "αγνωστου" (με λεξιλογιο ηδη γνωστο στα παιδια)
εκει θα εφαρμοσουν και τη γραμματικη και το συντακτικο και κυριως θα δουλεψει λιγο το μυαλουδακι...

Μάρκο μου,γιαυτούς είναι δύσκολα όλα τα θεματάκια,δεν έχουν παιδευτεί μαυτά πολλά χρόνια κ πολλά παιδιά πηγαίνουν  δυστυχώς με θέματα ''sos''.Υπάρχει το άγχος του πρωτάρη,υπάρχει έντονη η ανάγκη να επιβεβαιώσει κάποιος τις απαντήσεις τους(είναι αμφιταλαντευόμενοι δηλαδή πολλές φορές),υπάρχουν τα λάθη αβλεψίας κ βιασύνης ,γιατί η νιότη βιάζεται όπως καλά γνωρίζεις κλπ..Ε κ όλα αυτά συντελούν στο να χάνονται μονάδες.

Αποσυνδεδεμένος gringa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 27, 2009, 02:31:27 μμ »
Αρκετά εύκολα και αναμενόμενα τα βρήκα τα θέματα και να δούμε τελικά πού θα σκαρφαλώσουν οι βάσεις.... Όσο για το άγνωστο των Λατινικών Μάρκο, το θεωρώ λίγο τραβηγμένο. Να σου πω την αλήθεια, εγώ θα πρότεινα αν γίνεται να βγούνε τα Λατινικά από τη δευτεροβάθμια και να διδάσκονται μόνο στης τριτοβάθμια, ανάλογα με τη σχολή..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.