*

Αποστολέας Θέμα: ΠΔΣ και ολοημερο  (Αναγνώστηκε 3824 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
ΠΔΣ και ολοημερο
« στις: Ιούλιος 28, 2008, 04:19:30 μμ »
 Καλησπερα,εχω μερικες ερωτησεις για την ΠΔΣ επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε μιας και δουλεψα μονο ωρομισθια σε πρωινο δημοτικο απο το Φεβρουαριο και μετα.Ξερω οτι μεχρι τωρα οι προσληψεις στην προσθετη ηταν αδιαφανεις,αλλα επειδη οσο ζουμε ελπιζουμε,σκεφτομαι να κανω φετος τα χαρτια μου και για εκει.Οι αποριες μου ειναι:
1.Τι ωραριο λειτουργει η προσθετη,δηλ απο τι ωρα μεχρι τι ωρα;
2.Αν σε ειδοποιησουν,θα ειναι μονο για την περιοχη σου,το νομο σου η την περιφερεια σου οπως στην ωρομισθια;
3.Αν δουλευεις ωρομισθιος σε πρωινο δημοτικο και σε παρουν για προσθετη,τα προλαβαινεις;Στο ολοημερο ομως αν εισαι,δεν μπορεις να το ταιριαξεις μετην προσθετη;
4.Αν εισαι ωρομισθιος σε ενα νομο και σε παρουν προσθετη σε αλλο νομο,πως θα τα προλαβεις;
5.Αξιζει τελικα τον κοπο η ΠΔΣ;
Συγνωμη για τις πολλες αποριες αλλα επειδη ειμαι ακομη 'ψαρι' στο δημοσιο σχολειο,δεν θελω να κανω καμια κινηση που θα με βλαψει..
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:23 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:04:30 πμ »
   Η ΠΔΣ λειτουργεί συνήθως μετά το κανονικό ωράριο του σχολείου. Υπάρχουν όμως σχολεία που την εφαρμόζουν απογεύματα ή και Σάββατα.
   Την ευθύνη των προσλήψεων την έχει η κάθε διεύθυνση ξεχωριστά. Το αν θα προλαβαίνεις εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες: Από την απόσταση που θα έχουν οι τόποι εργασίας, από το μεταφορικό μέσον και από την όρεξη που έχεις. Βέβαια πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει και όριο στις ώρες που μπορείς να διδάξεις συνολικά, αλλά αυτό καθορίζεται από την εγκύκλιο του υπουργείου.
   Όσο για το αν αξίζει τον κόπο και αυτό είναι κάτι προσωπικό. Αν έχεις ανάγκη δηλαδή για μόρια προϋπηρεσίας και λιγότερο για χρήματα.
   Και κάτι τελευταίο, οι προσλήψεις δεν είναι πάντα αδιαφανείς. Ελπίζω να σε βοήθησα.  :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:37:52 πμ »
   Η ΠΔΣ λειτουργεί συνήθως μετά το κανονικό ωράριο του σχολείου. Υπάρχουν όμως σχολεία που την εφαρμόζουν απογεύματα ή και Σάββατα.
   Την ευθύνη των προσλήψεων την έχει η κάθε διεύθυνση ξεχωριστά. Το αν θα προλαβαίνεις εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες: Από την απόσταση που θα έχουν οι τόποι εργασίας, από το μεταφορικό μέσον και από την όρεξη που έχεις. Βέβαια πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει και όριο στις ώρες που μπορείς να διδάξεις συνολικά, αλλά αυτό καθορίζεται από την εγκύκλιο του υπουργείου.
   Όσο για το αν αξίζει τον κόπο και αυτό είναι κάτι προσωπικό. Αν έχεις ανάγκη δηλαδή για μόρια προϋπηρεσίας και λιγότερο για χρήματα.
   Και κάτι τελευταίο, οι προσλήψεις δεν είναι πάντα αδιαφανείς. Ελπίζω να σε βοήθησα.  :)
Σ'ευχαριστω jak13!Φυσικα και οι προσληψεις δεν ειναι παντα αδιαφανεις.Απλως εχω διαβασει τοσες φορες σ'αυτο το forum για γνωστους και βυσματα που δεν ξερω που σταματαει η αληθεια και αρχιζουν τα παραμυθια..Τα ιδια ακουγα και για την ωρομισθια,οτι πρεπει να εχεις γνωστους,οτι δεν πληρωνονται γρηγορα κ.α.Τα εντελως αντιθετα εζησα εγω φετος.Οσο για το ερωτημα προυπηρεσια η χρηματα,αντεχω για 2-3 χρονια να θυσιασω το δευτερο για το πρωτο(ελπιζω δηλαδη να αντεξω)!!!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 29, 2008, 03:57:48 πμ »


Σ'ευχαριστω jak13!Φυσικα και οι προσληψεις δεν ειναι παντα αδιαφανεις.Απλως εχω διαβασει τοσες φορες σ'αυτο το forum για γνωστους και βυσματα που δεν ξερω που σταματαει η αληθεια και αρχιζουν τα παραμυθια..Τα ιδια ακουγα και για την ωρομισθια,οτι πρεπει να εχεις γνωστους,οτι δεν πληρωνονται γρηγορα κ.α.Τα εντελως αντιθετα εζησα εγω φετος.Οσο για το ερωτημα προυπηρεσια η χρηματα,αντεχω για 2-3 χρονια να θυσιασω το δευτερο για το πρωτο(ελπιζω δηλαδη να αντεξω)!!!

   Σίγουρα πολλά από αυτά που γράφονται ισχύουν.Είναι επίσης σίγουρο ότι είμαστε και λαός της υπερβολής. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι κρίμα να προσπαθούμε να απαξιώσουμε αυτό που ο καθένας από τη θέση του προσφέρει, ισοπεδώνοντας τα πάντα.
   Θα ήθελα πολύ να μάθω για παράδειγμα, πόσοι από αυτούς που γράφουν περί "βυσμάτων" και ηθικής (που αφού εργάζονται άρα έχουν διοριστεί με μέσο, όπως οι ίδιοι υποστηρίζουν) θα ήταν διατεθιμένοι να απαρνηθούν το "βύσμα" τους για να γίνει πιο δίκαιο το σύστημα;
   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:00:23 »

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 29, 2008, 07:57:42 πμ »
καλα ολα αυτα Χ.Κ.αλλα δεν μας λες και την ειδικοτητα σου γιατι μερικοι αφελεις νομιζουν οτι γινεται και στα αγγλικα ΠΔΣ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 29, 2008, 10:52:28 πμ »
Μπορείς Άνετε να απαντάς στις ερωτήσεις συναδέλφων σου που δεν έχουν εμπειρία από δημόσια σχολεία, με επιείκεια και όχι με ειρωνεία..Όπως κάνεις πάντα άλλωστε..Μία φιλική συμβουλή.. ;) 8)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 29, 2008, 11:13:44 πμ »
Η αληθεια ειναι οτι ειδικα για Αγγλικα σπανια δημιουργειται τμημα προσθετης αφου τα παιδια που πραγματικα θελουν να μαθουν κανουν ιδιαιτερα...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 29, 2008, 12:55:48 μμ »
Η αληθεια ειναι οτι ειδικα για Αγγλικα σπανια δημιουργειται τμημα προσθετης αφου τα παιδια που πραγματικα θελουν να μαθουν κανουν ιδιαιτερα...
σε μερικα μαθηματα, αγγλικα κι αλλα δεν εχει γινει πουθενα ΠΔΣ αν γινοταν αυτο θα ηταν σκανδαλο μεγαλυτερο απο τις siemens!!!

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:00:35 μμ »
Υπάρχουν παιδιά που δεν μπορούν να πάνε φροντιστήριο, ούτε και για αγγλικά..Γιατί να μην υπάρχει λοιπόν από το σχολείο πρόσθετη διδακτική στήριξη και για το μάθημα αυτό;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:09:06 μμ »
Υπάρχουν παιδιά που δεν μπορούν να πάνε φροντιστήριο, ούτε και για αγγλικά..Γιατί να μην υπάρχει λοιπόν από το σχολείο πρόσθετη διδακτική στήριξη και για το μάθημα αυτό;
για να γινεται 2 φορες η ωρα του παιδιου;και γυμναστηριο μπορει καποιος να μην μπορει να παει να βαλουμε και γυμναστικη μηπως; ;D με το ενα τριτο των παιδιων να μην μπορει να κατανοηση ενα κειμενο θα ητσν καλυτερα να καναν νεα ελληνικα.για να μην παρεξηγηθουμε κουκλα εγω φυσικος ειμαι.η ταση να δουλεψη καποις σε σχολειο βλεπω οτι εχει αναχτει σε αυτοσκοπο,να υπαρχει καποιο μετρο.

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:12:36 μμ »
Μπορείς Άνετε να απαντάς στις ερωτήσεις συναδέλφων σου που δεν έχουν εμπειρία από δημόσια σχολεία, με επιείκεια και όχι με ειρωνεία..Όπως κάνεις πάντα άλλωστε..Μία φιλική συμβουλή.. ;) 8)
που την βρηκα εγω την εμπειρια απο δημοσια σχολεια,κοινος νους χρειαζεται.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:28:04 μμ »
Υπάρχουν παιδιά που δεν μπορούν να πάνε φροντιστήριο, ούτε και για αγγλικά..Γιατί να μην υπάρχει λοιπόν από το σχολείο πρόσθετη διδακτική στήριξη και για το μάθημα αυτό;
για να γινεται 2 φορες η ωρα του παιδιου;και γυμναστηριο μπορει καποιος να μην μπορει να παει να βαλουμε και γυμναστικη μηπως; ;D με το ενα τριτο των παιδιων να μην μπορει να κατανοηση ενα κειμενο θα ητσν καλυτερα να καναν νεα ελληνικα.για να μην παρεξηγηθουμε κουκλα εγω φυσικος ειμαι.η ταση να δουλεψη καποις σε σχολειο βλεπω οτι εχει αναχτει σε αυτοσκοπο,να υπαρχει καποιο μετρο.

Η "ώρα του παιδιού" μπορεί να γίνεται και σε άλλα μαθήματα, εξαρτάται από τον καθηγητή..Άν ρωτήσεις τους γονείς που δουλεύουν 2-3 δουλειές για να στείλουν το παιδί τους φροντιστήριο, αν θέλουν να εφαρμοστεί σωστά η ΠΔΣ και σε άλλα μαθήματα, θα σου απαντούσαν θετικά..Εσύ δεν επιθυμείς να διοριστείς δηλαδή; Άν σε καλέσουν θα αρνηθείς;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:34:44 μμ »


Σ'ευχαριστω jak13!Φυσικα και οι προσληψεις δεν ειναι παντα αδιαφανεις.Απλως εχω διαβασει τοσες φορες σ'αυτο το forum για γνωστους και βυσματα που δεν ξερω που σταματαει η αληθεια και αρχιζουν τα παραμυθια..Τα ιδια ακουγα και για την ωρομισθια,οτι πρεπει να εχεις γνωστους,οτι δεν πληρωνονται γρηγορα κ.α.Τα εντελως αντιθετα εζησα εγω φετος.Οσο για το ερωτημα προυπηρεσια η χρηματα,αντεχω για 2-3 χρονια να θυσιασω το δευτερο για το πρωτο(ελπιζω δηλαδη να αντεξω)!!!

   Σίγουρα πολλά από αυτά που γράφονται ισχύουν.Είναι επίσης σίγουρο ότι είμαστε και λαός της υπερβολής. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι κρίμα να προσπαθούμε να απαξιώσουμε αυτό που ο καθένας από τη θέση του προσφέρει, ισοπεδώνοντας τα πάντα.
   Θα ήθελα πολύ να μάθω για παράδειγμα, πόσοι από αυτούς που γράφουν περί "βυσμάτων" και ηθικής (που αφού εργάζονται άρα έχουν διοριστεί με μέσο, όπως οι ίδιοι υποστηρίζουν) θα ήταν διατεθιμένοι να απαρνηθούν το "βύσμα" τους για να γίνει πιο δίκαιο το σύστημα;   

Πέστα γιατί, σε παρόμοιο θέμα συζήτησης βρήκα το "μπελά" μου..Γιατί υποστήριζα τα αυτονόητα..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: ΠΔΣ και ολοημερο
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 29, 2008, 01:43:16 μμ »
νικη σαν την παπαρηγα μιλας φυσικα και θα πηγαινα αν με καλουσαν ,η θεωρητικη αναλυση σου ειναι φαινομενικα σωστη αλλα εδω δεν γινεται μαθημα τις κανονικες ωρες θα γινει με τα ερειπια που ερχονται στην ΠΔΣ;φυσικα και θελει μεσον πλεον και αυτο,ευκολοτερα διοριζεσαι στην τραπεζα της ελλαδος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 759
Σύνολο: 770

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.