*

Αποστολέας Θέμα: μήπως γνωρίζετε τον τρόπο βαθμολόγησης στις ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών - ΠΕ02;  (Αναγνώστηκε 3941 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilogr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Αυτός ο τρόπος βαθμολόγησης ισχύει μόνο για τα νέα και την ιστορία; Στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής των αρχαίων υπάρχει αρνητική βαθμολογία;
ω ναί ισχύει και στα αρχαία!παρόλο που δεν το λέει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Κρίνοντας εκ του αποτελέσματος και στα αρχαία ισχύει η αρνητική βαθμολογία.
Vania αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Εννοείται πως σωστό είναι αυτό που είπε ο συνάδερφος πιο πάνω. Χάνεις 4.166 μονάδες για κάθε εσφαλμένη απάντηση(αν οι ερωτήσεις είναι 30).
α μου τα χαν πει τελειως λαθος δλδ :-\αλλα δεν ανησυχω αφου εγω θα τα απαντησω ολα σωστα ;D ;D ;Dθα το ηθελα δλδ... ;D

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Αυτός ο τρόπος βαθμολόγησης ισχύει μόνο για τα νέα και την ιστορία; Στις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής των αρχαίων υπάρχει αρνητική βαθμολογία;
ω ναί ισχύει και στα αρχαία!παρόλο που δεν το λέει...
αυτο απο που το καταλαβες;

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ισχύει...εξάλλου για τα αρχαία απαντάμε στο τετράδιο μία από τις 4 ερωτήσεις ενώ για νέα-ιστορία στο ειδικό φύλλο το οποίο έχει την επιλογή "δεν γνωρίζω".Έτσι έγινε τουλάχιστον στον τελευταίο διαγωνισμό.

ω ναί ισχύει και στα αρχαία!παρόλο που δεν το λέει...
Ο ΑΣΕΠ είναι από μόνος του επικίνδυνος οπότε καλό θα ήταν να μην κινδυνολογούμε και εμείς.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Παιδια για καθε λαθος απαντηση χανεις το 1/4 μιας σωστης.δηλαδη αν βαλεις στην τυχη 4 ερωτησεις,τοτε με βαση τη στατιστικη,θα πιασεις την 1 απ τις 4.οποτε αν δεν εισαι τελειως γκαντεμης να μην πιασεις καμια,τοτε πανω κατω το ιδιο ειναι...βεβαια ειναι κ αναλογα τις προσδοκιες σου κ το τι νομιζεις οτι εχεις γραψει...πχ αν βλεπεις οτι με αυτες που ξερεις πιανεις γυρω στο 80,εννοειται πως δε ρισκαρεις...αν πιανεις 45,τοτε ρισκαρε το κ με λιγη η πολυ τυχη ισως να σαι επιτυχων....εγω ετσι το βλεπω....για τα αρχαια δεν θυμαμαι αν ισχυει,νομιζω παντως πως ναι,γιατι υπηρχε κουτακι δεν απαντω

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
και βεβαια δεν υπηρχε κουτακι δεν απαντω στα αρχαια. οταν δεν ξερουμε σιωπουμε.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Παιδια για καθε λαθος απαντηση χανεις το 1/4 μιας σωστης.δηλαδη αν βαλεις στην τυχη 4 ερωτησεις,τοτε με βαση τη στατιστικη,θα πιασεις την 1 απ τις 4.οποτε αν δεν εισαι τελειως γκαντεμης να μην πιασεις καμια,τοτε πανω κατω το ιδιο ειναι...βεβαια ειναι κ αναλογα τις προσδοκιες σου κ το τι νομιζεις οτι εχεις γραψει...πχ αν βλεπεις οτι με αυτες που ξερεις πιανεις γυρω στο 80,εννοειται πως δε ρισκαρεις...αν πιανεις 45,τοτε ρισκαρε το κ με λιγη η πολυ τυχη ισως να σαι επιτυχων....εγω ετσι το βλεπω....για τα αρχαια δεν θυμαμαι αν ισχυει,νομιζω παντως πως ναι,γιατι υπηρχε κουτακι δεν απαντω

νομίζω κι εγώ ότι αυτό ισχύει...

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια για καθε λαθος απαντηση χανεις το 1/4 μιας σωστης.δηλαδη αν βαλεις στην τυχη 4 ερωτησεις,τοτε με βαση τη στατιστικη,θα πιασεις την 1 απ τις 4.οποτε αν δεν εισαι τελειως γκαντεμης να μην πιασεις καμια,τοτε πανω κατω το ιδιο ειναι...βεβαια ειναι κ αναλογα τις προσδοκιες σου κ το τι νομιζεις οτι εχεις γραψει...πχ αν βλεπεις οτι με αυτες που ξερεις πιανεις γυρω στο 80,εννοειται πως δε ρισκαρεις...αν πιανεις 45,τοτε ρισκαρε το κ με λιγη η πολυ τυχη ισως να σαι επιτυχων....εγω ετσι το βλεπω....για τα αρχαια δεν θυμαμαι αν ισχυει,νομιζω παντως πως ναι,γιατι υπηρχε κουτακι δεν απαντω
Να σημειώσω οτι οι νόμοι της στατιστικής και των πιθανοτήτων επιβεβαιώνονται όταν το στατιστικό δείγμα είναι αρκετά μεγάλο, ας πουμε 1000 ερωτήσεις (που θα απαντήσεις στην τύχη). Μην έχετε την "απαίτηση" να πετύχετε 2 στις 8 ερωτήσεις λόγω πιθανοτήτων. Οποιοδήποτε "σκορ" πετύχετε σ'αυτές τις 8 ερώτησεις είναι εντελώς άσχετο με μαθηματικά.

Γι'αυτό άλλωστε και η εξέταση (στο σχολείο πχ) με ερωτήσεις σωστού-λάθους είναι παντελώς αναποτελεσματική αν το τεστ έχει λιγότερες απο 60-70 τέτοιες ερωτήσεις (και μάλιστα να μην ειναι μισες σωστές και μισές λάθος, αλλά να υπάρχει σημαντική ασυμμετρία).

Κατά τη γνώμη μου αξίζει το ρίσκο μόνο αν σε μια ερώτηση πολλαπλής επιλογής καταλήξετε με σιγουριά σε 2 από τις 4 πιθανές απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
δεν ξερω vifo,τελικα ισως εχεις δικιο για τα αρχαια...οσο για το οτι οταν δεν ξερουμε σιωπουμε,πιστευω οτι οταν γραφω ξεκαθαρα <δε θυμαμαι> η <νομιζω> πριν γραψω κατι,αυτο δε μπαινει τυχαια....
τωρα για το αν ειναι καλυτερο να βαζεις στην τυχη,αυτο ειναι επιλογη του καθενα αναλογα με τον τροπο που σκεφτεται κ αναλογα με τους στοχους του...δεν νομιζω οτι υπαρχει σωστο κ λαθος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.