*

Αποστολέας Θέμα: Δίλημμα  (Αναγνώστηκε 5573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstans

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 05, 2008, 05:13:12 μμ »
Αν θέλεις την γνώμη μου, μιας είμαστε και πατριωτάκια ασχολήσου αποκλειστηκά και μόνο με τον ΑΣΕΠ! Εγώ, τουλάχιστον αυτό έκανα και βγήκα κερδισμένη,καθώς πέτυχα μια καλή σειρά και φέτος θα είμαι 2η χρονιά αναπληρώτρια. Και εγώ έμεινα χωρίς χρήματα μια ολόκληρη χρονιά! Στερήθηκα δε λέω πολλά, αλλά πίστεψέ με άξιζε τον κόπο! Δούλεψα και σε ιδιωτικό, δε μου προσφερε τίποτα, καμία γνώση για τον ΑΣΕΠ!Και απο μισθό τίποτα! Σίγουρα δεν είναι όλα έτσι! Μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι!! Βάλε σ τ ό χ ο και όλα θα γίνουν!!!  Ο προσωπικός  σου κόπος και τίποτα άλλο δεν θα σε βοηθήσει να πετύχεις!!!!!! Έτσι μου  είχανε πει και εμένα πριν απο 1,5 χρόνο και πέτυχα το στόχο μου!!!!!!! Αν και ξόφαλτσα , τον πέτυχα όμως!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δίλημμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:52 »

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 29, 2008, 01:05:19 μμ »
Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας, μετά από τόσο καιρό κ αφού ήρθα σε επαφή με ορισμένα ιδιωτικά, αποφάσισα να ασχοληθώ αποκλειστικά με τον ΑΣΕΠ, οι συνθήκες δεν ήταν κ τόσο καλές, τα λόγια που άκουσα απο διάφορες κοπέλες που είχαν δουλέψει στα συγκεκριμένα ιδιωτικά καθόλου καλές και τα χρήματα λίγα. Οποτε σκέφτηκα ότι δεν αξίζει να κουραστώ κ να αγχωθώ κ χωρίς να ξέρω αν θα μου προσφέρει κατι ουσιαστικά η εμπειρία αυτή.Ελπίζω να πήρα τη σωστή απόφαση...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 29, 2008, 03:29:56 μμ »
Εφόσον το έψαξες πρώτα και κατέληξες, σίγουρα είναι η πιο σωστή απόφαση.  ;) 
Με το καλό, λοιπόν  :-* :-*
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 06:20:41 μμ »
Θα ήθελα να θέσω και εγώ το δικό μου προβληματισμό και δίλημμα..Εδώ και δύο μέρες πηγαίνω στο νηπιαγωγείο που πρόκειται να δουλέψω,αλλά έχω πελαγώσει-απελπιστεί ήδη και νιώθω πως δεν αποδίδω όπως θα ήθελα αλλά φυσικά αυτό θέλει δουλειά για να το καταφέρεις,βέβαια το χρονικό διάστημα είναι μηδαμινό και δεν έχω ουσιαστικά δουλέψει το τμήμα που θα αναλάβω, το οποίο είναι προνήπια, και επικρατεί προς το παρόν μια χαοτική κατάσταση λόγω αρχής σχολικής χρονιάς. Ως τώρα δεν πήγα προετοιμασμένη για να κάνω κάτι με τα παιδιά και έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως ήταν λάθος μου που άλλαξα την αρχική μου απόφαση να αφοσιωθώ στο διάβασμα για να δουλέψω..Το ωράριο είναι λίγο εξαντλητικό 7-4 και η τάξη που θα δουλέψω δεν ανταποκρίνεται στα όσα περιμένω από τη δουλειά μου, γιατί πολύ λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις με τα παιδιά μικρότερης ηλικίας. Βέβαια η ιδιοκτήτρια φαίνεται τυπική, ο μισθός είναι σχετικά ικανοποιητικός δεδομένου ότι δεν δούλεψα πέρυσι που τελείωσα, αλλά έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως αυτή την εμπειρία ίσως να την αναζητήσω την επόμενη χρονιά που θα έχω λιγότερα πράγματα να ασχοληθώ και θα έχω βάλει τα δυνατά μου για τον ασεπ και θα έχω εν τω μεταξύ ασχοληθεί με κάποια άλλα πράγματα που με ενδιαφέρουν.. Όλες οι απόψεις δεκτές..
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δίλημμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:58:52 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 06:33:02 μμ »
Μην τα παρατάς. Έχεις την ευκαιρία να χρησιμοποιήσεις όλα αυτά που έμαθες.
Είναι μόνο η δεύτερη ημέρα. Επένδυσε τις δυο πρώτες εβδομάδες να προσαρμοστείς εσύ στο χώρο και να εδραιώσεις ρουτίνες και όλα θα πάνε καλά.
Το 7-4 είναι βάρβαρο βέβαια (δρομολόγια κάνεις;), αλλά αν είναι καλό το σχολείο θα είναι σχολείο και για σένα. Σκέψου τον εαυτό σου του χρόνου πελαγωμένη, μόνη στο κορφοβούνι ή στο ρημαδονήσι. ΔΕ ΛΕΕΙ!
Από την άλλη αν δεις ότι πραγματικά είναι τελείως πέρα από τις δυνάμεις σου... άστο. Σκέψου, όμως, ότι η συμμετοχή στον ΑΣΕΠ δεν συνεπάγεται αυτομάτως διορισμό. Μήπως κλωτσάς μια καλή δουλειά; Δώσε λίγο χρόνο.

By the way πάντα προτιμούσα τα προνήπια. Έχουν απίστευτες δυνατότητες και οι γονείς δεν είναι τόσο αγχωμένοι όσο στα νήπια που θα πάνε του χρόνου σχολείο, οπότε έχει αρκετή ευελιξία. Αν θέλεις περισσότερες προτάσεις για τις πρώτες μέρες στείλε π.μ.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 07:52:54 μμ »
Ritalamp ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά τελικά μάλλον θα καταλήξω στο να την αφήσω τη δουλειά και να ψάξω για κάτι πιο ευέλικτο,για να μπορέσω να ασχοληθώ και με άλλα πράγματα που με ενδιαφέρουν..Όσο για την εμπειρία που θα αποκτούσα,σκέφτομαι προς την άνοιξη κ μετά ασεπ να απευθυνθώ στο σχολείο που τέλειωσα λύκειο(ιδιωτικό) και να τους ζητήσω να παρακολουθώ τα μαθήματα εθελοντικά και να βοηθάω όπως μπορώ αν με χρειάζονται σε κάτι, γιατί όταν πήγα εκεί να ζητήσω δουλειά επειδή δεν είχαν θέση μου αντιπρότειναν αυτό. Θα είναι κάτι αυτό για μένα, γιατί θα αποκτούσα εμπειρία χωρίς άγχος και θα ερχόμουν σε επαφή με το αντικείμενό μου..Όσο για δουλειά φέτος θα κάνω τα χαρτιά μου για εκπαιδεύτρια σε ιεκ και θα προσπαθήσω να κάνω μαθήματα αγγλικών, είτε ιδιαίτερα είτε σε φροντιστήριο(που πηγαίνω τώρα για να δώσω βιογραφικο)..
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 07:59:08 μμ »
Εσύ ξέρεις καλύτερα τι είναι αυτό που σου ταιριάζει, αλλά και τι μπορείς να αντέξεις.
Καλή τύχη, λοιπόν και καλό διορισμό. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 08:38:57 μμ »
LAaleXXX αν ειναι του χρόνου να βρεις δουλεια σίγουρα, καλά κάνεις και θελεις να ασχοληθείς με ΑΣΕΠ μόνο, αν πάλι δεν είναι σίγουρο μπορεί και να κλωτσας μια ευκαιρία (ειδικά αν ο μισθός είναι ικανοποιητικός)..Εκει έξω τα πράγματα είναι δύσκολα  :( και ο ΑΣΕΠ δεν είναι σίγουρα η λύση της ανεργείας!

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 04, 2008, 09:51:30 πμ »
vasiliki_48 ελπίζω να μην καταλήξω να πω πως έκανα λάθος που έφυγα,αλλά προς το παρόν αυτό που κατάλαβα είναι πως πήρα μια παρορμητική απόφαση ενώ κατά βάθος ήξερα πως έχω άλλες προτεραιότητες. Η πραγματικότητα του νηπιαγωγείου με προσγείωσε και με έκανε να καταλάβω πως πρέπει να αφιερωθείς σε αυτό που κάνεις για να είσαι καλή, βέβαια για την ιδιοκτήτρια δεν ήταν και το καλύτερό της, αλλά ελπίζω να μην μου κρατήσει κακία.. Όσο για το μισθό απλά θα πω πως δεν ήταν ο προβλεπόμενος από τις διατάξεις των υπουργείων για τις νηπιαγωγούς, αλλά δεν έχω ακούσει και κανέναν εκτός Αθηνών να πληρώνεται καλά.. Σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον..
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος aggelikaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 11:51:22 πμ »
γεια σας παιδια!καινουργια ειμαι εδω.ειμαι νηιαγωγος δουλευα περισυ σε σχολειο και φετοσ αποφασισα να μην δουλεψω γ να διαβασω.αλλα το διλημμα μου ειναι  αν αξιξει να παω και φροντηστηριο.θα με βοηθησει η απλα θα πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου και θα χασω και το χρονο μου!!ειμαι μπερδεμενη!!! απο την αλλη σκεφτομαι οτι μπορει να μου δωσει μια κατευθυνση και να βοηθησει καπως.αχ δεν ξερω τι να κανω!!

Αποσυνδεδεμένος Γωγώ Τ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 11:25:19 μμ »
vasiliki_48 ελπίζω να μην καταλήξω να πω πως έκανα λάθος που έφυγα,αλλά προς το παρόν αυτό που κατάλαβα είναι πως πήρα μια παρορμητική απόφαση ενώ κατά βάθος ήξερα πως έχω άλλες προτεραιότητες. Η πραγματικότητα του νηπιαγωγείου με προσγείωσε και με έκανε να καταλάβω πως πρέπει να αφιερωθείς σε αυτό που κάνεις για να είσαι καλή, βέβαια για την ιδιοκτήτρια δεν ήταν και το καλύτερό της, αλλά ελπίζω να μην μου κρατήσει κακία.. Όσο για το μισθό απλά θα πω πως δεν ήταν ο προβλεπόμενος από τις διατάξεις των υπουργείων για τις νηπιαγωγούς, αλλά δεν έχω ακούσει και κανέναν εκτός Αθηνών να πληρώνεται καλά.. Σας ευχαριστώ όλους σας για το ενδιαφέρον..


Στον Α.Σ.Ε.Π. του 2006 ήμουν επιτυχούσα αλλά μη διοριστέα. Δούλευα σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό-νηπιαγωγείο και είχα αντίστοιχο ωράριο. Φέτος πήρα την ίδια απόφαση με σένα. Διάβασμα και όχι δουλειά. Είμαι σίγουρη για την απόφαση μου. Όλα μαζί δε γίνονται. Το ωράριο των ιδιωτικών δεν μπορεί να συνυπάρξει με το διάβασμα που απαιτεί ο διαγωνισμός........!!1

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 07, 2008, 11:31:21 μμ »
γεια σας παιδια!καινουργια ειμαι εδω.ειμαι νηιαγωγος δουλευα περισυ σε σχολειο και φετοσ αποφασισα να μην δουλεψω γ να διαβασω.αλλα το διλημμα μου ειναι  αν αξιξει να παω και φροντηστηριο.θα με βοηθησει η απλα θα πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου και θα χασω και το χρονο μου!!ειμαι μπερδεμενη!!! απο την αλλη σκεφτομαι οτι μπορει να μου δωσει μια κατευθυνση και να βοηθησει καπως.αχ δεν ξερω τι να κανω!!
Παρακάτω εχουμε αναλογο θεμα για τα φροντιστηρια..Μπορεις να ριξεις μια ματια!
Αν μενεις Αθηνα εχω παει σε πολλα και εχω μιλησει. Μπορω να σου δωσω πληροφοριες

Αποσυνδεδεμένος aggelikaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 12:17:59 πμ »
τελικα και εγω αυτο αποφασισα γωγω τ. ελπιζω οτι κανουμε το καλο πιστευω να αξιζει και να εχουμε αποτελεσμα!!vasiliki 85 ναι αθηνα μενω θα μαι ενδιεφεραι να ακουσω τισ πληροφοριεσ σοθ ισωσ να με βοηθουσες!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.