*

Αποστολέας Θέμα: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;  (Αναγνώστηκε 172725 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 23, 2015, 02:21:25 μμ »
Στην τυπική εκπαίδευση δεν μετράει η επάρκεια εκπαίδευσης ενηλίκων. Χρειάζεται το πτυχίο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή μπορεί να σου δώσει προβάδισμα σε σχολείο ειδικής αγωγής.

Προϋπηρεσία μπορείς να πάρεις μόνο αν σε καλέσουν αρχικά ωρομίσθιο για να πάρεις τις πρώτες σου ώρες ή αν υπάρχουν μακρινά μέρη που δε θα πήγαινε κάποιος που έχει προϋπηρεσία ως αναπληρωτής και έφταναν να καλούν από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας. Για να είσαι, όμως, ψηλά στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας χρειάζεσαι παιδαγωγική επάρκεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:57 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris 04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 23, 2015, 11:30:24 μμ »
Στην τυπική εκπαίδευση δεν μετράει η επάρκεια εκπαίδευσης ενηλίκων. Χρειάζεται το πτυχίο ΕΠΠΑΙΚ της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή μπορεί να σου δώσει προβάδισμα σε σχολείο ειδικής αγωγής.

Προϋπηρεσία μπορείς να πάρεις μόνο αν σε καλέσουν αρχικά ωρομίσθιο για να πάρεις τις πρώτες σου ώρες ή αν υπάρχουν μακρινά μέρη που δε θα πήγαινε κάποιος που έχει προϋπηρεσία ως αναπληρωτής και έφταναν να καλούν από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας. Για να είσαι, όμως, ψηλά στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας χρειάζεσαι παιδαγωγική επάρκεια!

δηλαδη απο οτι καταλαβαινω, οσα πτυχια και να εχεις το πρωτο που χρειαζεται καποιος  ειναι η παιδαγωγικη επαρκεια και το δευτερο η προυπηρεσια. το πρωτο το βλεπω ευκολο να το παρει καποιος(παιδαγωγικη επαρκεια) αλλα το δευτερο μου φαινεται δυσκολο ετσι οπως τα λετε.
απο τους πινακες με μηδενικη προυπηρεσια παιρνουν η σε εξαιρετικες περιπτωσεις?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 23, 2015, 11:51:02 μμ »
Σε κάποιες ειδικότητες παίρνουν και από τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας. Συνήθως μόνο σε μικρές ειδικότητες και σε μακρινά μέρη από τα αστικά κέντρα. Πάντως μπορεί να συμβεί να προσληφθεί κάποιος ως ωρομίσθιος και χωρίς να έχει παιδαγωγική επάρκεια.

Αποσυνδεδεμένος dimitris 04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 24, 2015, 02:07:29 μμ »
σε ευχαριστω για την απαντηση,
εγω προσωπικα φετος θα κανω την ασπαιτε(ευχομαι) και αμα βγει καποια προκυρηξη για αναπληρωτες η σεκ  θα βαλω μακρινα μερη.

σαν σκεψεις ειναι σωστα αυτα που λεω η πρεπει να κανω αλλα πραγματα?

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:54:57 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 24, 2015, 03:42:45 μμ »
Η προϋπηρεσία στις ΣΕΚ δεν μετράει στους πίνακες αναπληρωτών, επειδή η πρόσληψη γίνεται από τους πίνακες του ΙΝΕΔΙΒΙΜ. Άρα ΣΕΚ μη δηλώσεις μακρινά. Άσε που ο θεσμός των ΣΕΚ σβήνει. Θεωρώ ότι σε λίγο δε θα υπάρχουν...

Ως αναπληρωτής να βάλεις μακρινά μέρη. Αυτό αξίζει. Δήλωσε κατά προτεραιότητα νομούς που έχουν παράρτημα ΑΣΠΑΙΤΕ, ώστε αν τελικά προσληφθείς να μπορέσεις να συνεχίσεις το ΕΠΠΑΙΚ εκεί που θα διοριστείς κάνοντας μεταγραφή.

Αποσυνδεδεμένος dimitris 04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 24, 2015, 11:04:56 μμ »
lazid σε ευχαριστω πολυ για την καθοδηγηση,
αυτο με την ασπαιτε και ταυτοχρονα να εισαι αναπληρωτης ειναι παρα πολυ καλο και πραγματικα μου λυνει τα χερια. θα το κανω. και για τα σεκ θα κανω αυτο που ειπες.

πριν μια εβδομαδα εκανα για ωρομισθιους σε επασ αλλα δεν εβαλα μακρια, εβαλα αργολιδα, μαλλων δεν εκανα σωστα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 25, 2015, 12:48:11 πμ »
Παρακαλώ dimitris 04.

Δεν πειράζει, πρώτη χρονιά κάνεις αιτήσεις. Θα γίνουν και λάθη...
Αν και στην περίπτωση που εισαχθείς στην ΑΣΠΑΙΤΕ του Άργους και προσληφθείς στην ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ του Άργους,
νομίζω ότι επίσης θα είναι πολύ καλό για πρώτη χρονιά! Εξάλλου για αναπλήρωση δεν έχεις πολλές πιθανότητες,
οπότε είναι καλύτερα να βάζεις μικρούς εφικτούς στόχους. Μακάρι να σε πάρουν αναπληρωτή και να αφήσεις την ΕΠΑΣ,
παίρνοντας μεταγραφή στο κοντινότερο παράρτημα της ΑΣΠΑΙΤΕ όπως λέει και η εγκύκλιος εισαγωγής στην ΑΣΠΑΙΤΕ.

Αποσυνδεδεμένος naz13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 28, 2015, 10:54:19 πμ »
καλησπερα παιδια εγω εχω τελειωσει την ασπαιτε..μπηκα με πανελληνιες και πηρα το πτυχιο μου το 2012..απο τοτε μεχρι και σημερα κανω τα χαρτια μου ειτε ως ωρομισθιος ειτε ως αναπληρωτης..αλλα προφανως ειμαι στο πινακα μηδενικης προυπηρεσιας..εχετε κατι να μου προτεινετε διοτι δεν βλεπω φως στο τουνελ..συγκεκριμενα εβγαλα την ειδικοτητα εργων υποδομης..αλλα με ενδιαφερει κατα κυριο λογο η εκπαιδευση...καποια κινηση που μπορω να κανω ετσι ωστε να εχω περισσοτερες πιθανοτητες να μπω ως ωρομισθιος εστω..ή γενικα στην εκπαιδευση(ιεκ οαεδ κτλ)...ευχαριστω..

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 28, 2015, 11:31:52 πμ »
Μόνο αν κάνεις 4 παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #205 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 05:42:21 μμ »
Καλησπέρα σας, σήμερα τελείωσα την εξεταστική και πήγα για καφέ με μια συμφοιτήτρια. Ετσι όπως τα λέγαμε, μου είπε για μια ξαδέρφη της 24 ετών που έχει τελειώσει ΤΕΙ παραιατρικο ( νοσηλευτική, εργοθεραπεια, δε θυμάμαι) .Μου είπε λοιπόν ότι κάνει και πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας και θα κάνει και τη γραφή braille και θα διοριστεί σε ειδικά σχολεία γιατί έχουν έλλειψη. Της είπα ότι η γραφή Braille ουσιαστικά χρησιμεύει σε σχολεία τυφλών παιδιών και δε γίνονται διορισμοί 😜 .Και μου λέει όχι όχι, μου τα έχει πει η ξαδέρφη μου ότι αυτά τα δύο να κάνει διορίστηκε ή σε ειδικό σχολείο ή ως καθηγήτρια στα επαλ, είναι σίγουρο. Δεν έχει προϋπηρεσία η κοπέλα η ξαδέρφη της. Και μετά μου λέει ότι και εγώ μπορώ να διοριστω στάνταρ σε επαλ μιας και έχω παιδαγωγική επάρκεια ήδη από το πρώτο πτυχίο ως καθηγήτρια στον τομέα υγείας αφού τελειώσω την εργοθεραπεια. Βρε παιδιά έχω χάσει κάτι??!! Πού είναι όλοι αυτοί οι διορισμοί ατόμων χωρίς προϋπηρεσία όταν δε διορίζονται οι έχοντες φεκ από το 2008??!!Μα υπάρχουν άτομα που χωρίς προϋπηρεσία με μια παιδαγωγική επάρκεια και με τη Braille έχουν σίγουρο το διορισμό 😒 ή εγώ δε τα ξέρω καλά??!!
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #206 στις: Φεβρουάριος 16, 2016, 07:04:13 μμ »
Η συμφοιτήτριά σου μπέρδεψε τον διορισμό με την πρόσληψη αναπληρωτή. Όσοι αποκτούν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, συνήθως προσλαμβάνονται γιατί προηγούνται των υπολοίπων της ειδικότητάς τους. Φυσικά παίζει ρόλο και ποια είναι η ειδικότητά τους. Ως φιλόλογος, θα μπορούσες κι εσύ να κάνεις κάτι ανάλογο εργαζόμενη στην παράλληλη στήριξη!

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #207 στις: Φεβρουάριος 17, 2016, 11:22:42 μμ »
Η συμφοιτήτριά σου μπέρδεψε τον διορισμό με την πρόσληψη αναπληρωτή. Όσοι αποκτούν μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή, συνήθως προσλαμβάνονται γιατί προηγούνται των υπολοίπων της ειδικότητάς τους. Φυσικά παίζει ρόλο και ποια είναι η ειδικότητά τους. Ως φιλόλογος, θα μπορούσες κι εσύ να κάνεις κάτι ανάλογο εργαζόμενη στην παράλληλη στήριξη!
Lasid ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι το γνωρίζω 😊αυτό που λες και στο μακρινό μέλλον σκέφτομαι για κάποιο μεταπτυχιακό. Προς το παρόν, έχω άλλα δύο χρόνια προπτυχιακού 😌.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 01:57:19 μμ »
Ποιο είναι το σχολικό βιβλίο νεοελληνικής γλώσσας του ΕΠΑΛ Β΄ Λυκείου;

Έχει αλλάξει;

Αποσυνδεδεμένος mple_papia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 24, 2016, 12:16:36 μμ »
Καλησπέρα σας! δέν ξέρω που να κάνω αυτές τις ερρωτήσεις για αυτό θα τις κάνω εδώ: έχω τελειώσει την ΑΣΠΑΙΤΕ εκπαιδευτικών μηχανολογίας είμαι στο πε17.02 πήρα πτυχείο το 2011 τόσο καιρό κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής αλλά δέν γίνεται τίποτα! ξέρετε πόσα άτομα πήρανε πέρισυ απο το κλάδο μου χωρίς προυπηρεσία ? Επίσης για να ανεύεις στον πίνακα (πάντα με ηθικό τρόπο) πώς μπορείς ? υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε ? τίποτα εθελοντικά μαθήματα η κάτι ? η κάποιο μεταπτυχιακό ? επίσης έχει ψαχτεί κανένας σας για εξωτερικό να πάει με το πτυχείο τις ΑΣΠΑΙΤΕ έστω να διδάξει και σε φυλακές ή στο κογκό ή οπουδήποτε που λέει ο λόγος ? ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλοι πενέυανε την ΑΣΠΑΙΤΕ οτι είναι καλή σχολή κτλ και διορίζεσαι αμέσως μου λέγανε όταν ήταν 2006 έλεος!!!! στην ουσία θέλω να μάθω και σε κανένα ιέκ αν πάω να διδάξω θα πάω στον πίνακα με προυπηρεσία ή όχι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.