*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2673720 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panagsak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9268 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 08:34:20 μμ »
Ξερει καποιος πως μπορει να καταγγελθει και που για περιπτωση που ανακαλυψα πως εχουν ανατεθει ωρες σε πτυχιουχο που ΔΕΝ βρισκεται στους πινακες και ΟΥΤΕ ειναι απο διαθεση καθηγητης για συμπληρωση ωρων;

Δεν ειναι στον τομεα μου ουτε θα κερδισω κατι, αλλα χανουν καποιοι αλλοι και με εκνευριζει αυτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:19 »

Αποσυνδεδεμένος solareng

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 452
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9269 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 09:14:41 μμ »
Ξερει καποιος πως μπορει να καταγγελθει και που για περιπτωση που ανακαλυψα πως εχουν ανατεθει ωρες σε πτυχιουχο που ΔΕΝ βρισκεται στους πινακες και ΟΥΤΕ ειναι απο διαθεση καθηγητης για συμπληρωση ωρων;

Δεν ειναι στον τομεα μου ουτε θα κερδισω κατι, αλλα χανουν καποιοι αλλοι και με εκνευριζει αυτο.
Μπορείς να μου στείλεις πμ γιατί έχω παρόμοια περίπτωση. Αν είμαστε στο ίδιο ιεκ να το ψάξουμε μαζί.

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9270 στις: Οκτώβριος 18, 2016, 11:34:08 μμ »
Ερώτηση: Υπάρχει κάποιο νοημα για κάποιον δημόσιο υπάλληλο να πιστοποιηθεί στον ΕΟΠΠΕΠ αφού έτσι και αλλιώς πάει στο τέλος του πίνακα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9271 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 12:06:41 πμ »
Δεν πάει στο τέλος όλων. Πάει στο τέλος των πιστοποιημένων. Έπονται οι μη πιστοποιημένοι και ακολουθούν οι ΔΥ χωρίς πιστοποίηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:19 »

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9272 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 08:26:55 πμ »
Ερώτηση: Υπάρχει κάποιο νοημα για κάποιον δημόσιο υπάλληλο να πιστοποιηθεί στον ΕΟΠΠΕΠ αφού έτσι και αλλιώς πάει στο τέλος του πίνακα;

Αυτά αλλάζουν από προκήρυξη σε προκήρυξη.
Σήμερα τελευταίοι στην επόμενη πρωτοι. Κανείς δεν ξέρει.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9273 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 09:21:22 πμ »
Ερώτηση: Υπάρχει κάποιο νοημα για κάποιον δημόσιο υπάλληλο να πιστοποιηθεί στον ΕΟΠΠΕΠ αφού έτσι και αλλιώς πάει στο τέλος του πίνακα;

Από ο χρόνου, αν δεν αλλάξει ο νόμος, μόνο οι πιστοποιημένοι εκπαιδευτικοί θα έχουν δικαίωμα διδασκαλίας στην Εκπ. Ενηλίκων. Οπότε, θεωρητικά, ακόμα για απόσπαση/διάθεση θα είναι υποχρεωτική η πιστοποίηση.

Επιπλέον, ένας πιστοποιημένος ΔΥ προηγείται όλων των μη-πιστοποιημένων.

Αποσυνδεδεμένος panagiotis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9274 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 07:02:38 μμ »
Ξερει καποιος πως μπορει να καταγγελθει και που για περιπτωση που ανακαλυψα πως εχουν ανατεθει ωρες σε πτυχιουχο που ΔΕΝ βρισκεται στους πινακες και ΟΥΤΕ ειναι απο διαθεση καθηγητης για συμπληρωση ωρων;

Δεν ειναι στον τομεα μου ουτε θα κερδισω κατι, αλλα χανουν καποιοι αλλοι και με εκνευριζει αυτο.

και εγω θα ήθελα πληροφορίες για το τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση καθώς στο δικό μου ΙΕΚ έχουν ανατεθεί ώρες σε μη πιστοποιημένο ιδιώτη με θέση στον πίνακα, 45 όταν πιστοποιημένοι δεν έχουν πάρει ώρες ή έχουν πάρει λιγότερες από αυτόν. Τελικά ο Δ.ντής μπορεί να αυθαιρετεί έτσι και να καταργεί πιστοποίηση και σειρά;

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9275 στις: Οκτώβριος 19, 2016, 10:15:31 μμ »
Από την ομάδα της ΠΕΚΑΠ στο facebook.

...
Στη Γ' Αθήνας χτες διατεθήκαμε σε ΙΕΚ καθηγητές του κλάδου είτε ολικά είτε για συμπλήρωση ωραρίου. Μάλιστα ενώ οι διευθυντές των ΙΕΚ ζήτησαν για τα συγκεκριμένα μαθήματα των σχετικών τομέων του ΙΕΚ καθηγητές με ειδική γνώση, και αφού έγιναν δύο προκηρύξεις, οι υπόλοιποι διατεθήκαμε σωρηδόν και με τη γνωστή μέθοδο της πρόσθεσης ωρών.
Τα θέματα που προκύπτουν είναι πολλά:
1. Μπορούμε όλοι να διδάξουμε επαρκώς (αν ενδιαφέρει κανέναν) όλα τα μαθήματα των σχετικών κλάδων του ΙΕΚ; Ενδεικτικά αναφέρω openGL, 3d engines, κλπ
2. Είναι υποχρεωτικό να αναλάβουμε τις ώρες που μας υπολείπονται; Μπορούμε να αρνηθούμε να διδάξουμε κάποιο-κάποια-όλα τα μαθήματα;
2. Χωρίς καμία επιμόρφωση (ντάξει λέμε και κανα ανέκδοτο)
3. Χωρίς βιβλία, υλικό...
4. Με υποχρέωση να ανεβάζουμε υλικό σε ηλεκτρονική τάξη
5. Οι σπουδαστές μπορούν να μας αναφέρουν ως "ανεπαρκείς";
6. Θα αναλάβουμε (και) γραμματειακή υποστήριξη;
...

και πολλοί άλλοι προβληματισμοί των μονίμων συναδέρφων ιδιαίτερα με τις άδειες και τις αναπληρώσεις μαθημάτων.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9276 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 12:04:18 πμ »
Από την ομάδα της ΠΕΚΑΠ στο facebook.

...
Στη Γ' Αθήνας χτες διατεθήκαμε σε ΙΕΚ καθηγητές του κλάδου είτε ολικά είτε για συμπλήρωση ωραρίου. Μάλιστα ενώ οι διευθυντές των ΙΕΚ ζήτησαν για τα συγκεκριμένα μαθήματα των σχετικών τομέων του ΙΕΚ καθηγητές με ειδική γνώση, και αφού έγιναν δύο προκηρύξεις, οι υπόλοιποι διατεθήκαμε σωρηδόν και με τη γνωστή μέθοδο της πρόσθεσης ωρών.
Τα θέματα που προκύπτουν είναι πολλά:
1. Μπορούμε όλοι να διδάξουμε επαρκώς (αν ενδιαφέρει κανέναν) όλα τα μαθήματα των σχετικών κλάδων του ΙΕΚ; Ενδεικτικά αναφέρω openGL, 3d engines, κλπ
2. Είναι υποχρεωτικό να αναλάβουμε τις ώρες που μας υπολείπονται; Μπορούμε να αρνηθούμε να διδάξουμε κάποιο-κάποια-όλα τα μαθήματα;
2. Χωρίς καμία επιμόρφωση (ντάξει λέμε και κανα ανέκδοτο)
3. Χωρίς βιβλία, υλικό...
4. Με υποχρέωση να ανεβάζουμε υλικό σε ηλεκτρονική τάξη
5. Οι σπουδαστές μπορούν να μας αναφέρουν ως "ανεπαρκείς";
6. Θα αναλάβουμε (και) γραμματειακή υποστήριξη;
...

και πολλοί άλλοι προβληματισμοί των μονίμων συναδέρφων ιδιαίτερα με τις άδειες και τις αναπληρώσεις μαθημάτων.

Όταν τους τις δίναν τις ώρες εκτός ωραρίου και πληρώνονταν έξτρα μια χαρά παρακαλούσανε και τις παίρνανε τις ώρες.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9277 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 12:19:14 πμ »
και εγω θα ήθελα πληροφορίες για το τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση καθώς στο δικό μου ΙΕΚ έχουν ανατεθεί ώρες σε μη πιστοποιημένο ιδιώτη με θέση στον πίνακα, 45 όταν πιστοποιημένοι δεν έχουν πάρει ώρες ή έχουν πάρει λιγότερες από αυτόν. Τελικά ο Δ.ντής μπορεί να αυθαιρετεί έτσι και να καταργεί πιστοποίηση και σειρά;

Είναι απαράδεκτο και πρέπει να καταγγελθεί. Μήπως μπορείς α μου πεις σε ποια ειδικότητα έγινε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9278 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:14:53 πμ »
Και στο δικό μας ΙΕΚ έγινε αυτό. Νομίζω πως μόνο εγώ είμαι πιστοποιημένη και έχω μόνο 3 ώρες, ενώ ΟΛΟΙ οι άλλοι είναι μη πιστοποιημένοι και με 5-10 ώρες ο καθένας.
Ή αιτιολογία είναι πώς αυτοί έχουν μεταπτυχιακό, ενώ εγώ όχι

Αποσυνδεδεμένος newcoming

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9279 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 10:28:15 πμ »
Kαι στο δικό μου ΙΕΚ, ειμαι πρώτη στπν πινακα πιστοποιημενων και ο διευθυντης μου εδωσε τις ιδιες ωρες με αλλους τρεις μη πιστοποιημενους που ειναι αυτονοητα πιο κατω απο εμενα. Kαι καποιοι απο αυτους τους τρεις δουλευουν το πρωι πληρους ωραριου ανπληρωτες. Και εγω ειμαι ανεργη. Ειναι δυνατον; Τρεχουμε να παρουμε την πιστοποιηση για να βρουμε δουλεια, ειμαστε πρωτοι στον πινακα και καταληγουμε να εχουμε αυτην τη μεταχειριση;Τι μπορουμε να κανουμε; O διευθυντης δεν ελεγχεται απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Δεν ειναι υποχρεωμενος να αναθεσει στον πρωτο τις περισσοτερες ωρες;

Αποσυνδεδεμένος panagiotis85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9280 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 04:33:17 μμ »
Είναι απαράδεκτο και πρέπει να καταγγελθεί. Μήπως μπορείς α μου πεις σε ποια ειδικότητα έγινε αυτό;


η ειδικότητα μας είναι ΠΕ 09- ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ. ΣΤΟ ΙΕΚ ΦΕΤΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ώστε έγιναν αρκετές αιτήσεις. Η συγκεκριμένη συναδελφος πήρε περισσότερες ώρες και από πιστοποιημενους αλλά και από μη πιστοποιημένους ιδιώτες με υπερδιπλάσια μόρια. Η θέση της ειναι 45 από τους συνολικά  55 που έκαναν αίτηση, το οποίο σημαίνει ότι υστερεί και σε επαγγελματική και διδακτική εμπειρία και σε πτυχία, αλλιώς δεν θα ήταν τόσο χαμηλά στον πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #9281 στις: Οκτώβριος 20, 2016, 05:20:20 μμ »

η ειδικότητα μας είναι ΠΕ 09- ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΟΙ. ΣΤΟ ΙΕΚ ΦΕΤΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟΥ ώστε έγιναν αρκετές αιτήσεις. Η συγκεκριμένη συναδελφος πήρε περισσότερες ώρες και από πιστοποιημενους αλλά και από μη πιστοποιημένους ιδιώτες με υπερδιπλάσια μόρια. Η θέση της ειναι 45 από τους συνολικά  55 που έκαναν αίτηση, το οποίο σημαίνει ότι υστερεί και σε επαγγελματική και διδακτική εμπειρία και σε πτυχία, αλλιώς δεν θα ήταν τόσο χαμηλά στον πίνακα.

Συνάδελφε δεν μπορείς να τους πιάσεις απο πουθενά. Κάτι θα βρουν να το δικαιολογήσουν.
Σε εμάς ο μόνιμος που δουλεύει στο επαλ που στεγάζεται στο κτίριο πήρε 20 ωρες σαν υπεύθυνος των εργαστηρίων. Ειναι και μόνιμος και απιστοποιητος.
Μη την ψαχνεις. Τα ΙΕΚ ειναι μπάχαλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2016, 05:31:33 μμ από jimpapas1 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.