*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)  (Αναγνώστηκε 2655356 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pepita

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10332 στις: Ιανουάριος 04, 2019, 12:23:16 μμ »
 ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2019, 08:24:09 μμ από pepita »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:54 »

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10333 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 05:48:39 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Καλή χρονιά με υγεία, καλοτυχια, αγάπη και χαμόγελα!

Για την υπογραφή των συμβάσεω΄ν μας χρειάζεται να συμπληρώσουμε και μία υπεύθυνη δήλωση. Στην αρχή του εξαμήνου είχα αναλάβει ώρες σε κάποια ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τις οποίες χρειάστηκε να αφήσω καθότι με κάλεσαν αναπληρωτή. Ποια υπεύθυνη δήλωση πρέπει να συμπληρώσω σε αυτά τα ΙΕΚ (απο τη στιγμή που οταν είχα αναλάβει διδακτικές ώρες δεν έιχα κάποια άλλη απασχόληση)?

Επίσης κράτησα 3 ώρες σε ένα άλλο ΙΕΚ στο οποίο πήρα άδεια εξωδιδακτικού έργου απο τη Δευτεροβάθμια και τα κάνω παράλληλα. Στη δεύτερη περίπτωση ποια σύμβαση υπογράφω? Εχω μπερδευτεί!! Ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10334 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 06:01:08 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Καλή χρονιά με υγεία, καλοτυχια, αγάπη και χαμόγελα!

Για την υπογραφή των συμβάσεω΄ν μας χρειάζεται να συμπληρώσουμε και μία υπεύθυνη δήλωση. Στην αρχή του εξαμήνου είχα αναλάβει ώρες σε κάποια ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τις οποίες χρειάστηκε να αφήσω καθότι με κάλεσαν αναπληρωτή. Ποια υπεύθυνη δήλωση πρέπει να συμπληρώσω σε αυτά τα ΙΕΚ (απο τη στιγμή που οταν είχα αναλάβει διδακτικές ώρες δεν έιχα κάποια άλλη απασχόληση)?

Επίσης κράτησα 3 ώρες σε ένα άλλο ΙΕΚ στο οποίο πήρα άδεια εξωδιδακτικού έργου απο τη Δευτεροβάθμια και τα κάνω παράλληλα. Στη δεύτερη περίπτωση ποια σύμβαση υπογράφω? Εχω μπερδευτεί!! Ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια!
Καλησπέρα, Μήπως να πήγαινες στο ΔΙΕΚ να σε βοηθήσουν ; εκεί είναι τώρα, τηλεφώνησε τους ..... Αυτοί είναι αρμόδιοι για κάτι τέτοιο....

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10335 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 11:31:39 μμ »
Ναι, φυσικά, θα τους ρωτήσω, απλά σκέφτηκα μήπως γνώριζε κάποιος συνάδελφος. Να είστε καλά :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:07:54 »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10336 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 12:21:45 πμ »
Συνάδελφοι οι αναθέσεις του εαρινού εξαμήνου πότε ξεκινάνε;

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10337 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 08:43:36 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Καλή χρονιά με υγεία, καλοτυχια, αγάπη και χαμόγελα!

Για την υπογραφή των συμβάσεω΄ν μας χρειάζεται να συμπληρώσουμε και μία υπεύθυνη δήλωση. Στην αρχή του εξαμήνου είχα αναλάβει ώρες σε κάποια ΙΕΚ του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, τις οποίες χρειάστηκε να αφήσω καθότι με κάλεσαν αναπληρωτή. Ποια υπεύθυνη δήλωση πρέπει να συμπληρώσω σε αυτά τα ΙΕΚ (απο τη στιγμή που οταν είχα αναλάβει διδακτικές ώρες δεν έιχα κάποια άλλη απασχόληση)?

Επίσης κράτησα 3 ώρες σε ένα άλλο ΙΕΚ στο οποίο πήρα άδεια εξωδιδακτικού έργου απο τη Δευτεροβάθμια και τα κάνω παράλληλα. Στη δεύτερη περίπτωση ποια σύμβαση υπογράφω? Εχω μπερδευτεί!! Ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια!
'Εχω και εγω το ίδιο σχεδόν θέμα (εργαζομαι με μερική στον ιδιωτικό τομέα και με πήραν ενισχυτική αρχές Δεκέμβρη) και δυστυχώς (για μια ακόμα φορά) στο ΔΙΕΚ οι απόψεις των στελεχών του ΔΙΕΚ διαφέρουν..άλλος μου λέει να συμπληρώσω μόνο τη μία και άλλος και τις δύο. Έγω συμφώνησα με τους μισούς οι οποίοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να σταλούν και οι δύο Υ.Δ. Έτσι, κατέθεσα και τις δύο. Εσύ προφανώς πρέπει σίγουρα να υπογράψεις αυτή για τους Δ.Υ. και να την καταθέσεις μαζί με την άδεια άσκησης έργου από τη δευτεροβάθμια. Για τους ανέργους δεν βλέπω να υπάρχει σχετική Υ.Δ.

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10338 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:07:28 πμ »
'Εχω και εγω το ίδιο σχεδόν θέμα (εργαζομαι με μερική στον ιδιωτικό τομέα και με πήραν ενισχυτική αρχές Δεκέμβρη) και δυστυχώς (για μια ακόμα φορά) στο ΔΙΕΚ οι απόψεις των στελεχών του ΔΙΕΚ διαφέρουν..άλλος μου λέει να συμπληρώσω μόνο τη μία και άλλος και τις δύο. Έγω συμφώνησα με τους μισούς οι οποίοι υποστηρίζουν ότι πρέπει να σταλούν και οι δύο Υ.Δ. Έτσι, κατέθεσα και τις δύο. Εσύ προφανώς πρέπει σίγουρα να υπογράψεις αυτή για τους Δ.Υ. και να την καταθέσεις μαζί με την άδεια άσκησης έργου από τη δευτεροβάθμια. Για τους ανέργους δεν βλέπω να υπάρχει σχετική Υ.Δ.
Καλημέρα, μα δεν είναι Δ.Υ. ...αναπληρωτής είναι....

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10339 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 11:50:36 πμ »
 Δεν έχει σημασία.Ειτε είναι ΑΜΩ είτε είναι ΑΚΩ πρέπει να υπογράψει την ΥΔ εφόσον απασχολείται στο δημόσιο τομέα. Αν δεν το κάνει και στείλει μόνο την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή από τη δευτεροβάθμια απλά δεν θα πληρωθεί. Εφόσον στέλνει άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου απο δημόσιο φορέα όπως υποχρεούται πρέπει να υπογράψει την εν λόγω ΥΔ για απασχολούμενους στο δημόσιο τομέα.

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10340 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 07:07:15 μμ »
Καλησπέρα, εάν είσαι αναπληρωτής πλήρους ωραρίου το πρωί σε σχολείο β θμια, δικαιούσαι 10 ώρες διδασκαλίας το απογευμα σε ιεκ την εβδομάδα. Τι έγινε με την περίοδο της εξεταστικής στα ιεκ; αν οι ώρες εισήγησης κ επιτήρησης ξεπερνούν το 10ωρο για εκείνη την εβδομάδα υπάρχει πρόβλημα με την πληρωμή;

Αποσυνδεδεμένος MV

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10341 στις: Ιανουάριος 15, 2019, 09:00:51 μμ »
Τι εννοείτε δεν θα πληρωθώ αν δεν καταθεσω την αιτηση Δ.Υ. ενώ είμαι αναπληρωτής?? Μου ειπαν να καταθεσω μονο αυτη που λεει οτι εργαζομαι σε ιδιωτικο ή δημόσιο φορεα και πως δεν έχω πάρει πάνω από 10 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10342 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:27:54 μμ »
Καλησπέρα, εάν είσαι αναπληρωτής πλήρους ωραρίου το πρωί σε σχολείο β θμια, δικαιούσαι 10 ώρες διδασκαλίας το απογευμα σε ιεκ την εβδομάδα. Τι έγινε με την περίοδο της εξεταστικής στα ιεκ; αν οι ώρες εισήγησης κ επιτήρησης ξεπερνούν το 10ωρο για εκείνη την εβδομάδα υπάρχει πρόβλημα με την πληρωμή;

Υπάρχει ειδική παρατήρηση για την περίοδο των εξετάσεων, που λέει ότι δεν μπορείς να έχεις συνολικά περισσότερες από 12 ώρες συνολικά σε κάθε εξεταστική περίοδο (όσο κι αν κρατήσει) ανά ΔΙΕΚ και όχι συνολικά. Με άλλα λόγια, δεν προσμετράται στον περιορισμό των 10 ωρών την εβδομάδα, αλλά την μετράνε στο τέλος ως διδακτική εμπειρία και την πληρώνεσαι κανονικά, εφόσον δεν ξεπεράσει τις 12 ώρες, ανά εξεταστική, ανά ΔΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10343 στις: Ιανουάριος 17, 2019, 03:34:48 μμ »
Τι εννοείτε δεν θα πληρωθώ αν δεν καταθεσω την αιτηση Δ.Υ. ενώ είμαι αναπληρωτής?? Μου ειπαν να καταθεσω μονο αυτη που λεει οτι εργαζομαι σε ιδιωτικο ή δημόσιο φορεα και πως δεν έχω πάρει πάνω από 10 ώρες.

Ακούγεται (από κάποια αλληλογραφία του ΙΝΕΔΙΒΙΜ με τα ΔΙΕΚ) ότι για να μην παρατηρηθούν φαινόμενα καθυστερήσεων όπως τα περσινά, με κάποιους εκπαιδευτικούς να μην παραδίδουν βαθμολογίες κλπ κλπ, ότι φέτος για να προχωρήσει η διαδικασία πιο γρήγορα, όπου παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα (πχ, λείπει κάποια υπεύθυνη δήλωση, ή κάποιο άλλο δικαιολογητικό), δεν θα εξεταστεί στην φάση που βγαίνουν οι πληρωμές, με αποτέλεσμα να μην πληρωθεί όπως αυτοί που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα, αλλά θα καθυστερήσει μέχρι να διευκρινιστούν όλες αυτές οι περιπτώσεις σε αργότερο χρόνο, ώστε να μην καθυστερήσουν οι πληρωμές στο σύνολό τους.

Εμένα βέβαια ποιο πολύ μου ακούστηκε ως "απειλή" για να πάμε από τις γραμματείες των ΔΙΕΚ όλα τα δικαιολογητικά και να υπογράψουμε τις συμβάσεις παρά ως κάτι που θα το κάνουν. Οπότε, μπορεί ο καθένας να βγάλει τα συμπεράσματά του και να κάνει τον προγραμματισμό του....

Αποσυνδεδεμένος irisiris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10344 στις: Φεβρουάριος 05, 2019, 12:06:38 μμ »
Υπάρχει ειδική παρατήρηση για την περίοδο των εξετάσεων, που λέει ότι δεν μπορείς να έχεις συνολικά περισσότερες από 12 ώρες συνολικά σε κάθε εξεταστική περίοδο (όσο κι αν κρατήσει) ανά ΔΙΕΚ και όχι συνολικά. Με άλλα λόγια, δεν προσμετράται στον περιορισμό των 10 ωρών την εβδομάδα, αλλά την μετράνε στο τέλος ως διδακτική εμπειρία και την πληρώνεσαι κανονικά, εφόσον δεν ξεπεράσει τις 12 ώρες, ανά εξεταστική, ανά ΔΙΕΚ.
Ευχαριστώ πολύ! Μου είπαν ότι 12ωρο ως όριο ισχύει για τις επιτηρησεις μόνο, κ όχι ως σύνολο μαζι με τις εισηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Zoltrix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 104
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας (ΙΝΕΔΙΒΙΜ)
« Απάντηση #10345 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 12:53:20 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι κανένας παλιός εκπαιδευτής στα ΙΕΚ, αν παλιότερα παίρνατε δώρα Χριστουγέννων κλπ. Θυμάται κανείς?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158518
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.