*

Αποστολέας Θέμα: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας  (Αναγνώστηκε 15887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:47:25 μμ »
Εγώ αυτά τα δεν έχεις παιδιά και δε ξέρεις,δεν τα καταλαβαίνω.
Για να μπεις στη θέση του άλλου δε χρειάζεται να έχεις παιδιά.
Ευαισθησία και ανθρωπιά θέλει.

Δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει εδώ "η ευαισθησία και η ανθρωπιά". Ο καθένας βάζει προτεραιότητες στη ζωή του και σταθμίζει τα πράγματα προς το συμφέρον του.

Κάθεστε και αναλλώνεστε σε κάτι και δεν υπάρχει σοβαρός λόγος. Σε όλα τα μαθήματα μπορεί να προκύψει πρόσθετη για πολλούς και διάφορους λόγους. Είναι επίσης γνωστό ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα την παίρνουν βύσματα. μπορεί να υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάποια απομακρυσμένα μέρη.

Κάθεστε και κατηγορείτε ο ένας τον άλλο από την στιγμή που σχεδόν όλοι κάνετε 'κρα' για λίγες ώρες πρόσθετης με θεμιτά και αθέμιτα μέσα. Το γελοίο του πράγματος είναι, δεν αναφέρομαι σε όλους, ότι μιλούν οι κλέφτες για τιμιότητα και οι ανήθικοι για ηθικότητα!!!!
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:32 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 09, 2008, 02:59:42 μμ »
 ???σε ποιους αναφέρεσαι? ???


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:03:05 μμ »

Παντως δεν πρεπει να βγαζουμε συμπερασματα για το ποια μαθηματα γινονται και ποια οχι αν δεν ελεγχουμε πρωτα τα αναλυτικα προγραμματα.


   Συμφωνώ. Επίσης να μη βγάζουμε συμπεράσματα με το τι συμβαίνει μόνο στην περιοχή μας ή στο νομό μας. Υπάρχει και η άλλη Ελλάδα. Και όταν δεχόμαστε και την άποψη του κάθε συναδέλφου καλοπροαίρετα κάτι καλό βγαίνει πάντα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:09:26 μμ »
Το πρόβλημα είναι οτι η διαφωνία δεν οδηγεί πουθενά... Δυστυχώς το ισχύον σύστημα ευνοεί τους "κλέφτες" ή "ανήθικους" αλλά ωθεί και τους "αξιοκράτες" να γίνουν τέτοιοι. Ενώ το ίδιο το κράτος όφειλε να προστετεύσει την εκπαίδευση πρωτίστως από αυτούς τους ανθρώπους κι αυτές τις μεθόδους... Κατα βάθος θεωρώ οτι κανένας μας δεν διαφέρει από τον άλλο τόσο πολύ ωστε να του κουνά το δάχτυλο...Ως εκ τούτου θεωρώ οτι εδώ το δάσος καίγεται κι εμείς αναρρωτιόμαστε πώς κάηκε το δέντρο....για να παραφράσω το γνωστό ρητο...   καλό απόγευμα...
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:32 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:41:01 μμ »
   Όσο και να ευνοεί το "σύστημα" τους "ανήθικους" και τους "κλέφτες" όταν ο χαρακτήρας κάποιου είναι ακέραιος δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και αν έχει καλή παιδεία και αρχές και όλοι δίπλα του να είναι τέτοιοι δεν αλλάζει με τίποτα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 09, 2008, 03:48:05 μμ »
Μα ειλικρινά , ακόμα κι έτσι να είναι...θα πρέπει να απαιτούμε από τον καθένα να είναι ηθικός (πράγμα αδύνατο?) ή  να απαιτήσουμε ένα σύστημα που δεν επιτρέπει τις πρακτικές αυτές , δηλαδή την αδικία, ακόμα και σε αυτούς που από τη φύση τους είναι άδικοι? Μάλλον το δεύτερο συνάδελφε....εγώ δε θυμώνω με τους συναδέλφους που είχαν " βύσμα " αλλά με το γεγονός οτι τους επιτρέπεται αυτό. Βάζω στοίχημα οτι όλοι εδώ μπορούμε να το "παίξουμε" ηθικοί λόγω τις ανωνυμίας μας...όπως και να 'χει ....αυτή είναι η γνώμη μου!
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 09, 2008, 04:15:25 μμ »
....Όσο και να ευνοεί το "σύστημα" τους "ανήθικους" και τους "κλέφτες" όταν ο χαρακτήρας κάποιου είναι ακέραιος δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και αν έχει καλή παιδεία και αρχές και όλοι δίπλα του να είναι τέτοιοι δεν αλλάζει με τίποτα.....

Αν όμως παλεύεις να μη νοθεύσεις την "ακεραιότητά" που έχεις επιλέξει, κουράζεσαι και έρχεται ώρα που αποκαρδιώνεσαι. Τι γίνεται τότε...

Για μένα όταν κάποιος έχει καλή προαίρεση και ακεραιότητα, όταν έρχεται σε μετωπική με τέτοια πράγματα και δεν έχει δυνάμεις ψυχικές να στηριχθεί και να συνεχίζει, τότε παραιτέιται. Αυτό είναι το κακό γιατί περιθωριοποιείται ένας ευαίσθητος άνθρωπος που θα μπορούσε να προσφέρει στα παιδιά και συνεχίζουν να υπάρχουν οι χοντρόπετσοι.
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 09, 2008, 04:52:31 μμ »
....Όσο και να ευνοεί το "σύστημα" τους "ανήθικους" και τους "κλέφτες" όταν ο χαρακτήρας κάποιου είναι ακέραιος δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Και αν έχει καλή παιδεία και αρχές και όλοι δίπλα του να είναι τέτοιοι δεν αλλάζει με τίποτα.....

Αν όμως παλεύεις να μη νοθεύσεις την "ακεραιότητά" που έχεις επιλέξει, κουράζεσαι και έρχεται ώρα που αποκαρδιώνεσαι. Τι γίνεται τότε...

Για μένα όταν κάποιος έχει καλή προαίρεση και ακεραιότητα, όταν έρχεται σε μετωπική με τέτοια πράγματα και δεν έχει δυνάμεις ψυχικές να στηριχθεί και να συνεχίζει, τότε παραιτέιται. Αυτό είναι το κακό γιατί περιθωριοποιείται ένας ευαίσθητος άνθρωπος που θα μπορούσε να προσφέρει στα παιδιά και συνεχίζουν να υπάρχουν οι χοντρόπετσοι.
   Δε διαφωνώ ότι χρειάζεται ψυχικό σθένος, γι`αυτό μίλησα για αρχές.(Αυτές συνήθως δεν παραβιάζονται).
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 09, 2008, 04:58:07 μμ »
Μα ειλικρινά , ακόμα κι έτσι να είναι...θα πρέπει να απαιτούμε από τον καθένα να είναι ηθικός (πράγμα αδύνατο?) ή  να απαιτήσουμε ένα σύστημα που δεν επιτρέπει τις πρακτικές αυτές , δηλαδή την αδικία, ακόμα και σε αυτούς που από τη φύση τους είναι άδικοι? Μάλλον το δεύτερο συνάδελφε....εγώ δε θυμώνω με τους συναδέλφους που είχαν " βύσμα " αλλά με το γεγονός οτι τους επιτρέπεται αυτό. Βάζω στοίχημα οτι όλοι εδώ μπορούμε να το "παίξουμε" ηθικοί λόγω τις ανωνυμίας μας...όπως και να 'χει ....αυτή είναι η γνώμη μου!
   Και τα δύο μπορούν να γίνουν συναδέλφισσα. Όσο για την ανωνυμία, αν το λες για μένα (αν και το θεωρώ ανόητο να κάθεται κάποιος να χάνει το χρόνο του για να πουλά ηθικοφροσύνη) μπορείς να μου στείλεις pm για να μην έχεις αμφιβολίες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 09, 2008, 05:13:43 μμ »
Το κακό είναι η επιθετική διάθεση που δείχνουμε όταν διαφωνούμε, ενώ είμαστε εκπαιδευτικοί και ασχολούμαστε με παιδιά (και ως γονείς), ενώ αν υπήρχε σεβασμός του ενός στη διαφορετικότητα του άλλου, σίγουρα ακόμη και από τη διαφωνία θα αντλούσαμε ικανοποίηση και όχι εξουθένωση. Γιατί οι καλές σχέσεις αναμεταξύ μας δε βοηθούν να ανέβουμε ψυχικά; Δεν αρκεί μόνο να είμαστε σταθεροί στις αρχές μας αλλά και να τις μοιραζόμαστε..Πως να μοιραστείς κάτι με έναν που ...γαβγίζει;

Επίσης για την ανωνυμία...Πιο εύκολο είναι κάποιος να δείξει την κακία του όταν είναι ανώνυμος γιατί είναι κουραστικό να προσποιείται τον καλό, ειδικά αν δεν έχει εμπειρία απο καλοσύνη...

(Συγγνώμη αν τα λόγια μου αηδιάζουν αυτούς που πιστεύουν τ' αντίθετα  :))
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 09, 2008, 06:08:02 μμ »
Γιατί φορτίζουμε το κλίμα τόσο πολύ....
απλώς ο χρακτήρας του καθενος είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων αλλά και προσωπικών επιλογών ...εγώ δε θέλω να κρίνω κανέναν, όπως δε θέλω να κρίνομαι από ανθρώπους που δε με γνωρίζουν προσωπικά και δεν έχουν σταθεί απέναντι στα δικά μου ηθικά διλήμματα...αυτό που μας ενδιαφέρει , θαρρώ πέρα από το να γενικολογούμε για το τί θεωρούμε ηθικό ο καθένας και τι όχι (πράγμα όμορφο όσο και σημαντικό), είναι να βρούμε μια λύση σε αυτό το "Γόρδιο δεσμό" που δεν αφήνει τους εκπαιδευτικούς που πραγματικά αγαπουν την εκπαίδευση να ασχοληθούν με τρόπο αξιοκρατικό με αυτήν .
Γι' αυτό αφήνω έξω τη στάση του καθενός κι επιμένω να αγωνίζομαι για τα λάθη του εκπαιδευτικού συστήματος... Η δική μου η εκκίνηση είναι ο σεβασμός απέναντι σε όλους τους συναδέλφους , και δεν καταλαβαίνω γιατί εγείρονται αντιδράσεις αφού στην πραγματικότητα ούτε είχα πρόθεση να προσβάλω κανέναν ούτε και το έκανα... Θεωρώ όμως περιττό και "λίγο" το να κατηγορώ κάποιον επειδή χρησιμοποίησε τα "βύσματά"του... τη στιγμή που  κανονικά ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ  ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.   Εμένα , εν ολιγοις , με πληγώνει περισσότερο το άδικο σύστημα από ότι οι άδικοι άνθρωποι.... Ξέρω οτι κάποιοι θα πουν οτι το σύστημα είμαστε εμείς, αλλά επιτρέψτε μου να διαφωνήσω... αν μπορούσαμε εμείς να φτιάξουμε το σύστημα θα ήταν πολύ καλύτερο- θέλω να πιστεύω. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να το φέρουμε στα μέτρα -όχι τα δικά μας - αλλά της αξιοκρατίας... Συγγνώμη για το χώρο που ξόδεψα αλλά θεώρησα οτι κάποιοι θίχτηκαν από τα λεγόμενά μου και θεώρησα πρέπον να απαντήσω.
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 09, 2008, 06:36:05 μμ »
Συζήτηση κάνουμε... Πιστεύεις ότι θα μπορούσε να υπάρξει ένα σύστημα τέλειο που να μην επιτρέπει την αναξιοκρατία; Εγώ πολύ θα το ήθελα να υπάρχει (μάλλον όλοι συμφωνούμε εδώ), όμως πια έχω πειστεί πως ότι και να εφαρμοστεί πάντα θα υπάρχουν κενά για να ελίσσονται τα "ερπετά".  ¨Οταν θεσμοθετηθεί ένα "σύστημα", μετά ερχόμαστε έμείς οι λειτουργοί του (δεν είμαστε το σύστημα αλλά το λειτουργούμε)και εκεί μπαίνει η ηθική μας: αφήνουμε το μυαλό μας να σκεφτεί πονηρά για να ωφεληθούμε σε βάρος των άλλων, ή έχουμε καλή πρόθεση και διάθεση να παραμείνουμε έντιμοι και να παίξουμε σύμφωνα με τους κανόνες; Η πρόθεση καλλιεργείται είναι και θέμα παιδείας και θέμα οικογένειας και βιωμάτων. Δύσκολα μπαίνει στη θέση των άλλων κάποιος που πασχίζει να επιβιώσει με 500 € ( επειδή εχει το άγχος της επιβίωσης) και ένας που έχει οικονομική άνεση όσο ευγενικός και να είναι, όσο και να θέλει να βοηθήσει, δεν έχει βιώματα που να τον κάνουν να μπει στη θέση του πρώτου (και εκνευρίζει τον πρώτο όταν του μιλάει έκ του ασφαλούς)...Εδώ είναι ο σεβασμός  και το να έχουμε ανοιχτά αυτιά.

Πιστεύω ότι πρέπει να μιλάμε όταν αδικούμαστε και έχουμε στοιχεία. Και να προσπαθούμε εγγράφως και να ζητούμε τη βοήθεια και υπογραφή των άλλων. Φυσικά να σκεφτόμαστε και την πολιτική τοποθέτηση μας, που και που...Να ψηφίζουμε αυτούς που θεσμοθετούν δικαιότερα (αν υπάρχουν).
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος baxev_ch

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή έχει περισσότερη φαντασία από μας!
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 09, 2008, 06:45:39 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα σε όλα...τέλειο σύστημα δεν υπάρχει, αλλά το δικό μας απέχει πολύ από το τέλειο συνάδελφε! Θέλω να πω πως μπορούν να γίνουν πολλές αλλαγές σχετικά με τη διασφάλιση της αξιοπιστίας του διαγωνισμού του ασεπ, σχετικά με την ΠΔΣ για την οποία είμαι υπερ του να μπαίνουν κι εκεί οι εκπαιδευτικοί από τις λίστες ωρομισθίων και άλλα πολλά... Τότε θα έχει νόημα και αυτό που λες...δηλαδή το να διαμαρτυρηθείς για τη θέση που σου " έκλεψαν". Με το παρόν σύστημα πώς και γιατί να διαμαρτυρηθώ όταν μου λένε οτι δεν υπάρχουν σαφή κριτήρια ; Όταν ρώτησα στη δευτεροβάθμια γιατί πήραν κάποιους στην ΠΔΣ και με ποιά κριτήρια , μου απάντησαν κριτήριο είναι το βιογραφικό...Ψάξε βρες δηλαδή.... Αντικειμενικά κριτήρια ζητώ ...αυτό ζητώ! Αποδείξεις αξιοκρατίας ελέγξιμες! Δε νομίζω να διαφωνεί κανείς.... :)
πάλι τα ίδια και τα ίδια θα μου πεις ρε φίλε...
όμως  τη σκέψη του πρόσφυγα, τη σκέψη του αιχμαλώτου, τη σκέψη του ανθρώπου που κατάντησε κι αυτός πραμάτεια...δοκίμασε να την αλλάξεις....ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ....(Γ.Σεφέρης)

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Παράπονα για μη επιλογή ως ωρομίσθιας
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 09, 2008, 06:58:26 μμ »
Επειδή με ΠΔΣ δεν έχω ασχοληθεί...Δηλαδή κάποιος με μηδενική προϋπηρεσία (άρα φτωχό βιογραφικό)δεν έχει πιθανότητες με τίποτα να διοριστεί; Και πως θα αποκτήσει βιογραφικό;(μετράει η εμπειρία του φροντιστηρίου;με τις τεχνικές ειδικότητες τι γίνεται...;)
Δε διαφωνώ, τα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν καλύτερα..
...στη θάλασσα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.