*

Αποστολέας Θέμα: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση  (Αναγνώστηκε 57047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 15, 2023, 05:44:10 μμ »
Σε ευχαριστώ πολυ! Καλη σχολική χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:36 »

Αποσυνδεδεμένος zoikts

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #197 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 04:18:38 μμ »
Καλησπερα σε όλους !!Ειμαι νεοδιόριστη του 2022 και πρόκειται να κάνω τωρα αίτηση μετάθεσης .Βρισκομαι σε άδεια αναρρωτική λόγω επαπειλουμενης κύησης η οποία τελειώνει 20/11 (βάσει προϋπηρεσίας δεν έχω άλλη αναρρωτική την έχω εξαντλήσει ).μεχρι τις 5/12 που θα βγω σε άδεια κύησης μου είπαν από τη διεύθυνση ότι  θα μου χορηγηθεί κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές (με αντίστοιχα δικαιολογητικά φυσικά από δημόσιο νοσοκομείο ).Είπαν πως μετρα σαν προϋπηρεσία ΑΛΛΑ στην εγκύκλιο των μεταθέσεων δεν την έχω βρει στην παράγραφο που αναφέρονται οι άδειες με τις οποίες θεμελιώνει κάποιος δικαίωμα μετάθεσης ..στην εγκύκλιο αναφέρονται 2 παράγραφοι του νόμου για την αναρρωτική αλλά το εδάφιο για την κανονική άδεια κυοφορίας ανήκει σε άλλο άρθρο του ίδιου νόμου καο δεν αναφέρεται στην εγκύκλιο..Έχει πάρει κάποια νεοδιόριστη αυτή την άδεια μετά την εξάντληση της αναρρωτικής της ;;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1636
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #198 στις: Οκτώβριος 22, 2023, 10:29:17 μμ »
η κανονικη αδεια κυοφοριας
 (αρ 52 παρ 3 του ν 3528  " Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ή τμήματος δημόσιου νοσηλευτικού ιδρύματος)
 ανηκει στις αδειες μητροτητας του αρ 52 του ν 3528 και ως εκ τουτου συνυπολογιζεται για τη θεμελιωση δικαιωματος μεταθεσης οπως συμβαινει για ολες τις αδειες μητροτητας συμφωνα με την εγκυκλ μεταθεσεων (η επικεφαλιδα του αρ 52  γραφει "Άδειες μητρότητας και προγεννητικού ελέγχου)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2023, 10:50:05 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος ajordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #199 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 06:46:22 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Είμαι στους νεοδιόριστους του '23 και πρόκειται να κάνω αίτηση για τοποθέτηση σε οργανική. Αν ο σύζυγος εργάζεται στην ίδια περιοχή στον δήμο εδώ και 2 χρόνια παίρνω μόρια συνυπηρέτησης ή τα παίρνουν μόνο όσοι οι σύζυγοί τους είναι στα σώματα ασφαλείας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:36 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #200 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 06:55:52 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Είμαι στους νεοδιόριστους του '23 και πρόκειται να κάνω αίτηση για τοποθέτηση σε οργανική. Αν ο σύζυγος εργάζεται στην ίδια περιοχή στον δήμο εδώ και 2 χρόνια παίρνω μόρια συνυπηρέτησης ή τα παίρνουν μόνο όσοι οι σύζυγοί τους είναι στα σώματα ασφαλείας;
Μόρια συνυπηρέτησης παίρνεις κι εσύ κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1636
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #201 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 06:57:11 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Είμαι στους νεοδιόριστους του '23 και πρόκειται να κάνω αίτηση για τοποθέτηση σε οργανική. Αν ο σύζυγος εργάζεται στην ίδια περιοχή στον δήμο εδώ και 2 χρόνια παίρνω μόρια συνυπηρέτησης ή τα παίρνουν μόνο όσοι οι σύζυγοί τους είναι στα σώματα ασφαλείας;
"Οι μονάδες συνυπηρέτησης υπολογίζονται και για
μεταθέσεις από σχολείο σε σχολείο της ίδιας περιοχής, ή τις τοποθετήσεις σε συγκεκριμένα σχολεία,
εφόσον ο/η σύζυγος υπηρετεί ή εργάζεται στην περιφέρεια του Δήμου ή της Κοινότητας, όπου ζητείται η
μετάθεση ή η (οργανικη)τοποθέτηση
.
επισης θα διαβασεις στην εγκυκλ μεταθεσεων δευτεροβαθμιας στο τελος της σελ 17 τα α +β (εργασια σε ιδιωτικο ή δημοσιο τομεα) καθως και τις διευκρινησεις στη σελ 18 κ ειδικα την 1+2.
Δεν υπαρχει ειδικοτερη προβλεψη για συνυπηρετηση συζυγων με υπηΡΕΤΗΣΗ σε σωματα ασφαλειας

Αποσυνδεδεμένος ajordan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #202 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 07:15:11 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Gianis90

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #203 στις: Οκτώβριος 23, 2023, 11:52:33 μμ »
Ερώτηση. Νεοδιόριστος που έχει υπηρετησει δυο χρονιές την περιοχή διορισμό κάνει αίτηση για μετάθεση σε ένα νομο και την παίρνει. Και παίρνει οργανική μακριά. Μπορεί κατευθείαν να ζητήσει απόσπαση εντός πυσπε για καλύτερο σχολείο , να την πάρει και να θεωρείται ότι έχει υπηρετήσει την νέα περιοχή τοποθέτησης και να ζητησει ξανά την επόμενη χρόνια μετάθεση; Τώρα που το διαβάζω κ ‘γώ μάλλον δεν μου φαίνεται λογικό

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #204 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 12:18:21 πμ »
Ερώτηση. Νεοδιόριστος που έχει υπηρετησει δυο χρονιές την περιοχή διορισμό κάνει αίτηση για μετάθεση σε ένα νομο και την παίρνει. Και παίρνει οργανική μακριά. Μπορεί κατευθείαν να ζητήσει απόσπαση εντός πυσπε για καλύτερο σχολείο , να την πάρει και να θεωρείται ότι έχει υπηρετήσει την νέα περιοχή τοποθέτησης και να ζητησει ξανά την επόμενη χρόνια μετάθεση; Τώρα που το διαβάζω κ ‘γώ μάλλον δεν μου φαίνεται λογικό


Θα πρέπει να υπηρετήσει πρώτα τη νέα οργανική για μια χρονιά
 Αν πάρει απευθείας απόσπαση εντός ΠΥΣΠΕ θα χρωστάει την οργανική και επομένως δεν θα μπορεί να ζητήσει μετάθεση

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #205 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 03:03:24 μμ »
Με την προϋπόθεση οτι πήρε οργανική στη νεα περιοχή και δεν είναι στη διάθεση.
Αλλιώς καλύτερα να μη ζητήσει απόσπαση εντός, να υπηρετήσει σε κάποιο λειτουργικό κενό και να ξεχρεώσει έτσι την οργανική. 

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1636
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #206 στις: Οκτώβριος 24, 2023, 03:49:16 μμ »
Με την προϋπόθεση οτι πήρε οργανική στη νεα περιοχή και δεν είναι στη διάθεση.
και καλα κανεις κ το λες γιατι αρκετοι συναδελφοι που παιρνουν μεταθεση νομιζουν οτι θα τοποθετηθουν οπωσδηποτε, στην περιοχη μεταθεσης, σε οργανικη ή νεοδιοριστοι συναδελφοι που επισης νομιζουν οτι το πασχα θα τοποθετηθουν σωνει κ καλα σε οργανικη γεγονος που δεν ισχυει απαραιτητα

Αποσυνδεδεμένος Aris G

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #207 στις: Νοέμβριος 23, 2023, 05:32:20 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Είμαι νεοδιόριστος εκπαιδευτικός ΠΕ70. Τοποθετήθηκα προσωρινά για φέτος σε σχολείο της Διεύθυνσής μου. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Αν κάνω μετά από αίτησή μου φέτος τροποποίηση τοποθέτησης (βελτίωση θέσης), θα είναι σαν να μην έχω υπηρετήσει την οργανική μου;

2. Του χρόνου τον Οκτώβριο θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αίτηση μετάθεσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ; Θα μπορώ δηλαδή να κάνω κανονικά;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #208 στις: Νοέμβριος 23, 2023, 07:12:24 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Είμαι νεοδιόριστος εκπαιδευτικός ΠΕ70. Τοποθετήθηκα προσωρινά για φέτος σε σχολείο της Διεύθυνσής μου. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Αν κάνω μετά από αίτησή μου φέτος τροποποίηση τοποθέτησης (βελτίωση θέσης), θα είναι σαν να μην έχω υπηρετήσει την οργανική μου;

2. Του χρόνου τον Οκτώβριο θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αίτηση μετάθεσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ; Θα μπορώ δηλαδή να κάνω κανονικά;

1. Με τον 1 χρόνο θεωρείται ότι έχεις υπηρετήσει την οργανική.  Η διετία είναι περιορισμός των νεοδιόριστων μόνο. Βελτίωση σημαίνει αλλαγή οργανική χωρίς αλλαγή περιοχής διορισμού. Βελτίωση δεν μπορείς να κάνεις γιατί τον πρώτο χρόνο υπηρετείς σε λειτουργικό και δεν έχεις ακόμα οργανική. Όταν η ΔΔΕ σου βγάλει κατά την άνοιξη τα οργανικά κενά θα αιτηθείς μαζί με τους  μετατιθέμενους να πάρεις ένα από αυτά τα κενά.

2. Όχι δεν θα έχεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 23, 2023, 07:14:21 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Υπηρέτηση οργανικής και δικαίωμα για μετάθεση
« Απάντηση #209 στις: Νοέμβριος 23, 2023, 08:22:09 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!

Είμαι νεοδιόριστος εκπαιδευτικός ΠΕ70. Τοποθετήθηκα προσωρινά για φέτος σε σχολείο της Διεύθυνσής μου. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Αν κάνω μετά από αίτησή μου φέτος τροποποίηση τοποθέτησης (βελτίωση θέσης), θα είναι σαν να μην έχω υπηρετήσει την οργανική μου;

2. Του χρόνου τον Οκτώβριο θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την αίτηση μετάθεσης από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ; Θα μπορώ δηλαδή να κάνω κανονικά;

1. Φέτος υπηρετείς σε λειτουργικό κενό και αυτό που μπορείς να κάνεις είναι αίτηση απόσπασης σε άλλο σχολείο εντός περιοχής διορισμού ( Βελτίωση θέσης θα μπορούσες να αιτηθείς μόνο εάν ήδη είχες οργανική όπως σου έγραψε  κ άλλος συνάδελφος γιατί βελτίωση θέσης σημαίνει αλλαγή οργανικής εντός  περιοχής διορισμού). Με την απόσπασή σου σε άλλο σχολείο εντός της περιοχής διορισμού εξακολουθείς να ξεχρεώνεις την οργανική σου ,μια κ έτσι κ αλλιώς η φετινή σου τοποθέτηση εξακολουθεί να είναι λειτουργική με ευθύνη της υπηρεσίας.
2. Συνεπώς του χρόνου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να  ζητήσεις μετάθεση από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ
Προσοχή όμως στο εξής: για να μην έχεις πρόβλημα πρέπει η μετακίνησή σου να γίνει σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής διορισμού και όχι απλά του ίδιου ΠΥΣΠΕ, καθώς αυτά τα δύο δεν συμπίπτουν πάντα. Αν δλδ η περιοχή διορισμού σου είναι πχ η Β Εύβοιας τότε μπορείς να αιτηθείς σχολείο μόνο εντός της Β Εύβοιας και όχι στην Α Εύβοιας που είναι μεν ίδιο ΠΥΣΠΕ αλλά άλλη περιοχή διορισμού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.